כך משפיע תכנון תשתיות מים, ביוב וניקוז על החיים של כל אחד מאיתנו

ניב סוטובסקי, מנכ"ל חברת סוטובסקי מערכות אזרחיות, מספר על האתגרים בתחום הנדסת תשתיות וסביבה, על היצירתיות הרבה שנדרשת בו ועל שיתופי הפעולה שהובילו לתוצאות מפתיעות בעבודה - וגם בחיים

מאור מואיגר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבר ואישה מביטים במסך מחשב
ניב והילה סוטובסקי. סוטובסקי מערכות אזרחיותצילום: ויויאן כהן
מאור מואיגר
תוכן שיווקי

לא הרבה אנשים חולמים מגיל קטן לעסוק בתכנון תשתיות כמו מים, ביוב וניקוז. גם לניב סוטובסקי, שמתמחה בדיוק בזה, היו חלומות אחרים לגמרי כשלמד הנדסה בטכניון. "אני זוכר שבתחילת הדרך בכלל רציתי לתכנן שלדים של מבנים כקונסטרוקציה ובזה גם התמקצעתי", הוא נזכר. "אבל עם הזמן, אחרי שסיימתי ללמוד והתנסיתי בזה בפועל, הבנתי שאני רוצה לאתגר את עצמי בדרכים אחרות".

"כך הגעתי להנדסת סביבה, שכוללת בין היתר טיפול בפסולת, תכנון אתרי אשפה, טיהור שפכים, תשתיות מים, ביוב וניקוז. ראיתי שבניגוד לדעה הרווחת בחברה ובקרב סטודנטים להנדסה, זה תחום שנותן ביטוי הרבה יותר גדול ליצירתיות שלי – יש בו הרבה יותר מרחב לחשיבה מקורית והוא משלב כל כך הרבה כישורים. כמהנדס בתחום הזה אתה צריך להתמקצע במגוון רחב של תחומים – מקונסטרוקציה, דרך כימיה וחשמל ועד למחשוב ובקרה. השילוב הזה וכל האתגרים שמזמן המקצוע סחפו אותי וגרמו לי לרצות להמשיך ולהעמיק בו".

כך התחיל ניב לעבוד במשרד גדול ומוכר לתכנון תשתיות מים, ביוב וניקוז, שבו ספג המון ידע וניסיון שנדרשים לעוסקים במלאכה המורכבת הזאת. ב-2006, הוא כבר הרגיש שיש לו מספיק ניסיון כדי לצאת לדרך עצמאית ולהקים משרד משלו שנושא את שמו – סוטובסקי מערכות אזרחיות.

מתוכניות מתאר ברמלה עד להסדרת התיישבויות בדואיות בדרום

"רציתי להקים משרד שקודם כל יהיה נעים לעבוד בו – שתהיה בו סביבת עבודה מטפחת, מספקת ומעצימה", הוא מספר. "בנוסף היה לי חשוב מהרגע הראשון לתת שירות לא פחות ממצוין – ולספק מגוון רחב של שירותים כדי לענות על צרכים שונים של הלקוחות הפוטנציאליים".

ניב סוטובסקיצילום: ויויאן כהן

כיום משרדו נותן שירותים לגופים ממשלתיים כמו משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל, משרד הביטחון, רשות הבדואים, מנהל התכנון ומשרד החקלאות. בנוסף, ניב וצוותו משתפים פעולה גם עם יזמים פרטיים, עיריות ותאגידי מים וביוב.

שירותי הנדסה של מערכות אזרחיות נדרשים בייחוד בפרויקטים כמו תוכניות מתאר להתחדשות עירונית בערים ברחבי הארץ. "אנחנו השתתפנו במגוון תכוניות כאלו – בין היתר ברמלה ובעיר רכסים. בנוסף, אנחנו מלווים תוכניות בינוי ערים (תב"ע), לפיתוח אזורים עירוניים.

"אחד הפרויקטים המסקרנים שעשינו בתחום הוא הסדרת ההתיישבות הבדואית במרחבים שוקת ולקיה והפיכתם להתיישבויות קבע. זה פרויקט מאוד מאתגר הן מבחינת השטח והטופוגרפיה הייחודיים באזור המדברי והן מבחינת מבנים קיימים שצריך להסדיר ולהתאים לתכנון ולתשתיות.

"הבדואים מחולקים כידוע לחמולות ולמשפחות, דבר שמשפיע גם על התכנון ההנדסי. לכן, נדרשנו לבצע המון סיורים בשטח, ללמוד את הטופוגרפיה ואת האנשים, לבחון את התשתיות הקיימות ולהציע תוכנית שלא תפגע במרקם החיים באזור ובמקביל תשפר את איכות החיים של התושבים".

בלי טיפול בתשתיות - המרקם העירוני לא יתפתח

חלק מהאנשים עשויים לחשוב שתכנון תשתיות הוא משימה פשוטה יותר מתכנון מבנים – אך לדברי ניב זה לחלוטין לא המצב. "תכנון כזה מצריך קודם כל הבנה של המצב הקיים ועבודה בהתאם למגבלות שלו", מדגיש ניב. "אני חושב שכדי לעשות את זה כמו שצריך, חשוב שנלמד את הסביבה שלנו ונשתלב עם הטבע בלי לפגוע בו או לשנות אותו יותר מדי. אנחנו צריכים ללמוד לחיות עם הטבע ולייצר תשתיות שישתלבו איתו בצורה הרמונית יותר במקום לשנות אותו כדי שיתאים לצרכים שלנו".

