מנהלים ומנהלות מנוסים מסייעים לבעלי עסקים שנפגעו ממשבר הקורונה

קרן-שמש מקבוצת עוגן הוא ארגון חברתי ללא כוונת רווח שמספק לבעלי עסקים ולמנהלי עמותות מנטורינג של מנהלים מנוסים לתקופה ממושכת ומסייע גם בהגשת הלוואות חברתיות, ללא ערבים. כעת הארגון מזמין בעלי עסקים לפנות אליו

אסף לבנון, תוכן שיווקי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנות חסומה
בעלי העסקים נאלצים להמציא את עצמם מחדש, ורבים מתמודדים עם העברת פעילות העסק לדיגיטלצילום: עופר וקנין
אסף לבנון, תוכן שיווקי
תוכן שיווקי

המשבר הכלכלי בעקבות מגפת הקורונה הציב אתגרים קשים בפני בעלי עסקים קטנים. רובם סבלו מירידה בביקושים ומאבדן הכנסות ונאלצו לצמצם את פעילותם או להפסיק אותה. היום הם מתקשים להחזיר את העסק לפעילות. בענפים מסוימים, שהפעילות בהם נעצרה לתקופה ממושכת, בעלי העסקים נאלצים להמציא את עצמם מחדש, ורבים מתמודדים עם העברת פעילות העסק לדיגיטל. ומהצד השני המשבר הביא מפוטרים שלא מצליחים לחזור למשרה כשכירים לשקול הקמה של עסקים חדשים.

הכתובת לעסקים קטנים במשבר

קרן-שמש מקבוצת עוגן היא כתובת טבעית עבור כל אלה. זהו ארגון חברתי ללא מטרת רווח שהוקם לפני כ-15 שנה כזרוע הישראלית של הארגון הבינלאומי Youth Business International ביוזמת קרן ספרא וקרן רש"י. לאורך השנים פעילות הארגון זכתה שוב ושוב להכרה ולהוקרה. קרן-שמש היא בעלת תו מידות לאפקטיביות, תו האיכות לניהול התנדבות, ואות המופת מטעם קרן-שדרות על תרומה לביטחון חברתי.

תוכנית הליווי של קרן-שמש מיועדת לבעלי עסקים מפריפריה חברתית וגיאוגרפית המבקשים לפתח ו/או לשקם את העסק שלהם, או ליזמים המבקשים להקים עסקים מפרנסים. קרן-שמש מספקת ליווי אישי, הוליסטי ומתכלל המעמיד את בעל העסק במרכז, ומפעילה מעטפת תכנים, ליווי פיננסי ומומחים תחת קורת גג אחת. התוכנית מובילה לפיתוח מצוינות ניהולית ושיפור הישגיהם של בעלי העסקים הקטנים לאורך מעגל החיים של העסק, בעזרת מנטורים מתנדבים התורמים מניסיונם. יותר מ-3,500 בעלי עסקים חברים היום בקהילת "בוגרי" מסלול המנטורינג של קרן-שמש והם מסייעים זה לזה וליזמים חדשים.

משבר הקורונה הביא איתו מבול של פניות לקרן-שמש, מצד יזמים שנמצאים בתהליך וכאלו שהיו בו בעבר והקהילה עדיין מהווה עבורם בית חם, אבל בעיקר – מצד בעלי עסקים שנחשפו לקרן-שמש רק לאחרונה. נושאי הפניות היו מגוונים: בקשה לעזרה בגיבוש ובמימוש פתרונות יצירתיים למצב, למשל: הפיכת מסעדה למטבח שרק מוציא משלוחים, היבטים משפטיים וחוקיים, עבודה בשעת חירום, מענקים, פיתוח פעילות דיגיטלית ומכירה אונליין ועוד. "היו המון שאלות ובקשות לעזרה", אומרת מנכ"לית קרן-שמש, מוניקה לב-כהן. "תוך פחות מ-24 שעות הוצאנו קול קורא לכל המנטורים שלנו והרמנו מערכת דיגיטלית לקביעת פגישות ייעוץ מחוברת ליומנים של המומחים. היזם בוחר מתי הוא מעוניין לדבר עם המומחה המתאים לו, והמערכת שולחת זימון לשני הצדדים. בעקבות פניות של בעלי עסקים מבוגרים יותר מהגילים שבהם טיפלנו בעבר הבנו שבימי הקורונה גם הם זקוקים לעזרה ולניסיון של המנטורים. ביצענו מבצע התרמה זריז וגייסנו משאבים שאפשרו לנו לפתוח גם להם את הדלת ולסייע להם בעת המשבר. קמפיין אחר לגיוס מנטורים אפשר לנו להגיע כבר ליותר מ-800 מנטורים מתנדבים וכך לעזור ליותר בעלי עסקים".

