ניהול כספים לחברות: להחזיר את השליטה על העסק שלכם

מנהלים ויזמים רבים מוצאים את עצמם מדי חודש תוהים כיצד זה ייתכן שהעסק עובד ומרוויח ובכל זאת אין להם כסף. כשזה המצב, נראה שהדרך הטובה ביותר להתנהל היא בעזרת שירותי ניהול כספים לחברות שיחזירו למנהל את השליטה על תזרים המזומנים

שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניהול כספים לחברות
ניהול כספים לחברותצילום: Shuyyerstock- Number1411
שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

Sherry - ניהול כספים ואסטרטגיה עסקית

"הכסף הוא החמצן של העסק. ניהול לא נכון שלו מקביל לכרוניקה של כדור שלג ההולך וגדל במורד מדרון תלול שבסופו יגרום להרס מוחלט של כל מה שבנית בעשר אצבעות", אומרת שרי זאבי, מנכ"לית ומייסדת "Sherry - ניהול כספים ואסטרטגיה עסקית".

"אני פוגשת בעלי עסקים רבים שהפכו מיזמים מצוינים למנהלי כספים מתוסכלים. כאלה שהגיעו למצב שבמקום לנהל את העסק, העובדים, למכור, לשרת את הלקוחות, לסגור עסקאות טובות יותר עם ספקים, נלחמים מדי יום עם הבנקים, הספקים, הצ'קים, המשכורות והמיסים. כל מה שיזם, בעל עסק, בעלים של חברה צריך כדי להצליח, הוא שקט כלכלי שיוצר בטחון עסקי ומעוף ביצירת צמיחה לעסק.

שרי זאבי - מייסדת ומנכ"לית. איפור: זהר מימוני בנאיצילום: יהודית מג'ר הופמן

"עם הזמן, הבעיות הכספיות רק הולכות וגדלות, הצורך במזומנים מביא אותם לקחת הלוואות שמגדילות את הגירעון החודשי ואת הלחץ, היזם הולך ומתנתק מניהול העסק יותר ויותר, מקבל החלטות מכירה וקניה לא משיקולי רווחיות אלא משיקולי כסף ותזרים והעסק הולך ודועך עד לסגירתו המאולצת".

הניסיון והמקצוענות שעושים את ההבדל התלות המוחלטת בבנקים והשימוש בצ'קים מגדילים משמעותית את הסיכון לחדלות פירעון של עסקים. בפועל, מי שסוגר את העסקים ברובם המוחלט של המקרים, הם לא הבעלים, אלא הבנקים שמחליטים להפסיק לתת אשראי או לא מכבדים צ'קים. ייצוג של איש מקצוע מומחה מול הבנק, משנה באופן משמעותי את התוצאה, הן בהיבט היקף האשראי שהבנק ייתן והן בהיבט עלויות המימון של האשראי.

"בנקאית" זו שפה ככל שפה אחרת ומרבית בעלי העסקים לא יודעים לדבר אותה. ללכת לבנק ללא מנהל כספים מקצוען, זה כמו ללכת לבית משפט ללא עורך דין. שרי, בעלת תואר שני במימון ותואר בחשבונאות, שרתה 19 שנים כקצינה בקבע וניהלה מערכות גדולות במהלך שירותה הצבאי. בעלה לשעבר היה יזם סדרתי, שלדבריה, מדי שנתיים הקים עסק, נקלע לחובות, סגר אותו וחוזר חלילה. לאחר שחרורה מצה"ל, בניסיון להציל את נישואיה שעלו על שרטון, התגייסה לנסות לעזור להציל את החברה שהקים בעלה, אך מהר מאוד הסתבר לה שהבור עמוק מדי. "תוך שלוש שנים איבדתי הכל, את הבית, את פיצויי הפרישה והמשפחה התפרקה. אלה היו שלוש שנים שלימדו אותי יותר מכל אוניברסיטה מה עובר על עסקים, והבנתי שהייעוד שלי הוא לעזור לעסקים בארץ ובחו"ל, לייצב ולפתח את העסק שלהם כדי שלא יגיעו למצב של חדלות פירעון", מספרת שרי בגילוי לב. ואכן, לפני שש שנים הקימה שרי חברה לניהול כספים ואסטרטגיה עסקית בה היא וצוות של כלכלנים וסופרווייזרים המומחים בניהול כספים במיקור חוץ וליווי עסקי לחברות ועסקים קטנים ובינוניים, מביאים מאות עסקים מהישרדות לשגשוג, הצלחה ושקט כלכלי.

