צעד אחרי צעד: זה הזמן להפקיד את ניהול התכנון וההקמה בידיים מקצועיות

ניהול הליכים סטטוטוריים, יצירת מודלים של BIM ובקרה על לוחות זמנים הם רק חלק מהשירותים שמציעה חברת סי בריבוע (C² - (Construction Consulting. ד"ר אורי שקד, המייסד והבעלים, מסביר על האתגרים בתחום הבנייה, הפתרונות החכמים ועל הטכנולוגיה שהפכה לחלק בלתי נפרד מהתהליך

שרית ליבנה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם עם קסדה מביט בצג ממוחשב
סי בריבוע (C² - (Construction Consulting: זה הזמן להפקיד את ניהול התכנון וההקמה בידיים מקצועיותצילום: shutterstock
שרית ליבנה
תוכן שיווקי

"פרוייקטי בניה מאופיינים בזמן יזום ארוך, מורכבות טכנולוגית ואי וודאות בתהליך. אי הוודאות נובעת מצרכים משתנים של הלקוח, שינויים ברגולציה ובתקנות, סביבה עסקית/תפעולית מורכבת", אומר ד"ר אורי שקד, מייסד והבעלים של חברת סי בריבוע (C - (Construction Consulting. "בתהליך התכנון מעורבים גורמים רבים עם צרכים ואג'נדות שונים. אם ניקח בחשבון את השינויים שמבנים צריכים לעבור לאורך חייהם, עלויות האחזקה לאורך הפרויקט אינן נופלות מעלויות ההקמה. לכן כבר בתכנון צריך לחשוב על התכנון בהיבט של גמישות תפעולית, ועלויות האחזקה. מעצם היותנו חברת ניהול ופיקוח המטמיעה חדשנות טכנולוגית בשילוב ניסיון צבור של שנים רבות, אי וודאות היא הקרקע בה אנחנו פורחים. יש לנו יכולת וניסיון לנהל את התכנון עבור לקוחותינו בהתאם לצרכים מגוונים שלהם, בראיה צופה פני עתיד ועלויות תפעול. בכל שלבי התכנון אנחנו מטמיעים טכנולוגיות מתקדמות שמשפרות ומייעלות את התהליך לטובת לקוחותינו".

חברת סי בריבוע הוקמה בשנת 2004 על-ידי המהנדס ד"ר אורי שקד, בוגר הטכניון בהצטיינות ובעל תואר שני ושלישי בניהול וכלכלת הבניה בטכניון. את עבודת המחקר לתואר מגיסטר ועבודת הדוקטורט שלו עשה בנושאים של שילוב אינטליגנציה מלאכותית ובניהול והקמת מבנים. ד"ר שקד הוא חבר ועד ופעיל באיגוד המהנדסים לבניה ותשתיות. בשנות פעילותו הוא מלווה מחקרים בטכניון.

ליבת העיסוק של חברת סי בריבוע היא בשלושה תחומים עיקריים: ניהול ופיקוח על פרויקטים; ניהול ובקרה של לוחות זמנים יעוץ הנדסי וכתיבת חוות דעת בהתדיינויות משפטיות. ללקוחות המעוניינים בכך, סי בריבוע היא ONE STOP SHOP - כל השירותים, ניהול הליכים סטטוטוריים, ניהול תכנון ופיקוח, ניהול מודלים BIM, ניהול לוחות זמנים וליווי בהליכי תביעות אם הדבר נדרש. השירותים הללו ניתנים על-ידה בסינרגיה בהתייחס לכל הצרכים ותחת קורת גג אחת.

