אורפוינט תאורה בע"מ: פתרונות מתקדמים בהתאם לכל צורך

התאורה היא חלק בלתי נפרד מהסביבה, גם אם לרוב לא מבחינים בכך. את תאורת הרחוב, המפעל או מגרש הספורט, מתכננים בקפידה על מנת שנוכל ליהנות מאיכות חיים, שמירה על בטיחות וחסכון באנרגיה. יונתן נתיב, העומד בראש החברה, מספר על האתגרים, החידושים והפתרונות המיוחדים לכל תחום

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כביש מואר בלילה
אורפוינט תאורה בע"מ: פתרונות מתקדמים בהתאם לכל צורךצילום: shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

חברת אורפוינט תאורה בע"מ מתמחה בייבוא ושיווק של פתרונות תאורה מתקדמים לשוק המוסדי והתעשייתי, עם ערך מוסף הכולל תכנון של גופי תאורה חדשניים בהתאמה מדוייקת לצרכי השוק הישראלי ושימת דגש על התייעלות אנרגטית. החברה, בראשותו של יונתן נתיב, פועלת בתחום הנדסת תאורה משנת 2008 ומתמחה בתאורה תעשייתית, תאורת רחוב, תאורת כבישים ותאורת ספורט.

"אנשים לא שמים לב, אבל עולם התאורה נמצא בכל מקום, בבית וברשות הרבים", אומר יונתן נתיב. "רק כאשר כביש שהיה מואר פתאום מחשיך או כשגוף התאורה מתקלקל, שמים לב לנוכחותה וחשיבותה של התאורה. ההתמחות בתחום היא שונה בין מקומות שונים, כמו תאורה של חנויות גדולות, בתי ספר, רחובות, ועוד. בהתאם, כך גם מגוון המוצרים והאפליקציות הוא גדול מאוד.

"תחום התאורה הוא תחום נרחב, המחייב ידע מקצועי מגוון, לצורך התאמה נכונה של התאורה לצרכי המשתמשים, בהתחשב בהשלכות האקולוגיות והבריאותיות. לדוגמה, אחד המרכיבים שנלקחים בחשבון בתכנון התאורה הוא גוון האור. התאורה היא ספקטרום שבקצה שלו ישנו מרכיב כחלחל שמשפיע על ייצור מלטונין, שהוא הורמון אשר שומר על השעון הביולוגי הקובע, בין השאר, את מחזורי שינה וערות. בשעות הערב, בבית ובחוץ, עדיף להתקין אור בגוון חם, המכיל מרכיב נמוך יותר של אור כחלחל. תאורה לבנה תתאים לשעות הערנות בכיתת לימוד או לעבודה במשרד, אך לא לאורך כל היום. הטכנולוגיה העדכנית, מאפשרת לספק גופי תאורה מתוחכמים המשנים את גוון האור בהתאם למחזור התאורה הטבעית במהלך היממה".

האם לספורט יש תאורה מיוחדת?
"לכל תחום יש תקנים מיוחדים הקובעים מהי רמת התאורה הנדרשת, עבור צרכים שונים. לפיפ"א, למשל, יש מדריך שלם של רמות תאורה לפי סוג המשחקים ואופיים. כדי לראות את פני השחקן שרץ על דשא של אצטדיון ענק, יש צורך במצלמה טובה, אבל גם בתאורה מתאימה. במגרש טניס הכדור הוא קטן ומהיר יותר ודורש רמה גבוהה של אחידות תאורה. דבר זה נכון לכל סוגי הספורט בכל הרמות ולכן גם למגרשי חובבים יש תקני תאורה", מסביר נתיב.

"לכל תחום יש תקנים מיוחדים הקובעים מהי רמת התאורה הנדרשת"צילום: צילום עצמי

"בארץ, מנהלת הליגה לכדורגל הגדירה תקני תאורה בהתאם לסוג המגרש, החל בליגת העל וכלה במגרשי אימונים. דגש מיוחד קיים לגבי הליגות הגבוהות, בהן התאורה צריכה לאפשר צילום במצלמות במהירות גבוהה ומאידך למנוע סינוור של השחקנים. מגרשי ספורט שמומנו על ידי הטוטו כוללים סטנדרט תאורה סביר והגיוני לגבי איכות התאורה, שקבע הגוף המממן. אנו מכירים את כל התקנים הפורמליים וגם את אלו שאינם פורמליים ויודעים לתכנן ולספק מוצר מתאים שעומד בכל הסטנדרטים ואף מעבר לכך".

