ליווי משפטי לגיל השלישי: יש מי שדואג לכם

הגיל השלישי מביא איתו אתגרים, בין אם מדובר בכם ובין אם מדובר ביקיריכם. ליווי משפטי לגיל השלישי יבטיח לכם בטחון ברגעים החשובים באמת

דניאל דותן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליווי משפטי לגיל השלישי: יש מי שדואג לכם
ליווי משפטי לגיל השלישי: יש מי שדואג לכםצילום: Shutterstock
דניאל דותן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

במהלך החיים צצים אתגרים רבים, ולעיתים חשוב להיוועץ בגורם מוסמך שילווה אתכם בתהליך כדי לוודא שאתם לא מפספסים אף פרט חשוב. הגיל השלישי מביא איתו אתגרים חדשים שהכרת החוקי המשפטיים יסייעו באופן משמעותי בהתמודדות עמם. כך למשל ליווי משפטי בהסכמי דיור מוגן הפך להיות הכרחי על מנת להבטיח את זכויותיכם וזכויות יקיריכם בבוא העת. בכתבה הבאה תכירו מקרוב את עורכי הדין בתחום הליווי המשפטי בגיל השלישי ובהם עו"ד אורלי רוזנבוש ו-עו"ד יואב בן סימון:

עו"ד אורלי רוזנבוש: ליווי משפטי בהסכמי דיור מוגן

"מיקוד העשייה המשפטית שלי בליווי בני הגיל השלישי הוא תולדה של בחירה שלקחתי בכוונת מתכוון", כך מספרת עו"ד אורלי רוזנבוש בהתרגשות. "במשך 12 שנים שימשתי בתפקיד יועצת משפטית של רשת דיור מוגן מהמובילות בארץ. במסגרת תפקידי, היו לי ממשקי עבודה שונים עם הדיירים. המפגש איתם היה עבורי מעורר כבוד, התפעלות והשראה. הרגשתי זכות גדולה לשמוע את ההיסטוריה ישירות מפי הגבורה. שאפתי להפוך את המפגשים הללו למרכזיים יותר ביומיום שלי, כשאני לצדם, מלווה אותם, ולא עובדת מולם". עו"ד אורלי רוזנבוש מספקת שירות משפטי לבני הגיל השלישי, בדגש על ליווי וייצוג בהסכמי דיור מוגן. היא משמשת כעורכת דין מזה כ- 20 שנה.

ספרי על השירות הייחודי שלך - ליווי משפטי בהסכמי דיור מוגן

עו"ד אורלי רוזנבושצילום: שירעד ניסים

"הליווי המשפטי שאני מעניקה מתבסס על ידע צבור וניסיון עשיר של כ- 14 שנים בענף הדיור המוגן, משני צדי המתרס. במהלך 12 שנותיי כיועמ"ש של רשת דיור מוגן כתבתי את ההסכמים הללו. בשנתיים החולפות, כעו"ד עצמאית, אני מייצגת את הדיירים. כך שאני מכירה את מכלול האינטרסים של הצדדים לעסקה. ארגז הכלים שבניתי במהלך שנים של פרקטיקה אינטנסיבית, מאפשר לי לנהל את תהליך המו"מ במקצועיות ובענייניות, בהגינות וברגישות.

"צריך להבין, שמדובר בהסכם עב כרס, מורכב, שמסדיר עסקה יקרה לפרק זמן ארוך ובלתי קצוב, בסביבה דינאמית שבה התנאים האישיים והכלכליים משתנים עם חלוף הזמן.

הבנה מעמיקה של ייחודיות ההסכם היא תנאי מקדים והכרחי לביצוע התאמות בו, באופן שישרת את הדייר ובני משפחתו בצורה מיטבית לכל אורך חיי העסקה".

מה חשוב לדעת כשבוחרים דיור מוגן? למה חשוב לשים לב במיוחד בהסכם?

עו"ד | אורלי | סרטון שיווקיקרדיט: ריינר תקשורת - פרסום ושיווק בוידאו לעסקים

"קיימים היום בארץ כ-90 בתי דיור מוגן. לכל אחד מהם מאפיינים וייחודיות משלו, ובין היתר מבחינת סביבת המגורים, סוג הבניה, אופי הקהילה, עולם התוכן וסל השירותים.