קרן-שמש הצטרפה גם לתוכנית לתגובה מהירה של ארגון הגג הבינלאומי שלה - YBI, הממומנת על ידי גוגל, לתמיכה בעסקים קטנים שנקלעו למצוקה במהלך משבר הקורונה.

מוניקה לב-כהן

סיוע בבקשת הלוואות

עזרה נוספת שקרן-שמש מציעה לבעלי העסקים ולמנהלי מלכ"רים היא האפשרות לקבל במקרה הצורך סיוע בבקשת הלוואה מהקרן להלוואות חברתיות של קבוצת עוגן. מדובר בהלוואות ללא כוונת רווח בריבית קבועה של 3%, בלי ערבים, בלי פיקדון וללא בירוקרטיה. אישור ההלוואות מתבצע תוך פחות משבוע מרגע הגשת כל המסמכים והבקשה החתומה. מאז תחילת המשבר גייסה הקבוצה תרומות בהיקף של כמאה מיליון שקל המיועדים לרוב להלוואות בתנאים מיוחדים. קבוצת עוגן היא ארגון פיננסי-חברתי שמציע גם הלוואות וגם מנטורינג שמשנים חיים ליחידים ולמשפחות, לעסקים ולמלכ"רים. הקבוצה נמצאת בתהליך מול בנק ישראל להקים את הבנק החברתי הראשון, שיהיה ללא כוונת רווח. "מכיוון שאנחנו ארגון ללא מטרת רווח אנחנו יודעים להגיד לעסק גם מתי לא נכון לו לקחת הלוואה במצבו. לפעמים צריך להגיד לאנשים שהעסק שלהם פשוט לא יכול להתרומם ושייתכן ועדיף לסגור. גם זו מחויבות חברתית שאנחנו לוקחים על עצמנו", מוסיפה מוניקה.

התהליך עושה את ההבדל

"מה שמבדל אותנו מכל גורם אחר שמציע עזרה מסוגים שונים לעסקים קטנים הוא תהליך עמוק, ארוך טווח ומותאם אישית לכל בעל עסק. המנטור מלווה את בעל העסק לתקופה של עד שנתיים ומסייע לו בהתבסס על הניסיון שצבר. הוא לא מנהל את העסק במקום הבעלים, אלא חושב יחד איתו, חולק את ניסיונו ונותן לו כלים שנהוגים בעולמות הניהול המתקדמים. כל התוכנית מותאמת אישית לפי ההחלטות שהיזם והמנטור מקבלים יחד", אומרת מוניקה לב-כהן ומוסיפה: "אני קוראת לכל אחד שיש לו עסק שנקלע למשבר בעקבות הקורונה לפנות אלינו דרך האתר. אנחנו מתחייבים לעשות את כל מה שביכולתנו להציל את העסקים הקטנים של ישראל".

פתרונות גם לעמותות

המשבר הכלכלי פוגש את המגזר השלישי והרביעי בנקודת זמן פגיעה במיוחד. אלה פועלים זה יותר משנה בתנאי אי ודאות בכל הנוגע לאספקת השירותים החברתיים, התקשרויות ותמיכות ממשלתיות. משבר הקורונה העצים את אי הוודאות ועלול להביא עמותות לקריסה. על רקע כל אלה חברו בתקופה האחרונה קרן-שמש, IVN, הסוכנות היהודית וקרנות הביטוח הלאומי למיזם משותף שבו הן מציעות לארגוני המגזר השלישי והרביעי את "מנטאור" - חבילה של ליווי פיננסי, מנטורינג של מנהלים בכירים ומנוסים, ייעוץ והכשרות - בשנה וחצי הקרובות. כמו כן קבוצת עוגן והסוכנות היהודית הקימו קרן חירום להלוואות למלכ"רים ללא ערבים ובתנאים נוחים במימון תורמים מרחבי העולם. "אנחנו מאמינים בעבודה בסינרגיה ותמיד מחפשים שיתופי פעולה שמועילים לכל הצדדים", מסכמת לב-כהן.

למידע נוסף על קרן-שמש ולפנייה

ווטסאפ: 050-3020627