העולם לאחר הקורונה |

"הנדסה גנטית ודיאגנוסטיקה יעמדו בחזית המחקר הביו-רפואי בשנים הקרובות"

ד"ר אסתר לוצאטו, מנהלת-שותפה בקבוצת לוצאטו, צופה כי היסטוריונים בעתיד ישרטטו קו הפרדה בין העולם "שלפני הקורונה" לעולם של "אחרי הקורונה" ומשווה את עוצמת השינוי למהפכת האינטרנט. בתוך כך היא מדברת על העצמת הקניין הרוחני, שיגן על הפיתוחים הרפואיים ועל טכנולוגיות חדשניות שיתמכו בדפוסי ההתנהלות פוסט-קורונה

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרשרת דנא
צילום: Shutterstock
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

"כשהיסטוריונים בעתיד יכתבו את קורות המחצית הראשונה של המאה ה-21 הם ישרטטו קו הפרדה עבה בין התקופה 'שלפני הקורונה' לתקופה 'שלאחר הקורנה'. אין לי ספק שאנשים יחזרו לשגרה לאחר המשבר, אבל זה יהיה עולם שונה מאוד". כך מעריכה ד"ר אסתר לוצאטו, מנהלת-שותפה בקבוצת לוצאטו עורכי פטנטים, ממשרדי עורכי הפטנטים המובילים בישראל.

הקבוצה מלווה בימים אלה עשרות יזמים, חוקרים וממציאים השוקדים על פתרונות לטיפול בנגיף הקורונה, אם בתחום המכשור והציוד הרפואי ואם בתחום פיתוח תרופות וחיסונים למיגור הנגיף - שני תחומים שנמצאים בליבת המומחיות של הקבוצה, המייצגת בישראל חלק ניכר מחברות התרופות האתיות הבינ"ל הפועלות בארץ, לצד חברות ישראליות, כולל חברות סטארט-אפ, בתחומי הביוטק והביו-רפואה.

הקורונה תעצב מחדש את רוח התקופה

ד"ר אסתר לוצאטוצילום: יורם רשף

"אני מקבילה את עוצמת השינוי למהפכת האינטרנט של סוף שנות ה-90' של המאה ה-20 וראשית המאה הנוכחית", מוסיפה ד"ר לוצאטו. "כפי שאפשר לקבוע באופן מדויק את קו ההפרדה בין העולם שלפני האינטרנט לעולם שאחרי האינטרנט, כך יקרה לנו עם הקורונה. האינטרנט הרי עיצב מחדש את התקופה ואת רוח התקופה - הוא יצר דפוסי התנהלות חדשים כמעט בכל תחום בחיינו, תוך שינוי תודעתי עצום ויצירת מרחב וירטואלי חדש. כך יקרה גם כאן. העולם יתפקד אחרת ובהתאם לכך יתפתחו טכנולוגיות שיתמכו בכך ויספקו את הצרכים החדשים של האנושות.

"אין כמעט תחום בחיינו שלא יושפע ממה שקרה כאן בחודשים האחרונים, שהם חודשים מעצבי מציאות לשנים", מוסיפה ד"ר לוצאטו. "קח למשל את תחום המזון, שהפך להיות קריטי בתקופת האחרונה. אני מעריכה שתחום זה, על כל שרשרת הייצור והאספקה שלו, יתעצב מחדש נוכח הצורך הבסיסי להבטיח את אספקת המזון. גם ענף הפודטק, שהחל לצמוח עוד טרם המשבר, ייהנה מתנופה של השקעות ופיתוחים, במטרה לתת מענה לשינויים בהרגלי צריכת המזון שחווינו. סטארט-אפים ימציאו מחדש את כל נושא הפצת מזון במשלוחים. הדגש יהיה על שינוע המזון ממקום הייצור למקום הצריכה ללא תקלות, תוך שימור המזון, הרכבו הכימי והתזונתי, כאשר הכל מבוקר דיגיטלית".

מה לגבי עולם הרפואה שעומד היום בחזית המאבק בקורונה?

"הוא כבר משתנה. נוכח הפחד והאימה שאחזו באנושות מפני הנגיף ומפני אי-הוודאות הכלכלית, מושקעים כבר היום משאבי עתק בכל העולם במחקר ובפיתוח בתחומים רבים ומגוונים: מפיתוח תרופות, טיפולים וחיסונים, דרך כלי אבחון משופרים ועד כלים מתמטיים לחיזוי התפשטותה של המגפה.

