עורכי דין לעבירות צווארון לבן: כשעובד חברה נורמטיבי הופך לחשוד

מה המאפיינים של עבירות צווארון לבן, כיצד מתנהלים בתיק שבו החשוד המרכזי מעולם לא הורשע בפלילים, ואיך מתנהל המאבק על החירות ועל השמם הטוב של החשודים?

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבר בחליפה אזוק
עורכי דין לעבירות צווארון לבןצילום: shutterstock
דניאל דותן
תוכן שיווקי

עבירות צווארון לבן שונות מעבירות אחרות בתחום הפלילי, הן מבחינת אופי החשודים והן מבחינת מורכבות החקירות וניהול התיקים, שמתקיימים בתחום הניהול הכספי. מי שהגדיר לראשונה את עבירות הצווארון הלבן הוא הסוציולוג האמריקאי אדווין סטרלנד, שקבע כי מדובר בעבירה שביצע מי שמשתייך למעמד הבינוני-הגבוה, במסגרת עיסוקו המקצועי.

החשודים בעבירות צווארון לבן הם לרוב עובדים בחברות וארגונים, לא פעם גם מנהלים בכירים, שמעלו וגנבו כספים מתוך הארגון, העניקו או קיבלו טובות הנאה ושוחד, ולעיתים גם סחרו במידע רב ערך.

לייצוג משפטי יעיל ומיטבי בתחום זה, יש צורך בעורכי דין המכירים מקרוב את המורכבות בייצוג ואת ההתמודדות הלא פשוטה, בהיבט המשפטי וגם בהיבט הרגשי, של לקוחות ללא עבר פלילי שהסתבכו עם החוק.

עו"ד עידית רייכרט: אין תיק שלא ניתן להצליח בו

עו"ד עידית רייכרט עוסקת בתחום הפלילי מעל לשני עשורים. בעברה שמשה פרקליטה בכירה בפרקליטות מחוז צפון במשך 14 שנה, ובעשור האחרון היא סנגורית מובילה, בעלת משרד בוטיק למשפט הפלילי בצפון וסניף נוסף במרכז הארץ. עו"ד רייכרט מתמחה בעבירות צווארון לבן, מאמינה שאין תיק שלא ניתן להצליח בו, ומציינת כי משרדה מספק הגנה משפטית מיטבית לחשודים ונאשמים עוברי חוק נורמטיביים בלבד.

עו"ד עידית רייכרטצילום: q elite beauty

מי הם אותם חשודים ונאשמים נורמטיביים?

"מדובר באנשים מן השורה, אשר לרוב מעדו לראשונה בחייהם וביום בהיר אחד מוצאים עצמם מתמודדים עם אימת המשפט הפלילי. במרוצת השנים טיפלתי במאות תיקים של עובדי ואישי ציבור, אנשי כוחות הביטחון, בכירים בחברות בתעשייה ועוד ושליחותי כסנגורית לנצח בקרב חייהם על חירותם ושמם הטוב".

כיצד הניסיון שצברת כפרקליטה בשירות המדינה, מסייע לך כיום בהגנה על נאשמים?

"במהלך 14 שנים כפרקליטה בכירה בפרקליטות, צברתי ידע וניסיון עתיר והם 'ארגז הכלים' המשמעותי והמקצועי ביותר שיש. כך, למשל, אני מכירה היטב את שיטות העבודה של רשויות החוק, של המשטרה והפרקליטות. כפרקליטה ליוויתי אינספור חקירות החל משלב המודיעין ואיסוף הראיות ועד להגשת כתב האישום וניהול המשפט. בפרקליטות רכשתי ניסיון יומיומי בליטיגציה פלילית ובפיצוח פשעים בניהול חקירות מורכבות, ואת כל אלה אני רותמת כסנגורית לאסטרטגיית הגנה מעמיקה ומדויקת עבור הלקוחות שלי".

מהן בעצם עבירות צווארון לבן?

"עבירות צווארון לבן הן עבירות כלכליות בעיקרן, הנעברות תוך תחכום, תכנון וניצול גישה למשאבי ידע או מעמד. כך, למשל, עשוי יועץ מס, חשב חברה או מנהל בכיר לנצל את גישתו לרישומים ולמקורות ידע ולפעול להגשמת העבירה. לעיתים באין מפריע ולעיתים בערמה ותוך הסוואת הפעולה. עבירות צווארון לבן דורשות מניע של כוונה להונות, ובמרוצת השנים אנחנו נחשפים להחמרה הולכת וגדלה בענישת עברייני צווארון לבן, במיוחד כשמדובר בפגיעה בקופה הציבורית, וזאת גם כשמדובר בעוברי חוק נורמטיביים ללא עבר פלילי".

תני דוגמאות לעבירות צווארון לבן.

"עבירות הצווארון הלבן הפופולריות במיוחד הן עבירות שוחד, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים, עבירות הלבנת הון, הגבלים עסקיים, עבירות מס, עבירות מע"מ, זיוף מסמכים, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועוד. המשותף לעבירות הן הרווח הכספי שמגיע במרמה אל כיסו של המבצע. בעבירות אלו נדרשים תחכום ויצירתיות מיוחדים, ולכן הן נחקרות כמעט תמיד בידי חוקרים מיומנים בעלי הבנה ספציפית בתחום, כמו רואי חשבון, כלכלנים ועורכי דין. החקירות הסבוכות והמורכבות מתבצעות ביחידות ייעודיות, אשר התמחותן בפשיעה כלכלית, כמו יאל"כ ויאח"ה, זאת לפיצוח והפיכת החקירה מסמויה לגלויה".

מה בדרך כלל גורם לבצע עבירה של צווארון לבן?

"במרבית המקרים תאוות 'הכסף הקל' היא המניע העיקרי. הקלות שבה ניתן 'לעגל פינות' ולשלשל לכיס כסף - שלכאורה לא יורגש בחסרונו ואם יורגש ניתן להסוותו ברישום כוזב - היא שמפתה את עוברי החוק לבצע עבירות צווארון לבן. כך, חברות ותאגידים שמנגנוני הבקרה בהם אינם מושלמים יתקשו בחשיפת העבירות והדרך לביצוע העבירה כמעט מושלמת. אם כי, לעיתים רבות העבירות הללו מתגלות בדרך מקרית לגמרי. כך, למשל, אירע בתיק בו ייצגתי עובד ציבור שהיה חלק ממעגל הונאה, שנחשף הודות לערנותה של הפקידה הכי זוטרה בחברה, שפשוט לא ידעה לאן לשייך את אחת החשבוניות הפיקטיביות שנחתה על שולחנה. בתיק אחר שניהלתי, מזכיר קיבוץ העלים כספי חברים אותם רשם בחשבונו הפרטי והדבר התגלה באקראי לגמרי. היו לי גם תיקים בהם המניע לעבירה היה דווקא מצוקה כלכלית גדולה, ואלו, יש לומר, טופלו ברגישות גם מצד מערכת המשפט".

מהם הקווים המנחים אותך בהגנה על נאשמים בעבירות צווארון לבן?

"לאורך שנותיי כפרקליטה בכירה ובעשור האחרון, כבעלת משרד בוטיק למשפט הפלילי וכסנגורית מובילה, נוכחתי לדעת שאין דבר כזה 'תיק שאין מה לעשות בו'. האתגר הוא לאתר את החולשות הראייתיות, ולחשוב ביצירתיות איך למקסם אותן לטובת מלאכת הסנגוריה. אני לומדת כל תיק לפרטי פרטים, משרדי פועל על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר ונעשה הכל על מנת להשיב את השקט לחייו שלו הלקוח ולהביאו לחוף מבטחים".

משרד עורכי דין עידית רייכרט
כתובת: היצירה 3, בית ש.א.פ, רמת גן | הייטק פארק, בית חרמון, יקנעם
למעבר לאתר האינטרנט>>>
למעבר לעמוד הפייסבוק>>>
טלפון במשרד: 04-6233100
טלפון נייד: 050-6216884