ניהול כספים זה מקצוע. שרי בנתה שיטת עבודה המבטיחה, לדבריה, תהליך עבודה שמייצר תוצאות בטווח קצר ביותר, אך לא פחות חשוב מזה היא מחויבת לכך ששיתוף פעולה יוביל לשני שינויים משמעותיים: הראשון, ליצור "שקט בכסף" – שקט כספי ליזם וביטחון כלכלי שיאפשר לו להגשים את חלומותיו העסקיים. מצבו הכספי של העסק יהיה טוב יותר עם העלות שמשולמת עבור שירותיה מאשר בלעדיה. השני, לייצר יותר כסף לעסק – "תוך פרק זמן של שלושה עד שישה חודשים", אומרת שרי בביטחון, "הכסף שמשולם לנו חוזר לעסק והרבה יותר מזה". כל תהליך עם לקוח מתחיל באבחון העסק והדוחות הכספיים שלו, בעיקר בשלושה אספקטים: תוצאות עסקיות ומה הפוטנציאל האמיתי שלהן, מה מיוצר בפועל, מה עוד ניתן לייצר; בחינת תזרים המזומנים ועד כמה הגירעון גדל מדי חודש; מה הפוזיציה האשראית של העסק מול הבנקים או גופי מימון חוץ בנקאיים. "זה לא מפתיע שרוב העסקים נמצאים בתזרים מזומנים שלילי או שיש אי סדר בתמהיל ההלוואות. ניהול כספים זה מקצוע שמצריך מיומנויות וכישורים ספציפיים שלרוב המנהלים אין. יתרה מכך, גם אם הנהלת החשבונות של החברה או רואה החשבון שלה יהיו מקצועיים בתחומם, אין כל קשר בין עבודתם שהיא הגשת הדיווחים לרשויות לבין ניהול כספים".

בעבודתה, בונה זאבי תוכנית הבראה לעסק ש"עושה סדר", בדגש על אי הגדלת החוב אלא שינוי האשראי, ועשויה לכלול פרמטרים, כמו: פריסה מחדש של הלוואה כדי להקטין את ההחזר החודשי, מימוש נכסים נזילים או פירעון פיקדונות כדי להקטין הלוואה, שינוי מבנה ארגוני שיביא לחיסכון בהוצאות על שכר עבודה, משא ומתן עם ספקים על הוזלת מחיר, שינוי שיטת התגמול של סוכני המכירות, בניית תכנית עסקית ארוכת טווח וגם הכנת תוכנית שיווקית מותאמת לעסק ולתקציב. "אחד הדברים האקוטיים בניהול כספים הוא נושא "ניהול הון חוזר", כלומר הפער בין העיתוי בו כסף נכנס לעסק לזמן בו הוא צפוי לצאת לתשלומים", ממשיכה זאבי. "כך למשל, ייבואן רוכש מוצרים מחו"ל במזומן ועשוי להמתין לסחורה כחודשיים. יחלפו עוד כשלושה חודשים עד שימכור ועוד כחודש עד שלושה חודשים בממוצע עד שיקבל את התשלום מהלקוח. בזמן הזה הוא עדיין צריך לממן את העסק, יש תקורות קבועות ויש משכורות לשלם. הפער הזה מעמיק את החוב ובעל העסק מחפש מפלט מימוני שבסופו של דבר, אם לא יבחר באשראי הנכון, עלול 'לקבור' אותו". ניסיונה של זאבי, המלווה עסקים לאורך שנים, הביא אותה למספר תובנות לגבי התנהלות עסקים בישראל אשר לו ייושמו, הסטטיסטיקה העגומה בדבר אחוז העסקים הנסגרים מדי שנה הייתה עשויה להשתפר פלאים. "ככל שלבעלי עסקים תהיה מודעות גבוהה יותר והם יפנימו שניהול כספים הוא חיוני וקריטי עבורם, הם ישיגו 'שקט' בכסף שיוביל לביטחון כלכלי שישפיע מאוד גם על התוצאות העסקיות, וזו בעצם המטרה שלנו – ייצוב העסק, צמיחה ושגשוג", מסכמת זאבי.

שרי זאבי

כתובת: התע"ש 20, בית הפעמון, כפר סבא

טלפון: 09-8788669

לאתר של שרי זאבי >>>

לפייסבוק העסקי של שרי זאבי >>>

ללינקדאין של שרי זאבי >>>

---------------------------------------------

מרחבים פיננסים – סמנכ"לות כספים במיקור חוץ

מנהלים ובעלי עסקים רבים מוצאים את עצמם שוב ושוב כלואים במעגל אינסופי בו הם לא מצליחים "לגמור את החודש", לוקחים הלוואה או מימון חוץ בנקאי כזה או אחר, ותוך פרק זמן קצר שוב הם מגיעים לנקודת שפל. חגית הראל, מייסדת ומנכ"לית "מרחבים פיננסים", מציעה שירות של סמנכ"לות כספים במיקור חוץ שייתן פתרון לחילוץ ממעגל הקסם השלילי ויעשה סדר בכל הנוגע להתנהלות הכספית בחברה.

חגית הראל - מייסת ומנכ"לית מרחבים פיננסיםצילום: יפעת יוגב

"אני פוגשת מנהלים רבים שלא יודעים לענות בזמן אמת כמה כסף עליהם להוציא, מתי בדיוק הם צפויים לקבל כסף מלקוחות ואם הם מרוויחים או מפסידים", מספרת חגית. "אחרים חשים שכל הזמן חסר להם כסף, למרות שעל פניו העסק מוכר ויש הכנסות. יש לי מגוון לקוחות ואצל רובם אני מזהה התנהלות כספית לוקה בחסר. הדבר יכול לנבוע למשל מתמחור לא נכון של המוצרים, מתמהיל הלוואות שפוגע להם בכושר ההחזר החודשי או כאלה שרצו להתרחב אך שגו בחישוב ההשקעה שנדרשה מהם לצורך כך. לכל אחד הייתה הנהלת חשבונות וגם ליווי של רואה חשבון, ובכל זאת המענה שניתן להם לא היה מספיק ושלם".

חגית היא רואת חשבון בהשכלתה, בוגרת קורס יועצים ומאמנים לכלכלת המשפחה, בוגרת קורס יועצי משכנתאות. היא הקימה את "מרחבים פיננסים" לאחר שצברה ניסיון של למעלה מ- 15 שנים בנושאים כספיים, בין היתר כסמנכ"לית כספים בחברות מהארץ ומחו"ל במגוון תחומים, היי-טק, לואו-טק וסטארטאפים, כיועצת למנכ"ל שבבעלותו מספר חברות, כאחראית על מחלקת הנהלת חשבונות, חשבות שכר ועוד. לדבריה, הכלים העיקריים הדרושים למנהל כדי לנהל את הפן הפיננסי בעסק הם: שליטה בתזרים המזומנים, ניהול תקציב על בסיס חודשי ומעקב אחר דוחות רווח והפסד שמשקפים הוצאות קבועות ומשתנות למול הכנסות. לכאורה טריוויאלי, אך ניסיונה לימד אותה שרוב המנהלים לכודים במרוץ עכברים ואינם מוצאים את הזמן לנושא הכספים או שהם חסרים את הידע הדרוש לכך והם "מתגלגלים" מבלי לדעת מה הצפי הכספי או מה יש בקנה ואפילו תשלום למע"מ עלול להפתיע אותם.

עבור מנהלים אלה שמצד אחד זקוקים לסמנכ"ל כספים אך מצד שני לא יכולים למנות אחד שכזה, נועד השירות של "מרחבים פיננסים" – סמנכ"לות כספים יעילה ומקצועית במיקור חוץ בעלות נמוכה מזו של מינוי אין-האוס. שינוי דפוסי עבר לטובת עתיד טוב יותר השלב הראשון בעבודתה של חגית הוא בחינה מעמיקה של נהלי העבודה ושיטות העבודה, מערכות מחשוב וטכנולוגיה, דוחות כספיים משנים קודמות, מצב הלוואות ואשראי בבנק, האם היו יזמויות ומה הייתה מידת ההצלחה שלהן, איזה השקעות בוצעו ולשם מה, האם ההתפתחות של העסק תואמת לתוכנית האסטרטגית שלו ועוד. "בפגישת האבחון שלי עם הלקוח הוא ימלא שאלון ואערוך לו תחקיר מקיף באמצעותו אוכל להבין את המבנה הארגוני, תשתיות ניהול הכספים הקיימות, השירותים שניתנים, מה המוצרים, מי העובדים, הספקים והלקוחות", מפרטת חגית.

"לאחר שנפרשת מולי התמונה המלאה אני יכולה לזהות את המלכודות הספציפיות לאותו עסק ולבנות תוכנית שחלקה ייתן מענה נקודתי מידי וחלקה יתבסס על מהלכים ושינויים מהותיים ארוכי טווח. התפקיד שלי הוא תכנון, מעקב ובקרה, בדגש על כך ששום דבר אינו בחזקת "שגר ושלח", אלא ניהול כספי שוטף ויומיומי לצד הכנת דוחות התקדמות ודוחות ביניים כדי לוודא שהכל מתנהל על-פי המצופה וללא חריגות". לא פעם במהלך בניית תוכנית העבודה מתברר שהתשתית הקיימת אינה מספקת ויש להכין תשתית חדשה, להטמיע מערכות שישפרו אותה או לאייש תפקידים מסוימים בכוח אדם חדש, מקצועי ומיומן יותר. בנוסף, כדי להתחיל בתהליך שיצעיד את העסק קדימה יש לשאוף תחילה לאזן את תזרים המזומנים ולבדוק את תמחור המוצרים והשירותים.

