העלמת ורידים ברגליים: לשים סוף לתופעה

לא מעט אנשים סובלים מורידים בולטים (דליות), מצב המשבש את שגרת היומיום וגורם לנפיחות ותחושת כבדות באזור. כיום ניתן להיעזר בטיפולים פשוטים שיכולים להקל על המצב ולשפר את איכות החיים

שרה שוורץ ודניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רגל בעלת ורידים בולטים
העלמת ורידים ברגליים: לשים סוף לתופעה צילום: shutterstock
שרה שוורץ ודניאל דותן
תוכן שיווקי

ורידים בולטים על פני העור ברגליים (דליות) היא תופעה שכיחה, שמעבר להיבט האסתטי הנלווה לה, כוללת גם מצבים רפואיים שונים שיכולים להתבטא בנפיחות, כבדות ועייפות באזור הרגלים. הגורם העיקרי הוא בעיה בזרימת הדם למקום. העלמת ורידים ברגליים הפכה לתהליך די פשוט, כזה שיכול לשפר משמעותית את הנראות, וחשוב מכך – את איכות החיים ושגרת היומיום. בין הרופאים המטפלים בבעיה: ד"ר אנטוניו ריינה ופרופסור סמי ניטצקי.

nullד"ר אנטוניו ריינה - טיפול בדליות באמצעות דבק ביולוגי

"הדליות נוצרים כתוצאה מאי ספיקה ורידית, מחלה הנגרמת מכשל בשסתומים החד כיווניים של הוריד הראשי (ספנה גדולה/ קטנה/פרפוראנטים) של המערכת השטחית, המערכת אשר מנקזת דם לתוך המערכת העמוקה וממערכת העמוקה לכיוון הלב. היות והרגליים נמצאות מתחת גובה הלב, הדם זורם בהן מלמטה למעלה. בעת הליכה, הדם זורם כלפי מעלה כנגד כוח המשיכה בגלל התכווצות של שרירי ברגל מסביב הורידים. כאשר לאורך הורידים ישנם מסתמים חד כיווניים המונעים מהדם לדלוף בחזרה כלפי מטה", מסביר ד"ר אנטוניו ריינה, מומחה לכירורגית כלי דם בעל וותק של למעלה משלושה עשורים.

"כאשר המסתמים אינם תקינים הדם ברגליים דולף כלפי מטה, במקום ההפך, ויוצר עודף נפח ולחץ מקומי גדול יותר. עם הזמן, ובהיעדר טיפול הורידים מתבלטים כלפי חוץ ודם דולף מתוך המערכת העמוקה אל המערכת השטחית מה שיוצר נפיחות ברגליים ותחושה של כבדות ועייפות הפוגעת באיכות החיים".

ד"ר אנטוניו ריינהצילום: באדיבות המרפאה

ד"ר אנטוניו ריינה, בין הרופאים הראשונים שביצע בארץ טיפול בורידים באמצעות קיטור ומחלוצי טכנולוגית טיפול בגלי רדיו מסביר: "בעבר נהגו להוציא (לשלוף) את הורידים הפגועים בניתוח שדרש הרדמה מקומית לאורך הרגל או הרדמה חלקית (אפידוראל). ההליך (Stripping) היה כרוך בהתאוששות ארוכה והשאיר צלקות שנגרמו כתוצאה מפגיעה ברקמות אזוריות ובענפים שמסביב לווריד הראשי. בשנים האחרונות התפתחו שיטות חדשניות המבוססות על סגירת הוריד על ידי חימום החלק הפנימי של הוריד בטמפרטורה גבוהות באמצעות לייזר, גלי רדיו או קיטור. השיטות הללו אפשרו להגיע לאחוזי הצלחה מעולים שבין 93-94% אך בצידן גם מגבלות. בכולן נדרשת הרדמה מקומית לאורך הרגל מסביב לווריד, טרם ביצוע הטיפול, שימוש בטמפרטורות גבוהות העלולות לפגוע ברקמות הסמוכות. כמו כן, המטופל נדרש לגרוב גרב אלסטית בין שבוע לעשרה ימים ולהימנע מפעילות גופנית נמרצת במשך שלושה שבועות".

