עורך דין מגשר: הדרך לסיים עם הסכם חתום

באילו מקרים מומלץ לפנות לגישור, מהי הבחירה הנכונה עבור הילדים ואיך ניתן לפתור סכסוכים מורכבים ביותר? עורכת הדין גילה עיני עונה על השאלות החשובות בתחום ומספרת על האתגרים

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה חותמת על מסמכים
עורך דין מגשר: הדרך לסיים עם הסכם חתוםצילום: shutterstock
דניאל דותן
תוכן שיווקי

"כמחצית מתיקי הגירושין המגיעים אליי נידונים בבית המשפט וכמחצית מהם מטופלים בדרך הגישור, כאשר בגישור, מרביתם מסתיימים בהסכם גירושין חתום - שזו הצלחה עצומה", מסבירה עו"ד גילה עיני, המחזיקה בניסיון רב ועשיר בליטיגציה בכל הקשור בדיני משפחה וגירושין, הן בבית משפט לענייני משפחה והן בבית דין רבני: היא מופיעה בפני השופטים והדיינים, מכירה את נבכי החוקים והפסיקות ומצליחה להביא את הלקוחות שלה למקומות הנכונים בהליך המשפטי.

בנוסף ועוד לפני היותה עו"ד המתמחה בגירושין, היא מגשרת מוסמכת שזוכה להצלחות גדולות גם מחוץ לבית המשפט, כמי שמאוד מנוסה בתחום גישור גירושין. "מעבר ליכולות הגישור שלי והמודעות העמוקה בכל הקשור בטובת הילד, אני מסוגלת להציג בפני הלקוחות שלי את שיתרחש אם חלילה הליך הגישור יתפוצץ והם יגיע לבית המשפט. הגישור הוא שליחות עבורי שכן אני מצליחה לעזור לצדדים להתחיל חיים חדשים עם הסכמות ולא עם מלחמות. הילדים מרוויחים וגם ההורים מרוויחים".

באילו מקרים מומלץ להגיע לגישור?

"גישור אפשרי רק כאשר שני הצדדים מסכימים להגיע לגישור. המטרה היא לפתור את הסכסוך ולהגיע להסכם גירושין כולל מחוץ לערכאות המשפטיות. הליך הגישור מהיר יותר מניהול תיקים בבית המשפט ובדרך כלל מאפשר המשך תקשורת בין ההורים. אין ספק כי הבחירה בדרך של גישור זו הבחירה האחראית והנכונה ביותר עבור הילדים שלא נחשפים למלחמות מיותרות".

גילה עיני: "בחרתי בדיני משפחה משום שזה ענף ייחודי שהוא לא רק מקצועי אלא נוגע בחיים של אנשים"צילום: תמונה באדיבות הלקוחה

איך התחלת את דרכך המקצועית?

"הגעתי לעולם המשפט לאחר עשייה ניהולית בתפקידים בכירים בחברות היי-טק גדולות ובינלאומיות. תפקידים שדרשו התנהלות בינאישית, חשיבה עסקית, תכנון אסטרטגי וטקטי וניהול מו"מ מורכבים ברמה גבוהה במיוחד. החלום לעסוק בעריכת דין תמיד פעם בקרבי, בפרט לאור תחושת צדק עמוקה שמלווה אותי מצעירותי.

"בעקבות סכסוך משפחתי כאוב של חברה יקרה וקרובה, נחשפתי לעולם המורכב של הפרידה והגירושין. שיחות מרובות על משפט ועל צדק גרמו לי לקחת את הצעד. השלמתי שני תארים נוספים במשפטים ויצאתי לדרך עצמאית. בחרתי בדיני משפחה משום שזה ענף ייחודי שהוא לא רק מקצועי אלא נוגע בחיים של אנשים ודורש אמפטיה, הכלה, תכנון מהלכים, יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסא ובעיקר יכולת גישור והבנה. מדובר בדיני נפשות של ממש, ותפקודו של עורך דין בתחום הזה עשוי להיות ההבדל בין משפחה מפורקת ומסוכסכת למשפחה שממשיכה לחיות בהבנה ושיתוף פעולה".

מה ייחודי בשירות שאת מעניקה?

"השאיפה לפתור סכסוכים בהסכמה היא תפיסת העולם שהנחתה אותי מאז ומתמיד, ובפרט כאשר מדובר בפירוק משפחה, בגירושין ולבטח כשיש ילדים שמעורבים. אני מאמינה שעליי להיות מאוד מדויקת, זמינה ללקוחותיי, ובעיקר להקשיב להם. מצד אחד, אנסה להוביל את ההליך למינימום עימותים משפטיים ברגישות הנדרשת, אך מצד שני אדע להבחין מתי כבר אין ברירה, יש להפשיל שרוולים, וחובה לעשות את כל שנדרש לעשות ובאופן שנדרש".

ספרי על רגע מכונן שזכור לך במיוחד במהלך הקריירה

"עולמו של עו"ד לדיני משפחה עמוס ברגעים אישיים ומרגשים. תיק אחד שזכור לי יותר מכל היה מקרה בו ליוויתי אם לשני ילדים בהליך גירושין שהתחיל כסכסוך מורכב עם כל הפוטנציאל להפוך לחבית נפץ. לשמחתי, הצלחתי להנמיך את הלהבות תוך שאני מדריכה את הלקוחה ובן זוגה למצוא פתרונות ולהגיע להסכמות. כשהבת הגדולה של השניים שלחה לי מכתב תודה לאחר חגיגת בת המצווה שלה וסיפרה בתמימותה ובחוכמתה על האופן שבו המשפחה מתפקדת, לא הייתה מאושרת ממני".

טיפ ממך למי שחולם להצליח

"לכל אחת ואחד מאתנו יש חלומות ושאיפות, ולכל אחת ואחד מאיתנו יש גם הזדמנויות. הטיפ החשוב ביותר שיש לי הוא שעל כל אחת ואחד להאמין בעצמו ולעשות!!!. יש להוציא מהלקסיקון את המילה 'אם' ולהכניס במקומה את המילה 'מתי'. אמונה בעצמך ונכונות לשלם מחיר יובילו למקומות מופלאים".

איפה את רואה את עצמך בעוד 5 שנים?

"הכניסה לתחום דיני המשפחה סחפה אותי לחזור ולהיות פעילה גם בתפקידים ציבוריים. אני מכהנת כיום כיו"ר וועדת גישור במחוז מרכז בלשכת עורכי הדין וגם כסגן יו"ר ועדת משפחה בלשכת עורכי הדין, זאת בנוסף להיותי כיו"ר ועדת קשר בעיר מודיעין במחוז מרכז בלשכת עורכי הדין. מעבר לשאיפה להרחיב את העשייה המקצועית שלי, אני מקווה שאוכל להמשיך ולתרום ברמה הציבורית, ובעיקר להשפיע. בפרט בנושאים שעולים מהשטח מהלקוחות שאני מייצגת ושאני יכולה להציף אותם למעלה מול הגורמים הרלוונטיים, ושוב להשפיע, להשפיע, להשפיע ולשנות".

לסיכום מציינת עו"ד עיני כי המיומנויות שלה בבניית אסטרטגיות וטקטיקות רלוונטיות, היכולת שלה לקרוא את כל המפה ולנתח מצבים מורכבים, מסייעות לה מאוד הן בחדר הגישור והן בערכאות המשפטיות: בבתי המשפט ובבתי הדין הרבניים, "והכל בנוסף לרגישות וליכולת להבין את הגבר או את האישה כהורים לילדים. השילוב של כל אלו יחד מאפשר לי להיות טובה יותר בעבודתי", היא מסכמת.

עו"ד ומגשרת גילה עיני
מעבר לאתר>>>
מעבר לעמוד הפייסבוק>>>
טלפון: 08-9573333