צו ירושה: כיצד יחולק העזבון עם צוואה ובלעדיה

בהיעדר צוואה, חוק הירושה קובע מיהם יורשיו של אדם וכיצד יחולק ביניהם העיזבון שהשאיר אחריו. על מנת לקבל את מלוא זכויותיכם כדאי להתייעץ עם מומחים לדיני ירושה

ניבה שור, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוג מבוגר חותם על מסמכים
צו ירושה: כך יחולק העיזבון בהיעדר צוואהצילום: shutterstock
ניבה שור, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

במדינת ישראל חל חוק הירושה, המגדיר כיצד יעבור עזבונו של אדם ליורשיו. כאשר אדם לא השאיר אחריו צוואה, קובע החוק מי הם יורשיו של אדם וכיצד יחולק ביניהם העיזבון. החוק קובע מהי ברירת המחדל שעל פיה יתחלק העיזבון במקרה של בני זוג, ילדים, אחים והורים, בהתאם למצבו המשפחתי של הנפטר. בהתאם לקביעת חוק הירושה יינתן צו ירושה, שבו יפורטו שמות היורשים, הקשר שלהם למנוח וחלקם בעיזבון. צו ירושה, כמו גם צוואה, יכולים להיות מקור להסכמה בין היורשים, אך גם סיבה לסכסוך משפחתי. הכירו את עורכי הדין שיסייעו לכם לעבור את התהליך המורכב של קבלת הירושה.

עו"ד עינת ניימן: עורכת דין, מגשרת ונוטריון בדיני משפחה, ירושה וייפוי כוח מתמשך

צוואה היא מסמך משפטי המסדיר את חלוקת רכושו של האדם לאחר פטירתו, לפי רצונו. במקרה שאדם נפטר בלי שהותיר צוואה, מתחלק רכושו בין קרוביו לפי הוראות חוק הירושה בהתאם לבקשה שמגישים היורשים – מה שמכונה "צו ירושה".

עו"ד עינת ניימן עוסקת כבר 21 שנה בדיני משפחה, ירושה, מקרקעין וייפוי כוח מתמשך ומייצגת מגוון רחב של לקוחות באזור חיפה, הקריות וצפון הארץ. "הניסיון שלי מלמד שסוגיות בתחום המשפט המשפחתי הן מורכבות, וכדי להתמודד עמן יש צורך בטיפול מקצועי מצד אחד ואף אמפתי ורגיש, מצד שני, כל מקרה לפי נסיבותיו", היא מציינת.

עו"ד עינת ניימןצילום: עמירם ציונוב

לדבריה, "צוואה היא חלק מרכזי בתכנון העברת ההון המשפחתי לדור הבא, כשבצדה מתנות שניתנות במהלך החיים. במקרים של צוואה פגומה או לא ברורה או כשיש מחלוקת בנוגע לנסיבות עריכתה, התנגדויות לצוואה עלולות להתברר בבית המשפט לענייני משפחה במשך שנים, בהליכים שכוללים שמיעת עדים ומומחים. כדי להימנע מכך, מומלץ לערוך צוואה עם עורך דין מומחה לצוואות וירושות שיידע לבחון כל משפחה בראייה הוליסטית רחבה. מומלץ לערוך את הצוואה בבריאות ובכובד ראש, בטרם יתחולל משבר או אירועים לא צפויים ולא מתוך לחץ".

מהו צו ירושה?

"צו ירושה מתייחס לאדם שנפטר מבלי שהותיר צוואה. במקרה כזה, מבקשים צו ירושה על פי ברירת המחדל בחוק הירושה שלפיה במקרה של אדם בזוגיות, יירש בן הזוג חצי וילדיו יירשו את החצי השני, בחלקים שווים ביניהם. כשאדם נפטר ללא זוגיות וללא ילדים, היורשים יהיו הורים או אחים. את הביטוחים יירשו מי שנכתבו כמוטבים בחברות הביטוח. כאשר אדם נפטר והותיר אחריו צוואה, אזי יורשיו מבקשים לקיים את הצוואה, ובמקרה זה יינתן צו קיום צוואה".

עו"ד ניימן מסייגת כי "עם זאת, צו הירושה או צו קיום צוואה איננו סוף פסוק ואת הירושה ניתן לחלק בהסכמה באופן אחר שיתאים ליורשים ואף יאפשר להם ליהנות מהטבות מס. גם במקרה של הסכמה וגם בסכסוך, כדאי לקבל ייעוץ מראש בענייני הירושה".

מהם האתגרים בתחום הצוואות וצווי הירושה?

"בין אם נערכת צוואה מראש ובין אם יש צורך בהגשת בקשה לצו ירושה, בין היורשים עלולים להיווצר סכסוכים", מספרת עו"ד ניימן ומרחיבה כי "אדם רשאי לצוות למי שהוא רוצה, אך לעתים יורשים או מי שציפו להיות יורשים נותרים מאוכזבים ומגישים התנגדות לצוואה. למשל, כשיש חשד למחלה שפגעה ביכולת הקוגניטיבית של המצווה או טענה להשפעה בלתי הוגנת על המצווה על ידי אדם אחר שנהנה מכך. כל מקרה הוא לגופו ומצריך ייעוץ של עורך דין מומחה. דוגמה לסכסוך שטיפלתי בו לאחרונה הוא מקרה שבו אם הורישה את כל רכושה רק לבן אחד וקיפחה את הבן השני. הבן השני התנגד לצוואה וטען שסבלה מדמנציה מתקדמת, שהיוזמה לעריכת הצוואה נבעה מאותו בן וכי האם לא היתה מסוגלת להבין משמעות חתימתה".

עו"ד עינת ניימןצילום: אלי הר-שפר

עו"ד ניימן מדגישה כי "ללא צוואה עלולים להיווצר סכסוכים משפטיים קשים בין היורשים סביב צו הירושה, במיוחד במקרים שבהם יש זוגיות בפרק ב'. אחד המקרים המורכבים שבהם טיפלתי במהלך ארבע השנים האחרונות היה של אישה שניהלה זוגיות בפרק ב' במשך 30 שנה ללא נישואין. הגבר, למרות שחלה בסרטן, נמנע מלערוך צוואה, כנראה בשל רצונו העז לדבוק בחיים. בהיותו על ערש דווי הגיע אליו עורך דינו לבקרו ולהיפרד ממנו. תוך כדי הביקור ציווה הגבר בפניו, בעל פה, כיצד לחלק את רכושו בין הילדים ובת הזוג. סמוך לאחר מכן הלך המצווה לעולמו. לאחר מותו התנגדו הילדים להשתתף עם בת הזוג בעיזבון אביהם וניהלו מאבק קשה וארוך מול האישה בבית המשפט, שהצריך תעצומות נפש ויצר קרע עמוק במשפחה. בסופו של דבר זכינו במשפט והאישה קיבלה את זכויותיה, אך מאבק זה היה יכול להימנע אילו היה המנוח עורך צוואה מסודרת".

אחד הפתרונות הוא הסכם ממון, אך לדבריה של עו"ד ניימן הוא עשוי להתברר כחלקי בלבד. "כיום מקובל לערוך בין בני זוג הסכמי ממון, אך אלה מכסים רק מקרים של פרידה ולא של מוות. כדי לתת מענה שלם מומלץ לערוך הסכם ממון יחד עם צוואות ולעתים צוואות הדדיות של בני הזוג".

התחום דורש רגישות יתרה. איך את מתמודדת עם המורכבות הרגשית?

"יש לי דוגמאות רבות בתיקים שבהם עסקתי שהצריכו התייחסות רגישה ליחסים בין בני הזוג והילדים וכן התנגדויות לצוואות וסכסוכים בין אחים וקרובי משפחה בתוך המשפחה המורחבת. חשוב לי לשמור על שלום בית ויחסים טובים במשפחה ולכן אני תמיד מחפשת את הפתרונות היצירתיים שיאפשרו לפתור את הסכסוך על הצד הטוב ביותר. עם זאת, כאשר מתגלה הצורך, לא אהסס להגיע לבתי המשפט ולהיאבק למען לקוחותי עד שהצדק ייצא לאור", היא מדגישה.

"תכנון מוקדם באמצעות עריכת צוואות הוא הפתרון הטוב ביותר – באמצעותו ניתן למנוע את הבעיות מראש, במקום לחפש להן פתרונות בדיעבד. עם זאת, אם התעורר בלבכם ספק בנוגע לאמינות ולתוקף של צוואה של יקירכם או בעניין של צו ירושה, פנו לייעוץ מקצועי אצל עורך דין מומחה בתחום", היא מסכמת.

עו"ד עינת ניימן
שדרות משה גושן 27, קרית מוצקין
נייד: 052-6164347. טלפון במשרד: 04-9593895
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>