ד"ר גלעד בר-דיין: טיפולי שיניים ללא כאב - סודות המרפא של הלייזר הדנטלי

רפואת שיניים ידידותית, המבטיחה טיפול מדויק, איכותי, עם מינימום כאב: ד"ר גלעד בר-דיין, הבעלים של מרפאת אורן המתמחה בטיפולים באמצעות מכשירי לייזר, מסביר על נפלאות הטכנולוגיה ועל היתרון בכך שרופא השיניים חושש בעצמו מרופאי שיניים

נורית פלד-קירשטיין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר גלעד בר-דיין עובד במרפאת השיניים שבבעלותו
אני מאוד אוהב אנשים". ד"ר גלעד בר-דיין"צילום: דודי פפארצי
נורית פלד-קירשטיין
תוכן שיווקי

רופא שפוחד מרופא שיניים, אין כמותו להבין את חששות מטופליו. וכך, עוד לפני שמתחילים, ד"ר גלעד בר-דיין שואל את המטופל או המטופלת שהגיעו למרפאתו ברוממה החדשה בחיפה מהי המוזיקה המועדפת עליהם שתתנגן ברקע בזמן טיפול השיניים. האנקדוטה הזו, קטנה ככל שתהיה, חושפת אדם עם לב גדול ורגיש, לצד היותו רופא שיניים מיומן שכבר שני עשורים משקיע את מרצו, ניסיונו והידע העשיר שהוא רוכש כל העת בגישת רפואת השיניים הידידותית, במטרה להקל ככל האפשר על המטופלים ובד בבד להגיע לתוצאות מרשימות שיחזיקו מעמד לאורך זמן.

מוזיקה ברקע ומכשירי לייזר מתקדמים

דרכו לעשות זאת, מלבד הקשבה, יחס חם ומוזיקה ברקע, היא באמצעות שימוש בשני מכשירי לייזר מתקדמים, האחד בשם ארביום-יאג שנועד לחיטוי חיידקים ולטיפול ברקמות הקשות והרכות, והשני הנקרא דיודה המטפל ברקמות רכות ומשמש לחיטוי, שיפור ההחלמה והריפוי והפחתת כאב. שני הלייזרים הופכים את הטיפולים במרפאה למשהו שלא הכרתם קודם, תוך שהם מסלקים מסדר היום כל זכר לטראומת עבר. השילוב ביניהם, שמתבצע לעתים תכופות, מגדיל את מנעד האפשרויות ומאפשר לבצע טווח רחב של טיפולים.

"אני מאוד אוהב אנשים, ובעצמי פוחד מרופא שיניים", מתוודה ד"ר בר-דיין, שרכש את השכלתו בהדסה ירושלים. בהמשך עבר השתלמות בלימודי המשך בטיפולי שיניים בהרדמה כללית במרכז הרפואי בני ציון, ולאחר מכן פנה ללימודי לייזר באאכן בגרמניה, הכשרה ממושכת ומעמיקה שבעקבותיה עבר הכשרות נוספות מפרופסורים המומחים בתחום.

הלייזר הוא גורם חיטוי". ד"ר גלעד בר-דיין"צילום: דודי פפארצי

"חיפשתי את הדרך לעשות למטופלים את החיים יותר קלים", הוא מסביר, "ואני עושה זאת באמצעות טיפולי שיניים בלייזר, כמו גם גז צחוק, כל אלה במטרה להפוך את רפואת השיניים שמפחידה הרבה אנשים לטיפולים הרבה יותר ידידותיים וקלים. כשאדם לאחר טיפול אומר לי: 'זה הכל? זה נגמר?', זה כיף ומשמח. יש אנשים שמתקשרים ואומרים: 'הילד ביקש להתקשר ולהגיד לך, לא כאב לו כלום'. זה נורא נחמד כי בדרך כלל אנשים מתקשרים כשכואב להם, פחות כאשר אין כאב".

