רופאי נשים: הרופאים שידאגו לכך שתמיד תהיי בראש שקט

רפואת נשים הוא תחום חשוב שמלווה את האישה לכל אורך חייה. כדי להיות בטוחה שאת נמצאת בידיים הנכונות, חשוב למצוא את רופאי הנשים שיתאימו לצרכים שלך. בכתבה הבאה תכירי אותם מקרוב

דניאל דותן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רופאי נשים
רופאי נשים: הרופאים שידאגו לכך שתמיד תהיי בראש שקט צילום: צילום: Shutterstock - RossHelen
דניאל דותן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

זוגות רבים חולמים שנים ארוכות על הרגע בו יהפכו להורים או ירחיבו את משפחתם, וכך גם נשים החולמות להגשים את חלום ההורות כאימהות יחידניות. אף אחד מאיתנו לא מדמיין לעצמו שיתקשה להביא ילדים לעולם וייאלץ לפנות לטיפולי פוריות בדרך להגשמת החלום, אך ככל שחולפות השנים טיפולי פוריות הופכים להיות נושא מדובר יותר.

ד"ר אהוד רז

הריון לא מתוכנן ולא רצוי עשוי לקרות לנשים בגילאים שונים; הן לנערות צעירות שאינן בשלות להורות, והן לנשים בוגרות יותר שסיימו את 'פרק' גידול הילדים בחייהן. אם קיבלת החלטה להפסיק את ההריון מכל סיבה שהיא, חשוב מאוד לבצע את ההליך אצל רופא/ת נשים העוסק/ת בתחום זה ובעל/ת ידע, מיומנות וניסיון מעשי בכל אחת מהשיטות להפסקת הריון, כמו גם בעל/ת גישה רגישה ואנושית המתאימה למצב בו נמצאת המטופלת הזקוקה לעזרה, הבנה ותמיכה.

"על אף שהריון הוא לרוב מבורך, עבור חלק מהנשים מדובר בבשורה קשה המצריכה התייחסות וטיפול מהיר ואפקטיבי", אומר ד"ר אהוד רז, רופא נשים מומחה המבצע הפסקות הריון מזה 25 שנים. "חשוב לדעת כי לפי חוק העונשין בישראל אסור לבצע הפסקות הריון יזומות, אלא באישור פורמלי של וועדה ייעודית לכך".

ד"ר אהוד רזצילום: צילום עצמי

כיצד ניתן לפנות לוועדה בכדי לקבל אישור להפסיק את ההריון?

"בכדי לקבל אישור לביצוע הפסקת הריון, יכולה המטופלת לפנות ישירות לוועדה בכל אחד מבתי החולים הציבוריים או הפרטיים המורשים, כפי שמפורט באתר משרד הבריאות. כאשר המטופלת פונה לרופא/ה פרטי/ת, הם ידאגו לתאם לה בהקדם את התור לוועדה המתקיימת במוסד הרפואי בו הם מבצעים את הטיפול. ככלל, הועדות במוסדות הפרטיים נוחות יותר ונוטות לתת אישור בקלות רבה יותר. לפני הפנייה לוועדה יש הכרח לבצע בדיקת אולטרסאונד שבה יודגם הריון בחלל הרחם".

כיצד ניתן לוודא שהוועדה תאשר את הטיפול?

"הוועדה פועלת לפי קריטריונים שנקבעו בחוק. חלק מהקריטריונים ניתנים לפרשנות מחמירה או מקלה, ולכן חשוב כל כך לקבל מראש מידע אמין מרופא/ת נשים המתמחה בעניינים אלה ולהיוועץ בו כיצד ניתן לקבל את האישור, על פי החוק כמובן".

מהן השיטות הקיימות כיום להפסקת הריון לא רצוי?

"הפסקת הריון ניתן לבצע כיום באחת משתי השיטות הבאות: פעולה מכנית תחת הרדמה בה מתבצעת הרחבה של צוואר הרחם ולאחריה ריקון הרחם מרקמת ההריון. בעבר הרחוק היו למעשה 'מגרדים' את קירות הרחם הפנימיים, ולכן נקראה הפעולה בשם 'גרידה'.

"ואולם, השיטה המומלצת לריקון הרחם היא לשאוב את חומר ההריון באמצעות צינורית מיוחדת ועדינה המוחדרת לחלל הרחם. שיטת השאיבה נחשבת עדינה ובטוחה יותר, ולכן עדיפה. כשעה לאחר הטיפול משוחררת המטופלת לביתה ויכולה לשוב לפעילות רגילה כבר למחרת. בעקבות שאיבה ניתן לנקוט מידית באמצעים למניעת הריון נוסף, לרבות התקנת התקן תוך רחמי בזמן הפעולה לאחר ריקון הרחם מרקמת ההריון.

"טיפול תרופתי (ניתן לביצוע עד 9 שבועות הריון בלבד): הפסקת הריון באמצעות נטילת תרופות שגורמות לגוף לעבור תהליך 'הפלה טבעית'. על המטופלת ליטול שתי תרופות בהפרש של יומיים אשר פעולתן משלימה זו את זו: הראשונה 'מרופפת' את הקשר של ההריון לדופן הרחם, והשניה גורמת להתכווצות הרחם ופליטת ההריון.

"הטיפול התרופתי נעשה אף הוא במוסד המבצע את הפסקת ההריון ובהשגחת רופא/ת הנשים המטפל/ת. הטיפול התרופתי כרוך בכאבים שמקורם בהתכווצויות הרחם (לאחר נטילת התרופה השנייה), וכן בדימום שנמשך מספר ימים (ולעיתים גם מספר שבועות), עד שההריון נפלט במלואו.

"חשוב לבצע בדיקת אולטרסאונד כשבועיים עד שלושה שבועות לאחר הטיפול על מנת לוודא שהרחם אכן התרוקן לגמרי. למרבה הצער, שיעורי ההצלחה של הטיפול התרופתי הם 90-95% בלבד ולעיתים יש צורך לבצע ריקון מכני של הרחם כהליך משלים.

"מומלץ לכל אישה שאינה מעוניינת בהריון להיוועץ ברופא/ת נשים המתמצא/ת בתחום הפסקות ההריון ולקבל מידע אמין אודות התהליך".

האם הפסקת הריון כרוכה בסיכונים המשפיעים על האפשרות להרות שוב בעתיד?

"על אף שאין פעולות רפואיות שאינן כרוכות בסיכונים כלשהם, הנתונים מראים כי ביצוע הפסקת הריון על ידי גורם מקצועי ומיומן היא אחת הפעולות הבטוחות ביותר. שיעור הסיבוכים בפעולה כזו נמוך מאוד ועומד על פחות מאחוז בודד.

"גם אם ישנם סיבוכים הם לרוב ניתנים לטיפול בנקל – לדוגמה, אם מתפתח זיהום רחמי לאחר ביצוע הפעולה, טיפול אנטיביוטי מתאים למשך מספר ימים פותר את הבעיה ברובם המכריע של המקרים. חשוב לדעת כי רוב הסיבוכים האפשריים אינם כרוכים בהשלכות ארוכות טווח על בריאות האישה, על פוריותה או על יכולתה להרות וללדת בעתיד".

היכן מומלץ לבצע את הטיפול?

"ניתן לבצע הפסקות הריון הן במסגרת פרטית והן במסגרת ציבורית. בחירה ברופא/ה פרטי/ת מאפשרת למטופלת לבחור את הרופא/ה המועדפ/ת עליה, ומאפשרת עבורה את זמינותו לפני ואחרי הטיפול בכל סוג טיפול בו תבחר. מאחר שברוב המקרים הפסקת הריון מבוצעת באופן חד פעמי, נשים רבות מעדיפות להשקיע את כספן בטיפול פרטי ולזכות בטיפול מקצועי, אישי ונגיש".

ד"ר אהוד רז, מומחה ברפואת נשים

כתובת המרפאה: שבע עיניים בנגב, מגדל הרכבת באר שבע

טלפון: 053-9649507

מעבר לאתר>>>

------------------------------------------

ד"ר יריב גדעוני– מומחה בפוריות

ד"ר גדעוני– מומחה בפוריות נמצא שם כבר למעלה משני עשורים כדי לתמוך בכל מי שחולם להיות הורה. ואם תשאלו אותו, הוא יאמר לכם שזו בכלל לא עבודה, אלא ייעוד.

ד"ר יריב גדעוני מומחה פוריות עם התמחות על באנדוקרינולוגיה של הפוריות מאונ' McGill שבקנדה. הוא מרכז את תחום הפוריות במחוז מרכז של קופ"ח כללית ומשמש כמנהל שירות שימור פוריות ורופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי שמיר. במקביל לכך הוא מנהל שתי מרפאות פרטיות בכפר סבא ובראשון לציון, בהן הוא מטפל בזוגות ונשים יחידניות, מתמחה בהורות יחידנית ובשימור פוריות.

מתי יש צורך בבירור פוריות?

"הגורם החשוב ביותר המשפיע על הפוריות הוא גיל האישה, ככל שהוא עולה הסיכוי להשיג היריון תקין יורד. כשבני זוג לא מצליחים להרות, צריך להתייחס לגיל ולזמן שהם מנסים. זמן ההמתנה המקובל לפני שמתחילים בירור הוא שנה, כאשר הכל תקין אצל בני הזוג. אך כאשר ידוע על בעיה בזרע, חוסר בסדירות המחזור , רזרבה שחלתית נמוכה, או בעיה מכאנית (חסימתית) כגון מומים ברחם, מומלץ לפנות לבירור בהקדם."

אילו טיפולי פוריות ישנם וכיצד בוחרים את הטיפול הנכון?

"אחד הטיפולים הפשוטים הוא מעקב ביוץ ותזמון יחסים, זוגות רבים משיגים כך הריון בקלות. בשלב הבא, מגדילים את סיכויי להרות ע"י הגדלת מספר הביציות- מכוונים לביוץ של 2-3 ביציות ע"י מתן תרופות הורמונליות. נשים רבות חוששות מהטיפול ההורמונלי, אך ללא סיבה.

ההורמונים בהם אנו משתמשים הם תחליפים כימיים להורמונים הטבעיים בגוף והמומחיות שלנו מתבטאת בשליטה על התוצאה. מחקרים רבים נעשו ולא הוכח קשר בין מתן הורמונים ובין הגדלת הסיכוי לממאירות. לאחר כמה טיפולים של גירוי שחלתי תרופתי והזרעה במידה ולא מצליחים להרות, עוברים לשלב הבא - הפריה חוץ גופית".

ד"ר יריב גדעוני

מה הבשורה של העשור האחרון בטיפולי פוריות?

"יש הרבה בשורות, כי תחום הפוריות מתפתח כל הזמן, אך לטעמי הנושא של שימור פוריות הוא הבשורה האמיתית. אחד השינויים שחלו במסגרת העשורים האחרונים, הוא דחיית גיל ההורות. אך לצד השינויים החברתיים ואף לצד התקדמות הטכנולוגיה, גיל האישה היה ועודנו הפרמטר המשפיע ביותר על הפוריות שלה, ולאחר גיל 35 יש ירידה משמעותית בפריון האישה ההופכת דרסטית מעל גיל 40 .

"אחת האפשרויות (הממשיות ביותר) העומדות בפני נשים היא לבצע הליך של שימור פוריות, הקפאת ביציות. נכון, מדובר בהליך פולשני המבוצע נכון להיום במימון עצמי (בשנים האחרונות המחירים נגישים כמעט לכל כיס), אך זו אחת הדרכים היעילות להשתחרר משעון החול המתקתק.

"כיום אני מלווה מטופלות רבות במסגרת הליך של שימור פוריות ובמרבית המקרים גם מלווה אותן כמה שנים לאחר מכן בדרך להיות אימהות יחידניות. במסגרת ההשתלמות שלי בקנדה התמחתי בשימור פוריות וגיבשתי ראייה רחבה, המאפשרת לי להתאים את הדרך הטובה ביותר לכל מטופלת.

איך בוחרים רופא מומחה לטיפולי פוריות?

"הפרמטר החשוב ביותר בבחירת רופא פוריות הוא הכימיה. הליך טיפולי פוריות הוא הליך שמצריך הרבה מאוד אמון וסבלנות, וחשוב מאוד שהמטופלת תיתן ברופא המטפל בה אמון, כמו גם בדרך פעולתו".

ד"ר יריב גדעוני – מומחה בפוריות
כתובת המרפאה: הר חריף 22, כפר סבא
מעבר לאתר>>
מעבר לפייסבוק>>
טלפון: 077-3292455