עסקים משפחתיים בהיבט דיני משפחה וירושה: המלצות לחיזוק העסק המשפחתי

משרד עורכי דין אירית רייכמן ושות׳ עוסק שנים רבות בכל ההיבטים המשפטיים המורכבים והרגישים של דיני משפחה, בכלל זה גם במרקם של העסק המשפחתי וחוסנו בהווה ובעתיד

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כפות ידיים מונחות אחת על השנייה
המלצות לחיזוק העסק המשפחתיצילום: shutterstock
דניאל דותן
תוכן שיווקי

הסוגיות המרכזיות המעסיקות כל עסק משפחתי בארץ ובעולם, נוגעות לחלוקת הסמכויות בין בני ובנות המשפחה, העברת השליטה מהדור הנוכחי לדור ההמשך, פיתוח העסק המשפחתי בעתיד וכל זאת תוך שמירה הן על היתרון העסקי והן על היחסים בין בני המשפחה.

משרד עורכי דין אירית רייכמן ושות' הוא משרד משפחתי בעצמו אשר נוסד ומנוהל בידי עו״ד אירית רייכמן ושתי בנותיה, השותפות במשרד, עו"ד מיכל רייכמן-ליטוין ועו"ד מרב רייכמן-שקד. צוות המשרד טיפל בשנים האחרונות בעסקים משפחתיים במושבים, בתחומי המסחר, המלונאות, התעשייה וההייטק.

הצלחת המשרד בטיפול משפטי בעסקים משפחתיים הן בהסדרת התהליך לשביעות רצון כלל השותפים והן בגיבוש ההסכם להעברת האחריות והניהול לדור ההמשך מתבססת על שנים של ניסיון, הבנה ורגישות בתיקי משפחה מגוונים ומורכבים.

מהם היתרונות במשרד שהוא חברה משפחתית בעצמו המספק ייעוץ משפטי לעסקים משפחתיים?
"אחד היתרונות החשובים במשרד שהוא גם חברה משפחתית הוא השילוב בין המרקם המשפחתי והיעדים העסקיים", אומרת עו"ד מיכל רייכמן-ליטוין, "תהליכי קבלת ההחלטות וכלל השיקולים העסקיים מתבססים על החוזקות, הכישורים והעדפות של בני המשפחה העובדים בעסק תוך בירור מתמיד שאכן מקדם את התוצאות העסקיות. אנחנו רותמות את ההבנה וההיכרות מבפנים של הכוחות הפועלים והמבנה הייחודי של עסק משפחתי, לטובת ייעוץ מעמיק ואותנטי ללקוחותינו.

עו"ד, מגשרת ונוטריון אירית רייכמןצילום: דבורה אורבך

"יש לנו היכרות מעמיקה עם האתגרים הנלווים לכך מחד, ויתרונות של כוח משפחתי מאוחד, מאידך ואלו מצטרפים למעטפת השירותים המשפטים הייחודית ובעלת הערך שאנו מספקות לבעלי העסקים המשפחתיים לטובת הצלחת העסק שלהם".

"לאחרונה טיפלנו בחברה משפחתית שבה עבדו שני אחים ואחות שהיוו את הדור השני במפעל שהקים האב" מספרת עו״ד מרב רייכמן-שקד, "האחים נשואים ובנות זוגן אף הן עובדות בעסק המשפחתי. האחות התגרשה ונסעה לחו"ל למספר חודשים והמשיכה משם למלא את תפקידה בניהול השיווק בחברה המשפחתית".

לאחר מספר חודשים האחות חזרה לארץ עם בן זוג שהכירה בחו"ל. לבן הזוג לא היה רקע השכלתי וניסיון רלוונטיים לעסק המשפחתי, אך למרות זאת האחות בקשה מאביה ואחיה לשלבו בפעילות החברה. "נוצרה התנגדות רבתי על-ידי האחים ובנות זוגם להכנסת בן הזוג לחברה והאב, מייסד החברה, חשש כמובן ממלחמת האחים בתוך החברה".

"נכנסנו לתוך הקלחת בחברה" מוסיפה עו"ד אירית רייכמן. "כשאנחנו מנסות להרגיע מצד אחד את הסערה המשפחתית ומצד שני לשמור על חוסן העסק והשיקולים העסקיים. לאחר תהליך בירור עם כל בני המשפחה גיבשנו הסדר לשביעות רצון כל בני המשפחה, שכלל הסכם הנותן הזדמנות לבן זוגה החדש של האחות להוביל את מערך היצוא של החברה אשר עד כה לא טופל".

עו"ד ומגשרת מיכל רייכמן-ליטויןצילום: דבורה אורבך

כיצד ההסדרה שביצעתן פתרה את המחלוקות וקידמה את העסק?
"הטיפול המשפטי אפשר את התנאים לדון בכל הסוגיות וליישוב של חילוקי הדעות באמצעות הסדרה של חוקה משפחתית שתהיה חלק מעמודי הייסוד של העסק המשפחתי. בני המשפחה זיהו שאכן יש פוטנציאל לטובת העסק בשילוב בן הזוג החדש. כמו כן, כניסת בן הזוג לחברה הובילה להכנת החוקה המשפחתית אשר כללה את החזון של העסק המשפחתי והסדרת תפקידים וסמכויות בחברה".

כיצד אתן רותמות את ההבנה ארוכת שנים של כל הסוגיות הרגישות בתחום דיני המשפחה כגון הסכמי ממון, צוואות וירושות בתהליך הליווי והייצוג שלכן לעסקים משפחתיים?
"במקרה הנ"ל לדוגמה", אומרת עו"ד מיכל רייכמן-ליטוין, "אב המשפחה חתם על ייפוי כוח מתמשך לפי החוקה המשפחתית שגיבשנו, הכנו לו ולאשתו צוואה הדדית שתואמת את החוקה המשפחתית, והאחים חתמו על הסכם ממון עם בני/בנות זוגם על מנת שהמניות בחברה יישארו תמיד בין בני המשפחה וצאצאיהם בלבד.

"אנחנו משלבות את הידע הרחב שלנו בכל תחום דיני המשפחה בייעוץ והליווי לעסקים משפחתיים בהתאם לצורך. יתרון משמעותי שלנו כמשרד העוסק בתחום דיני המשפחה ומופיע בבתי המשפט הוא ההיכרות העמוקה של מערכת בתי המשפט למשפחה שבהם נדונים סכסוכים של בעלי העסקים המשפחתיים והדרכים להימנע מהגעה להליכים משפטיים מורכבים, ארוכים יקרים וגורמים עוגמת נפש וקרע במשפחה".

למשרד עורכי דין אירית רייכמן ושות' שני סניפים: בתל אביב ובירושלים. המשרד מדורג על ידי דירוג "Dun's 100" בין המשרדים המובילים בדיני משפחה מזה שנים רבות.

עו"ד אירית רייכמן, שהקימה את המשרד לפני כ-30 שנה, גדלה בבית בו האב היה בעל עסק תעשייתי וכל בני המשפחה היו מעורבים בחוויית העסק המשפחתי, הצלחות ומשברים ויחסי העבודה בין השותפים והעובדים. עו"ד רייכמן סיימה את לימודי המשפטים באוניברסיטת תל אביב, וסיימה קורס 'ניהול עסקים משפחתיים' במסגרת להב - תוכנית לפיתוח מנהלים באוניברסיטת תל אביב. היא חברה בלשכת עורכי הדין, נוטריונית ומגשרת מטעם הטכניון. שימשה כחברה וועדת בית המשפט למשפחה בירושלים ובעלת ניסיון רב בהופעת בבתי משפט בכל הארץ ובעלת הסמכה לטיפול בייפוי כוח מתמשך.

עו"ד ומגשרת מרב רייכמן-שקדצילום: דבורה אורבך

עו"ד מיכל רייכמן-ליטוין עובדת במשרד מזה כעשור. היא בעלת תואר ראשון במשפטים וממשל מהמרכז הבינתחומי ובעלת תואר שני במשפטים מהאוניברסיטה העברית. היא מגשרת מוסמכת וסיימה את ההכשרה לביצוע ייפוי כוח מתמשך. כמו כן, סיימה קורס 'ניהול עסקים משפחתיים' במסגרת להב - תוכנית לפיתוח מנהלים באוניברסיטת תל אביב.

עו"ד מרב רייכמן-שקד, החלה את הקריירה המשפטית שלה במשרד 'שבלת' שנימנה בין משרדי עורכי הדין הגדולים בארץ, התמחתה בנדל"ן, ומזה למעלה מחמש שנים עובדת במשרד עו"ד אירית רייכמן. היא בעלת תואר ראשון במשפטים ומנהל עסקים מהמרכז הבינתחומי ובעלת תואר שני במשפטים מאוניברסיטת תל אביב. עו"ד מרב רייכמן-שקד היא מגשרת מוסמכת וסיימה את ההכשרה לביצוע ייפוי כוח מתמשך.

משרד עורכי דין אירית רייכמן ושות' עוסק שנים רבות בתחום דיני המשפחה והירושה ולצוות המשרד ניסיון עשיר בהופעות בבתי המשפט לענייני משפחה, בתי הדין הרבניים, בתי המשפט המחוזיים ובית המשפט העליון. לצוות ניסיון רב בתחום הגישור וניהול משא ומתן במגוון סוגיות משפחתיות וזכה להישגים רבים ביישוב סכסוכים והגעה להסכמים בין הצדדים.

