יועץ בטיחות אש: המענה שיכול להציל חיים

כל מבנה, בין אם מדובר בבניין מגורים או חללים משרדיים, זקוק לאמצעים מיוחדים אשר יכולים למנוע אסון בשעת הצורך. אך חשוב לדעת למי לפנות על מנת להתקין אותם בבטחה

מירי ורד ולירון גולן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם בוחן מטף כיבוי
יועץ בטיחות אש: המענה שיכול להציל חייםצילום: shutterstock
מירי ורד ולירון גולן
תוכן שיווקי

חשיבות נושא הבטיחות באש ידוע לכל, כאשר תקנות ייעודיות מגדירות בבירור את המערכות והאמצעים שיש להתקין בכל מבנה מסוגו. חשוב להיעזר בצוות שמכיר את התחום מקרוב, שכן כל פעולה קטנה יכולה למנוע אסון גדול. יועץ בטיחות אש אשר מעורב בפרויקט כבר בשלביו הראשונים, יכול לתת מענה אפקטיבי לטובת היערכות למצבי חירום לא צפויים. בין החברות הפועלות בתחום: עואד הנדסה וא.י. בטיחות.

nullעואד הנדסה

"עואד הנדסה" אשר הוקמה בשנת 1980 על-ידי אנג' מחמוד עואד, עוסקת בתכנון מבנים ומתמחה בתכנון בטיחות אש. החברה מכינה תכניות בטיחות אש ונספחי תיאור אמצעי בטיחות אש לשם הגשה לשירותי כבאות והצלה, עורכת מבדקי בטיחות למבני ציבור, מתקני ספורט ומתקנים הנדסיים, עורכת חוות דעת מקצועיות בנושא בטיחות, ומספקת ייעוץ בטיחות אש ובטיחות כללית.

"אין צורך להכביר במילים על חשיבותה של בטיחות האש", אומר האדריכל אנג' מחמוד עואד. "תקנות התכנון והבניה חלק ג', משנת 2008, מסדירות את נושא הבטיחות בבניינים. ישנן הוראות מיוחדות לבניין גבוה, לבניין רב קומות, לבניין מגורים, ועוד. תקנות חדשות אלו מבצעות רה-ארגון וחשיבה חדשה ומודרנית לכל נושא בטיחות האש בבניין ושמות דגש על הבטיחות במקום ומניעת אירועים שאינם בטיחותיים.

תחנות שאיבה וטיפול במים צילום: עואד הנדסה

"בתקנות החדשות מ-2008 יש דרישה להגיש נספח תיאור אמצעי בטיחות אש בבניין המפרט את מערכות הבטיחות שיש להתקין בבניין, ולקבל אישור עבורו מרשות הכבאות וההצלה". עואד מדגיש כי הפרדיגמה התכנונית וגישתה של החברה היא גישה מניעתית הדוגלת בבטיחות פרואקטיבית: תכנון למניעת אירועים שאינם בטיחותיים, בטיחותיים בדרגה הראשונה ובדרגה השנייה, והיערכות וטיפול באירועים בטיחותיים.

"לעואד הנדסה רקורד ארוך שנים של מקצועיות, מומחיות ויסודיות, על כך יעידו הלקוחות הרבים אשר חלק לא מבוטל מהם עובד איתנו במשך עשרות שנים. ב'עואד הנדסה' אנו שמים דגש מיוחד על תכנון ויעוץ אפקטיבי וחסכוני הנותן את המענה הנכון לכל פרויקט, עם בטיחות מלאה ומושלמת למשתמשי הבניין או המתקן תוך עמידה בדרישות החוק ודרישות הרשות לכבאות וההצלה וללא בזבוז משאבים".

תכניות הבטיחות שמכין הצוות מפרטות את מערכות גילוי וכיבוי האש, עמדות כיבוי אש, שליטה בעשן, עמידות האש של מרכיבי הבניין, סיווג האש של חומרי החיפוי הפנימי והחיצוני, דרכי המילוט מהבניין או המתקן, מרחקי הליכה, מיקום יציאות, תפוסה ועוד.

אנג' עואד מחמוד, אשר סיים את לימודיו בהנדסת בטיחות באחד המחזורים הראשונים של התוכנית באוניברסיטת בן גוריון בנגב, זאת בנוסף להיותו בעל תואר מוסמך בהנדסה אזרחית ובארכיטקטורה מהטכניון, מספר על היתרון המרכזי של החברה: "ההתמחות הרב תחומית שלנו והידע בקונסטרוקציה, תכנון אדריכלי, נגישות ובטיחות אש מספקים לנו ראייה רחבה וכוללנית של הפרויקט, והבנה מעמיקה שלו מבחינת הקונסטרוקציה והתכנון האדריכלי. הדבר מאפשר לנו מציאת פתרונות לא קונבנציונליים והתחדשות מתמדת בניגוד לראייה מכיוון אחד בלבד, שכן הפרויקט הוא השלם על כל מרכיביו, וכל מרכיב משפיע על השלם".

מה כולל ייעוץ בטיחות אש?
"אנו מעורבים בפרויקטים בשלבים שונים, ברמת תכנון עירוני אזורי כולל קביעת מרחקי שכונות מחורשות, תשתיות כיבוי, דרכי גישה ורחבת היערכות לרכב חירום".

מבנה ציבוריצילום: עואד הנדסה

צוות החברה מכין תכניות בטיחות ונספחי בטיחות לבניינים ומתקנים הנדסיים קיימים וחדשים, בשימושים השונים, כמו מבני ציבור, מבני מסחר, משרדים, מבני בריאות, חינוך, מבני תעשיה, תחנות שאיבה, מגורים ועוד. "אנו גם מטפלים מול שרותי הכיבוי וההצלה עד לקבלת האישור, ומלווים את הביצוע עד גמר הפרויקט. כמו כן, אנו עורכים מבדקי בטיחות, ובדיקות עמידה בדרישות בטיחות למוסדות כמו מכללות, מבני חינוך, מעונות, הוסטלים ועוד, וכן הוצאת אישורים ודוחות בטיחות, תכנית בטיחות, ובדיקת עמידה בדרישות בטיחות ומתן אישורים לאירועים ואסיפות".

לדברי עואד, בטיחות אש בבניין כוללת בין היתר את חלוקת הבניין לאגפי אש, עמידות אש של חלקי בניין, סיווג אש, עמדות כיבוי, שילוט הכוונה בבניינים למקרה שצריך להימלט, לוחות פיקוד כבאים, מערכות כיבוי וחיפויים של בניינים. "דוגמה הממחישה את חשיבות העמידה בתקנים של החיפויים אפשר לראות באסון של מגדל גרינפל (Grenfell Tower) שהתרחש ב-2017. שם אירעה שריפה באחת הקומות בבניין מגורים בן ה-24 קומות, אשר התפתחה לקומות האחרות בגלל חיפוי חיצוני שלא עמד בסיווג האש הדרוש בתקן. כתוצאה מכך נספו 72 אנשים".

מי הם הלקוחות של המשרד?
"משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, חברות ציבוריות ופרטיות, חברות הייטק, וסקטור ציבורי ופרטי. בין לקוחותינו נמנים שירותי בריאות כללית, נמל חיפה, ORBIT, משרד הבינוי והשיכון, מקורות, משרד הבטחון ועוד".

"חשוב לציין שאנו מתבססים בנוסף על תקנות התכנון והבניה, התקן הישראלי, והוראות הרשות הארצית לכבאות והצלה לעניין סידורי בטיחות אש במבנים ועסקים, גם על תקנים בינלאומיים כמו (NFPA). כמו כן החברה בעלת תקן איזו 9001 וצוות עובדים מקצועי", הוא מסכם.

עואד הנדסה
טלפון: 04-9946787
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>

-----------------------------------------

nullחברת א.י. בטיחות

חברת א.י בטיחות הוקמה על-ידי יוסי וסרמן, ממונה בטיחות שפועל בענף כבר מעל לעשור. החברה מתמחה בבטיחות במפעלים, אתרי בניה, נגריות, חקלאות, רשתות מזון, בתי מלון, בתי חולים, בתי אבות, אירועים המוניים, היי טק, פרויקטים ועוד. כמו כן, מעניקה החברה שירות בתחומים שונים בנושא של בטיחות כגון: הדרכות בגובה, תוכניות בטיחות, הדרכות בטיחות למגוון רב של עובדים, התמחות באש, תרגול וייעוץ בהדרכת אש לארגונים, מפעלים ועוד.

"התחלתי לעסוק בתחום הבטיחות לפני כ-10 שנים, עולם הבטיחות הוא נרחב וחשוב מאוד בעיקר בשמירה על חיי אדם. על מנת להעניק שירות מקצועי ללקוחות החברה אנחנו כל הזמן נמצאים עם יד על הדופק בכל שינויים בתקנות הוראות מפע"ר ונציג כבאות והצלה. בנוסף, החברה מעניקה לארגונים ומפעלים ייעוץ בנושאים שונים ביניהם הדרכות של צוותים בנושא מניעת דליקות, וזאת על מנת להבטיח לעובדים סביבת עבודה בטוחה ושרידות הארגון. בעת הצורך להבטיח כי צוותי החירום ידעו לתת מענה מהיר למצבי החירום (שריפה, רעידת אדמה) אשר יכולים לקרות באופן פתאומי" מציין יוסי וסרמן.

"על מנת להעניק שירות מקצועי ללקוחות החברה אנחנו כל הזמן נמצאים עם יד על הדופק על השינויים בתקנות"צילום: באדיבות החברה

מהו ממונה הבטיחות ומה תפקידו?
"תפקידו של ממונה הבטיחות לדאוג לבטיחות העובדים בסביבת עבודתם ובמהלך התעסוקה אותה הם נדרשים לבצע וזאת על-ידי איתור ראשוני של מפגעי וסיכוני בטיחות, קיום התקני בטיחות במפעל, קביעת תהליכים שיבטיחו תנאי בטיחות נאותים לעובדים ועוד. מדובר בתורה שלמה וסעיפים נרחבים שבסיכומו של דבר נועדו למנוע חבלות קטנות במקרה הטוב, ובמקרה הרע למנוע סכנת חיים לעובדי הארגון, המפעל או אתרי הבנייה".

מתי נדרש להקים צוות חירום במפעל שיספק מענה לאירועי שריפה?
"על כל מפעל וארגון שיש בו עובדים יכול להכשיר צוות חירום אשר יספק מענה לאירועי חרום: אש, רעידת אדמה וכו' וידע כיצד לתפעל אירוע רב נפגעים בעת שריפה. אנחנו מתמחים בהכשרת צוותי חירום בנושא אש בעיקר על מנת שידעו כיצד לפעול בזמן חירום.

"בכל בניין משרדים רב קומות, מפעלים וארגונים נדרשים להכשיר צוות מקצועי שיעבור הדרכות קפדניות בתחום וידע כיצד לפעול כאשר קיים מצב חירום. מתי אסור להשתמש במעלית? מתי יש לפנות את הבניין מחשש לנפגעים? מתי אין צורך בפינוי הבניין ויש לפעול נקודתית במוקד האש? קיימות עוד שאלות רבות עליהן אנחנו נותנים מענה בהדרכות מקצועיות ומסודרות. ברגע שארגון או מפעל דואג לצוות מיומן שיודע לנהל אירוע רב נפגעים, הם גם מבטיחים את בריאות ושלומם של העובדים והמשכיות הארגון, הצוות מיומן בהתאם לאירוע שהתפתח".

"אנחנו מתמחים בהכשרת צוותי חירום בנושא אש"צילום: באדיבות החברה

אילו שירותים נוספים החברה מספקת?
"בין השאר החברה מתמחה בהכנת תיק שטח על-פי הוראה 503 של שרותי הכבאות וההצלה, מטרת תיק השטח לאגד את כל המערך הארגוני והבטיחותי לצורך הערכות מוקדמת במצבי שריפה. בנוסף, הוא משמש גם את שרותי הכבאות וההצלה בזמן אירוע. על התיק להכיל ולאגד את הנתונים העדכניים ודרישות המפעל כיצד יש לפעול באירוע חירום. שירותי הכבאות וההצלה מחייבים כל מפעל ששטחו מעל 2000 מ"ר, אולם אירוע מקורה ששטחו עולה על 750 מ"ר, בתי אבות מעל 50 מיטות, אולמות קולנוע, תאטרון ואולמות כנסים ששטחם עולה על 1000 מ"ר. תיק שטח חתום על-ידי יועץ בטיחות מוסמך שמבין בתקנות ומכיר את דרישות שרותי הכבאות. כמו כן, עסקים קטנים כמו בתי קפה, מסעדות ועוד צריכים לעמוד ברשימת דרישות בנושא כיבוי אש על מנת לקבל רישיון עסק.

"הרבה פעמים אני מגיע לעסקים אחרי התנהלות לא מקצועית בנושא, שמעבר לפגיעה הפיזית שעלולה להתרחש מאירוע דליקה, מביאה את הלקוחות להוציא הרבה מאוד כסף בהסתמך על ייעוץ לקויי או חלקי. המטרה שלנו בראש ובראשונה היא לוודא שבית העסק, ארגון מפעל יעמדו בדרישות שרותי הכבאות וההצלה ללא השקעה מיותרת ובכך לחסוך מאות אלפי שקלים", מסכם וסרמן.

חברת א.י. בטיחות
מעבר לאתר >>
טלפון: 050-5729919

לכתובת המייל >>