ממשבר להזדמנות: ככה עושים עסקים בינלאומיים בקורונה

לקשיים שכרוכים ממילא בפעילות בסביבה זרה מתווספים אתגרי המגיפה אבל יש דרך להפוך את הלימון ללימונדה. עם מודלים חדשניים, מחקרי שוק עדכניים, נוכחות עסקית גלובלית ומעל 25 שנות ניסיון, מכון מתודע, מהמובילים בתחום, מכשיר, מלווה ופותח דלתות בפני יזמים מעבר לים כדי "להפוך מיתון לצמיחה ואיזון"

גיא רונן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלובוס דיגיטלי מרחפת מעל יד
עד סוף השנה יחזור התוצר ברוב המדינות להיקפים הקרובים לערב המשבר, בהובלת התאוששות חזקה בסיןצילום: Shutterstock
גיא רונן
תוכן שיווקי

נקודת הפתיחה של 2021 קודרת: שמיים סגורים, כלכלות מושבתות ושיאים של אבטלה. ההתנהגות הצרכנית השתנתה, והמשקיעים נוקטים משנה זהירות ביחס למיזמים חדשים. הקורונה הכניסה את העולם למיתון העמוק ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, ובניגוד לתחילתה הפתאומית, היציאה תהיה איטית ומדורגת. מצד שני, יש גם תעשיות שמזנקות: הפארמה, תכני האונליין (סטרימינג, גיימינג, הימורים) וכמובן הקמעונאות המקוונת, שחצתה ב-2020 את רף 4 טריליון הדולר. לא מעט עסקים התאוששו מהר מהצפוי, ולא מעט סקטורים כבר חזרו לעצמם. להערכת כלכלני ה-OECD, עד סוף השנה יחזור התוצר ברוב המדינות להיקפים הקרובים לערב המשבר, בהובלת התאוששות חזקה בסין.

במכון מתודע, המתמחה ביזמות עסקית גלובלית ועוקב ומנתח את הכלכלות באופן שוטף, אומרים כי מהקיץ הקרוב, כשהחיסונים יחלו להיות זמינים יותר, אפשר יהיה לדבר על מציאות פוסט-קורונה. וכעת נפתח חלון ההזדמנויות להיערך, לבצע התאמות ולרכוש כלים וידע לקראת המציאות הזאת ולהפוך מיתון לצמיחה ואיזון.

סוכני השינוי

בהרבה מובנים, מסבירים במכון, יזמים הם סוכנים של שינוי. עבור רבים הם מספקים מקור לתקווה ולהשראה, ובמיוחד בתקופה שבה מדינות זקוקות למנועי צמיחה כמו אוויר לנשימה. בניסיון לייצר מקומות עבודה ולעודד את הפעילות הכלכלית, הן מוכנות לתת הצעות נדיבות ליזמים כדי שיפתחו בשטחן עסקים, סניפים ומרכזי פיתוח. ועדיין, זה לא פשוט.

האסטרטגיה שלנו ההצלחה שלך

לקשיים המובְנים ביזמות עסקית בינלאומית – מערכת שונה, רגולציה אחרת, שפה, תרבות ועוד – מתווספים אתגרי הקורונה, ממגבלות תנועה ועיכובים ביצוא וביבוא ועד הצורך בהגנה על בריאות הפרט. בנוסף, מזכירים במתודע, קשה כעת לדעת אילו מהשינויים יתבררו כזמניים ומה כאן כדי להישאר. זאת משום שהשינוי לא תמיד משקף תמורות אמיתיות בהעדפות הלקוח, אלא מונע לא אחת על ידי ההתערבות המסיבית של הממשלות. כל אלה צפויים להגביר את הלחץ והמתחים הכרוכים ממילא בסביבה עסקית זרה ובינלאומית. משום כך הם מחייבים היערכות מוקדמת, אסטרטגיה נכונה וארגז כלים מתאים.

נטוורקינג שמקצר את הדרך

את ההכנות, התכנון והכלים מציע מכון מתודע לספק ליזמים. הוא עושה זאת על סמך מודלים אסטרטגיים חדשניים ומקוריים ו-25 שנות ניסיון בליווי חברות וארגונים, הבוחרים להרחיב או לפתוח את עסקיהם בחו"ל. השירות יכול להתחיל בנקודת האפס של המיזם ולהימשך עד תום ההקמה ולתוך התפעול השוטף. זה כולל מנטורינג, בניית תיק פרויקט, גיוסי הון, שיתופי פעולה בינלאומיים ועוד. אחת מפעולות הליבה של המכון, אשר נחשב מהבולטים בתחום, היא פיתוח סטארט-אפ ופטנטים, תוך ליווי מלא כבר משלב הרעיון ועד הפיכתו לעסק מצליח.

"שובר השיוויון" בתחרות העסקית

"לאורך השנים, בתחום היזמות הגלובלית, לימדנו חברות ומנהלים איך לבנות ולשמר יתרון תחרותי, אסטרטגיות של חדירה לשווקים, מיתוג מיזם ומוצרים, ולמה לא לקנות אוטומטית חומרי גלם מספקים סמוכים או ממפעלים שבקרבת המטה הביתי", אומר ג'ואלי אבניה, מנכ"ל המכון. "הגישה הבסיסית שלנו ליזמים היא לא לחשוב 'לוקאלית', על השוק המקומי בלבד, אלא לאמץ חשיבה גלובלית כבר מהרגע הראשון של התכנון, למרות הספקנות והקשיים. אנחנו מלמדים ומלווים את היזמים שלנו לצלוח את המהמורות".

הליווי שמעניק המכון, שנמשך חצי שנה לפחות, כולל מידע מקצועי, "חם" ועדכני וכן נטוורקינג איכותי, שלא פעם מקצר את הדרך להשגת משאבים ומטרות ואולי גם פרטנר רצוי מעבר לים. המכון מחובר ישירות לעשרות מקורות בינלאומיים, מוסדיים ופרטיים, שעניינם מימון והשקעה במיזמים. כך, הוא יכול לסייע בחיבורים מתאימים כדי להשלים ולגייס משאבים למיזם. מן הסתם, היזם חייב להגיע עם הון התחלתי מסוים.

סחר בינלאומי בגלובליזציה

"עזרנו לחברות לפנות למשקיעים בכל מקום שהם נמצאים, להתחבר למקורות מימון ולסיוע מוסדי ולהתגבר על בעיות רגולציה", ממשיך ג'ואלי. "הם גם לומדים בעזרתנו כיצד לנהל את הפעילות העסקית מרחוק, כבר מהרגע שהם נכנסים ומקימים עסקים". הליווי כולל, בין היתר, בניית תוכניות אסטרטגיות עסקיות, פיננסיות ושיווקיות. הצוות החונך במכון זמין לטובת היזם ללא הגבלה. שירות נוסף כחלק מבניית הפרויקט הוא מחקרי שוק, קבוצות מיקוד וניתוחי עומק עבור הלקוחות. "לא פעם מתברר שלמוצרים ולשירותים שלהם יש ביקוש ביעדים שהם אפילו לא דמיינו".

מפערי שפה ועד מיסוי ולוגיסטיקה

מכון מתודע מתווה תוכניות אסטרטגיות ועסקיות ליזמות בינלאומית, שנותנות מענה שלם לכלל התופעות והבעיות שהיזם עשוי להיתקל בהן – החל מפתרונות לוגיסטיים לסוגיות ריחוק והפצה, דרך פערי שפה, תרבות וגיוס כוח אדם מקומי ועד להבנת הכלכלה במדינת היעד וניהול פיננסי. לניתוח המעמיק של מערכות הרגולציה, המיסוי והמשפט המקומיות יש חלק חשוב בהמלצה שמספק המכון ללוקיישן הנוח והמתאים ביותר עבור המיזם ומטה הפעילות המרכזי. לעיתים זהו נדבך קריטי במינוף המיזם ברמה הגלובלית.

"אין ספק שזו שנה מאתגרת לכל ארגון", מסכם ג'ואלי. "הרוב ינסו לצלוח אותה דרך אסטרטגיות של הישרדות, אבל המוכשרים יידעו לנצל את ההזדמנויות שהמצב הכאוטי מזמן להם ולבצע את ההתאמות הנדרשות, כמו למשל מסחר אונליין והקפדה יתרה על בטיחות וביטחון. רבות מהנחות היסוד של החברות התנפצו, וזה הזמן לחשב מסלול מחדש – אולי טכנולוגיות ופרקטיקות אחרות, אולי מיזוגים ורכישות, או פיבוט למוצר. מנהלים שמצטיינים בניווט בתנאי אי ודאות יכולים להביא את עסקיהם להתאוששות, שגשוג ויציאה מהמשבר מחוזקים. ראינו את זה קורה לא פעם, ואנחנו גאים לעמוד לצידם במתן כלים ופתרונות יצירתיים וללוות אותם כשהם דוהרים קדימה ומקימים חברות מצליחות ברחבי העולם".

www.methodaone.co.il | 052-7976768

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן