שלושה דורות של מהנדסים וטכנולוגיה שמשנה את חוקי המשחק

א.א.ג. אזוט התחילה כחברת מדידות מסורתית, אך בהמשך התרחבה לכיוונים חדשים ומפתיעים. בשיחה איתו מספר גולן אזוט, המנהל את החברה יחד עם אחיו אילן, על תחום שירותי ההנדסה, האתגרים שהוא כולל ואיזה כלי מסקרן חולל מהפכה בענף

מאור מואיגר, תוכן מקום
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיית פרוייקט בנייה
שלושה דורות של מהנדסים וטכנולוגיה שמשנה את חוקי המשחקצילום: גולן אזוט
מאור מואיגר, תוכן מקום
תוכן שיווקי

במשך כמה עשורים, משנות ה-60 עד ה-90, שימש המהנדס ארמונד אזוט כמודד המחוזי הראשי של מחוז הדרום בישראל. ארמונד, מהנדס אזרחי המתמחה במדידות, המתין עד לפרישה כדי להקים חברה משלו – שנושאת את שמו ומתמחה במדידות לפרויקטים שונים בהנדסה האזרחית.

האהבה לתחום, כך מתברר, היא דבר שעובר בירושה. כיום את החברה מנהלים שני הבנים שלו – אילן וגולן אזוט, ועכשיו ככל הנראה צפוי להצטרף לעסק המשפחתי גם הדור השלישי – כאשר בנו של אילן, רועי אזוט ישלים את לימודי ההנדסה שלו.

החברה, א.א.ג. אזוט, אמנם התחילה כחברת מדידות מסורתית, אך עם הזמן גם התפתחה עם כניסת טכנולוגיות חדשות וייחודיות לעבודה במסגרתה. "חשוב לנו מאוד להתקדם כל הזמן ולהטמיע טכנולוגיות ויכולות חדשות ומתקדמות בעבודה שלנו", מספר גולן אזוט. "אלו דברים שמשפיעים על היקף העבודה שאנחנו יכולים לקחת, האיכות שלה והמקצועיות שלנו. זה בדיוק גם מה שמאפשר לנו להתפתח לכיוונים חדשים שלא פעלנו בהם בעבר. המוטו שלנו הוא שכל השירותים ההנדסיים יהיו תחת משרד אחד: מדידות, סימונים, תוכניות לצרכי רישום, מידול מבנים ותעשייה, תכנון כבישים ותשתיות".

הרחפנים ששינו את כללי המשחק

אחד הכלים המסקרנים ביותר שעוזרים לשפר את עבודת המהנדסים ברחבי העולם הוא רחפנים המאפשרים סריקה, מדידה ומיפוי של שטחים נרחבים תוך זמן קצר. "בעזרת רחפנים אנחנו יכולים לצלם ולמדוד שטחים גדולים מאוד ולתרום לפרויקטים הקשורים במיפוי, תכנון וכן בנייה או שיפוץ של מבנים גדולים ומורכבים", מוסיף גולן.

אילן וגולן אזוטצילום: גולן אזוט

אולם הרבה לפני שרחפנים הפכו לגאדג'ט שאפשר לרכוש בכל חנות טכנולוגיה, השתמשו בחברה במטוסים לצילומי אוויר כדי לבצע מדידות של ערים שלמות בישראל בשיטה שנקראת פוטוגרמטריה. גולן מספר כי "המדידות הללו בוצעו בתחילת שנות ה-2000 ועד היום הן משמשות כבסיס לפרויקטים הנדסיים שונים ומהווים את הבסיס ל-GIS (מערכות מידע גיאוגרפיות) לערים רבות. פרויקטים כאלו בוצעו על ידינו בין היתר בירושלים, באר שבע, אשקלון, ערד וירוחם".

לא כל חברה, יש לציין, יכולה לספק שירותי פוטוגרמטריה מהסוג הזה. הדבר דורש הסמכה של המרכז למיפוי ישראל ורק חברות שעברו את כל הבדיקות אותן הוא דורש יכולות להציע שירותים כאלו. לאחר שצלחה בדיקות אלו, א.א.ג אזוט החלה במיפוי אלפי דונמים של שטחים בישראל.

מהפכה בשימור מבנים היסטוריים

בשנים האחרונות, יותר ויותר פרויקטים בישראל נעזרים בטכנולוגיה של סריקה תלת ממדית ליצירת מודלים ממוחשבים של סביבת העבודה לצורך תכנון מדויק, יעיל ופשוט הרבה יותר משהיה בעבר. התחום לא חדש בעולם, אך לישראל הוא מגיע באיחור אופנתי, כמו לא מעט טכנולוגיות.

אחת החברות שהשכילו להטמיע את הטכניקה הזאת בעבודתן בשלב מוקדם יחסית היא א.א.ג. אזוט, אשר מציעה שירותי סריקה תלת ממדית לפרויקטים מסוגים שונים – מיפוי מבנים בכל גודל, חזיתות, מפעלי תעשיה, מפעלים כימים ועוד. בחברה מאמינים כי עולם התכנון מתקדם לעבודה בתלת-ממד וכי השימוש בסריקות וברחפנים יהווה נדבך משמעותי בתכנון ובביצוע של פרויקטים בשנים הקרובות.

"אם במדידה ידנית אנחנו בוחנים בכל פעם נקודה אחת, סורק לייזר יכול למדוד שלוש מאות אלף נקודות בשנייה ולייצר מודל ממוחשב של השטח הנסרק תוך זמן קצר ובצורה שמקלה מאוד על התכנון ההנדסי", מדגיש גולן. "הסורק מדמה את העין האנושית– כלומר, כל מה שהאדם רואה הוא רואה – רק שהוא גם מזרים את ההדמיה שהוא מייצר לתוך תוכנת מחשב".

אחד השימושים החיוניים ביותר בטכניקה הזאת הוא בפרויקטים הקשורים במבנים היסטוריים ובמבנים לשימור. "לפני שלוש שנים לדוגמה, נדרשנו לבצע פרויקט ייחודי ביותר בשער שכם בירושלים, נזכר גולן. "החברה לפיתוח מרכז ירושלים פנתה אלינו לקראת קידוחים שנדרשו לבצע ברחבה הסמוכה לשער – בלי לפגוע במבנים ההיסטוריים שמתחתיו או באזורים הסמוכים".

פרויקט כזה נחשב היה מאתגר במיוחד לפני כמה עשורים, אך היום, בעזרת הכלים הטכנולוגיים שהזכרנו, קל מאוד לקבל תמונת מצב גם של המבנים ההיסטוריים האלו, בצורה שהעין האנושית לא יכולה לעשות. "בפרויקט הזה ביצענו סריקות של האזור מתחת לאדמה ועם המדידות מעל האדמה ועשינו סנכרון ביניהם כדי לראות אילו אזורים בטוחים לקידוח ואילו פחות. זה אחד השימושים היותר מתוחכמים וחיוניים במכשירים האלו", סיכם גולן.

"חשוב לנו מאוד להתקדם כל הזמן ולהטמיע טכנולוגיות ויכולות חדשות ומתקדמות"צילום: גולן אזוט

"חוסכים פקקים ומשפרים את הבטיחות בדרכים"

איך מבצעים מדידות של כבישים קיימים לפני ביצוע פרויקטים מורכבים בהם? גולן מסביר כמה התהליך הזה יכול לפעמים להיות מורכב משניתן לשער: "אם לדוגמה רוצים להקים גשרים או מחלפים על כביש קיים, לפני הכול צריך לבצע מדידות שמחייבות לפעמים חסימת נתיבים וצירי תנועה, בצורה שגורמת לפקקים ולבעיות רבות לכל המעורבים".

אולם לדבריו, כיום יש טכנולוגיה חדשה שבישראל עדיין לא מוטמעת בצורה נרחבת בפרויקטים כאלו. כפי שהרכבים של גוגל מסתובבים בישראל וסורקים את כל הכבישים כדי למפות אותם לתצוגת ה-Street-view באפליקציית המפות הפופולריות, ניתן להטמיע טכנולוגיה דומה גם בפרויקטי תשתיות בכבישי ישראל, אם כי זה עדיין לא קורה בפועל.

"היכולת של הסורק, שמתעד את כל מה שקורה בכביש ב-360 מעלות, יכולה לחסוך פקקים ולשפר את הבטיחות בדרכים כשאנחנו מבצעים מדידות לפני ההתנעה של פרויקטים בכבישים בארץ", מדגיש גולן. "אלו דברים שכבר משולבים בפרויקטים דומים ברחבי העולם ואני מקווה שגם בארץ יבינו בשנים הקרובות את החשיבות הרבה של הכנסת הטכנולוגיות האלו לתכנון תשתיות".

"תיעוד מלא של המבנה ברמת הסנטימטר"

כאמור, כל פרויקט הנדסי מחייב מדידה לפני תחילתו ולכן הטכנולוגיה של סריקה תלת ממדית יכולה להיות מועילה כמעט בכל ענף, אך היא חיונית במיוחד כשמבצעים פרויקטים של בנייה, שיפוץ או התחדשות עירונית.

"סריקה כזאת מאפשרת תיעוד מלא של כל המבנה ברמת הסנטימטר. התיעוד הזה, בניגוד לשרטוטים על נייר או שרטוטים דיגיטליים, מראים בתלת-מימד את המצב הקיים ותמיד ניתן לראות/להשלים פרטים גם לאחר שעבר זמן רב", מסביר גולן.

אחת הדוגמאות שממחישות את החשיבות של הנושא הזה מגיעה ממלון באשקלון שהבנייה שלו התחילה לפני כעשור והופסקה בפתאומיות. "היום, כשהרוכש החדש נדרש לתכנן את המשך הבנייה, התוכניות שקיבל כבר לא היו רלוונטיות כי הבנייה לא התבצעה בדיוק על פיהן. אז הוא נדרש לבצע סריקה מחדש של כל המלון, כולל קומת המרתף, דבר שיכול היה לקחת המון זמן ומשאבים בשיטה הידנית, אבל בעזרת הסורקים מהדור החדש אנחנו יכולנו לקצר משמעותית את הזמן הזה, תוך דגש על בטיחות, רמת דיוק גבוהה ועבודה בתלת-מימד (RAVIT)".

פרויקט נוסף שמדגיש את היכולת ההנדסיות של המשרד עם הטכנולוגיות המתקדמות הוא מידול של מפעלים מסוגים שונים. "מידול מתקן במפעל יכול לקחת חודשים במדידה רגילה, אך בעזרת סריקה והידע שנצבר במשרדנו אנו מצליחים לבצע את העבודה בזמן קצר, בצורה איכותית וברמת בטיחות גבוהה. בנוסף, היכולת להטמיע ולהציע הצעות לשילוב התכנון והמצב הקיים (כפי שנעשה לאחרונה במפעל מאד גדול) מוביל לקיצור, פתיחת חסמים ומעבר לעבודה בסטנדרטיים מתקדמים", הוא מסכם.

א.א.ג. אזוט
מעבר לאתר >>
לכתובת המייל >>
טלפון: 6499959–08