מה כל כך מיוחד בלייזר שהוא מצליח לעשות את העבודה באופן מדויק הרבה יותר וללא כאב, ובאילו טיפולים ניתן לשלבו בצורה אופטימלית? ד"ר בר-דיין מעניק תשובות והסברים.

סודות הלייזר הדנטלי: חיטוי מרבי, הקלה בכאב וסקלטיביות

אהבתו של ד"ר בר-דיין לגאדג'טים בפרט ולדברים חדשים ומעניינים בכלל הובילה אותו להתעניין בתחום טיפולי השיניים בלייזר כשזה עוד היה בחיתוליו, רק כדי לגלות שבזמנו, לפני כ-20 שנה, המכשירים היו גדולים ומגושמים והטיפולים דווקא התארכו. הוא נטש את התחום ושב אליו לאחר שנרשמו כמה פריצות דרך שהפכו את הלייזרים הדנטליים השונים ליעילים ולמדויקים הרבה יותר. כיום שני מכשירי הלייזר שהוא מחזיק במרפאתו משמשים אותו באופן שוטף, והוא אף שותף בבדיקתו לקראת הפצה לשוק המסחרי של לייזר חדש. "יש יצירתיות רבה בתחום רפואת השיניים", הוא מספר, "וטיפולי הלייזר מרחיבים את מנעד האפשרויות שלך".

והאפשרויות רבות: בלייזר הארביום-יאג, למשל, ישנו מסך מגע, שבאמצעותו ניתן לבחור מבין התוכניות השונות המאופיינות בדרגות של עוצמות אנרגיה ותדירות הפעלה שונים – תוכנית לרקמות קשות (שיניים ועצם), תוכנית לרקמות רכות ותוכנית עדינה. הדבר מאפשר טווח טיפולים נרחב, מטיפולי שורש וסתימות שניתן לבצע את חלקם ללא התערבות מקדח שמעורר ויברציות לא נעימות, דרך טיפול במחלות חניכיים וטיפול בשתלים ללא ניתוח ועד תחום הביוסטימולציה: האצת החלמה, טיפולים בהרפס, טיפול בכאב מפרקי הלסת ובאפטות בפה וכן טיפול ברירית הפה בחולים אונקולוגים. תחום נוסף שבו הלייזר מציג תוצאות יפהפיות הוא האסתטיקה הדנטלית שבמסגרתה עורך ד"ר בר-דיין טיפולי הלבנת שיניים, הבהרת כתמים כהים על החניכיים והשוואת קו החיוך, ואילו בעבור הילדים ובני נוער שזקוקים לטיפולים ייחודיים הוא בנה תוכניות ייעודיות שגורמות למטופלים הצעירים לצאת מהמרפאה עם חיוך רחב.

טווח הטיפולים הנרחב מתאפשר בזכות תכונותיו הייחודיות של הלייזר, מכשיר שמוציא אור ויודע למקד את הקרניים בנקודה מסוימת. לעתים הוא נועד לחיתוך, אז נעשה שימוש בעוצמה גבוהה, ולעתים נשאף שהוא יפזר את האור בצורה עדינה יותר כדי לטפל בכאב. השיטות השונות נגזרות מהמכשירים השונים ומהתוכנית שנבחר.

"אחד מיתרונותיו הגדולים של הלייזר הוא סלקטיביות שבאה לידי ביטוי בכמה מובנים, גם בתוכניות ובעוצמה וגם בדיוק. ככל שמעמיקים מפחיתים את האנרגיה של הלייזר, והוא מאפשר לטפל רק בעששת ללא פגיעה בשן הבריאה".

"ד"ר גלעד בר דיין בתוכנית "בקו הבריאותקרדיט: מדיקו

לדבריו, "התכונה הכי חשובה של לייזר היא שהוא גורם לחיטוי. היכן שקרן הלייזר פוגעת, לפי הגדרה – אין שם חיידקים. חיידק זה כמו תא בגוף עם מים, וכשהלייזר פוגע בו הוא מאדה אותו, גורם לו לפיצוץ. רוב המחלות בפה נגרמות בגלל חיידקים, ולכן הלייזר כל כך אפקטיבי. אם זה עששת, שזו מחלה זיהומית שנגרמת על ידי חיידקים, וגם מחלות חניכיים, שבהן מחולל המחלה העיקרי הוא חיידקים שמתאספים ורובצים בפלאק הדנטלי – שאריות המזון שנשארות אחרי שלא מצחצחים שיניים מספיק טוב. הפלאק הזה מסתייד עם הזמן והופך לאבנית. זה מתחיל בגבול בין השן לחניכיים ולאט-לאט חודר גם לתוך החניכיים וגם עולה על השן. החיידקים יוצרים מושבות שיש בהן מיליארדים של חיידקים עם יחסי גומלין המקיימים ביניהם תקשורת כימית והם מגנים על עצמם מפני מערכת החיסון שלנו. לאט-לאט הם מגדילים את הרווח הזה ועושים לנו מחלה בחניכיים. בערך שליש מהאוכלוסייה סובלים ממחלת חניכיים, בעוד קרוב ל-95 אחוז מהאוכלוסייה סובלים מדלקת".

הטיפול במחלת חניכיים מתחיל בניקוי אבנית במטרה לסלק את האבנית והפלאק, ולאחר מכן הלייזר מחטא את הכיס שנוצר בין השן לחניכיים, אשר מצטמצם במהירות יחסית לטיפול הקונבנציונלי. בנוסף נעשה שימוש באמדוגיין, חומר ביולוגי המשרה בניית עצם ומערכת התאחיזה של השן. היום ניתן להשתמש באמדוגיין בשילוב לייזר במקרים רבים ללא ניתוח, מילה שלרוב מעוררת חששות בקרב מטופלים. ניתוח חניכיים כרוך בחתכים, בתפרים, בהחלמה ממושכת ואף בעלות גבוהה יותר.

שילוב בין לייזר למקדח בזמן הטיפול

הטיפול בשתלים כושלים, לרוב דלקת סביב השתל, נעשה אף הוא באמצעות לייזר, בניגוד לשיטות הקונבנציונליות שבהן נהוג לבצע חתך ניתוחי ולאחר מכן ניקוי השתל איננו מספק. הלייזר מאפשר חיטוי יעיל מאוד של פני השטח של השתל וההצלחה בטיפול משתפרת מאוד.

"הלייזר בא ומשנה לנו את הקונספט. בגלל שהוא לא נוגע בשום דבר, הוא בוודאות לא יפזר לנו חלקי טיטניום ברקמה, כי הוא לא מפרק את השתל; הוא כן מאדה את החיידקים בצורה יוצאת מן הכלל בתבריגים של השתל. בנוסף, הלייזר גורם לעידוד הריפוי באמצעות אנזימים שנמצאים באזור שקוראים לתאים של תיקון והחלמה. הטכנולוגיה נרתמת פה לצד הרופא בצורה יעילה מאוד".

גם בטיפולי שורש הלייזר מחולל קסמים, בעיקר בעת השילוב בין שני המכשירים, ואף בסתימות, שם פעמים רבות הלייזר תופס את מקומו של המקדח או פועל יחד איתו. "אפשר לשלב לייזר עם מקדח ואני עושה את זה הרבה", מספר ד"ר בר-דיין. "אם אנחנו מדברים על רפואת שיניים ללא כאב, השיטה הקונבנציונלית שבה אנחנו לוקחים מקדח ומתחילים לחפור בתוך השן עם המקדח יוצרת ויברציה מאוד חזקה שמפריעה מאוד למטופלים. חלק מהאנשים שונאים את זה, זה מחזיר אותם אחורה לטיפול שהיה להם קשה ולא נעים. זה הדבר העיקרי שאנשים פוחדים בגללו מרופא שיניים. גם את הזריקה הם לא אוהבים. זה משהו מאוד אינטימי, וברגע שאתה מתחיל לחפור בתוכם המגע הישיר הזה, הצמרמורת הזו, מאוד מלחיצה את האנשים. זה נכון לילדים, זה נכון למבוגרים, זה נכון לכולם".

