"בימים אלה, שיתוף ידע יכול להביא להצלת חיי המונים"

גישת Open Innovation מעודדת שיתוף ידע בין גופים רפואיים ומשתלבת בטבעיות במציאות המלחמה בקורונה. מנכ"ל Sanara Ventures מסביר למה זו העת להניח לקונבנציות הישנות ולהתקדם לשיח משותף

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"בימים אלה, שיתוף ידע יכול להביא להצלת חיי המונים"
"בימים אלה, שיתוף ידע יכול להביא להצלת חיי המונים"צילום: Shutterstock
אסף לבנון
תוכן שיווקי

הקורונה משנה קונבנציות שנתפסו כמובנות מאליהן. בתקופה שבה מערכות הרפואה ברחבי העולם מתקשות להחזיק מעמד מול האתגר הגדול, גישות רפואיות נבחנות מחדש ונאלצות להשתנות. לא רק שטכנולוגיות ומודלים עסקיים חדשים נכנסים לפעולה - גם שיתופי פעולה בין גופים רפואיים שונים, מתחרים כביכול, הופכים להדוקים יותר מאי פעם.

גישת Open Innovation משתלבת בטבעיות במציאות זו. מדובר, בין היתר, באסטרטגיה לשילוב וחיפוש חדשנות "מחוץ לארגון", לשיתופי ידע והחדרת חדשנות תוך הפחתה של החסמים הגורמים לה להיעצר. בנורבגיה, למשל, מקושרים כיום כ-80 בתי חולים דרך מערכת אחת הנתמכת על ידי הממשל. כשבבית חולים אחד מוטמעת חדשנות טכנולוגית או תהליכית שחוסכת כסף ומצילה חיים - המידע הזה הופך זמין לכל שאר הגופים המחוברים למערכת ומאפשר להם להשתמש בו לייעול הטיפול שהם מספקים.

"הקורונה נותנת הזדמנות לתקן את התחלואים שהיו בבסיס תחום הרפואה בכל המדינות. בימים אלה שיתוף ידע (knowledge sharing) יכול להביא להצלת חיי המונים. אי אפשר להמעיט בחשיבות שיתופי פעולה, שיתופי ידע ושיח בין מערכות רפואיות, חוקרים, תאגידים גדולים וחברות סטארט-אפ קטנות כיום - כדי להגיע לפתרונות גדולים, חזקים ומהירים יותר במטרה להתמודד עם המגיפה ועם ניהול מחלות", אומר אסף ברנע, מנכ"ל קרן ההון-סיכון Sanara Ventures, "למעשה לא צריך להמציא את הגלגל כול פעם מחדש". הקרן, השייכת לחברות פיליפס וטבע, פועלת כפלטפורמה של Open Innovation עוד לפני שהקורונה פרצה לחיינו. היא משקיעה ב-15 חברות בתחומי הרפואה הדיגיטלית והביו קונברגנס בשלבי ה-seed וה-A round.

"כדי שזה יקרה יש צורך בהפחתת חסמים רגולטוריים, פיננסיים, בירוקרטיים ופסיכולוגיים, לפתח את היכולת לאמץ טכנולוגיות חדשות ולבנות פלטפורמות יותר מתודיות, מסודרות ותומכות. אנחנו מאמינים שקונספט ה-Open Innovation צריך לפעול בתוך ארבעה ורטיקלים של חדשנות: טכנולוגית, עסקית, תפעולית ואנושית/פסיכולוגית. בעידן הדיגיטלי והטכנולוגי אסור לאבד את הצד האנושי ולהסתפק בתפיסה שהיום הכל ממוחשב. ההתנהלות בין רופא לפציינט תשתנה מהיסוד ויש לתת על כך את הדעת. כולם - מממסד הרפואה ועד לקוחות הקצה שלו, המטופלים - צריכים לעשות שינוי בתפיסה לכיוון יותר שיתופי. אפשר להסתכל, למשל, על סינגפור ותאילנד ולנסות להבין למה כמעט אין שם חולי קורונה ואיך הן טיפלו באפקטיביות מרשימה בתחילת המגיפה בשטחן. המידע שהן יכולות לשתף עם מדינות אחרות בעולם - יכול להציל חיים רבים, לייעל מערכות ולחסוך כסף רב".