"בין השאר אמליץ לבדוק את תמהיל ההלוואות", ממשיכה חגית. "ניתן למשל לאחד הלוואות ולפרוש אותן לתקופה ארוכה יותר כדי להקטין את ההחזר החודשי או לממש נכסים, כשהמטרה היא להגיע לשליטה מלאה על ההכנסות וההוצאות מבלי להעמיק את ה'בור'. כל צעד צריך להיות מגובה בתוכנית עסקית ותוכנית כלכלית ויש להפנים שאי אפשר יותר להתנהל על בסיס תחושות אלא על בסיס עובדות ומספרים. כל הוצאה נבחנת, לא ייצא צ'ק ללא צידוק, כל הכנסה תרשם במועד והגבייה תנוהל באופן מקצועי וקבוע. מדובר במערך מורכב שכדי שהוא יצליח יש להפקיד אותו בידיים מיומנות ואמינות. עוד מציינת חגית, שתפקידה כסמנכ"לית כספים במיקור חוץ כולל גם תכנון לטווח ארוך, כזה שיעזור למנהל לבנות תוכניות עתידיות לצמיחה ופיתוח שיהיו בהלימה עם מצבו הפיננסי של העסק, כאשר במקרים מסוימים תייעץ גם לגייס מימון ואשראי על מנת להוציא את התוכנית לפועל, ובלבד שהכל נעשה תוך חשיבה מושכלת וקבלת החלטות מבוססת נתונים של כדאיות והצלחה.

"ניהול כספי נכון הוא כזה שמחבר את בעל העסק ללוח התוצאות של העסק ולא משאיר קצוות פתוחים. מדי חודש מתקיימת פגישה עם ההנהלה או הדירקטוריון, בה נבחנים הדוחות, מנתחים אותם בהשוואה לתוכנית, בודקים אם היו סטיות או אם יש יתרה, עושים את ההתאמות הנדרשות וממשיכים הלאה. כשהנושא הכספי מנוהל נכון, המנהל יכול להיות פנוי לניהול העסק, לחשוב על פיתוח מוצרים או שירותים חדשים ולהשקיע בהון האנושי שלו, כל זאת יתאפשר כשהוא רגוע שהנושא הכספי נמצא בידיים טובות", מסכמת חגית.

מרחבים פיננסים

טלפון: 077-5215000

לאתר של מרחב פיננסים >>>

---------------------------------------------

תומר הופמן – שירותי ערך פיננסי

"רובם המכריע של המנהלים והיזמים ניחנים ביכולות ניהוליות טובות, בקיאים בתחום בו הם עוסקים וזה מה שמביא אותם עד לנקודה מסויימת. מה שיקבע אם הם ימשיכו לצמוח מאותה נקודה זו השליטה שלהם בניהול הכספי של העסק. אחד הנושאים המרכזיים בו הם זקוקים לסיוע הוא תחום הניהול הפיננסי של העסק", אומר רו"ח תומר הופמן, הבעלים של "הופמן שירותי ערך פיננסי".

רו"ח תומר הופמןצילום: צביקה גולדשטיין

"רבים מהלקוחות מגיעים אליי כשהם לא יודעים מה המצב בחשבון שלהם, הם נמנעים מלהיכנס לבדוק מה יש (או אין) בחשבון וחוששים מטלפון מהבנקאי, אחרים לא יודעים מה לענות כששואלים אותם מה היעד לשנה הקרובה, מה התקציב ומה היו המספרים של ההכנסה והרווח בשנה הקודמת, ויש גם מי שאומר 'אני מתנהל מיום ליום, אני זורם', אבל הוא לא יודע לאן. יש גם סטארטאפים ויזמים שצריכים לתת דין וחשבון למשקיעים חיצוניים שדורשים בקרה ופיקוח – אך הם אינם יודעים לתת תשובות.

"הסטטיסטיקה העגומה של מספר העסקים הקטנים והבינוניים שנסגרים כל שנה, שבימים אלה עשויה להיות קשה אף יותר לנוכח המשבר הכלכלי הגלובלי והמקומי שנגיף הקורונה הביא עמו, היא הרבה יותר מאוסף מספרים. כל מספר מייצג עסק שנסגר, משפחה שנכנסת לקשיים וכל מספר שולח אדוות ומשפיע על פרנסתן של עשרות רבות של משפחות, ואת זה ניתן לעצור בהתנהלות כספית נכונה ואחראית – מי שלא יכול לעשות זאת בעצמו או לשלם משכורת גבוהה לסמנכ"ל כספים, מוטב שישכור שירותים של סמנכ"ל כספים במיקור חוץ, ויפה שעה אחת קודם".

נותנים למנהל "שקט נפשי"

תומר הופמן, רואה חשבון במקצועו, בחר לפני כ- 22 שנים לעסוק בעולם הפיננסי מתוך משיכה לתחום הניהול העסקי ומאחר שזיהה שיש בו את היכולת לפתח ולהוביל עסקים מתוך הפריזמה של המספרים של העסק. בעבר עבד באחת הפירמות הגדולות בישראל ועסק בביקורת של חברות ענק בתחומי כימיה, טכנולוגיה, סטארטאפים ואקדמיה. בהמשך, כיהן כסמנכ"ל כספים וחשב בחברות ממגוון תחומים, בהן: חברות נדל"ן, שירותים, יזמות, היי-טק בינלאומיות וסטארטאפים ולאחר מכן עסק ביזמות וייעוץ בתחומי הנדל"ן וההייטק.

כיום, משרד הבוטיק שבבעלותו מתמחה בסטארטאפים ובחברות קטנות-בינוניות ונותן שירותים של סמנכ"לות כספים במיקור חוץ (Outsourced CFO), חשבות, ייעוץ וליווי פיננסי. לקוחות המשרד יכולים לקבל מעטפת כוללת המכילה גם הנהלת חשבונות ושכר וטיפול במענקים ממשלתיים.

"באחד הימים הגיע אליי בעל עסק בתחום החינוך", מספר תומר. "הבעיה שלו הייתה מול הבנקים, צריכת אשראי מוגברת, לא משך כסף הביתה וזה גרם כמובן גם לקשיים אישיים בבית. מבט מהיר בנתונים הפיננסיים הראה שמספר הילדים המנויים שהוא הגדיר בכל סניף אינו מספיק כדי לכסות את הוצאות התפעול שלו, כלומר הוא הפסיד כסף מדי חודש, בלי לדעת את זה. נקטנו במספר צעדים מהירים: התאמת כמות הילדים בכל מסגרת, שינוי מחירים ומחירון מבצעים לעודד נרשמים נוספים וכך פתרנו את הבעיה והבאנו אותו לרווחיות, לתזרים חיובי ולאנחת רווחה גם בבית".

לדברי הופמן, לעיתים כאשר בעלי העסקים נתקלים בקשיים בניהול הפיננסי הם מנסים להיעזר ברואה החשבון של החברה, אבל חייבים להבין שליווי עיסקי פיננסי אינו מתפקידו של הרו"ח והוא גם אינו מקבל על כך תשלום. לניהול כספים חייבים מנהל כספים מקצועי, שיודע לחבר עבור בעל העסק את המידע העסקי השוטף לדוחות הכספיים ולמצב בבנק ושיודע לתת מענה שוטף לבעל העסק".

עוד מסביר הופמן כי יש מגוון נושאים שצריך לבחון בעסק ובהתאמה גם להכניס כלים ושיטות לניהולם, בהם: תוכנית עסקית אותה יבנה יחד עם בעל העסק, שתיתן מבט ארוך טווח לשנים קדימה ותשקף את היעד לכמה שנים קדימה ואת הצמיחה הרצויה; בניית תקציב שנתי שנועד לבניית המפה העסקית, קביעת היעד השנתי והאמצעים והתשומות הנדרשים להגיע אליו; דוחות כספיים תקופתיים כדי לשלוט במספרים ולדעת מה המצב הכספי האמיתי ויותר חשוב – כדי שיהיה ניתן לבחון את המצב בפועל אל מול התקציב, לבצע ניתוח פערים ולהחליט על הצעדים לתיקון; שליטה בתזרים מזומנים, לדעת כמה נכנס, כמה יוצא ומתי וגם להיערך לבלת"מים מול הבנק.

"אחד הכלים הפשוטים והחשובים שאנו נותנים לבעלי העסקים הוא בדיקת נקודת האיזון כדי לדעת בכל שלב מה יעד המכירות אותו חייבים להשיג כדי לכסות על כל ההוצאות הקבועות ואשר ממנו מתחילים להרוויח. במקרה של לקוח שעוסק בתחום ייעוץ והטמעה של מערכות אונליין איפיינו את מבנה ההוצאות שלו, ואת סוגי ההכנסות לקבועים ומשתנים וניתחנו מה גובה נקודת האיזון החודשית ואיך ובאיזה הרכב הכנסות נגיע לאיזון, כך שלמנכ"ל היה יעד ברור שאותו הוא חייב להשיג כל תחילת חודש ומשם לנהל את השיווק, המכירות והתפעול כדי למקסם את הרווח מידי חודש. הפעולה הקטנה הזו הביאה לניהול הרווחיות באמצעות בהירות ומיקוד בשיווק ובמכירות"

הופמן ממשיך ומסביר שברגע שנכנס לתמונה סמנכ"ל כספים בעל העסק, המנהל, זוכה קודם כל ל"שקט נפשי" שיש מי שעומד לצידו ויעשה סדר במספרים ובהנהלת החשבונות ויחבר עבורו את התמונה העסקית למצב בבנק ולדוחות הכספיים. בעזרת הידע, הכלים והיכולות המקצועיות שלו, מנהל הכספים מציף מידע ותובנות כדי לאפשר קבלת החלטות עסקיות על בסיס מידע פיננסי אמיתי.

המשרד בראשותו של הופמן נותן שירותים לחברות וארגונים ממגזרים שונים ומגוון תחומי עיסוק, כאשר כ- 50% מהם הם סטארטאפים. לדבריו, יש הבדל בצרכים בין חברות נון-סטארטאפ לחברות סטארטאפ. כך למשל, בתהליך העבודה עם חברות שהן נון-סטארטאפ יטופלו תחילה תזרים המזומנים של החברה ומבנה האשראי כדי להגיע לנקודת פתיחה טובה. בהמשך ייקבע יעד לטווח הרחוק ובהתאם תבנה תוכנית עסקית ויוכן תקציב שנתי.

