יוסף עיני עו"ד וטוען רבני: כיצד מפרקים שותפות אישית או עסקית במינימום נזקים?

יוסף עיני, עו"ד וטוען רבני מנוסה, מסביר כיצד מתנהל התהליך המורכב של פירוק נישואים או שותפות עסקית, מדוע כדאי להימנע ממאבקים ארוכים בבתי המשפט ואיך אפשר לחיות בשלום גם אחרי שהשותפים נפרדים

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יד חותמת על הסכם שעליו מונחות שתי טבעות נישואים
צילום: shutterstock
תוכן שיווקי

עורך הדין והטוען הרבני יוסף עיני נתקל במהלך חייו המקצועיים בלא מעט סוגי שותפויות ומהצד השני בחלק הפחות נעים, שדורש טיפול מיומן, מקצועי ורגיש: פירוק השותפות. בין אם מדובר בשותפות עסקית ובין אם מדובר בשותפות אישית-משפחתית, הפרידה מהשותפים תמיד מלווה בסערה רגשית, שלא פעם מאפילה על שיקול הדעת ועלולה להסב נזקים.

עו"ד יוסף עיני מכיר את המצבים האלה מקרוב, והוא זה שדואג להנמיך את גובה הלהבות, למזער נזקים ולגרום לכל הצדדים לצאת כל אחד לדרכו שלם ככל שניתן, ללא מאבקים מכוערים וקשים בבתי משפט.

שתי זירות – פתרון אחד

מלבד היותו עו"ד יוסף עיני הוא גם טוען רבני מוסמך, הפועל בתחום יישוב סכסוכים ופירוק שיתוף, הן בעולם המשפחתי והן בעולם העסקי. את לימודי המשפטים הוא סיים בהצטיינות, ולאחר מכן התמחה, בין היתר, בתחום המסחרי-אזרחי. עוד לפני שפנה ללימודי משפט אזרחי, הוא למד במשך עשור לימודי דיינות, וקיבל תעודת הסכמה מהרבנות הראשית לישראל ותעודת כושר לדיין אזורי. במקביל קיבל תעודת טוען רבני, המתמחה בייצוג בבית הדין הרבני.

המטרה: הימנעות ממאבק בבית משפט והשגת הסכמה בין הצדדים. עו"ד יוסף עיניצילום: באדיבות המצולם

בידע הרב שצבר בשתי הזירות המשפטיות שאותם הכיר לעומק, משתמש כיום עו"ד עיני כדי לסייע ללקוחותיו לבחור בדרך שתטיב עם מצבם, לא לפני שהוא מנתח את המקרה ומוצא את הפסיקה או ההלכה המתאימה לו. זאת, כאשר לנגד עיניו עומדת המטרה של הימנעות ממאבק בבית משפט, הליך שדורש לא מעט זמן וכסף רב.

להושיב את הצדדים ולהגיע אל ליבם

אחד התחומים שבהם עוסק עו"ד עיני הוא השותפות המשפחתית, תחום נפוץ ובאותה המידה - נפיץ. "שותפות של מערכת יחסים זוגית, לרוב באמצעות נישואין, היא אמנם היותר מוכרת, אבל תחת ההגדרה של משפחה, ישנן שותפויות רבות נוספות, כמו למשל בין קרובים שנדרשים לחלוקת נכסים או ירושה", מסביר עו"ד עיני, "התחום המשפחתי הוא מאוד רגיש, שכן הוא המהווה את הבסיס החשוב ביותר לאדם, ולכן הוא תחום מאוד קשה ומורכב בכל הקשור לפירוק שיתוף".

עו"ד עיני מוסיף כי כאשר זוג מחליט להתגרש, ההליך הוא קשה ומורכב בפרט כאשר מעורבים גם ילדים קטנים ורכוש משותף. "במדינת ישראל, ניתן לדון בהסכמי גירושין בשני בתי דין: אזרחי ורבני, אבל חשוב לדעת מהי המסגרת המתאימה ביותר לכל זוג.

"כאשר אחד מבני הזוג פונה לבית המשפט לתביעת פירוק שיתוף, יש להניח שבית המשפט ייענה לדרישתו. המשמעות: הבית המשותף יימכר וכל אחד מבני הזוג יקבל את חלקו. ואולם, בבית הדין הרבני ישנו מושג ייחודי שנקרא 'תביעת מדור ספציפי' – מקרה שבו האישה מגישה תביעה לשלום בית ובית הדין מתרשם שיש סיכוי לשקם את חיי הנישואין, ולכן מעכב את פירוק הבית ומעניק לאישה את הזכות להמשיך ולהתגורר בבית המשותף. ישנם דינים רבים בתחום הזה וכל מקרה שונה מרעהו, כך שלהכרות עם מגוון ההלכות בתחום ישנה משמעות מכרעת על האופן שבו ייסגר התיק".

"ישנם עסקים רבים שבהם עולה התנגדות לפירוק". עו"ד יוסף עיניצילום: באדיבות המצולם

איך מפרקים שותפות עסקית?

גם בתחום העסקי העיסוק בפירוק שותפויות הוא מורכב ודורש ידע ומיומנות מקצועיים. לא פעם מלווה עו"ד עיני שותפים עסקיים שמבקשים להפריד את דרכם המקצועית ולא תמיד יודעים כיצד. "ישנם עסקים רבים שבהם עולה התנגדות לפירוק או שאינם יודעים כיצד לפרק וכאן אני נכנס לתמונה", אומר עו"ד עיני, "לדוגמה, היה מקרה שבו אחד מבעלי המניות ביקש להכניס את בנו לחברה, אבל שותפו התנגד וביקש לצאת מהשותפות ולמכור את חלקו. אז התעוררה מחלוקת קשה בין השותפים, והמקרה נדון בבית המשפט שקבע כי צד אחד חייב לקנות את חלקו של השותף".

עו"ד עיני מסביר כי האפשרויות לפירוק שותפות עסקית הן קניית חלקו של השותף שמבקש לצאת מהשותפות, או מכירה שלמה לצד שלישי. "לעיתים יש התניות שידחו את הקנייה או את המכירה, או חלילה פירוק שלא בתום לב, בעוד צד אחד מפעיל לחץ על השני", אומר עו"ד עיני, "כמו כן, לעיתים עלול להיווצר מצב שבו לאחד מהשותפים יש חובות והוא רוצה למכור, אבל הצד השני אינו מעוניין לרכוש. ולעיתים מתערבים בתהליך חשדות וחוסר אמון בין שני הצדדים מתקשים להגיע להסכמה בנוגע לפירוק".

המטרה העיקרית של עורך הדין העוסק בפירוק שיתוף הוא לתווך בין הצדדים ולהביא אותם להגיע להסכמות. אולם לא פעם מתעוררים קשיים והצדדים נאלצים לעבור למאבק בבית המשפט. "אני תמיד ממליץ ללקוחות שלי לבחור בדרך של גישור והסכמה, ולפתור את הסכסוך באופן שיטיב עם כל השותפים", אומר עו"ד עיני, "פירוק שיתוף בהליך שנעשה בבית המשפט עלול לגרום להפסדים כספיים, משום שאז לא פעם השותפים נאלצים למכור בכל מחיר, או שהם מפסידים החזרי מס שונים. בדרך כלל הצדדים לא יוצאים מבית המשפט מרוצים".

להכרות עם מגוון ההלכות בתחום ישנה משמעות מכרעת". עו"ד יוסף עיניצילום: באדיבות המצולם

"לסיכום, אומר עו"ד עיני כי "לצד ההכרות שלי עם המשפט האזרחי והרבני, אני מצליח ויודע כיצד להפגיש בין הצדדים, להושיב אותם יחד, להגיע לליבם, ולהשיג הסדר לשביעות רצונם מחוץ לבית המשפט. אני מאמין גדול בגישור ובהסכמה ועוסק בפתרון סכסוכים מכל הסוגים: בין זוגות, משפחות, שכנים, עסקים ושותפויות ומשקים. במהלך שנותיי בתחום למדתי שכאשר הלהבות נמוכות ההישגים גבוהים יותר ואת זה אני מיישם".

עו"ד יוסף עיני
כתובת: מגדל ב.ס.ר 3, רמת גן (גבול בני-ברק)
טלפון: 03-9408383
נייד: 050-6500570
למעבר לפייסבוק>>>