גישת Open Innovationרלוונטית לנושאים רפואיים מעבר לקורונה. אחת החברות שבהן השקיעהSanara Ventures היא TailorMed, המייצרת תוכנה לאופטימיזציה הפועלת כיום בעשרות בתי חולים בארצות הברית. העול הכלכלי של טיפולים רפואיים על אזרח אמריקאי הוא כבד, גם כשמדובר בבעלי ביטוח בריאות. חולה סרטן, למשל, צריך לשלם 20% מהעלויות של הטיפול במחלתו. התוכנה של TailorMed יודעת לסרוק את כל עולם הרפואה שפרוס לפניה ולמצוא עבור החולה אלטרנטיבות שיפחיתו את עול התשלום. דוגמה אחרת היא הפרויקט של הבנק העולמי (שברנע היה אחד ממייסדיו) הנקרא Tech Emerge שהביא לבתי חולים בהודו ובברזיל טכנולוגיות רפואיות מתקדמות מישראל, ניו-זילנד ומדינות אחרות. "ההודים והברזילאים זכו לטכנולוגיות שיכולות להציל חיים, כאלה שכלל לא ידעו שם על קיומן", מספר ברנע בגאווה על הפרויקט שקיבל את אות נשיא הבנק העולמי לחדשנות.

ומה בישראל?

"אני כל הזמן פועל כדי להפיץ את גישת ה-Open Innovation בישראל תחת שני הכובעים שלי - מנכ"ל Sanara Ventures ויו"ר תחום מדעי החיים במכון היצוא הישראלי. אנחנו פועלים להפחית חסמים בישראל, משכנעים את משרד הבריאות להשתמש במערכות שתומכות בשיתוף ידע ומנסים לקצר תהליכים וקבלת אישורים. בעזרת הפעולות של שני הגופים שבהם אנו פועלים זוכות חברות מקומיות לחשיפה קלה יותר לעולם הרחב. הדרך סלולה יותר כש-Sanara Ventures או מכון היצוא מסייעים ביצירת הקשר וזו לא החברה עצמה שמנסה לדפוק על דלתו של ממשל או בית חולים כזה או אחר. ל-Sanaraישadvisory board של מעל מאה איש ברחבי העולם, רשת של שיתוף ידע שמאפשרת שיתופי פעולה ונטוורקינג. בתקופת הקורונה, למשל, כינסנו נציגים כדי שישתפו ביניהם ידע שיועיל לחברות הפורטפוליו שלנו לפתיחת דלתות במערכות בריאות גם בתקופה הזאת.

אסף ברנע, מנכ"ל קרן ההון-סיכון Sanara Venturesצילום: שחר תמיר

"במכון היצוא הפצנו לחמישים מדינות קטלוג דיגיטלי שמציג שבעים חברות ישראליות שיש להן פתרונות שונים לקורונה. אחת המשימות שלנו היא ליצור קהילת Open Innovation שתתפקד גם כאקו-סיסטם מקומית. אם משהו הומצא בבית החולים וולפסון אין סיבה שלא ילמדו להשתמש בו בבית החולים פוריה".

איך משלבים את הרצון לשתף במציאות תחרותית?

"אנחנו מאמינים בהחלפת המושג Competition ב-Co-operation. נכון, לפעמים אתה בתחרות, אבל פעמים רבות אפשר לבנות יותר ולהשיג יותר בשיתופי פעולה. Pfizer, שהודיעה לאחרונה על הצלחה בחיסון נגד הקורונה, לא עשתה זאת לבד, אלא בשיתוף פעולה עם BioNTech. אז נכון שזה לא בכל מקרה ובכל עניין, אבל אין ספק שאנחנו בתקופה שבה נכון וחשוב לשתף משאבים. החברות שבהן אנחנו משקיעים, למשל, לא נדרשות להיעזר רק בפיליפס ובטבע. אנחנו לא חוסמים את דרכן לשוק והן יכולות לעבוד עם גורמים אחרים".

לאתר של סנארה ונצ'רס >> לחצו כאן