קלינאי תקשורת: הכל טמון באיכות הקול

אותיות שורקות, גמגום, צרידות או יבלות על מיתרי הקול, עלולים לפגום באיכות הקול ולפגוע בביטחון העצמי. טיפול והנחייה של קלינאי תקשורת מקצועי יעשו את ההבדל בין לשתוק ובין היכולת להתבטא ללא עכבות

שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיקרופון
מיקרופון. מנכ"ל או קריין ברדיו?צילום: Matt Botsford
שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

אורלי רופ: "הקול הוא אמצעי תקשורת חשוב שיש לשמור עליו ולטפח אותו"

כקלינאית תקשורת שעוסקת בתחום למעלה משלושה עשורים, צברה אורלי רופ ניסיון רב בטיפול בהפרעות בתקשורת, בשפה ובדיבור אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים. אורלי בעלת תארים אקדמיים B.A ו- M.A בהפרעות בתקשורת, ועברה השתלמויות והדרכות מקצועיות רבות. בזכות העלייה המתמדת במודעות לתחום והטיפול בהפרעות בתקשורת כבר בגיל הרך אורלי פוגשת פחות מבוגרים ש"סוחבים" איתם בעיות מילדות. למרות זאת, זה לא נדיר שאדם בוגר יגיע לקליניקה ויבקש לשפר את טכניקת הדיבור. לדוגמה, אדם שמבקש לתקן את האותיות השורקות שלו. ברוב המקרים מגיעים לטיפול שורקות ודחיקת לשון ילדים ובני נוער שהופנו על ידי האורתודנט.

לדבריה, לפני תחילת טיפול המטופל מתבקש לעבור בדיקת שמיעה, משום שיש קשר הדוק והדדי בין השמיעה לדיבור. כך למשל, בגיל המבוגר, כחלק מהתסמינים של גיל הבלות בגברים ונשים, חל שינוי בקול שעשוי לנבוע מירידה באיכות השמיעה ולא רק משינוי הורמונלי. על מנת לטפל נכון וביעילות יש למקד את מקור הבעיה ולנסות לפתור אותה.

אורלי מקבלת בקליניקה מטופלים לאחר ניתוח במיתרי הקול, שאיכות הדיבור שלהם נפגעה והם זקוקים לעזרה כדי להפיק קול איכותי יותר. המטופלים מופנים על ידי רופא אף אוזן גרון. ישנם מטופלים המאופיינים כמי שלא עושים שימוש נכון במיתרי הקול בחיי היום-יום שלהם. אורלי מסבירה: "יש מורים, גננות, חזנים, אנשי מכירות ובעלי מקצוע נוספים, שלא עושים שימוש נכון בכלי העבודה המרכזי שלהם - הקול. כתוצאה מכך, חלקם סובלים מצרידות, יבלות על מיתרי הקול או ציסטות. ניתן למנוע זאת בהדרכה וטיפול מותאמים, הרבה לפני שנדרשים לטיפול תרופתי או התערבות כירורגית. אף ספורטאים סובלים מתופעות דומות אם הם מאמצים את הלוע בזמן אימון ולא מרטיבים אותו מספיק. לעתים הטיפול יסתכם בהנחיה והמלצות להמשך, ולעתים הטיפול נמשך על פני עשרה מפגשים המשלבים הדרכה, אימון ותרגול שמטרתם הקניית הרגלים נכונים".

בנוסף לאלו הזקוקים לטיפול לשיפור איכות הקול וההגייה, אורלי פוגשת בקליניקה גם מטופלים הסובלים מגמגום, שמבקשים לשפר את שטף הדיבור שלהם. מהניסיון המקצועי של אורלי היא מדגישה: "אחד הדברים החשובים ביותר בטיפול בילדים, בבני נוער וגם במבוגרים הסובלים מגמגום הוא לעזור להם לחשוב אחרת ולהפנים שהגמגום אינו מגדיר אותם כבני אדם. חשוב להעצים אותם, לתמוך בהם, לשקף ולהראות להם שהם הרבה יותר מתופעת הגמגום, ובמקביל לעבוד איתם על הטכניקה. למרבה הצער מטופלים רבים הסובלים מגמגום גוזרים על עצמם שתיקה ואינם משמיעים את קולם או דעתם בשל הבושה של מה יגידו, והחשש שהמאזין לא יהיה סבלני דיו עד שיסיימו את המשפט. זו תחושה מתסכלת. בקליניקה שלי אנחנו עובדים על הקבלה העצמית בנוסף לטכניקה".

אורלי רופצילום: עצמי

אורלי מסבירה שלגמגום יש מהלך טבעי של תקופות רגועות ותקופות סוערות, שלעתים מושפעות גם ממצב רגשי או חברתי. ההנחה היום היא שהגורם לתופעת הגמגום הוא בעיקרו פיזיולוגי בשילוב התנהגותי. על כן, הטיפול מתמקד גם בחיזוק הפן ההתנהגותי. "מבין הילדים שהופיע אצלם גמגום התפתחותי בגיל הרך, אצל רובם הוא ייעלם עם הגיל, ואצל מיעוטם הגמגום ימשך גם כשיגיעו לגיל בית ספר. בכל מקרה חשוב שהסביבה לא תשדר לחץ כדי שהילד או הנער יוכלו להתמודד באופן יעיל יותר".

כששואלים את אורלי כיצד היא מגדירה הצלחה בטיפול היא לא מהססת ועונה: "כשילד, נער או מבוגר מצליחים לבטא את עצמם ללא עכבות ובביטחון זוהי התרגשות גדולה, לא משנה הסיבה שבגינה הגיעו לטיפול. הקול הוא אמצעי תקשורת חשוב שיש לשמור עליו ולטפח אותו. כשאני פוגשת תיכוניסט, שגבוה ממני בראש, המזהה אותי ואומר: "אני זוכר אותך. את טיפלת בי ועזרת לי כשהייתי ילד", זה מחמם לי את הלב והסיפוק גדול".

אורלי רופ
כתובת: ביאליק 28, פתח תקווה
טלפון: 03-9340424, 054-4801372

לאתר של אורלי רופ>>>