"אני מזהה שני תחומים משמעותיים מאוד בימים אלה, שימשיכו לעמוד בחזית המחקר הביו-רפואי גם אחרי שנחזור לשגרה כלשהי: דיאגנוסטיקה רפואית והנדסה גנטית. מדובר על פתרונות ומכשור לאבחון רפואי, בדיקות, פתרונות אוטומטיים עבור בתי חולים, מעבדות, בנקי הדם, מחלקות חירום ומרפאות רפואיות. החדשנות בתחום האבחון הרפואי תסייע למעבדות ולרופאים בביצוע בדיקות אבחון במהירות, ביעילות וברמת דיוק גבוהה ביותר. לגבי הנדסה גנטית, מה שהחל בהשבחה של גידולים חקלאיים עבר לתחום הרפואי וכאן אנו מדברים על פיתוח טיפול שמבוסס על הנדסה גנטית של תאי מערכת החיסון, המאפשר להרוג באופן סלקטיבי תאים שנדבקו בנגיף הקורונה, או במוטציות שלו שעלולות להופיע בגל השני של המגפה".

איך הקניין הרוחני, התחום שאתם מתמחים בו, נכנס לתמונה?

"הוא יתפוס מקום גדול ומשמעותי ביותר. מכיוון שמדובר בבעיה כלל-עולמית ובמרוץ כלל-עולמי לפיתוח אמצעים לזיהוי המחלה ולטיפול בה, ומשולבים כאן גם שיקולים כלכליים ויוקרתיים כבדי משקל, כל חברה שעוסקת בפיתוח ציוד רפואי, אמצעי אבחנה, תרופה או חיסון תצטרך לעגן את הפיתוח באמצעי קניין רוחני - פטנטים ו/או סימני מסחר - כדי לשמור על מעמד הבכורה שלה ועל היתרונות הכלכליים שנובעים מההמצאה. זה מעצים את חשיבות הקניין הרוחני ואת ההשפעה שלו".

מורגלים בעבודה מרחוק

בקהילה העסקית השם "לוצאטו" מזוהה אוטומטית עם פטנטים. הקבוצה נחשבת לאחת המובילות והמקצועיות בענף עורכי פטנטים בישראל ולבטח הוותיקה ביותר. נשיא הקבוצה ובעלה של אסתר, ד"ר כפיר לוצאטו, הוא נינו של מייסד הפירמה המשפחתית שקמה ב-1869 באיטליה וכיום משלבת בתוכה את בני הדור החמישי בשושלת המשפחתית.

האם המשבר השפיע על עבודת הקבוצה?

"כמו כל העסקים בישראל פעלנו לפי ההנחיות והצוות שפועל פיזית במשרד לא עולה על המותר בתקנות. רוב העובדים, עורכי פטנטים, עורכי דין וצוות עזר מקצועי, עובדים מרחוק. האמת היא שכארגון הפועל גלובלית, המשרד שלנו דיגיטלי לחלוטין ואנו רגילים לעבוד מרחוק. כל עובד של הקבוצה, היכן שהוא לא יהיה, יכול לפתוח את הלפטופ שלו, להתחבר למידע הארגוני המאובטח ולעבוד. כך שהמעבר לעבודה מרחוק לא יצר קשיים מיוחדים. כמובן שכמו כל עם ישראל היינו ועודנו שותפים לחרדות מפני המציאות החדשה. עם זאת, פעלנו במהירות כדי לתת מענה ליזמים שמפתחים אמצעים לטיפול בנגיף, כולל יצרני ציוד רפואי שהסיטו קווי ייצור לייצור ציוד רפואי לטיפול במגיפה.

"דבר נוסף, בגלל האילוצים הכלכליים קיימת נטייה של ארגונים וחברות לקצץ בכל מה שקשור לשימור פורטפוליו הפטנטים שלהם. נוכח חשיבות הנושא אנו מסייעים לחברות לתעדף את הפטנטים שברשותם, במטרה לשמר את אותם פטנטים שהם בעלי חשיבות אסטרטגית, או שנמצאים בליבת העיסוק שלהם".

את גם פעילה חברתית ואשת ציבור מוכרת. מה דעתך על התנהלות הממשלה בטיפול במשבר?

"בסך הכל אני חושבת שהממשלה פעלה באופן מיטבי והתוצאות מדברות בעד עצמן. עם זאת, ההמלצה שלי לתקופה שלאחר המשבר היא לראות במערכת הבריאות רכיב מרכזי בביטחון הלאומי. זה מחייב התייחסות אחרת לכל נושא התקצוב ובעיקר הניהול של מערכת הבריאות. חייבים לסגור פערים בין מרכז ופריפריה, להשוות את מספר הרופאים והמיטות בישראל לממוצע של ה-OECD, להקים בתי חולים חדשים ובעיקר לטפח את הדור הבא של רופאים ומדענים, שהם החיילים והקצינים שעומדים בחזית המאבק. צריך ליצור מצב שבו מקצועות הרפואה עומדים בראש סולם היוקרה והסטטוס החברתי בבחינת 'הטובים לרפואה'".

נרתמים למאבק בקורונה

קבוצת לוצאטו נרתמת למאבק בווירוס הקורונה ופותחת מסלולי הטבות מיוחדים לחברות אשר מפתחות טכנולוגיות שיסייעו בהתמודדות עם אתגרי וירוס הקורונה.

לפרטים נוספים: luzzatto.co.il

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן