אייל פייפר |

עורך דין לתביעות נזיקין - המדריך השלם

נפילות במרחב הציבורי וכן תאונות עבודה עלולות להוביל לפגיעות גופניות קשות; נגרם לכם נזק גופני? ייתכן שאתם זכאים לפיצויים מביטוח לאומי ואף לקצבת נכות; משרד עו"ד פייפר כהן ושות' המתמחה בין היתר בתביעות נזיקין יסביר בכתבה זו את מי עליכם לתבוע ועל מה חשוב להקפיד לאחר התאונה? כל הפרטים בכתבה

לידור יעקב, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורך דין לענייני נזיקין
עורך דין לענייני נזיקיןצילום: Freedomz - Shutterstock
לידור יעקב, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

זה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו – אתם צועדים ברחוב, בפארק או בקניון, ולפתע נתקלים במכשול ונופלים ארצה. במקרה הטוב לא קרה דבר, אתם קמים וממשיכים בדרככם. במקרה הרע הנפילה תוביל לפציעות וחבלות גוף ונפש, לעתים אף יכולות לגרום לנזקי גוף שאינן הפיכות. בכתבה זו עו"ד אייל פייפר, מבעלי המשרד פייפר כהן ושות' המתמחה בתביעות נזיקין ובתביעות תאונות דרכים ותאונות עבודה, ירחיב על נושא הנפילות במרחבים ציבוריים ובכלל. כמו כן, עו"ד פייפר ירחיב כיצד ניתן לקבל פיצויים במקרה והנפילה הובילה לנזק גופני ולאובדן כושר עבודה זמני או קבוע.

בכתבה זו ננסה לענות על משמעותם של אחוזי הנכות, כיצד מחשבים את אחוזי הנכות במקרה של אובדן כושר עבודה ומהם הטפסים שיש להגיש לביטוח לאומי לצורך התביעה.
כמו כן, נפרט על הפיצוי האפשרי בגין תביעת נזקי גוף במדרכה ציבורית ונמנה כמה פסקי הדין שניתנו במקרים דומים בשל נפילות במרחב הציבורי.

פיצוי על נפילה ברחוב

כמה פעמים חלפתם על פני בור במדרכה בשנייה האחרונה? נזהרתם שלא לדרוך על מדרגה שבורה, או כמעט החלקתם על רצפה רטובה בקניון? הרשות המקומית היא זו שאחראית לאתר ולתקן מפגעים המתגלים בשטחים ציבוריים שבבעלותה, וברחבי העיר. לכן, במקרה שנפגעתם ממכשול בשטח עירוני, יהיה עליכם לבצע תביעת נזיקין נגד העירייה. אחת השאלות שנשאלות לרוב היא מהו הפיצוי בגין תביעת נזקי גוף במדרכה ציבורית ודוגמאות לפסקי דין שנפסקו בעבר על מקרים דומים בשל נפילות במרחב הציבורי.

כאשר המפגע הינו באזור בו מתבצעות עבודות בנייה ברחוב, ובייחוד באתרי בנייה, ניתן להפנות את התביעה לקבלן האחראי על העבודות. נפלתם בקניון? עליכם להפנות את התביעה לחברה שהקניון הינה בבעלותה.

נפילות במסגרת שעות העבודה

במידה ואירוע הנפילה התרחש במסגרת שעות העבודה שלכם – בדרך אל או בחזרה מהעבודה, או בזמן יום העבודה, הדבר עשוי להיחשב כתאונת עבודה. רוב האנשים נתקלים בשאלה האם במקרה של תאונת עבודה ימי החופש יורדים מימי המחלה? במקרים אלו ניתן להפנות את תביעת הנזיקין אל המוסד לביטוח לאומי

כיצד אדע אם אני זכאי לפיצויים, מה נחשב לתאונת עבודה? ומי משלם במקרה של תאונת עבודה?

מדובר בשאלה מורכבת, שאין לה תשובה אחת. באופן עקרוני, ניתן לומר כי פיצוי יינתן בהתאם לאופי הנזק שנגרם לנפגע כתוצאה מהנפילה, והשלכותיו על יכולת התפקוד של הנפגע בתחומי חייו השונים. אלו יקבעו את גובה הנכות ממנה סובל הנפגע והאם מדובר בנכות זמנית כתוצאה מתאונת עבודה, או לחלופין בנכות כללית אשר ביטוח לאומי יכיר בה. גורמים נוספים הנלקחים בחשבון הם גיל הנפגע, והאם החבלה הובילה לפגיעה בעבודה וביכולת ההשתכרות של הנפגע.