"בסטארטאפים המיקוד אחר. זה עולם בו ההבנה בטכנולוגיה וחדשנות ובדרכי ההגעה לשוק היא קריטית ולכן יכולת ההבנה העסקית והשילוב של מנהל כספים חיצוני הוא קריטי להצלחת המיזם", ממשיך הופמן. "במקרים רבים אני מלווה את היזמים כבר בשלבים ראשוניים, עוזר בכתיבת תוכנית עסקית ובגיוס כסף. אבל העיקר מגיע בעבודה השוטפת בהמשך. לקראת הגיוס הגדול הבא נכין תקציבים מפורטים לשימושים של כספי ההשקעה על פני הזמן, מה המודל העסקי, מודל ההכנסות וכיצד החברה מתכוונת להגיע אל השוק שלה. נבנה דוחות כספיים מובנים ובסטנדרט שהמשקיעים דורשים לקבל, ונלווה את החברה בתהליך ה- Due Diligence הפיננסי והמשפטי".

הופמן מעיד על עצמו כמי שמחובר לאקוסיסטם של סטארטאפים ומיזמים שמטרתם לשפר את החיים של כולנו, לעשות טוב לעולם בכלל ולישראל בפרט, אך גם לכל אותן חברות קטנות ובינוניות מתחומים אחרים שמהוות את השדרה העיקרית של הכלכלה הישראלית. "אני משתדל, בתוך מסגרת היחסים הזו של ניהול כספים במיקור חוץ, להפוך ליד ימינו של הלקוח ולהיות איש אמונו, וזה הרבה יותר מסתם כימיה בין בני אדם. החזון שלי הוא לספק לכל בעל עסק שמעונין בכך את היכולת לשלוט בעתיד הכלכלי של העסק – ולכן שלו עצמו – דרך יצירה וחיזוק של ארגז כלי הידע והשליטה הפיננסיים שברשותו.

"חברות ועסקים נאבקים מדי יום על חייהם וכולם רוצים לגדול ולצמוח, כשאני מצליח להביא אותם לרווחה כלכלית ואישית, כשהם משיגים את המטרות שלהם, כשנוצר החיבור בין מה שקורה בשטח לחשבון הבנק, זה סיפוק אדיר", הוא מסכם.

רו"ח תומר הופמן – שירותי ערך פיננסי

כתובת: יעל רום 17, פתח תקווה

טלפון: 054-6642224

ללינקדאין של רו"ח תומר הופמן >>>

לפייסבוק של רו"ח תומר הופמן >>>

---------------------------------------------

ניהול נכון

"בעלי עסקים קטנים או בינוניים נוטים לא פעם לחשוב שאם הם שוכרים את שירותיהם של רואה חשבון מצוין ויש להם הנהלת חשבונות מתפקדת, אזי הם 'מכוסים' מבחינת הניהול הכספי. למרבה הצער, ברוב המקרים הם פשוט לא יכולים לממן עלות של נושא משרה בכירה בדמות מנהל כספים וההשלכות של זה עשויות להיות קשות. שירות של ניהול כספים במיקור חוץ עונה בצורה מיטבית גם על הצורך האקוטי בניהול כספים מקצועי וגם על נושא העלות שכן זה שירות שהם כן יכולים להרשות לעצמם", אומר אמיר פרידברג מנכ"ל ומייסד "אמיר פרידברג - ניהול נכון". "מניסיוני, אני יכול לומר שמנהלים או יזמים בחברות או ארגונים קטנים ובינוניים, גם אם יש להם את הידע והמקצועיות לעסוק בניהול כספים, מתקשים לפנות לזה את הזמן הדרוש, מה עוד שלמעשה הם אלה שצריכים לנהל בפועל את העסק, לנהל את העובדים, להוביל את תחום הפיתוח, להתוות מדיניות של מכירות ושיווק ולקבוע את היעדים להשגת מטרת העסק".

אמיר פרידברגצילום: ניהול נכון

תזרים מזומנים מאוזן כנקודת זינוק

לדברי פרידברג, הלקוחות שמגיעים אליו עושים זאת רגע לפני שהם מרימים ידיים. חלקם יגיעו אחרי שהבנק יזהיר אותם שההתנהלות הכספית שלהם לוקה בחסר, מה שבא לידי ביטוי בדרך כלל בתזרים המזומנים שלהם, או שהבנק יסרב לתת להם אשראי נוסף. יש לקוחות שרואה החשבון שלהם ערני ומלבד להכין עבורם את הדוחות או הביקורת גם שם לב שמשהו אינו כשורה וייעץ להם להיעזר במנהל כספים חיצוני.

"אני פוגש לא מעט לקוחות שמגיעים אליי בעקבות מפגש עם פקיד הבנק, אבל יש גם מנהלים שפונים בעקבות מצוקה אישית", מסביר פרידברג. "לקוחות אלה בדרך כלל יתארו מצב בו לתחושתם הם עובדים מסביב לשעון אבל בסוף החודש לא יודעים לאן הכסף נעלם. הם מספרים שעל-פי הדוחות של רואה החשבון הם מרוויחים אבל הרווח לא משתקף בתזרים המזומנים והבנק מאיים שלא יכבד יותר צ'קים, או במקרה הגרוע יותר כבר החזיר צ'קים. כמי שמגיע מניהול של מערכות גדולות ומורכבות ויש לו גם את הידע וזווית הראייה המיוחדת של מי שעבד במערכות בנקאיות, אני מבין די מהר מה שורש הבעיה איתה מתמודד הלקוח שלי".

פרידברג, הוא בוגר לימודי תואר ראשון במנהל עסקים מאוניברסיטת "CONCORDIA" שבמונטריאול – קנדה ולו ניסיון של כשני עשורים בתפקידי ניהול בכירים, בין השאר במערכת הבנקאית הן בישראל והן בחו"ל ובניהול חברה עסקית-יצרנית גלובלית שפעלה ב- 18 מדינות. בנוסף הוא ייצג בישראל חברות שמרכז פעילותן בחו"ל.

הניסיון והידע שצבר משמשים אותו כיום בעבודתו במשרד "ניהול נכון" שהקים לפני כ- 18 שנים. המשרד נותן שירותים פיננסיים לחברות וארגונים מתחומי עיסוק מגוונים, בהם: ניהול כספים במיקור חוץ, גיוס אשראי לחברות, ייעוץ בסחר בינלאומי וייעוץ עסקי.

"בחלק ניכר מהמקרים חשבון הבנק הוא המדד לקושי איתו מתמודד הלקוח. תפקידי למצוא את מקור ה'תקלה' ולפתור אותה, אך ראשית יש להגיע לנקודת פתיחה בה תזרים המזומנים מאוזן". אומר פרידברג. "זה הזמן לבחון אפשרות של מימוש נכסים נזילים, לנסות לעשות איחוד הלוואות כדי להפחית את ההחזר החודשי עליהן או לקחת הלוואת גישור. כשהמנהל יחוש שה"סערה" מעט שככה הוא יהיה יותר פנוי נפשית לעסוק בניהול דה-פקטו ולהשאיר את הניהול הכספי בידיים מקצועיות".

מעקב ובקרה כמנוף להצלחה

לדברי פרידברג מנהל כספים במיקור חוץ זה לא ייעוץ חיצוני, אלא הוא הופך להיות חלק מהעסק וככזה הוא מלווה אותו ברמת יומית, הוא זה שמתנהל מול הבנקים ונותן מענה למנהל וההנהלה בתחום הכלכלי.

על מנת להבטיח ניהול כספים תקין, כזה שישקף למנהל, להנהלה ואפילו לבנק, בכל רגע נתון את מצב העסק, בונה פרידברג תקציב שנתי וחודשי לעסק שנגזר מבחינה קפדנית של סעיפי הכנסות והוצאות צפויות ובהתאם למטרות והיעדים של העסק לפי תחומים. אך אין די בהכנת תקציב אלא יש הכרח גם לעקוב אחרי הביצוע.

"כסמנכ"ל כספים במיקור חוץ אני מפיק דוחות כספיים שאותם צריך להקפיד לנהל ולנתח, לפעמים ברמה שבועית או חודשית. זאת על מנת שניתן יהיה לעשות תיקונים והתאמות בזמן אמת, למשל כשיש משבר, שינויים רגולטוריים או בכל מקרה בלתי צפוי אחר", מסביר פרידברג.

"לכל מחלקה או תחום בעסק מוגדר תקציב ייעודי לו, כל בקשה להוצאה תעבור דרכי ותיבחן אם היא אפשרית או הכרחית ובעיקר אם היא עומדת בתנאי התכנון המקדים. גם נושא כוח האדם נבחן בקפדנות במטרה לאתר חוזקות או חולשות ולטפל בהן בהתאם. כך למשל, ייתכן שיתברר שבמחלקה מסוימת על מנת לעמוד בצפי ההכנסות יש צורך לצמצם בעלויות שכר, עם כל הצער שבדבר ההמלצה תהיה על פיטורים. לחילופין, אם הוגדר יעד מכירות שכדי להגיע עליו יהיה צורך לקלוט כוח אדם נוסף, אז זה מה שיקרה. יש חשיבות עצומה להיות כל הזמן עם 'האצבע על הדופק' ולמנוע ככל האפשר הפתעות או זעזועים. חשוב לזכור שכל עסק בנוי על בני אדם ולמנהל יש אחריות גדולה לפרנסתם של העובדים שלו וגם הוא צריך להיות מסוגל למשוך משכורת ראויה. ללא קיום של מערך מעקב ובקרה על ההתנהלות הפיננסית, יש סיכון שדברים ייצאו מכלל שליטה ואת זה צריך למנוע".

ניהול נכון

כתובת: הגפן 86, עשרת

טלפון: 054-4597835

לאתר של ניהול נכון >>>

לפייסבוק של ניהול נכון >>>

ללינקדאין של ניהול נכון >>>

---------------------------------------------

הקלה – לסדר מחדש את המספרים להצלחת העסק

חברת הקלה תומכת בבעלי עסקים קטנים ומספקת להם שירותי גביה מקצועיים, ניתוח תזרים מזומנים וניהול בק אופיס'של הפן הכספי של העסק.

מכירים את פרדוקס המזומנים? - ככל שגדל נפח הפעילות והמכירות בעסק, כך גדל המחסור במזומנים. "כששמעתי לראשונה את 'פרדוקס המזומנים' מפי כלכלנים ורואי חשבון, נדהמתי". אומרת איילה ימיני, בעלת חברת הקלה, "הרי לכאורה זהו דבר והיפוכו, הלכתי וחקרתי הכיצד?"

איילה ימיניצילום: יוגב עמרני.

ומה גילית?

"הפרדוקס מתאר מצב לא הגיוני של עסק מתפתח שנקלע למשבר מזומנים. כלומר, העסק חייב ואין לו מספיק כסף להתנהל בשוטף. עסקים שנכשלים בשלב הצמיחה שלהם היא תופעה מוכרת שאף הוצגה בהרחבה בתכניות טלוויזיה כגון 'המערכת' עם מיקי חיימוביץ, שעסקה בעסקים משגשגים שקרסו ונסגרו בגלל התנהלות כושלת.

"מכיוון שהצלחת העסק מבוססת על צמיחה, הבנתי שיש לי ייעוד והוא להציג לבעלי העסקים את הסכנות האורבות להם במהלך הצמיחה ולספק להם שירות מקצועי של ניהול נכון ואופטימלי של הפן הכספי, כדי שהם יוכלו להתרכז בניהול וצמיחת העסק".

מה הבשורה המשמחת שלך לבעלי עסקים?

"הבשורה היא שאפשר גם אחרת. כשלעסקים יש פוטנציאל התפתחות והם נמצאים בצמיחה, זו דיוק התקופה שיש גידול בפעילות, הלקוחות מרוצים והעסק נושא רווחיים. מהצד השני, בגלל נושאים כמו תשלומים לספקים ועוד, פעמים רבות חשבון הבנק בחריגה ואין לבעל העסק את היכולת לפרוע את התשלומים במועדם. הסיבה לכך היא שיש גידול בהוצאות בתקופת הצמיחה, צריך לספק יותר מוצרים, יותר כוח אדם, משכורות, וחשוב להיערך לכך ולהתייעל בהתאם, במיוחד כאשר העסק בתקופת צמיחה ושגשוג".

איך פותרים את "משבר המזומנים"?

"ראשית, צריך להבין ממה הוא נוצר. המחסור במזומנים נוצר בעיקר בשל פערי האשראי שבין מימון העלויות לבין התקבולים עבור המוצר. כלומר, ההוצאות לספקים משולמות במועד אך במקרים בהם הגביה אינה מתבצעת כסדרה או שתשלומי הלקוחות 'גמישים' מדי, המכירות אינן ממומשות למזומנים. יש גם את עניין הטעות האופטית - הפער בין הרישום בספרים ובין ההתנהלות בפועל, לדוגמה: המע"מ כלול בתשלום לספק ולא נרשם בספרים. לכן, בדוחות הכספיים נרשמים רווחים כשהפעילות גדלה ולא תמיד יש לכך ביטוי הולם בחשבונות הבנק".

כיצד חברת הקלה פותרת את העניין הזה ותורמת לרווחיות והצלחת העסק?

"אנו מכינים עבור בעל העסק תכנית עסקית מסודרת הכוללת: בחינת כל ההכנסות וההוצאות - בדיקת המצב הנוכחי של העסק, איתור נקודות הכשל - מה עלול לגרום למחסור במזומנים, הצבת יעדי, מה אנו רואים לגבי ההתפתחות של העסק ומהן הציפיות לשנה הקרובה. מכינים מערכי מעקב ובקרה הכוללים עמידה ביעדים (לדוגמה: תזרים מזומנים שישקף יתרות עתידיות).

"השירות שאנו מספקים בחברת הקלה, כולל את כל האלמנטים שישמרו על העסק בצמיחה ורווחיות. אנו מספקים שירותי גביה יסודיים ומעקב תשלומי לקוחות, מכינים עבור בעל העסק תחזית כלכלית ומתרגמים אותה לתהליכי עבודה בפועל, עורכים עבורו תזרים מזומנים כדי ללמוד על האפקטיביות של העסק ומה יש לשפר ולחזק, והתוצאה של כל אלו היא הבטחת הצלחה עסקית וכלכלית של העסק.

"חשוב לזכור כי התנהלות עסקית נכונה היא המפתח להצלחה, באמצעותה ניתן לתכנן, ליישם ולקדם את העסק לקראת הצלחה ודאית ואני מאחלת לכולנו התפתחות, צמיחה ושגשוג מושכלים".

הקלה – שירותי בק אופיס, גביה וליווי לעסקים קטנים

כתובת: הדקל 105, תל מונד

טלפון: 054-4426262

לאתר של חברת הקלה >>>

למייל של חברת הקלה >>>