מה מאפיין את תחום תאורת הרחוב?
"תאורת הרחוב מהווה כ-60-80% מתצרוכת החשמל של רשויות ולכן בתחום זה הדגש העיקרי של רוב מכרזי הרשויות הוא על התייעלות אנרגטית, לטובת החלפת ציוד מיושן עם עלויות תחזוקה וצריכת חשמל גבוהות, באמצעים חדישים, יעילים וחסכוניים שצורכים פחות חשמל והתחזוקה שלהם פשוטה יותר לאורך שנים.

"התקינה הבין לאומית האחרונה של תאורת רחוב מדברת לא רק על האפקטיביות של המוצר המפיק את האור, אלא גם על האפקטיביות של תפוצת האור. לכן, תכנון נכון של תאורת הרחוב הוא משמעותי למניעת בזבוז אנרגיה. תאורת הרחוב אמורה להאיר את המדרכה, החניה והכביש. אם היא מאירה בית או את הגינה של השכן, היא מבוזבזת ולעתים מהווה מטרד", מדגיש נתיב.

מהו תפקידה של תאורת כבישים?
"גם בתחום תאורת הכבישים ישנו דגש על חיסכון באנרגיה, שהרי אין טעם להאיר את השדות שבצד הדרך, אלא רק את הכביש עצמו. לאחרונה, התפרסמו בארץ המלצות חדשות לגבי תאורה ידידותית לסביבה בחברת נתיבי ישראל, אשר מדגישים את הצורך במניעת זיהום אור והגנה על אזורים בעלי רגישות אקולוגית גבוהה. עם זאת, בתחום זה הדגש העיקרי של התקינה הבינלאומית הוא שמירה על הבטיחות של משתמשי הדרך.

"בתחום תאורת הכבישים, סנוור הוא קריטי במיוחד ולכן חשוב להקפיד על תאורה המונעת סנוור וכוללת אחידות, למניעת ריצוד ופרמטרים נוספים שנותנים למשתמשי הדרך תחושה שהם 'לא רואים את האור'. תכנון תאורת כבישים תלוי גם בסוג הכביש: נפח התנועה, אופי הנסיעה העיקרי, הרכב משתמשי הדרך וההשלכות הסביבתיות".

מהן הדרישות המיוחדות של תאורה תעשייתית?
"הדגש בתאורה תעשייתית הוא על מענה פונקציונלי, בטיחות וחסכון באנרגיה. המוסד לבטיחות וגהות קבע מדדי עוצמת הארה לפי ענפים תעשייתיים שונים ועיסוקים. יחד עם זאת, חשוב להקפיד על התאמה לתחום העיסוק הספציפי.

למשל, במרכזים לוגיסטיים מתקינים מערכות בקרת תאורה אשר מבטיחות תאורת התמצאות מינימלית והפעלה אוטומטית באזורי פעילות. בתעשיות הדפוס והצבע נדרשת רמה גבוהה של אחידות והבחנת צבע. תעשיה בעלת שימוש בכלים חדים מצריכה תכנון תאורת עבודה ללא הצללה. ברחבות העמסה של הפצת מזון ומשקאות אשר פועלים בלילות, נדרשת הקפדה יתרה, כך שיתאפשר זיהוי המוצרים בהעמסה, בטיחות העובדים ויכולת תמרון בטוחה לנהגי המשאיות".

"גם בתחום תאורת הכבישים ישנו דגש על חיסכון באנרגיה"צילום: shutterstock

כיצד מתבצע תהליך התאמת התאורה?
"הפרויקטים בהם אנו משתלבים כוללים תכנון בתחומים רבים, הנעשה על-ידי מהנדסים, ללא התכווננות למוצר מסויים. אנחנו בעצם מספקים תכנון משלים לפרויקט ברמת התאורה, בשיתוף פעולה עם המהנדסים והמתכננים שלו, לצורך התאמת מוצר יעיל וייעודי לצרכי הפרוייקט.