משרדים רבים בתחום הזה מעניקים שירותים ספציפיים ומתמקצעים בהם. לדוגמה, ישנם משרדים ייעודיים לטיפול במים, ביוב או ניקוז. ב"סוטובסקי מערכות אזרחיות" פועלים אנשי מקצוע שמעניקים שירותים שמכסים את שלושת התחומים האלו במקביל. "זה חשוב כשרוצים לתת מענה כולל ומקיף לפרויקטים, בלי שיהיה צורך לעבוד עם כמה גורמים במקביל בצורה שעלולה לסרבל את הפרויקט", מחדד ניב.

הוא מספר שלצופים מהצד, תחום העיסוק שלו לא תמיד נראה יוקרתי ביותר, אך כשמבינים כמה הוא נדרש וחיוני – מפנימים גם כמה ערך יש לעיסוק בו. "בלי מים, ביוב וניקוז, המרקם העירוני והמרחב שבו אנחנו חיים לא היו יכולים להתפתח", הוא מסביר.

הילה סוטובסקיצילום: ויויאן כהן

שירותי המשרד נדרשים מאוד בין היתר גם בתקופה הזאת, שבה הגשמים מתחילים לרדת ולהציף אזורים נרחבים בישראל. בכל שנה אנחנו נחשפים בחדשות לסיפורים של הצפות שגורמות לנזקים רבים, בהם גם נזקים בנפש – ולכן תכנון נכון של מערכות הנגר העילי נחשב חיוני ודחוף כל כך.

"ניקוז של מי הגשמים בכבישים ובשבילים במרחב העירוני הוא קריטי ומשפיע מאוד על איכות החיים של התושבים. במקביל, גם במרחב הכפרי נדרש לבצע תכנון מעמיק של תשתיות הניקוז כדי לנצל כמה שיותר שטחים חקלאיים ולרתום יותר מי גשם למטרות האלו", הוסיף.

סיפור האהבה שהפך גם לשותפות עסקית פורייה

לפני שבע שנים, ב-2013, ניב נקרא לספק שירותי ייעוץ לפתרון בעיית ניקוז בכפר סירקין. כשהגיע למקום, הוא פגש את מנכ"לית הכפר, הילה, שהכינה את כל החומר הנדרש לעיונו, ואז קרה משהו שהוא לא ציפה לו. "מהרגע שנכנסתי למשרדי ההנהלה הסתחררתי. זו הייתה אהבה מהרגע הראשון".

ב-2017, השניים נישאו וסיפור האהבה שלהם הפך במהרה גם לשיתוף פעולה עסקי אפקטיבי. הילה מספרת: "עד לחודש פברואר האחרון עוד הייתי מנכ"לית כפר סירקין – תפקיד שנתן לי המון ידע וכישורים – אבל באיזשהו שלב חיפשתי אתגרים חדשים". כך היא התחילה לעבוד עם ניב ויצרה תחום חדש ומסקרן במשרד.

"אני מאמינה שהדבר שאני הכי טובה בו הוא לברוא מציאות. כשאני נתקלת בסיטואציה מאתגרת, אני מבינה את החסמים שבה, מזהה את הפוטנציאל ומממשת אותו". כך היא התחילה, במסגרת החברה, לבצע יזמות עסקית בתחום הנדל"ן הפרטי והמסחרי. כעת בני הזוג סוטובסקי משקיעים זמן ומחשבה ובוחנים פרויקטים שונים ומסקרנים.

"אנשים שנכנסים לפרויקטים כאלו ומתמודדים עם הביורוקרטיה הסבוכה של מנהל מקרקעי ישראל חווים לא פעם המון תסכול", מסבירה הילה. "אני, בתור המנהלת המקצועית לשעבר של אגודה שיתופית, מכירה מצוין את התסכול הזה אבל גם את עולם המושגים, ההסכמים והנפשות הפועלות במנהל.

"לכן אני יכולה היום לעזור לאנשים לקדם את הפרויקטים שלהם – בין אם דרך הסדרת בעלות או ניהול הסכמים שונים מול המנהל בצורה מאוד אפקטיבית. היכולת לעזור כך לאנשים מביאה המון סיפוק ונותנת ביטוי ליצירתיות ולאהבה שלי לפתרון בעיות".

ומה צופן העתיד?

כשניב והילה חושבים על העתיד, על אף הזמנים המאתגרים שכולם חווים כרגע, הם אופטימיים ביותר. "אני מאמינה שהשמיים הם הגבול מבחינתנו", אומרת הילה. "ואני מאמינה שהמשרד שלנו ימשיך להתפתח בשני כיוונים – גם מבחינת שירותי ההנדסה האזרחית המצוינים שהוא מספק וגם בתחום יזמות הנדל"ן החדש".

הם מספרים שהנישואים שלהם הם נישואים שניים, לאחר שעברו דבר או שניים בחייהם. "אני חושבת שמה שהכי מחבר את שנינו בתקופה הזאת בחיים זה האהבה להתפתחות אישית ומקצועית – להיות אנשים טובים יותר וגם להיטיב עם הסביבה. זה דבר שכל הזמן עומד לנגד עינינו ואני שמחה שאנחנו יכולים לעשות את זה ביחד בכל יום מחדש – גם בעבודה המשותפת שלנו".

סוטובסקי מערכות אזרחיות
מעבר לאתר החברה >>
טלפון: 077-5447501
לכתובת הדוא"ל >>