ג'קי מצא: "חובה להקים מערך פיצויים לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה"

ג'קי מצא, מנהל רשות המסים לשעבר ומי שהיה אחראי על מערך תשלומי הפיצויים לעשרות אלפי עסקים, שהכנסותיהם נפגעו במלחמת לבנון השנייה, ואף קיבל על כך את אות ראש הממשלה, קורא להקמת מערך תשלומי פיצויים לנפגעי משבר הקורונה: "צריך להזרים כספים אל המשק בצורה אחראית והדרגתית ולתמוך בשכירים ובעסקים"

רועי עמירם, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי עמירם, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

במהלך מלחמה, מבצע צבאי או שעת חירום, כאשר המשק מושבת באופן חלקי או מלא - האחריות על תשלומי הפיצויים נמצאת בידי רשות המסים, באמצעות קרן מס רכוש, עליה היא אמונה. בעבר קרן זו שימשה לתשלומי פיצויים אך ורק בעקבות נזק ישיר לרכוש, כלומר 'פיצוי ישיר'. בשנת 2006, בזמן מלחמת לבנון השנייה, לראשונה גובש מנגנון 'פיצויים עקיפים', באמצעותו שולמו פיצויים גם עבור שכירים ובעלי עסקים אשר הכנסותיהם נפגעו בגלל המצב.

ג'קי מצא, מנהל רשות המסים בעבר וכיום הבעלים של משרד 'ג'קי מצא - ייעוץ מיסים והשקעות', הוא אחד ממומחי המס הגדולים במדינת ישראל והיה אחראי באופן ישיר על אישורן של מאות החלטות מיסוי מהגדולות והחשובות במשק, ביניהן, הקמת מנגנון הפיצוי העקיף על-ידי רשות המסים בזמן מלחמת לבנון השנייה.

ישבנו לשיחה עם רו"ח והמשפטן ג'קי מצא על מנת להבין כיצד משבר הקורונה צפוי להשפיע על עצמאים, חברות ושכירים, ובאיזה אופן צריכה המדינה לנהוג על מנת לסייע לבעלי העסקים ולשכירים.

מבחינה כלכלית - ההשפעה דומה לזמן מלחמה

צמצום הפעילות במשק החל כבר, וכעת ישראל מתקרבת למצב של סגר כללי והשבתה מלאה של המשק. מאות אלפי אנשים נמצאים בחוסר ודאות כלכלית והדאגה בציבור גוברת. הממשלה החלה בגיבוש צעדים שיסייעו לחלק מהשכירים ובעלי העסקים שנפגעו, אך עד כה לא נקבעו פיצויים משמעותיים לבעלי העסקים.

מצא מדגיש כי "השבתה חלקית, ובוודאי השבתה מלאה של המשק, מחייבת למצוא דרכים יעילות ומהירות למתן הסיוע לעסקים. לשם כך ראוי שמשרדי הממשלה יפעלו בשיתוף פעולה תוך ניצול היתרון היחסי של כל אחד מהגופים לגיבוש תכנית חירום כלכלית. רשות המסים היא גוף ביצועי מובהק שצבר ניסיון רב בפיתוח והפעלת מנגנונים של העברת כספים מהציבור ואל הציבור ולכן יש לשלבו בתוכנית באופן מידי".

לשאלה אילו צעדים כדאי לנקוט בהתבסס על ניסיונו הרב, מציע מצא שני כלים אשר יהוו חלק מתוכנית סיוע שיש להפעיל בהקדם.

"הכלי ראשון הוא מנגנון פיצויים עקיפים אשר יעניק פיצויים חלקיים לעסקים, תוך אימוץ מנגנון של השוואת המחזור העסקי בתקופת המשבר לתקופה המקבילה בשנה הקודמת, תוך הפחתת ההוצאות הנחסכות", מפרט מצא. "יש להפעיל מנגנון זה באופן מיידי כפי שנעשה בזמן מלחמת לבנון השנייה, שכן המצב הכלכלי צפוי להתדרדר בקרוב ולהיות אף גרוע יותר מתקופת מלחמת לבנון השנייה - כאשר כל המשק יהיה מנוטרל, דבר שלא קרה מאז מלחמת המפרץ".