לדבריו, "מה שהלייזר עושה – הוא לא נוגע. זו קרן שמסלקת את העששת בצורה מאוד מדויקת, ללא מגע, ובנוסף בשל המרחק בין המכשיר לשן יש לי שדה ראייה מלא, לעומת המקדח שנוגע בשן ומסתיר".

"הילד לא מרגיש כאב – ואנחנו נשארים חברים"

הלייזר מאפשר לבצע טיפולים רבים ללא הרדמה מבלי לחוש כאב, וייתור ההרדמה מאפשר לבצע טיפול נרחב שאינו מוגבל רק למקום ההרדמה. בעבור ילדים, אף יותר ממבוגרים, זוהי בשורה של ממש.

"ילדים רואים לייזר ומתלהבים", מחייך ד"ר בר-דיין, "אבל מעבר לכך – הלייזר הוא יתרון עצום בנושא סתימות, למשל. הרבה יותר קל לעבוד עם ילדים בלייזר כשאין צורך בזריקת הרדמה. אני מטפל בו עם הלייזר והוא לא מרגיש את הטיפול – ואנחנו נשארים חברים טובים. זה חשוב, אני לא רוצה שילדים יקבלו טראומות מהטיפול".

מלבד סתימות, מבצע ד"ר בר-דיין במרפאתו איטום חריצים לילדים ולבני נוער, חריצים שנוטים לקבל עששת. "אני עושה את הטיפול הזה רק עם לייזר וכך מנקה בוודאות את כל החיידקים, ובנוסף הלייזר מכין את פני השטח של השן לקבל את החומר של האיטום".

טיפול נוסף הוא שחרור של שן בינה כלואה למחצה, תופעה נפוצה שבה נוצרת דלקת מסביב לכותרת. "זה קורה הרבה בגיל צבא, סוף גיל ההתבגרות – שן בינה יוצאת אבל לא לגמרי, וזה כואב", מספר ד"ר בר-דיין. "אפשר לעקור, או לחכות שיעבור; אני מאדה את עודף החניכיים באמצעות הלייזר וחוסך חודשים של כאב. זוהי פעולה פשוטה שאפשר לעשותה עם אלחוש במשחה".

הלייזר יעיל גם כשהוא נדרש לבצע פעולה של התרת לשון, בעיקר בקרב פעוטות, המתבצעת בדיוק רב וללא כאב. ובגזרת המבוגרים ד"ר בר-דיין מבצע טיפולי שיניים בלייזר גם להקלה על כאבים במפרקי הלסת, בטיפול בהרפס על השפה (הלייזר הורג את הווירוס בתאים, הכאב שוכך והנגע נעלם במהירות), ואף הוכח כיעיל בריפוי אפטות בפה תוך הפחתת כאב מיידית כבר בזמן הטיפול והיעלמותן תוך יום-יומיים במקום שבוע-שבועיים.

אפשר להשוות את קו החיוך. ד"ר גלעד בר-דיין"צילום: דודי פפארצי

יעילותו של הלייזר מתבטאת גם בטיפולים אסתטיים כהלבנת שיניים (תוצאות מרהיבות שנשמרות לאורך זמן), בהבהרת חניכיים והעלמת כתמים כהים ובהשוואת קו החיוך.

השוואת קו החיוך?

"לפעמים שן אחת גבוהה יותר, נניח כתר שאדם עשה פעם, ובחיוך רואים שהחניכיים גבוהות יותר במקום מסוים. עם לייזר אפשר להשוות את קו החיוך – זה ממש כמו לפסל, ואפשר להגיע לתוצאות מדהימות, עדינות ומדויקות. מהרגע הראשון זה נראה טוב, ממש עבודה אמנותית".

מרפאת אורן של ד"ר גלעד בר-דיין
כתובת: אורן 25, רוממה החדשה, חיפה
טלפון: 074-7034622
טלפון נייד במרפאה: 054-6311572
מעבר לאתר