"המוצרים אותם אנחנו מייבאים מאפשרים בחירה בין מספר רב של פרמטרים, אותם יש לאפיין בהתאם לצרכי הפרוייקט. התהליך כולל למעשה מספר שלבים: הראשון הוא שלב אפיון מפורט של המוצר תוך כדי ביצוע הדמיה ממוחשבת, ביצוע האספקה בהתאם לאפיון ובסופו של התהליך אימות התוצאות לאחר היישום בשטח", מסביר נתיב.

"בשלב הראשון, לאחר זיהוי והכרת הצרכים של הלקוח, אנו בוחנים את החברות המתאימות ביותר לצרכים ולמטרות שהגדרנו, מבין רשימת חברות מהן אנו מייבאים, העומדות כולן בסטנדרטים מחמירים של הבטחת איכות ומקצוענות.

"לאחר בחירת המוצר המתאים, אנו מתחילים בתהליך ההגדרה של מפרט המוצר לפרטי פרטים, תוך הגדרה ואפיון של 5-7 רכיבים קריטיים, כגון עוצמת האור של גוף התאורה, פוטומטריה - אופן פיזור האור, גוון האור, אמצעי בקרת תאורה, הגנות מפני נחשולי מתח וברקים, חוזק מכאני המותאם לתנאי הסביבה, יעילות אנרגטית ועוד. זוהי פעילות שמצריכה ידע הנדסי נרחב בתחומים מגוונים, כגון חשמל וחומרים.

"אנו בעלי תקן איכות ISO-9001 של מכון התקנים הישראלי ולכן מחויבים לניהול איכותי לאורך כל המסלול, החל מהסמכת יצרנים, עמידה בתקנים של המוצרים וכלה בעמידה בהתחייבויות מול הלקוח. לפיכך, לפני תחילת ההפצה בארץ, אנו שולחים דגמים למעבדות תקינה לצורך עמידה בכל דרישות התקינה הקיימות בארץ כפי שהוגדרו על ידי הגורמים המקצועיים הרלוונטיים. בישראל יש אוסף דרישות מהמחמירים בעולם, המשלב תקינה אירופאית, תקינה אמריקאית וגם דרישות מקומית. רוב הבדיקות מתבצעות במעבדות מוסמכות בחו"ל ובסיום התהליך במעבדות מכון התקנים הישראלי. אנו מלווים ומנחים את היצרן במהלך הבדיקות עד שלב עמידה בדרישות. גם לאחר אישור תקינת המוצר, מעבדות אלו ממשיכות ללוות ולפקח על היצרן, בעזרת מנגנון הבטחת איכות בהתאם לתקינה האירופאית", הוא מדגיש.

עם אילו סוגים של לקוחות אתם עובדים?
"אנו עובדים עם גופים ציבוריים ולקוחות עסקיים, במגוון תחומים במשק הישראלי. למשל, לאורך מספר שנים עבדנו עם חיל האוויר בתחום של תכנון ואספקת תאורה בבסיסי החיל ובמתקנים שונים כמו בית הספר לטיסה, הנגרים של מטוסים וכדומה. בנוסף לכך, אנו עובדים עם מגוון רחב של עיריות ומועצות מקומיות, כמו למשל בפרויקט תאורת כבישים באזור התעשיה ברקן, שם אנו משלבים גם בקרת תאורה".

מה מאפיין את השירות שלכם?
"אנחנו נותנים שירות מלא, הכולל אחריות על בדיקת צרכי הלקוח ותכנון מתאים, על מנת שהלקוח יקבל את המוצר הטוב ביותר לצרכים שלו. לאורך כל התהליך אנו מקפידים על רמה גבוהה של בקרת איכות, בעוד אני מגיע למעבדות התקינה וליצרנים בחו"ל ובודק בעצמי את טיב האיכות לאורך כל התהליך", מציין נתיב ומסכם: "בסופו של דבר, בנוסף לעמידה בכל התקנים, איכות המוצר שלנו נמדדת באיכות התאורה , מניעת זיהום אור וסינוור וכן בשמירה על חסכון באנרגיה, בעזרת אמצעים טכנולוגיים חדשניים, מתקדמים ומותאמים לפרויקט".

אורפוינט תאורה בע"מ
כפר סבא, ת.ד. 7040 4464102
טל: 09-8858259, 051-2326024
לכתובת המייל >>
מעבר לאתר >>