פורום ניהול פרויקטי תשתיות ובניה -מפגש מספר 6 - אורי שקדקרדיט: Rami Haham

חברת סי בריבוע היא חברת "פרימיום" המתמחה במבנים טכנולוגים מורכבים ומבנים רב ייעודיים. בין היתר, מעבדות רפואיות, קומפלקסים משולבים של מסחר ומגורים הדורשים תכנון של מערכות מורכבות. "על-פי רוב, כשמתכננים מעבדה לא יודעים איזה ציוד יירכש ויחובר למבנה. מכיוון שמבנה מסוג זה נועד לשרת את הציוד ואת העובדים, יש צורך מובהק בתכנון 'גמיש' שמאפשר לשנות את החדרים ואת המעבדות גם תוך כדי המשך העבודה השוטפת, על בסיס תשתיות קיימות ובמינימום השקעה / החלפה של תשתיות קיימות" , מסביר ד"ר שקד. "התוכנית כולה צריכה להיות עם מבט צופה עתיד, שהרי תחום הרפואה נמצא תמיד בהתפתחות מתמדת והחידושים וההמצאות המאפיינים אותו מתרחשים חדשות לבקרים. מלבד שינוים טכנולוגיים, על התוכנית לקחת בחשבון גם את כל נושא התחזוקה, שבמעבדות או מבנים רפואיים אחרים הוא אקוטי לכלכליות של ההפעלה".

ניהול תכנון על-פי מתודולגיית BIM

המתודולוגיה החדשנית והמובילה לתכנון וביצוע הקיימת כיום בעולם היא מתודולוגיה BIM (Building Information Modelling) – פיתוח חדשני שבשנים האחרונות הולך ותופס תאוצה. לדברי ד"ר שקד, סי בריבוע הייתה החברה הראשונה שהטמיעה את המתודולוגיה בעבודתה בשיתוף פעולה עם חברת P2C, בהקמת פרויקט SAXUM באבו-גוש.

ד"ר אורי שקדצילום: סי בריבוע

BIM היא טכנולוגיה ותוכנה להצגה ממוחשבת של פרויקטים במודל תלת ממד. בניגוד למחשבה המקובלת, ניהול תכנון BIM אינה רכישה של מיומנות טכנית של שרטוט בתלת ממד. ניהול פרויקט ב- BIM מחייב שילוב בין ידע מעמיק ורחב בתכנון וניהול ובין ידע טכנולוגי בתוכנות מידול. השילוב הוא זה שמאפשר לתת ליזם את מלוא התועלת מהטכנולוגיה. "ההחלטה מתי למדל וכמה למדל היא המפתח להצלחת התהליך כולו", מסביר ד"ר שקד. "מדובר בהחלטה משמעותית של מנהל תכנון BIM בתהליך התכנון, שבמידה ולא עושים אותה נכון עלולות להיות לכך השלכות קשות הן מבחינה כלכלית והן בפן התכנוני נטו ובלוחות זמנים, במיוחד אם בשל שיקול דעת מוטעה יש צורך להיכנס להליך של תכנון חוזר. "באמצעות מידול נכון ניתן לקבל מידע מדויק על מאפייני הבניין שמשפיעים גם על הכלכליות של הפרויקט, כמו: יחס שטח חזית לשטח קומה, יחס שטח קומה לשטח דירה, בחינת חלופות של חומרי בנייה ביחס מחיר וכמות".

מתודולוגית BIM משלבת בתוך מודל "עצמים" ((Objects מרחבי תלת ממדי, מערכת מידע שלמה שבה ניתן לאחסן, לנהל ולתשאל את המערכת. נהוג להסתכל על BIM כמודל עם חמישה ממדים D5: שלושה ממדים של גיאומטריה ))אורך, רוחב וגובה), הממד הרביעי הוא עלות כספית וממד חמישי הוא ממד הזמן. בהיעדר מנגנוני תכנון לוחות זמנים במערך BIM, ממד הזמן הוטמע חלקית בלבד. השלב הבא בהתפתחות של עולם הבניה הוא שילוב יכולות תכנון לוחות זמנים, מעקב, ניטור ובקרה על לוחות הזמנים במשולב עם מערכות BIM. שלב זה הוא בלתי נמנע וד"ר שקד מעורב במיזם בנושא - הוספה של אלמנט חמישי – הזמן, ובכך יינתן מענה הוליסטי לכל הדיסציפלינות המעורבות בפרויקט.

"אני סבור שהדבר החם הבא שיעשה מהפכה של ממש בתחום הבנייה וההנדסה יהיה שימוש באינטליגנציה מלאכותית, במטרה לזהות טעויות וכשלים בתכנון ואי התאמה לתקנים או לתהליכי הביצוע", ממשיך ד"ר שקד. "כך למשל, שילוב של ראייה מלאכותית והזרמה סדירה של נתונים למודל יובילו לעדכון תוכנית לוח הזמנים ותתאפשר השוואה בין תכנון לביצוע. התוצאה תהיה התראה מיידית למנהל תכנון BIM שיצטרך לקבל החלטות מושכלות מבוססות ביג דאטה בזמן אמת".

תכנון לוחות זמנים, מעקב ובקרה

'עקב אכילס' של רוב הפרויקטים הוא חריגה בלוחות זמנים. המשמעות הישירה של איחור בלוח הזמנים היא תוספת עלויות לקבלן, תוספת עלויות ליזם, קנסות שנובעים מהאיחור במסירה של המבנה או התשתית ללקוח. חברת סי בריבוע מעניקה שירות של ניהול ובקרת לוחות זמנים החל מהשלבים הראשונים של התכנון, הכנת מסמכי המכרז ומעקב אחר הביצוע. כל אחד מהשלבים מחייב הכרה של התהלכים ההנדסיים, תוכנות מתאימות והשילוב בין שני אלו. "כחלק מהתהליך אנחנו מתעדים ומנטרים את הפרויקט בשלב הביצוע, ועורכים תחזיות מעודכנות למועדי הסיום הצפויים. על בסיס נתונים אלו אנחנו בוחנים את הגורמים שהובילו לעיכוב (אם היה) השפעתם על לוח הזמנים והאחריות עליהם".

"כבר בתכנון צריך לחשוב על התכנון בהיבט של גמישות תפעולית, ועלויות האחזקה"צילום: סי בריבוע

עוד אומר ד"ר שקד: "אנחנו מעורבים בחלק נכבד מפרויקטים המורכבים של הקמת תשתית תחבורתית בישראל, בהם: הקו הירוק של הרכבת הקלה בירושלים שבימים אלו החלו העבודות של הזכיין להקמתו, הקו הכחול של הרכבת הקלה בירושלים שנמצא בתכנון מפורט ולקראת המכרז הזכייני, כביש הכניסה החדש לירושלים - כביש 16, הארכת הקטעים הצפוניים של כביש 6 מעין תות לצומת סומך, 'נופית' קן הרכבת החדש מנצרת/נוף העמק לחיפה. היינו יועצי לוחות הזמנים של הקמת בית החולין 'באסותא רמת החיל', 'אסותא' אשדוד, והאגף החדש של בית החולים שניידר. כל הפרויקטים מורכבים מאוד מבחינה כלכלית ותכנונית. אנחנו מציעים ללקוחותינו מתודולוגיה סדורה להקמה, ניהול ובקרה של לוחות הזמנים, בניית תזרים מזומנים מבוסס תזמון, הדרכות למנהלים ולמנהלי פרויקטים ועד ניתוח תביעות בנושא לוחות זמנים.

"בכל שלבי העבודה אנחנו מקפידים על התאמת לוח הזמנים באופן מדויק, 'מרימים דגלים' על חסמים ומכשולים ואיתור של חלופות לביצוע שיקדמו את הפרויקט. יש לנו יתרון מובהק בכך שבכל פרויקט שאנחנו מנהלים יש לנו גם את היכולת לייעץ, לנהל ולפקח. זאת בזכות השילוב המולטי-דיסציפלינרי שקיים בחברה, החל משלב הייזום ואישור התב"ע ועד מסירת הפרויקט".

חברת סי בריבוע מונה 20 עובדים, 16 מהם מהנדסים. בין לקוחות החברה יזמים, גופים ציבוריים ורשויות מקומיות, כמו: מכבי שירותי בריאות, שירותי בריאות כללית, קבוצת סופרין, קבוצת אמות, עיריית הוד השרון. "כשחדשנות וקדמה הן חלק בלתי נפרד מה- DNA של החברה, אנחנו מקפידים להיות מעודכנים בטכנולוגיות החדישות ביותר, על-מנת לאפשר ללקוחותינו תכנון יעיל, חיסכון בעלויות ועמידה בלוחות זמנים בכל הפרויקטים המורכבים בהם החברה מעורבת. אנחנו היחידים שניהלנו הקמה של פרויקט ענק בשיטת IPD. חלק נכבד מההנאה והסיפוק שאני מקבל מהמקצוע זה הטמעה של נושאים חדשים הרבה לפני שהשוק מכיר אותם", מסכם ד"ר שקד.

סי בריבוע
כתובת: אריאל שרון 4, גבעתיים
טלפון: 03-6952555
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
להרצאה בנושא תביעות לוחות זמנים >>