בתחום העסקים המשפחתיים, המשרד עוסק בכל הסוגיות המשפטיות ובהן חוקה משפחתית, תקנון החברה, העברה בין-דורית וסוגיות קשורות בצוואות ובירושות, ייפוי כוח מתמשך, הסכמי ממון, נאמנויות ועוד. צוות המשרד שם דגש על ליווי לקוחותיו בכל שלבי ההסדרה בעסק המשפחתי, ברגישות המתחייבת, תוך מתן ייעוץ משפטי מקצועי, חדשני ובעל פתרונות יצירתיים ללקוחותיו.

איך בא לידי ביטוי הניסיון שלכן עם עסקים משפחתיים במגוון מגזרים?
"טיפלנו בהסדרת חוקה בין שתי משפחות בענף המסחר" אומרת עו"ד מרב רייכמן-שקד. "שני השותפים המייסדים של העסק הסכימו כי בנו של אחד מהם הוא המתאים ביותר לניהול החברה אך עם זאת רצו לשמור על סימטריה בשילוב דור ההמשך. נוצר חוסר איזון באשר לבנים והבנות האחרים משתי המשפחות שנמנע מהם להשתלב בניהול החברה, למרות רצון המייסדים לשמור על איזון בין דור הבנים.

"במקרה זה, לאחר בירור עם כל אחד מהאחים והאחיות בדור ההמשך לגבי רצונם לקחת חלק בפעילות העסק המשפחתי לצד בחינת כישוריהם, גיבשנו מתווה העברת שליטה הדרגתי בין דור ההורים לדור ההמשך". בעקבות התהליך, התבצעה חלוקת סמכויות הוגנת ותגמולים לכל בני המשפחה מהדור השני וכן לאחר שנמצא להם תפקיד הולם גם אם לא בראש הפירמידה.

"הפתרון איפשר איזון בין דור ההמשך בשתי המשפחות, מקסום ההצלחה והחוסן העתידי של העסק ושביעות רצון של שני המייסדים". מדגישה עו"ד מיכל רייכמן-ליטוין.

"חשוב לציין", מוסיפה עו"ד אירית רייכמן, "כי לעיתים בחלק מהחברות המשפחתיות דור ההמשך, אינו שש להצטרף לעסק המשפחתי עקב תחומי עניין אחרים או חשש מלפעול בצילם של דור המייסדים. צוות המשרד שם דגש במקרים כאלה לשלב בתהליך ההסדרה גם כיוונים חדשים לעידוד הצטרפות דור ההמשך כגון: תחום שיווק דיגיטלי או חדשנות בחברה המשפחתית, תוך איזון נכון בין המחויבויות והתגמולים".

אילו המלצות תוכלו לשתף מניסיונכן לחיזוק העסק המשפחתי לטווח הארוך?
"רצוי להקדיש זמן מבעוד מועד לכל היבטי ההסדרה של העסק המשפחתי ולא להמתין להיווצרות מתח ואי וודאות הפוגעים הן במרקם המשפחתי והן בביצועים העסקיים. חשוב מאד לשוחח על הנושאים השונים בפתיחות בין בני המשפחה שכן מערכת יחסים טובה בין כל בני המשפחה הינה הבסיס לכל עסק משפחתי.

"בדרך כלל יש תמימות דעים לגבי בת או בן המשפחה אשר ראוי להוביל את העסק המשפחתי בהמשך הדרך, יחד עם זאת אנחנו ממליצות לתת את הדעת לגבי הסמכויות והתפקידים של בני המשפחה האחרים העובדים בעסק.

"חשוב לבחון מספר אפשרויות להעברת השליטה העתידית בעסק המשפחתי לדור ההמשך ובחינת העברת העסק לדור ההמשך במספר שלבים ובדרך של שותפות בין-דורית.

"מומלץ לשמר את האופי היזמי שהוביל את המייסד להקמת העסק ולזהות את בעל האופי היזמי בין בני המשפחה שימשיך להוביל את החדשנות בעסק המשפחתי".

"היתרונות בליווי וייעוץ משפטי לעסקים משפחתיים על-ידי משרד עורכי דין שאף הוא מנוהל באופן משפחתי הם רבים ומשמעותיים. החל מהבנת הכוחות הפועלים במשפחה והשפעתם על ניהול העסק, דרך הרגישות הנדרשת בטיפול בעסקים משפחתיים ועד להשפעה על התוצאות המיטביות ביותר עבור העסק ובעליו". מסכמת עו"ד אירית רייכמן.

משרד עורכי דין - אירית רייכמן ושות'
תל אביב - "מגדלי הארבעה", מגדל צפוני, קומה 5, הארבעה 28 תל אביב 6473925
טלפון:
03-5710300

ירושלים - "בית השנהב", אגף B, קומה 5, רחוב בית הדפוס 12 ירושלים 9548317
טלפון: 02-6541542

מעבר לאתר >>