הבשורות הטובות הן שיש פתרון חדשני, אשר אושר ב-2016 משרד הבריאות וה-FDA האמריקני, שיטה זו מתבצעת על-ידי איטום של הווריד החולה באמצעות הזרקת כמות מדודה של דבק ביולוגי, ללא שימוש בטמפרטורה גבוהה וללא הרדמה סביב הווריד המטופל. הדבק הביולוגי אשר מוחדר באמצעות צינורית דקה אל תוך הווריד החולה אוטם את הווריד, והדם מנותב דרך ורידים בריאים הסמוכים למקום.

ללא כאבים, ללא צורך בהרדמה וחזרה מהירה לשגרה

מי שיכול להעיד על הצלחת השיטה המהפכנית הוא ד"ר אנטוניו ריינה, שברזומה המקצועי שלו למעלה משלושה עשורים של ידע וניסיון עשיר בכל הטכניקות הכירורגיות השייכות למחלות ורידים ברגליים. "לאחר ארבע שנים של שימוש בדבק הביולוגי ולמעלה מ- 1,100 הליכים שעברו בהצלחה, כעת ניתן לומר בפה מלא כי מדובר בהליך מהפכני בעל יתרונות רבים. ראשית, טיפול בדבק ביולוגי אינו מחייב הרדמה פרט למקום החדרת הקטטר. הטיפול נעשה בטמפרטורת הגוף (ולא בטמפרטורות גבוהות כמו ביתר השיטות) ולכן אין צורך להרחיק את הרקמות הסמוכות, מחשש לפגיעה.

בשנים האחרונות התפתחו שיטות חדשניות צילום: באדיבות המרפאה

"בנוסף, הסגירה של הוריד היא מיידית, הוריד ייסתם לחלוטין מספר שניות לאחר הזרקת הדבק. את הצלחת הטיפול ניתן לוודא באמצעות אולטרא-סאונד מיידי, הליך שלא מתאפשר בשיטות האחרות. ההליך, אשר מתאפיין בשיעורי הצלחה גבוהים של למעלה מ-98% ומוכר בכל חברות ביטוח הבריאות, זוכה לשבחים מקיר לקיר על היותו הליך ללא כאבים והתאוששות מהירה. כמו כן, ניתן לחזור לפעילות רגילה כבר באותו היום, וללא צורך לחבוש גרב אלסטית, מה שמאפשר התאוששות קלה ומהירה הרבה יותר".

מעבר לעובדה שהטיפול מופקד בידיים טובות ובאמצעות השיטות המתקדמות ביותר, ד"ר ריינה מוסיף בחיוך: "אני מקפיד על קשר אישי ביני ובין המטופלים. קשר שהוא הבסיס להצלחת הטיפול במלואו. לכן לכל מטופל יש את המספר הנייד שלי לכל שאלה ובכל שלב עד להחלמה מלאה".

*טרם הניתוח יש לוודא שהחולה לא רגיש לחומרים המוזרקים לוריד (אקריל).

ד"ר אנטוניו ריינה
מעבר לאתר >>
טלפון: 077-9966217
פקס: 09-7408687

--------------------------------------

nullפרופ' סמי ניטצקי - העלמת ורידים ברגליים

דליות (ורידים בולטים) ברגליים היא תופעה שכיחה מאוד המופיעה אצל 60% מהאוכלוסייה מעל גיל חמישים. "מדובר בבעיה רפואית הגורמת לתחושת גרד, חום מקומי, נפיחות וכאב, ויותר מכל, כבדות ועייפות. כמובן גם חוסר נעימות בהיבט האסתטי. מדובר בבעיה רפואית שאיננה מסוכנת לחיים אך מפריעה בחיי היומיום ועלולה אף לגרום לסיבוכים כגון: קרישי דם, דימום וכיבים" אומר פרופ' סמי ניטצקי, מומחה לכירורגיה של כלי הדם.

פרופ' ניטצקי מנהל יחידת כירורגיה של כלי דם היקפיים בביה"ח רמב"ם ובעל שתי מרפאות פרטיות, בתל אביב ובחיפה.

מהי קבוצת הסיכון?
"דליות ברגליים מופיעות כאמור, אצל 60% מהאוכלוסייה, כששני שליש מתוכם הן נשים. שתי הסיבות השכיחות לדליות הן תורשה והריונות, כאשר עמידה ממושכת במקום, הרמת משאות כבדים, חוסר פעילות גופנית והשמנת יתר, מחריפים את הבעיה. נגרמת פגיעה בדופן הורידים או במסתמים או בשניהם גם יחד וכתוצאה מכך חלק מהדם הורידי שזורם אל הריאות והלף דולף ונופל כלפי מטה. התופעה גודשת את הורידים וגורמת לתופעות הנ"ל ולמראה הורידים הבולטים לאורך הרגל".

פרופסור סמי ניטצקי צילום: פיוטר פליטר

מהם הטיפולים המתקדמים לדליות ברגליים שאתה מבצע במרפאותיך?
"במרפאותיי אני מבצע טיפולים מתקדמים להעלמת ורידים ברגליים/דליות כשמטרת הטיפול היא למנוע את אותה דליפת דם מהוורידים, כלפי מטה. זה נעשה באמצעות ביטול (סגירת) המערכת הוורידית השטחית.

"משנת 1905 החלו לטפל בכך בניתוחי תלישה (סטריפינג), במהלכם, תחת הרדמה כללית, היו חותכים ומסירים את הורידים הלא תקינים שדלפו. הניתוחים הללו פולשניים, ההחלמה מהם ארוכה יחסית ולאחר הניתוח נותרות צלקות ברגליים ומידת ההישנות היא כ-50% לחמש שנים ולכן, משנת 2000, פותחו טכניקות מתקדמות חלופיות לניתוח.

"שתי שיטות מתקדמות להעלמת דליות ברגליים שאני מבצע במרפאתי הן: נטרול הורידים הלא תקינים בעזרת אנרגיית חום למשל באמצעות לייזר, גלי רדיו או קיטור או סתימת הוורידים הדולפים דרך הזרקת קצף מיוחד או על-ידי דבק מיוחד שנקרא 'ונסיל'.

"הטיפול בחום (באמצעות לייזר, גלי רדיו או קיטור) נעשה בחדר ניתוח בהרדמה מקומית. תחת אולטרסאונד, הרופא מחדיר מחט עם סיב דרך הוריד הראשי השטחי (הווריד הספון הגדול) שעולה מלמטה עד למעלה לכל אורך הרגל ואז מבצע הרדמה מקומית במטרה לכווץ את קוטר הוריד הגדול וליצור חיץ מבודד בינו ובין הרקמות שסביבו. אז מפעילים את מקור החום ומתחילים למשוך את הסיב לאחור תוך כדי חימום מעבר הסיב. הלייזר פועל באנרגיה גבוהה יותר, וחשוב לוורידים עמוקים וגדולים. גלי רדיו עדיפים לורידים שטחיים יותר בשל אנרגיית חום נמוכה יותר. הקיטור מבוצע כאשר הוריד הספון מפותל מאוד ולא מאפשר מעבר של סיב או כאשר הוריד איננו קיים (לאחר ניתוח או טיפול קודם). הטיפול בדבק נעשה באופן דומה, באמצעות החדרת סיב והזרקת דבק תוך כדי משיכתו לאחור ולחץ מקומי להצמדת דפנות הוריד.

"הטיפול בהזרקת קצף מתבצע כולו במרפאה. תחת הכוונת אולטראסאונד ניתן להחדיר סיב או לדקור במספר מקומות עם מחט. החומר המטרש (סקלרוזנט) מוזרק וגורם לנזק כימי לדופן הוריד. בדרך כלל נדרשים 3-4 טיפולים.

"היתרונות בטכניקות אלו שהן מבוצעות ללא חתכים, ההחלמה מהירה מאוד – תוך 10 דקות המטופל מתבקש לקום מהמיטה ולהתהלך במסדרון, ולאחר זמן קצת משתחרר לביתו כבר באותו היום. מבחינת התוצאות - התחושות והתופעות המטרידות חולפות במהירות. המראה משתפר מאוחר יותר, הורידים הופכים קשים ונעלמים בתוך מספר חודשים. מאחר וקיימות מספר אפשרויות טיפוליות מומלץ לבצע ראיון רפואי, בדיקה ודופלקס ורידים וכך להתאים את הטיפול למטופל (רפואה מותאמת)".

פרופ' סמי ניטצקי - העלמת ורידים ברגליים
'מדיקה' מרכזיים רפואיים, רמת החייל, תל אביב, מרפאת ש.ר.פ פלוס, קניון לב המפרץ, חיפה
טלפון: 052-2532053, 050-2062683
מעבר לאתר >>