פיתוח כחול-לבן: העידן הבא בתעשיית הדפסות התלת-ממד

חברת הסטארט-אפ Degem פיתחה לאחרונה פתרון מהפכני המספק מענה שלם לשירותי הדפסה בתלת-ממד תוך הבנה נקודתית של צורכי לקוחותיה, שיכול לשנות את כללי המשחק בענפי המסחר והתעשייה בארץ ובעולם

גיא פישקין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדפסת תלת מימד
פיתוח כחול-לבן: העידן הבא בתעשיית הדפסות התלת-ממדצילום: מירון יפרח
גיא פישקין
תוכן שיווקי

ייצור על בסיס טכנולוגיית תלת-ממד נתפס בשנים האחרונות כחלק בלתי נפרד מהמהפכה התעשייתית הרביעית, המשתלבת עם תהליכי הדיגיטציה והעולם המקוון. אף על פי שמדובר על ענף צעיר יחסית, כבר כעת ברור שהוא צפוי להשפיע על תעשיית הייצור, שמגלגלת סכום של כ-12 טריליון דולר בשנה.

חברות רבות רכשו מדפסות תלת-ממד במטרה לעשות בהן שימוש בתהליך הייצור, אך עקב מחסור במשאבים או בידע מתאים – הן אינן מפיקות מהן את המרב. תובנה זו חלחלה אל החברות הגדולות, שהקימו חוות שירותי הדפסה לתעשיות שונות, צעד לא מפתיע בהתחשב בכך שתעשיית הייצור באמצעות מדפסות תלת-ממד צפויה להמשיך לצמוח עד לסכום של כ-50 מיליארד דולר עד שנת 2025 בשוק האמריקאי בלבד. עם זאת, אין די בחוות כדי לתת מענה לייצור תעשייתי סדרתי, שכן אלו מייצרות בעיקר חלקי חילוף, דגמי אב טיפוס וכדומה, בעוד שענפי הייצור הממוקדים דורשים פתרונות ממוקדים (כמו למשל, מדפסות ייעודיות לייצור תכשיטים או מדרסי נעליים).

מודל מודפס של בית כנסת האר"י הקדוש ב"ש

כאן נכנסת לתמונה חברת Degem, שפיתחה מוצר שובר שוויון: מדפסת תלת-ממד הניחנת בגמישות טכנולוגית ומותאמת לצורכי ענפי מסחר ותעשייה רבים. החברה פיתחה מדפסות שמסוגלות לשלב - בעבודה אחת ועם ראש הדפסה בודד - עד שישה פולימרים שונים בעלי Datasheet מוכר ובדוק, על מגשים גדולים ובקצב תעשייתי המהיר פי שישה מהמקובל בענף. הציפייה היא שהקצב התעשייתי ישתפר אף מעבר לכך בעתיד הקרוב.

הבנה נקודתית של צורכי הלקוחות

Degem נוסדה על ידי אריה כץ ומאור אברג'יל. כץ, המשמש כמנכ''ל החברה, שימש בעברו כחשב במטה הקונצרן של תנובה וכן כסמנכ''ל כספים ותפעול בתעשייה הקיבוצית. אברג'יל, מנהל המו"פ בחברה, הוא מהנדס במקצועו ובעל התמחות במערכות מידע.

''תעשיית הייצור ההמוני לימדה אותנו לחשוב בצורה של תבניות''

Degem חרתה על דגלה מעבר ממודל של ייצור המוני (mass production) לטובת התאמה אישית להמונים (mass customization), שנועדה להעניק פתרון שלם לשירותי ההדפסה בתלת-ממד תוך הבנה נקודתית של צורכי הלקוחות.

''תעשיית הייצור ההמוני לימדה אותנו לחשוב בצורה של תבניות'', מספר כץ. ''ניקח, לדוגמה, את ענף ההנעלה, שבו ניתן לרכוש נעליים במידות המקובלות בשוק, על אף שבפועל כל כף רגל היא שונה וייחודית. זה בדיוק המקום שבו קיים צורך מהותי במעבר מייצור המוני להתאמה אישית. עד היום המעבר הזה היה כרוך בעלויות גבוהות ובעבודת יד מצד בעלי מקצוע. עם חדירת הייצור התעשייתי בתלת-ממד לשוק, השתנו כללי המשחק בזכות בשורה תפעולית יוצאת דופן שמאפשרת כיום להשתמש ביכולות טכנולוגיות אלו ולנצל את הקדמה לטובת מגוון רחב של צרכים''.