"כנקודת מוצא לבחירת בית, חשוב מאד לפי דעתי, שאדם יזקק לעצמו את המוטיבציה שלו למעבר, וכן את הצרכים והציפיות שלו מהמגורים בבית. על בסיס זה, מומלץ למפות מספר בתים פוטנציאליים ולבקר בהם. מביקור לביקור עוגני הבחירה מתחדדים ומתחזקים וההחלטה, בסופו של תהליך, תהיה מדויקת.

"בהיבט ההסכם, חשוב מאד להבין את מערך הזכויות והחובות של הדייר מכוחו, גם בראי חוק הדיור המוגן. בין היתר לבחון את סוג הבטוחה שהבית מעמיד לדייר להבטחת החזר יתרת הפיקדון במקרה של חדלות פירעון חלילה, היקף השירותים הכלולים בדמי האחזקה, מנגנוני עדכון החלים על התשלומים מכוח ההסכם, תחומי האחריות והסמכויות של הבית ועוד".

מה תפקיד עוה"ד בתחום זה?

"לעוה"ד המלווה מספר תחומי אחריות בסיסיים: הנגשת ההסכם ללקוח באופן שיבין את מארג הזכויות והחובות שלו ושל מפעיל הדיור המוגן, כפי שנובע מההסכם ומחוק הדיור המוגן; עריכת מסמך המבטא את השינויים וההתאמות שנדרש לערוך בהסכם הגנרי כדי להתאימו ללקוח בסוגיות משפטיות, כלכליות ואישיות; ניהול מו"מ עם נציגי הדיור המוגן עד לגיבוש הסכמות בנושאים אלו; בדיקת ההסכם לפני חתימתו ומתן תמיכה ללקוח לאחריה, ככל שנדרש".

מהם היתרונות שאת מספקת ללקוחות המשרד?

"תפיסת העולם שלי היא מתן שירות מקצועי בגישה אישית ואנושית. מבחינתי, הבחירה בי כעוה"ד המלווה היא מינוי למשרת אמון וכך אני מבצעת אותה: בסטנדרט מקצועי גבוה מאד, במחויבות ובמסירות. אני מלווה את לקוחותיי בקשב גבוה וברגישות כאילו היו הוריי. אני שמה את עצמי בנעליהם ומתאימה את עצמי אליהם. כך, למשל, בחרתי להעניק את השירות שלי בבית הלקוח. ביתו של אדם הוא מבצרו. במסגרתו, הוא מרגיש בטחון מקסימאלי להיפתח בפניי ולשתף אותי בכל המידע הרלוונטי לצורך לשמו התכנסנו. אני כאן - בשבילם".

עו"ד אורלי רוזנבוש
דוכיפת 29, הוד השרון
מעבר לאתר אינטרנט
טלפון: 050-3170044

--------------------------------

עו"ד יואב בן סימון

משרדו של עו"ד יואב בן סימון פועל מזה 30 שנה ומתמחה בליטיגציה (ייצוג בבתי משפט), במקרקעין, תאגידים, ביטוח, ירושות וצוואות ובכל עניין הקשור לגיל השלישי והזקנה. עו"ד יואב בן סימון מספק ליווי וייצוג משפטי המסתמכים על ניסיון, ידע רב תחומי והבנה לעומק של צרכי ומטרות הלקוח.

עו"ד יואב בן סימוןצילום: צילום: צפריר ורטנפלד

אילו שירותים משפטיים משרדך מספק עבור בני הגיל השלישי?

"משרדי מתמחה בסוגיות משפטיות ונושאים הרלוונטיים לבני הגיל השלישי, ביניהן: טיפול במקרקעין/רכוש שצברו (כולל העברתו לדורות הבאים), תביעות למימוש זכויות המגיעות על פי דין או חוזה ביטוח, הסכמי התקשרות במעבר לדיור מוגן או מוסד אחר, דיני ירושה, עריכת ייפוי כוח מתמשך, מינוי אפוטרופוס, ייפוי כוח להנחיות וטיפול רפואי וייפוי כוח נוטריוני".

הקדשת במשרדך שירותים ייעודיים לבני הגיל השלישי, מדוע בחרת להתמחות בכך?

"אריכות הימים שהרפואה מאפשרת לנו כאשר אנשים מגיעים לזקנה מופלגת מעבר לגילאי 90, יצרה צורך בטיפול ייעודי ומתן פתרונות משפטיים לגיל השלישי, בסיוע ושמירה על הצרכים, האינטרסים והנכסים שלהם. עם ניסיוני רב השנים והידע הרב שצברתי בתחומי משפט שונים בניתי מעטפת טיפול משפטית כוללת, כזו ששואפת להגשים את כל אלה.

