עורך דין לעבירות נהיגה בשכרות: הפעולה שתסייע בצמצום נזקים

מדובר באחת מהעבירות הקשות העלולה להוביל לעונשים כבדים, חלקם בעלי השלכות ארוכות טווח. על מנת לנסות להפחית את חומרת העונש ניתן להיעזר בעורך דין הבקיא בתחום, שיכול ללוות את התהליך עד להסדר מוצלח ככל שניתן

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש בחליפה מניח יד על גבר שיושב לצידו, ברקע מונח פטיש של שופט
עורך דין לעבירות נהיגה בשכרות: הפעולה שתסייע בצמצום נזקיםצילום: shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים נחשבת לאחת העבירות החמורות, שכן היא עלולה לגרום לנזקים כבדים. ישנם לא מעט פרמטרים המשפיעים על חומרת העונש ומידתו שיש לקחת בחשבון, כמו כמות האלכוהול שנמדדה בעת בדיקת הינשוף, תיעוד המפגש עם השוטר בעת האירוע ועוד. כדי לנסות למזער את העונש וחומרת העברה, ניתן להיעזר בעורך דין לעבירות נהיגה בשכרות, אשר תפקידו לבחון את התמונה המלאה ולפעול בהתאם לכל מקרה.

עו"ד משה ליפשיץ

עו"ד משה ליפשיץ הוא קצין משטרה בכיר לשעבר, שעוסק מאז פרישתו מהמשטרה לפני כעשור בייצוג משפטי בתחום הפלילי והתעבורתי. במסגרת מגוון תפקידיו במשטרה, שימש כראש זרוע תשאול ביחידה ללוחמה בפשיעה, חוקר ביחידת ההונאה וראש מדור תאונות דרכים. בתפקידו זה פיקד על בוחני התנועה במרחב השרון והיה אחראי על כל נושא הנהיגה בשכרות במשטרת ישראל במרחב השרון. עו"ד ליפשיץ הוא למעשה בין היחידים בארץ בעל הכשרה של בוחן תנועה והסמכה להפעלת מכשיר הינשוף, המודד את כמות האלכוהול ועומד בבסיס רוב התביעות בגין נהיגה בשכרות.

"עבירת הנהיגה בשכרות כוללת בתוכה גם נהיגה תחת השפעת סמים ונחשבת לאחת מהעבירות הקשות בספר החוקים. מפאת הנזק הפוטנציאלי הטמון בה, העונש בגין עבירה זו הנו פסילת מינימום של שנתיים בצירוף עונשים נלווים עד לכדי מאסר בפועל", מציין עו"ד משה ליפשיץ. "רק לאחר בחינה מקצועית של הראיות ניתן, לעיתים, להפחית את חומרת העבירה ועונשה עד לכדי זיכוי מוחלט. לשם כך דרוש עורך דין תעבורה המתמחה בנהיגה בשכרות ורצוי שיהיה מומחה למכשיר הינשוף. לא כל עורך דין תעבורה הוא עורך דין שמבין בנהיגה בשכרות".

מהי הבדיקה הקובעת האם אדם נהג בשכרות?
"קיימות מספר בדיקות לבחון שכרות, לרבות בדיקת דם וינשוף, הקובעות האם הנהג שנעצר אכן שיכור. אלו בדיקות מדעיות. במקרה של חשד לנהיגה תחת השפעת סמים תבוצע בדיקת שתן.

עורך דין תעבורה בנתניה משה ליפשיץצילום: באדיבות המשרד

"עורך דין המתמודד עם הנושא חייב להכיר היטב את אופן הפעלת הינשוף ולהעריך את טיב הליך הבדיקה. אם ימצאו כשלים בתהליך, יוכל לערער על קבילות ומהימנות הבדיקה ולהפחית את העונש, עד לזיכויו המוחלט של הלקוח.

"בבדיקת הינשוף יכולים להתגלות כשלים בכל אחד משלבי הבדיקה, השוטר נדרש לבצע מגוון פעולות באופן מושלם בכדי שהבדיקה תצא מדעית וקבילה ב-100%. כל עורך דין שאינו מיומן בבדיקת הינשוף, גם אם מתמחה בתעבורה, לא יזהה את הכשלים הללו", מדגיש עו"ד ליפשיץ.

איך כדאי להתנהג אם נעצרת על נהיגה בשכרות?
"כל מקרה לגופו, כל לקוח יקבל המלצה שונה בהתאם לנסיבות. לעיתים, שמירה על זכות השתיקה תהיה האופציה הטובה, בפעמים אחרות שיתוף פעולה עם השוטר יהיה נכון יותר. תמיד אמליץ לתעד את המפגש עם השוטר ולא אמליץ לאף נהג "למסור" את עצמו לידי המשטרה ולהודות בפני השוטר כי שתה או עישן סמים. פעולות אלו יסייעו בשלב איתור הכשלים".

כיצד אתה, כעורך דין נהיגה בשכרות, מטפל בתיק?
"עורך-הדין יכול לבחון את חומר הראיות שבידי המשטרה רק לאחר שמוגש כתב אישום. אצלנו במשרד נערכת בדיקת כשלים מדוקדקת לחומר החקירה שנאסף ע"י המשטרה. הבדיקה מתבצעת על-ידי שני אנשי מקצוע בכירים ומיומנים בתחום: אני ואיש מקצוע נוסף גימלאי של המשטרה שעסק בכל שנות שירותו בהכנת תיקי שכרות לפני הגשתם לבית המשפט.

"בשלב הבא, אני קובע פגישה עם נציג תביעות התעבורה במשטרה, ומציג בפניו את הכשלים שמצאנו. בשלב זה, אני מנסה להגיע להסדר הטוב ביותר עבור הלקוח, הכולל ענישה מקלה או ביטול כתב האישום לחלוטין. ברוב המקרים אנו מגיעים להסדר טוב שמקבל תוקף של פסק-דין בבית המשפט.

"במקרים בהם ההסדר שמציעה המשטרה אינו טוב דיו בעיני אני ממליץ ללקוח להמשיך את ההליך המשפטי בבית המשפט. תפקידי להוכיח לשופט כי הכשלים שמצאנו פוסלים את מהימנות הבדיקה ואינם מהווים אינדיקציה משפטית לנהיגה בשכרות".

עורך-הדין ליפשיץ מסכם:

"אדם שנעצר על נהיגה בשכרות ופונה אליי לייצוג משפטי, יכול להיות סמוך ובטוח שהודות לניסיון רב השנים שלי כחוקר, כבוחן תנועה וראש מדור תאונות דרכים באגף התנועה של המשטרה, לרבות היכרותי המקצועית עם מכשיר הינשוף ועם כל הליך הבדיקה המתבצע לאדם שנעצר בחשד לנהיגה בשכרות, אוכל לבנות הגנה משפטית המוצאת כשלים בבדיקת המשטרה ובכך תורמת להפחתת העונש הקבוע בחוק ועד לזיכוי מוחלט".

עו"ד משה ליפשיץ - עורך דין תעבורה בנתניה
כתובת: רחוב דיזינגוף 24, נתניה.
רחוב משה שרת 28, חדרה.
טלפון: 050-2293949
ליצירת קשר בוואטסאפ >>
מעבר לאתר >> עורך דין תעבורה לנהיגה בשכרות