ב-Degem זיהו את הפוטנציאל הגלום במדפסות שייצרו, ורשמו עבורן לא פחות מחמישה פטנטים –מה שמעיד על כך שהמוצר החדשני ופורץ הדרך של החברה צפוי להוביל לעידן חדש בתחום הדפסות התלת-ממד.

מוצר מהפכני במשק

במסגרת הליך ההתאמה האישית של הדפסות תלת-ממד, בנתה Degem קו ייצור תעשייתי ראשון מסוגו בעולם, המאפשר בנייה של מודלים אדריכליים בצורה תעשייתית ובקצב מסחרי. ''לקחנו מוצר פרימיום שעד עכשיו דרש הרבה תשומות עבודה יקרות, והפכנו אותו למוצר נגיש במחיר אטרקטיבי ובלי להתפשר על איכות'', מספר אברג'יל על המוצר החדשני שפיתחה החברה, המאפשר הנגשה של מודלים עבור מגזרים ואוכלוסיות חדשות, לרבות עבור ענפי האדריכלות, תעשייה, טכנולוגיה ועוד.

Degem ממשיכה לעבוד במרץ על התאמת הדפסות התלת-ממד לקווי ייצור נוספים

לאחרונה סיימה Degem פיילוט מוצלח שהתבצע מול גורמים מובילים בענף האדריכלות, במסגרתו הצליחו בחברה ליצור מודלים נאמנים למקור המשלבים טקסטורות שונות, צבעים נאמנים למקור וחומרים מגוונים, והכל כמקשה אחת. כל זאת בתהליך אוטומטי, בהסתמך על הטכנולוגיה שפיתחה החברה וכמעט ללא תשומות עבודה. כך מצליחה Degem להנגיש מוצר שנתפס עד היום כמוצר premium במחיר של מוצר commodity.

התעניינות חוצה גבולות

Degem ממשיכה לעבוד במרץ על התאמת הדפסות התלת-ממד לקווי ייצור נוספים. בחודשים הקרובים צפויים בחברה להשיק סד רפואי מותאם אישית המורכב מחומרים רכים ומבודדים, פרי מדפסת התלת-ממד הייחודית של החברה, המעוררת עניין בקרב הקהילה הרפואית בארץ ובעולם. תחומים נוספים אליהם מתעתדת החברה להתרחב בעתיד הקרוב כוללים את תעשיית הביטחון והאבטחה (בהן החלה בפיילוטים ייעודיים), כמו גם תעשיות הרכב, התעופה והאלקטרוניקה.

''יש התעניינות עצומה בטכנולוגיה שלנו'', אומר כץ. ''אנחנו מקבלים פניות רבות ופתוחים לבחון אפשרויות להרחבת השירותים שלנו בצוותא עם חברות טכנולוגיה שלהן פריסה של תשתיות בינלאומיות. זה המקום לציין כי בשנתיים האחרונות אנו נתמכים על ידי הרשות לחדשנות, שסיפקה לנו תקציב ייעודי לטובת פיתוח המוצרים שלנו''.

ומה באשר לתוכניות לעתיד? כץ ואברג'יל מכוונים גבוה ומדגישים כי עבורם השמים הם הגבול. ''השאיפה שלנו היא להקים מפעל שיעסיק מאות עובדים שיפעלו במספר תחומי ייצור על בסיס תלת-ממד'', מכריזים השניים. "אנחנו שואפים לחיבור עם חברות גדולות שתאפשרנה להנגיש את הטכנולוגיה המהפכנית הזו לכלל הציבור. במקביל, הכוונה היא כבר במהלך 2022 לחבור אל שווקים חדשים מעבר לים, לרבות בארצות הברית ואירופה''.

Degem | 073-3815596