"בעבודתי לאורך כל השנים עבדתי רבות עם ולצד בני הגיל השלישי במתן ייעוץ משפטי, בליווי עסקים, בעסקאות מקרקעין ותאגידיות (חברות ושותפויות) ובייצוג בבתי משפט, ונוצרה אתם שפה משותפת וחיבור מיטבי. עם השנים, בראותי גם את הזדקנות חמותי ואימי, הבנתי עוד יותר את הבעיות איתן בני הגיל השלישי מתמודדים ואת הצורך לתמיכה משפטית ייעודית.

"לשם כך, במשך שנתיים למדתי לעומק את צרכי הגיל השלישי ב-'תוכנית לניהול בתי אבות ומוסדות הגיל השלישי' באוניברסיטת תל אביב. לימודים שהשתלבו היטב עם ארגז הכלים שעומד לרשותי מתחומי משפט רבים ושמאפשרים לי לספק שירותים מקיפים, לצד חברותי בוועדת הביקורת בחברת בית האבות העירוני ברמת גן.

"ההכשרה וההסמכה שביצעתי לעריכת ייפוי כוח מתמשך הייתה נדבך נוסף מתבקש בסל השירותים הדרוש לגיל השלישי. אני רואה בטיפול בענייני הגיל השלישי שליחות ואתגר יוצאי דופן שהוסיפו לי עניין רב בעבודתי כעורך דין".

כיצד נושא מימוש זכויות הביטוח מקושר לגיל השלישי?

"כידוע, לא קל להתמודד מול הביטוח הלאומי וחברות הביטוח הסיעודי, שלא תמיד ששות לשלם בהתמודדות מול אנשים מבוגרים או מוחלשים. הגבלה במספר פעולות אישיות יומיומיות יכולה ועלולה להוביל את הקשיש למצב סיעודי. חוק הביטוח הלאומי ותקנותיו קובעים תנאי זכאות לגמלת סיעוד אשר דורשים בקיאות והבנה משפטית. בשל אי הבנה והכוונה לקויה אנשים רבים נותרים ללא זכות לגמלת סיעוד.

"תביעת הסיעוד נגד חברת הביטוח (למבוטחי ביטוח סיעודי) כוללת מסמך מורכב בן 18 עמודים ופוליסה שנועדה למבינים בדבר, כך שעזרה מקצועית עשויה להועיל. במקרים אלו יש לבחון את הזכויות מול הביטוח הלאומי וחברת הביטוח, את השילוב ביניהן והזכויות המצטברות".

מה כולל השירות שלך בכניסה לדיור מוגן ובייעוץ וליווי מול מוסדות הגיל השלישי?

"בחירת דיור מוגן/בית אבות הוא נושא מורכב הכולל בחינת התאמת הלקוח למקום ולהפך, בחינת מסלולי התקשרות שונים ואפשרויות המימון. ככלל, אני מעורב בייעוץ ללקוח ומשפחתו לגבי בחירת המקום המתאים לו ומייצג את הלקוח בהתקשרות החוזית עם הבית שבחר במטרה להבטיח מראש מצבים כמו החמרה במצב הרפואי, הפיכה לסיעודי, בעיה במקורות המימון וכיוצא בזאת. מדובר בהסכמים מורכבים שדורשים בקיאות בטיפול בהם והשלכותיהם במצבי קצה ושינוי נסיבות קריטית.

"בייעוץ וליווי מול מוסדות הגיל שלישי שירותיי מתרחבים לייצוג הלקוח גם בסכסוכים ומחלוקות. הסכסוכים יכולים להיות בשל אי עמידה בתנאי ההסכם, שינוי במצב הרפואי, התעמרות והתנהגות מחפירה, שינוי חד צדדי בהתנהלות, הזנחת היחידה, הצורך בהכנסת עובד זר, רצון/צורך להחליף יחידה ועוד.

"לנוכח אריכות הימים בתקופתנו והמצב הבריאותי המשתנה, כך גם משתנה המצב המשפטי של בני הגיל השלישי והאפשרויות העומדות בפניו, ומומלץ לפיכך לנהל את הליווי, הטיפול והייעוץ המשפטי המשולב אצל עורך דין שבקיא ומתמחה בענייני הגיל השלישי, שהדגש הוא על הבנת ענייניו וצרכיו במציאות המשתנה".

עו"ד יואב בן סימון
'בית אמריקה', שדרות שאול המלך 35, תל אביב
אתר אינטרנט
טלפונים: 03-5610292, 054-5361631