שימוש במנגנון הפיצויים העקיפים יתרונו, ראשית, בהיבט התפעולי – ברשות המסים יש מערך מוכן לפעולה שצבר ניסיון רב בתחום זה. שנית, חלק מכספי המסים מיועדים בקביעות לקרן פיצויים שמטרתה לאפשר מתן פיצוי בעת מלחמה. "המצב כרגע מאוד דומה למלחמה - רק שבמקום להתמודד עם טילים מהאוויר, צריך להתמודד עם וירוס הקורונה שבאוויר", אומר ג'קי מצא. "ולכן שימוש מושכל בכספים אלו מתבקש בעת הזו".

מומחה המס ג'קי מצא: "המצב מאוד דומה למלחמה - רק שבמקום טילים צריך להתמודד עם הקורונה" צילום: צילום: יח"צ

כלי שני שג'קי מצא מציע הוא "מס הכנסה שלילי" שמופעל זה מספר שנים ובאמצעותו חלק מהעובדים מקבלים מענקים מרשות המסים. "שימוש בכלי זה יוריד עומס מהמוסד לביטוח לאומי ויאפשר העברה מהירה של הכספים למי שזקוקים להם. יש להכניס במנגנון זה שינויים כך שניתן יהיה להחילו גם על שכירים וגם על עצמאיים בעלי הכנסות נמוכות ובינוניות. אימוץ מנגנון זה של "מס הכנסה שלילי" ייצור מנוף שיאפשר למדינה להעניק למאות אלפי עצמאיים ושכירים קצבאות, בדרך רחבה יותר ממנגנון החל"ת שמופעל כעת באמצעות הביטוח הלאומי, אשר חל באופן מוגבל רק על שכירים ופרילנסרים.

יש להזרים כספים למשק באופן מידי, אך בצורה אחראית

אחת מהדרכים להתמודד עם משברים מסוג זה, היא על-ידי הזרמת מזומנים לכלכלה - דבר שעוזר לצמיחה, נותן לאזרחים את האפשרות להמשיך ולהוציא כספים לתוך המשק ומצמצם את הפגיעה העתידית בו.

בארה"ב, בריטניה ומדינות נוספות הוכרזו כבר בשלב זה תוכניות רחבות של תמיכה בעסקים, בשילוב הורדת ריבית, מספר מצא.

"בארה"ב הצעד הראשון שננקט על-ידי הפד (הפדרל ריזרב) היה הזרמה של כספים לכלכלה האמריקאית והורדת הריבית.בישראל ניתן לתמוך בכלכלה בעזרת הפעלת מנגנון הפיצויים העקיפים, ובכך לוודא שאנשים ימשיכו להוציא כספים ולעמוד בתשלומים השוטפים ובחובות. הפיצויים חייבים להינתן בצורה הדרגתית ואחראית, אך אסור להתמהמה יותר מידי - המזומנים הם הדלק של הכלכלה".

ג'קי מצא: "הצעד הראשון של הפד - הזרמת כספים והורדת הריבית" צילום: צילום: Canva

ומצא אכן צודק, בארה"ב המהלך הראשון בקרב מול הקורונה, היה הזרמה של 700 מיליארד דולר למשק באמצעות רכישת אג"ח וחובות משכנתא, מהלך שסייע להזרים מזומנים למשק האמריקאי, גרם לעליית שערים בבורסה וחיזק את האופטימיות של המשקיעים. בנוסף, החליט הפד על הורדת הריבית ל-0.25% בלבד (מ-1.25%). לאחר החלטת הפד, אמר נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ: "זה עושה אותי מאוד מאושר ואני רוצה לברך את הפדרל ריזרב - האנשים בשוק יהיו שמחים".

מצא מסביר כי הדרך העיקרית שבאמצעותהנוכל לוודא כי קיימת זרימה קבועה של מזומנים לתוך המשק, היא הפעלת מערך הפיצויים העקיפים גם עבור שכירים, שבאופן מסוים קיבלו פתרון, לפחות חלקי, באמצעות היכולת לדרוש אבטלה בזמן חל"ת שנגרמה בגלל הקורונה, וגם לבעלי העסקים - אשר עדיין צריכים לעמוד בתשלומים השוטפים.

"חייבת להתקיים תוכנית בשני שלבים", אומר מצא. "בשלב הראשון עלינו לדאוג לבעלי העסקים ולשכירים - לדאוג שימשיכו לקבל כספים על מנת שיוכלו לרכוש מוצרים, לעמוד בתשלומים השוטפים ולשרוד עד תום המשבר. בשלב השני התוכנית צריכה לעסוק בתום המשבר- חזרה של המשק לפעילות רגילה בזמן המהיר ביותר שניתן, וחשיבה על תוכנית שתחזיר את האופטימיות לשוק במהירות".

האם ישראל בדרך למיתון כלכלי?

מדינת ישראל נמצאת בגירעון כלכלי, חלקו באשמת הפלונטר הפוליטי המתמשך, אשר גרם לנזקים כלכליים למשק, וגם לכך שעדיין לא הוחלט על תקציב לשנת 2020. עם זאת, אי הפעלת הכלים האמורים, ובראשם מערך הפיצויים העקיפים לסיוע לבתי עסק שנפגעו בעקבות משבר הקורונה, עלולה להסב יותר נזק לכלכלה מאשר הגדלת הגירעון.

"אסור לנו בשום אופן 'לקדש' את ריסון הגירעון על חשבון צמצום הצמיחה ויצירת מיתון. אם לא נסייע לאנשים עכשיו, הפגיעה בכלכלה לטווח הארוך תהיה קשה הרבה יותר", אומר ג'קי מצא והרחיב: "כמו שרכב ללא דלק לא יכול לנסוע, כך גם כלכלה ללא מזומנים לא יכולה לצמוח ואף עשויה להיקלע למיתון חריף - עדיף לפתוח את הארנק עכשיו, אף במחיר של הגדלת הגירעון, ולסייע למשק כמה שיותר מוקדם, כך שבתום המשבר אנשים יוכלו לחזור לשגרה במהירות. המשק בסכנה. ללא סיוע ממשלתי בזמן המשבר, עסקים רבים יפשטו רגל ואנשים יאבדו את רכושם. לאחר מכן, בתום המשבר, לא תהיה להם את היכולת להמשיך בשגרה ולעמוד בחזרה על הרגליים".

ג'קי מצא: "אסור לנו לקדש את הגירעון - חייב לסייע לאנשים עכשיו"צילום: צילום: Canva

מצא טוען כי: "המשק הישראלי אומנם נכנס למשבר בזמן שהוא חזק ויציב, אבל חשוב לזכור כי מדובר בהשבתה כלכלית לתקופה ארוכה שטרם ניתן לחזות את מועד סיומה, ושלא הייתה כזו בישראל מעולם. בנוסף, מדובר במשבר חובק עולם ולא מקומי - כלומר יש פגיעה בייבוא ובייצוא, והאטה בצמיחה של הכלכלה העולמית, שכמובן משפיעה גם על המשק שלנו".

"אני באמת מאמין שניתן להתגבר על משבר הקורונה מבחינה כלכלית, אך על מנת שנוכל לעשות זאת נצטרך להפעיל מייד את הכלים האמורים, כולל מנגנון הפיצויים העקיפים, באופן שקול ואחראי, ולכן דרושה התערבות ממשלתית מהירה. כל זאת על מנת לבלום את הנזקים למשק, לכן על הממשלה לגבש חבילת צעדים כלכליים יעילה אשר תסייע לאנשי העסקים ולשכירים באופן משמעותי יותר, דבר שיוביל לחיזוק המשק בתום המשבר", מסכם מצא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: