מיקרו קופי: לחזק את המיתוג ולשפר יחס המרה

כל מוצר דיגיטלי ומערכת מקצועית עושים שימוש במילים מסוג זה. הן מניעות לפעולה, נוגעות באנשים ויוצרות זהות. אבל איך בוחרים את המילה המדויקת שתחבר את הלקוח הספציפי ותסייע להשגת תוצאות ועמידה ביעדים?

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שולחן משרדי עם ציוד ולפטופים
מיקרו קופי: לחזק את המיתוג ולשפר יחס המרהצילום: unsplash
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

בעולם הטכנולוגי של היום, לצד התמונות והסרטונים, למילים יש כוח. הן נמצאות באתרים, באפליקציות, בהודעות ובכל פלטפורמה קיימת – מהקטנה ועד הפופולרית ביותר. מיקרו קופי, אשר מטרותיו הן לסייע למשתמש לבצע פעולות, ליצור מעורבות ולבסוף לחזק את הקשר שלו עם המוצר או המותג, הוא אחד הכלים החשובים לצורך בידול ממתחרים בתחום. שימוש בו יכול לסייע לבניית זהות עבור המוצר או השירות, להניע לפעולה ולהגדיל את כמות ההמרות. אך ישנה חשיבות לבחירת כל מילה וליצירת תוכן מתאים – עבור הלקוח והמוצר כאחד.

הדר שרת

כשבן יהודה המציא את "המגהץ", את ה"פצצה", את ה"ריהוט", הוא לא חשב על הכפתורים "קרא עוד", "שלח", "קנה עכשיו", "הירשם" ועוד, כל הפעולות שאנו רוצים שהמשתמשים והמשתמשות יעשו באתרים, באפליקציות ובכל המרחב הדיגיטלי. בן יהודה לא אשם, פשוט אז הטכנולוגיה לא הייתה מפותחת. הוא בטח לא היה מאמין שמילים יכולות ליצור אופי למותג, להניע לפעולה וליצור המרות, אך בטח היה חווה נחת.

הדר שרת (כן, שרת אמיתית, שרב הסבא שלה כתב עם בן יהודה) מנווטת בחופשיות בעולם המילים, רק ש"בעולם החדש" המילים משתלבות בחיבור העדין והמדויק שבין ממשקים, שיווק ומשתמשים. "מיקרו-קופי הוא כלי נהדר, שבו מילים מדויקות יוצרות: זהות, ייחוד ומניעות לפעולה". מסבירה הדר שרת, יועצת לשיווק דיגיטלי המתמחה במהלכי תוכן, אפיון שפה ומיקרו-קופי. "בעצם כל מה שאפשר לעשות עם מילים בעולם הטכנולוגי שיגע באנשים". חלוצת התחום בישראל היא, כנרת יפרח. הדר משתייכת לקהילה המקצועית של כותבי וכותבות מיקרו-קופי, וגם מרצה בתחום.

מיקרו-קופי - אותן "מילים קטנות", שיוצרות הבדל גדול

הדר שרתצילום: גילי רותם

מיקרו-קופי (כתיבת UX) הן המילים שנפגוש בניסוח הכפתורים, בהודעות השגיאה, ברכישה בחנות, ברישום לאפליקציה, בהצטרפות לניוזלטר ובכל מקום בממשקים שהמשתמשים נדרשים לבצע פעולות. המיקרו-קופי בא להניע את המשתמשים לפני הפעולה, להנחות אותם במהלכה וגם לאחריה. ככול שיש יותר פתרונות טכנולוגיים, כך גם עולה הצורך במיקרו-קופי לדוגמה: באתרים, בחנויות E-Commerce, באפליקציות, במערכות, בהודעות SMS, בבוטים ובכל מקום שנרצה לחבר בין הממשקים למשתמשים.

מיקרו-קופי איכותי, הוא כזה שלא רק גורם למשתמשים לבצע את הפעולות הרצויות ו"להמיר", אלא גם מחבר למותג, מעביר את האופי והזהות שלו. ניסוח מיקרו-קופי טוב יכול גם להפחית תסכולים וליצור חוויה.

משולש הזהב של המיקרו-קופי – ממשק, מותג ותוכן

"היופי במיקרו-קופי, שהוא משלב בין שלושה תחומים אותם אני נושמת ואוהבת", מסבירה שרת. "הראשון הוא הממשקים במגוון הפתרונות הטכנולוגיים. שנים רבות כמנהלת הדרכה בחברות היי-טק עסקתי גם באפיון UI\UX. זו שליחות להנגיש את הטכנולוגיה לא רק למסיימי הטכניון. השני הוא המשתמשים, קהל היעד הספציפי, שעבורם פותח הפתרון. כאן נשאל לדוגמה מה מניע אותם ומה הכאב שלהם? כמי שבאה ממדעי ההתנהגות ומעבודה סוציאלית, הפיצוח של החיבור הרגשי ויצירת המעורבות, מרתקים אותי. השלישי הוא המותג, החלק השיווקי שמתחבר ל-DNA של המותג, למטרות העסקיות של הארגון ולאסטרטגיה השיווקית. הרקע בייעוץ ארגוני והניסיון בשיווק דיגיטלי עוזרים לי לשאול את השאלות הנכונות, לזקק את חווית הלקוח ולהגיע לתוצאות הרצויות. הדבק שמחבר בין התחומים הוא התוכן, המשפטים והמילים, שמשלבים יצירתיות ואפקטיביות. לפעמים הבחירה של המילים היא כמו במחקר קליני אנתרופולוגי".

דוגמאות לכתיבת מיקרו-קופי לכפתורים באתר אינטרנט ובאפליקציהקרדיט: הדר שרת 360

אפיון שפה הוא המצפן כדי שהממשקים ידברו "אנושית"

כדי שהמיקרו-קופי באמת יעבוד – אין קיצורי דרך, נדרש אפיון שפה (Voice & Tone Design). זהו תהליך מעמיק של מחקר וגילוי, כדי ליצור זהות למותג ואחידות בשפה. הדר שרת מדגישה, "אפיון השפה, אפיון חווית המשתמש (UI\UX) והשפה העיצובית צריכים להיות בהלימה ביניהם ובניהם לבין המותג. כמי שגם מאפיינת את ארכיטקטורת המידע באתרים, גם מאפיינת את השפה, וגם כותבת את התוכן והמיקרו-קופי, כשהשפה לא עוברת בכל הרבדים, זה צורם. המשתמשים נוטשים, כשהם חווים זיוף וחוסר אמינות. הכול והקול צריך להיות מנומק מהרמה האסטרטגית ועד הפסיק".

אז איך הדר שרת הופכת רעיונות לתוצאות בדיגיטל ובחיים?

הדר שרת עוזרת לחברות ולעסקים להגשים את הרעיונות שלהם ולהפוך אותם לתוצאות שרואים בדיגיטל ומרגישים במציאות. תהליך הייעוץ לשיווק דיגיטלי 360, כולל מנעד של פתרונות וכלים מותאמים לדוגמה: מחקר DNA ומיתוג קונספטואלי; מיקוד מעטפת הפתרונות; אפיון UI\UX; אפיון שפה כתיבת תוכן ומיקרו-קופי; בניית אתר ב-WIX, קידום אורגני (SEO) וקידום ממומן PPC)), ניהול מדיה וליווי עסקי. אחרי 15 שנות קריירה מוצלחת כמנהלת הדרכה ופיתוח ארגוני בחברות היי-טק, שרת החזירה את רכב החברה. לפני יותר מ-7 שנים היא הפכה ליועצת עצמאית לשיווק דיגיטלי. הדר מאמינה ובשילוב החכם בין אנשים, מילים וטכנולוגיה. "אין פתרון אחד שמתאים לכולם, אך תמיד התהליך מתחיל בהקשבה ובלמידה ומסתיים בגילוי מסקרן ומקדם".

הדר שרת
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
טלפון: 052-2739344