עו"ד פייפר מדגיש כי גם במידה שלא נגרמה לנפגע נכות קבועה כתוצאה מהנפילה, ייתכן והוא יהיה זכאי בכל זאת לפיצוי, בגין נכות זמנית, ואף בעקבות הכרה בכאב שממנו הוא סובל ובהפסדים והוצאות נוספות שנגרמו כתוצאה מהנפילה, בייחוד כאשר מדובר בפגיעת ראש (בגין היעדרות ממקום העבודה, הוצאות רפואיות ועוד).

כיצד עליי לנהוג לאחר נפילה?

מילת המפתח כאן היא תיעוד. נפגעים שנחבלו במרחב הציבורי תוהים לא פעם האם ניתן לתבוע את העירייה במקרה של נפילה במקום ציבורי? במידה ויש ביכולתכם לעשות כך, דאגו לתעד את המכשול או המפגע שגרם לנפילתכם – צלמו אותו באמצעות הטלפון החכם שברשותכם. תעדו גם את חבלות הגוף שהופיעו בעקבות הנפילה.

כמו כן, רשמו לעצמכם את פרטי התאונה – מתי היא התרחשה ואת מיקומה המדויק. פרטים אלו עשויים לשמש אתכם בהמשך. מישהו ראה אתכם בזמן הנפילה וסייע לכם? בקשו ממנו את פרטיו, הוא עשוי לשמש כעד ראייה עבורכם.

יודגש כי הדבר החשוב ביותר, במידה ונפגעתם כתוצאה מנפילה במרחב ציבורי או במקום העבודה, היא לגשת באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי. הצוות הרפואי יבדוק אתכם, יפנה אתכם לבדיקות הנדרשות ויאבחן את הפגיעה והיקפה. בכל מקרה בו חלה החמרה במצבכם עקב תאונת עבודה שהובילה לחוסר תפקוד בימים שלאחר החבלה או אף לנכות כללית זמנית, חשוב לפנות לקבלת טיפול נוסף ולא להתעלם מהתסמינים. את כל סיכומי הביקור, האבחונים, תוצאות הבדיקות והתרופות שניתנו לכם, שמרו ותעדו אצלכם באופן מסודר. מעבר לחשיבות הדבר לבריאותכם, מסמכים אלו יסייעו לכם במידה ותחליטו להגיש תביעת נזיקין.

נעדרתם מהעבודה בעקבות הפגיעה והדבר התבטא בשכר שלכם? שמרו את תלושי השכר, אלו מהווים תיעוד על ההפסד הכלכלי שנגרם לכם.

משרד עוה"ד פייפר-כהן קרדיט: ori loven

תביעת רשות מקומית או שטח ציבורי בבעלות חברה

במקרה שבו הנפילה התרחשה בשטח ציבורי, יש להגיש לבית המשפט תביעת נזיקין כנגד העירייה או לחלופין כנגד המעביד שהמפגע היה בשטחה. זאת, כמובן בסיוע ובליווי של עו"ד מנוסה בתביעות נזיקין. בתביעה שכזו, תדרשו קודם כל להוכיח כי הנתבעת התרשלה בתחזוקת השטח שבבעלותה. אחת הדרכים להוכיח זאת הינה באמצעות תמונות וצילומים של המפגע שהוביל לפגיעתכם. בשלב השני יהיה עליכם להוכיח שקיים קשר סיבתי בין המפגע ובין הנזק שנגרם לכם.

תביעת ביטוח לאומי במקרים של תאונת עבודה

איך מגישים תביעה על תאונת עבודה לביטוח לאומי? במידה ואירוע הנפילה התרחש במסגרת יום העבודה שלכם, עומדת לפניכם האפשרות להגיש תביעה לביטוח לאומי (תביעת נכות מהעבודה).

בשלב הראשון עליכם לדווח על התאונה למעסיק, לחתום על טופס 250 באתר ביטוח לאומי ולדאוג שגם המעסיק יחתום עליו. כמו כן, בקשו מהרופא המטפל "תעודה רפואית לנפגע בעבודה". תעודה זו, בצירוף כל המסמכים הרפואיים המתעדים את הפגיעה, יש להעביר לביטוח הלאומי. חשוב ביותר לפנות לייעוץ עם עורך דין תאונות עבודה, טרם הגשת טופס התביעה לביטוח הלאומי. לאחר מכן תזומנו לוועדה רפואית בביטוח הלאומי. נפגע שתביעתו תוכר כתאונת עבודה, יהיה זכאי לקבל דמי פגיעה/תאונה לתקופה של עד שלושה חודשים ממועד הפגיעה, המחושבים לרוב כ-75% אחוז מהשכר של הנפגע ברבעון האחרון שקדם לתאונה.

חשוב! אחד התנאים לקבלת דמי תאונה מביטוח לאומי הוא פנייה לטיפול רפואי בתוך 72 שעות ממועד הפגיעה, במקרה כזה חשוב להתייעץ כמה שיותר מהר עם עורך דין לתביעות ביטוח לאומי. כמו כן, יודגש כי לצורך הכרה בנכות זמנית או קבועה, יש להגיש לביטוח הלאומי תביעה נוספת להכרה בנכות כללית.

ביטוחים פרטיים

בישראל כל שנה מוגשות תביעות רבות כנגד חברות הביטוח. יש ברשותכם ביטוח תאונות אישיות? באפשרותם לפנות לחברת הביטוח בתביעה לקבלת פיצויים בגין הפגיעות שנגרמו לכם, כחלק מתביעת ביטוח חיים, בהתאם לתנאי הפוליסה.

פסקי דין

בפסק דין שניתן בבית המשפט השלום בת”א, פסק בית המשפט יותר מ-500,000 פיצויים בעקבות נזק גופני שנגרם לנפגע שנפל לבור ברחוב. התובע הינו נהג מונית, שנחבל בדרכו למונית כך שלמעשה נחשב לנפגע תאונת עבודה! הוא נתקל בבור במדרכה ונחבל קשות במרפק ויד שמאל, כתף שמאל ורגל שמאל. פציעות אלו הובילו לפריקת מרפק ביד שמאל ולצורך בניתוח, וכן לשבר בברך שמאל. ועדה רפואית של הביטוח הלאומי קבעה לו קצבת נכות קבועה בשיעור 45%. הנתבעת – רשות מקומית, דחתה את התביעה וטענה כי מדובר בעדות יחיד ולא ניתן לדעת אם אכן נפל לבור. התובע צירף תמונות שהוכיחו את קיומו של הבור. התובע טען לפגיעה משמעותית בכושר עבודתו ופגיעה בעבודה, שאינו מאפשרת לו להמשיך ולעבוד כנהג מונית. כיוון שבעוד כמה שנים הוא עתיד היה לפרוש לגמלאות, טען גם כי לא סביר שיעשה הסבה מקצועית. בית המשפט הכיר בכאב וסבל שעבר התובע ובגינם פסק לו 170 אלף. בגין אובדן ההשתכרות פסק ביהמ"ש לתובע למעלה מ-300 אלף . כמו כן, בית המשפט הכיר בצורך של התובע בעזרה מגורם שלישי לצורך תפקוד בשגרה, ובגינו פסק לו 150 אלף נוספים. לסיכום, בית המשפט פסק לתובע פיצוי בסכום מצטבר של כחצי מיליון שקלים.

במקרה אחר תבעה אישה כבת שישים את בעליו של חנות מזון ואת חברת הניקיון שהועסקה במקום, זאת לאחר שהחליקה על עגבנייה שהייתה על הרצפה. כתוצאה מהמפגע, נפלה התובעת ושברה את פיקת הברך, דבר שהוביל למספר ניתוחים בברך. ביטוח לאומי קבע לה אחוזי נכות לצמיתות בגובה 10%. בית המשפט פסק לה פיצויים בגובה 90 אלף , בגין הפסדי שכר בעבר ובעתיד, הוצאות רפואיות, צורך בעזרת צד ג’ וכן בגין הכרה בכאבה ובסבלה.

לפרטים נוספים כנסו לאתר של עורך דין פייפר >>>

עו"ד אייל פייפרצילום: עופר ריבק