אייל פפר |

נפגעתם בתאונת דרכים? כך תדעו אם מגיע לכם פיצוי

עברתם תאונה ולא בטוחים מה מגיע לכם? עורך דין אייל פייפר עושה לכם סדר בכל הסוגיות המשפטיות

לידור יעקב, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אייל פפר - תאונות
צילום: Tutye2001
לידור יעקב, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

בין אם אתם הולכי רגל או נוהגים ברכב פרטי, ייתכן אף שגם אתם הייתם מעורבים בשנים האחרונות בתאונת דרכים, אולי אפילו תאונות דרכים שהתרחשה בדרך לעבודה, הנקראת גם תאונת עבודה.

חלק מהתאונות מסתכמות בנזק לרכב בלבד, אך לצערנו חלקן מערבות גם פגיעות לנהגים, לנוסעים או להולכי הרגל. בכתבה זו נסקור את הפגיעות השונות, כיצד הן באות לידי ביטוי, ונביא מספר מקרים בהם נפגעי תאונות דרכים קיבלו פיצוי בגין הפגיעה שנגרמה להם, מחברת הביטוח וכן במקרה של תאונות עבודה נפרט כיצד התקבל פיצוי כספי על תאונת עבודה. חשוב להבין כי בחירת עו"ד לתביעת תאונת עבודה או לתאונת דרכים הינה גורלית ותשפיע על הנכות והפיצוי לו תהיו זכאים.

נפגעתי בתאונת דרכים, מה עליי לעשות?

במקרה שהתאונה היא בין שני רכבים, יתבע הנפגע את חברת הביטוח המבטחת אותו. במקרה שבו הנפגע הוא הולך רגל, עליו לתבוע את הביטוח של הפוגע, ולפיכך עליו לוודא מיד לאחר התאונה כי הפוגע מעביר לידי הנפגע את פרטיו ואת פרטי פוליסת הביטוח שלו. לאחר מכן, הדבר החשוב ביותר הוא לפנות לקבלת טיפול רפואי מיד לאחר התאונה. למעשה, מכאן מתחיל תהליך ה"עבודה" של הנפגע.

חשוב מאוד, עם הגיעכם לקבלת טיפול רפואי, לפרט באוזניי הרופא מהן הפגיעות שחוויתם כתוצאה מהתאונה, ולהקפיד כי כל מה שאמרתם יהיה רשום בסיכום הביקור. אם, למשל, נפגעתם בשתי הידיים ונרשמה רק יד אחת, אתם עלולים להפסיד את הפיצוי הכספי לו תזכו. לחילופין, אם נפגעתם ברגל ובגב, והרופא לא ציין את הפגיעה בגב, אתם עלולים להיות בצרה כי חברת הביטוח עלולה לטעון כי כלל לא נפגעתם בגב. מעבר לעניין התיעוד, בכל מקרה בו ברצונכם לתבוע את חברת הביטוח או את ביטוח לאומי, חשוב לפנות לעורך דין לתביעות תאונות דרכים שיסייע לכם בתביעה. עו"ד לתאונות דרכים או עורך דין לתאונות עבודה יכוון אתכם ויעניק לכם דגשים כיצד להתנהל ולתעד את הפגיעות מהם אתם סובלים, על מנת להגדיל את הפיצוי.

לאחר בחירת עו"ד, כדאי להמשיך ולבצע בדיקות רפואיות בהתאם לצורך, דבר שיגדיל את הסיכוי לקבלת פיצויים. נפגעים רבים מזלזלים בחשיבות הבדיקה הרפואית, או מעדיפים לחזור לביתם ולנוח. יודגש כי מעבר לחשיבות קבלת הטיפול עבור בריאותו של הנפגע, ישנה חשיבות גדולה בפנייה לקבלת טיפול רפואי ולביצוע בדיקות שונות שייקבעו מהו הנזק שנגרם לנפגע והיקפו. אבחנות רפואיות, בדיקות ותרופות שיינתנו לנפגע הם תיעוד חשוב שחברת הביטוח תדרוש במקרה שתחליטו לתבוע אותה עבור הנזק שנגרם לכם.

פגיעות ראש וצוואר: פגיעת WHIPLASH לאחר תאונת דרכים או תאונת עבודה

פגיעות צוואר, המכונות גם "צליפת שוט", הינה אחת הפגיעות השכיחות בתאונות דרכים.
הפגיעה בצוואר יכולה להיות מזערית ולהסתכם בכאב מקומי בצוואר, אך בחלק מהמקרים עלולה הפגיעה לגרום לטראומה בחוליות הצוואר, עד כדי נכות והגבלת התנועה. כאבי צוואר מלווים לרוב באחד או יותר מהתסמינים הבאים: כאב ראש, סחרחורת, כאב בצוואר או בעורף, בכתפיים או בשכמות, ירידה בשמיעה. בנוסף עשויה גם להתפתח פגיעת פוסט טראומה לאחר תאונת דרכים על רקע הפגיעה בצוואר, או מכת וויפלש. פגיעות באיזורים נוספים מלבד הצוואר יגדילו את הפיצוי הכספי לו תהיו זכאים במקרה של תאונת הדרכים, ועל חברת הביטוח לשלם לכם פיצוי על הפגיעה בצוואר, וכל כל פגיעה נוספת.

אם קרתה לנפגע תאונת עבודה בדרך לעבודה יהיה זכאי לבחור מי הערכאה השיפוטית שתתאים לו לנהל את ההליכים של התביעה- האם ירצה לפנות לביטוח לאומי בתביעת תאונת עבודה על רקע הפגיעה בצוואר, או יעדיף לפנות למומחה של בית המשפט שיקבע מה שעור הנכות שמגיעה לתובע.

באחד המקרים, הוגשה תביעה של תאונת דרכים לחברת הביטוח 'מגדל', לאחר שהנפגעת נפגעה בתאונת דרכים במהלך 2012. התובעת נחבלה בראשה ובעמוד השדרה הצווארי, ופנתה לקבלת טיפול רפואי. לאחר התאונה סבלה התובעת מכאבי ראש, סחרחורות ובחילה, למחרת הגיעה שוב לקבלת טיפול רפואי והתלוננה גם על ראייה מעורפלת, כאב בצוואר ואף הקיאה. בימים שלאחר מכן נבדקה על ידי נוירולוג ואורתופד והבדיקות שעשתה נמצאו תקינות. היא הופנתה אף לבדיקת CT בה נמצא בלט בדיסקים והופנתה לטיפולי פיזיותרפיה. בדיקת שמיעה שעשתה הצביעה על ירידה בשמיעה והומלץ לה להשתמע במכשיר שמיעה. מומחים שמונו במסגרת התביעה בדקו את התובעת וקבעו לה - 10% בתחום אף אוזן גרון בשל סחרחורת, 2.5% בתחום אף אוזן גרון בגין פגיעה בשמיעה, 5% בתחום הנוירולוגי, 5% בתחום הפסיכיאטריה, 5% בתחום האורתופדיה. סה"כ נכות רפואית בשיעור של 24.765 אחוז. התובעת טענה גם כי בעקבות התאונה נגרמו לה הפסדים בשכר וכן כי הזדקקה לעזרה מן הזולת על מנת לתפקד. בית המשפט קבע כי חברת הביטוח תשלם לנתבעת סכום של 228,000 .

לפעמים בנוסף לפגיעות אלו מתפתחת מה שנקרא בפגיעת WHIPLASH INJURY - פגיעת ריכוז וזיכרון. פגיעה מסוג כזה עשויה לפגוע בכושר העבודה. במקרים אלו, מומחה מטעם בית המשפט עשוי לפסוק אחוזי נכות משמעותיים, שיגדילו בתורם את הפיצוי הכספי לנפגע.

פגיעה נפשית: פוסט טראומה לאחר תאונת דרכים או תאונת עבודה

תאונת דרכים הינה ללא ספק אירוע לא נעים, שמעבר לפגיעה פיזית עלולה גם להיות בעלת השלכות קשות על מצבו הרגשי והנפשי של הנפגע. כך, לא פעם נפגעי תאונות דרכים מוצאים את עצמם משחזרים את התרחשות התאונה בראשם ימים ואף שבועות לאחר האירוע. חלק מהנפגעים עלולים לפתח הפרעות נפשיות בעקבות התאונה, כמו דכאון, חרדה ואף פוסט טראומה. הפרעות אלו עלולות להתבטא במגוון אופנים, החל מתחושת חוסר שקט פנימי, עצבנות או חוסר סבלנות, שינויים במצב הרוח, מחשבות טורדניות, קשיי שינה ועוד. בכל מקרה בו לאחר תאונת דרכים אתם חשים אחד או יותר מהסימפטומים הללו, חשוב להבדק על ידי פסיכיאטר.

גם במקרים של פגיעה נפשית כתוצאה מתאונת דרכים, קיימת עילה לתביעת חברת הביטוח.
מקרה לדוגמא הינו של תובע, שטען לנזק נפשי בעקבות מעורבותו בתאונת דרכים. מדובר בתאונת שרשרת קשה, במסגרתה אחד הנהגים שהיו מעורבים בתאונה נפל אל מחוץ לרכבו ונפצע באופן אנוש (ומאוחר יותר נפטר). התובע יצא מרכבו וסייע לכוחות ההצלה לחלץ את המנוח. לדבריו נסיבות התאונה גרמו לו לפגיעה נפשית, שהתבטאה בקשיי שנייה, סיוטים, מצב רוח ירוד ופלאשבקים לאירוע התאונה, עד כדי כך שנזקק לטיפול פסיכיאטרי ותרופתי. מעבר לכך התובע אינו נפגע פיזית. חברת הביטוח טענה מצדה כי התובע הינו נפגע משני בתאונה כיוון שלא נגרם לו נזק גופני, וכי על מנת שיוכר כנפגע משני בר פיצוי, עליו להיות קרוב משפחה של הנפגע העיקרי בתאונה. השאלה שעלתה לדיון היא האם התובע מוגדר כנפגע עיקרי בתאונה ובית המשפט קבע שכן, כיוון שהיה נוכח בתאונה ורכבו נפגע. בית המשפט פסק כי על חברת הביטוח לפצות את התובע על הנזקים שנגרמו לו, ביניהם גם הנזק הנפשי.

מקרה נוסף וחשוב העוסק בזכאות לפיצוי בגין פגיעה נפשית שנגרמה בעקבות תאונת דרכים, הינו זה שבו חייב בית משפט השלום בתל אביב את חברת הביטוח 'הפניקס' לשלם פיצויים לנהג שסבל מפוסט טראומה בעקבות תאונת דרכים בה דרס למוות שני הולכי רגל. התובע הגיע לאבחון פסיכיאטרי לאחר התאונה, וזה מצא כי הוא סובל מתסמינים פוסט טראומתיים, כזו שיש לה אף השלכה על יכולת עבודתו, וקבע לו נכות רפואית בגובה 10%. חברת הביטוח טענה כי התובע הינו ניזוק משני בתאונה, כיוון שהבעיה נפשית נגרמה לו כתוצאה מפגיעה שקרתה בתאונה לאדם אחר (הולכי הרגל שדרס). בית המשפט, לעומת זאת, קבע כי התובע הינו נפגע ישיר של התאונה ולכן זכאי לפיצוי בגין הפגיעה נפשית שנגרמה לו, וחייב את חברת הביטוח בפיצוי של 125 אלף .

לא אחת מי שנפגע בתאונת דרכים וסובל מפוסט טראומה, מעלה את השאלה איך עורך דין יכול לסייע לי להגדיל את הפיצוי אם התאונה הוגדרה כתאונת עבודה ובעקבותיה אובחנתי עם פוסט טראומה? לא אחת יהיה קל לנהל את ההליכים בביטוח לאומי בתביעת נכות עבודה. זכרו, במקרה של תביעת נכות מעבודה על רקע פוסט טראומה, או נכות נפשית על רקע תאונת דרכים שהוגדרה כתאונת עבודה, ביטוח לאומי יבדוק ביסודיות רבה יותר את מצבו הנפשי של הנפגע, ולעתים אף ימנה מומחים מטעמו לבדוק את חומרת הדיכאון או פוסט טראומה שממנה הנפגע סובל. בפנייה לביטוח לאומי תוכלו להביא הערכות נכות מטעמכם, וכן ניתן לערער ולפנות לבית הדין לעבודה אם אינכם מסכימים עם החלטה של הוועדות הרפואיות.

פיברומיאלגיה לאחר תאונת דרכים או לאחר תאונת עבודה

פיברומיאלגיה, או בשמה השני "תסמונת התשישות הכרונית", הינה מחלה הפוגעת בשרירים וברקמות הרכות, ובין מאפייניה העיקריים: חולשה ותשישות פיזית, כאבי שרירים, קשיי שינה, כאבי בטן, קשיי ריכוז ועוד. התסמונת פוגעת בצורה משמעותית באיכות החיים וביכולת התפקוד של הסובלים ממנה, לעתים עד כדי כך שכלל אינם מסוגלים לעבוד ומהווים נטל על משפחתם.

הסיבות להתפרצותה של התסמונת אינן ידועות בוודאות. עם זאת, נראה כי פיברומיאלגיה מתפרצת לא פעם לאחר מעורבות בתאונת דרכים או לאחר מעורבות של תאונות דרכים שהתרחשה במסגרת העבודה. בתביעות רבות בית המשפט הכיר בפיברומיאלגיה ככזו שהינה תוצאה של תאונת דרכים, ופסק כי על חברת הביטוח לשלם לנפגע פיצויים. כך קרה בפסק הדין שניתן בבית משפט השלום בשנת 2008. התובע נפגע בתאונת דרכים בעת שנהג ברכבו, סבל מכאבי ראש וצוואר ובדיקה בבית החולים מיד לאחר התאונה לא העלתה דבר. למחרת כבר החל לסבול מעייפות, חום וחולשה, שהתפתחו בתקופה שלאחר מכן להפרעות שינה, הפרעות בזיכרון ועייפות תמידית, עד כדי הפסקה בחייו החברתיים וירידה משמעותית בתפקוד. חברת הביטוח טענה כי אין קשר סיבתי בין התאונה לבין הופעת התסמונת. רופאה מומחית שמינה בית המשפט קבעה כי התובע סובל מתסמונת התשישות הכרונית וציינה כי קיים קשר בין התסמונת למצבי לחץ ולכן תאונת הדרכים "תרמה" להתפרצות המחלה. היא קבעה לתובע נכות של 50%. בית המשפט פסק לתובע פיצויים בסך למעלה משני מיליון , שחושבו גם על בסיס הנכות שנקבעה לו, ההפסד ביכולת ההשתכרות והפנסיה שלו, הצורך שלו בעזרה מהזולת על מנת להמשיך בחייו, וכן רכיב פיצוי בגין הסבל והכאב שנגרמו לתובע.

אולם, על מנת שתוכר פגיעה כזאת לאחר תאונת דרכים, בית המשפט עשוי לחפש תיעוד על כאבים בגוף בתקופה שלאחר התאונה. לא אחת, תיקים רבים בעניין זה נדחים בטענה שאין קשר סיבתי בין פיברומיאלגיה לבין תאונת דרכים. רבים מהנפגעים תוהים היכן לנהל את התביעה בגין הפיברומיאלגיה שאובחנה בגופם נגרמה בעקבות התאונה, האם בביטוח לאומי או בבית משפט. התשובה לשאלה זו קשה ביותר ומחייבת התייעצות עם עורך דין לתאונות דרכים, עו"ד שבקיא בהתנהלות ובעל ניסיון בטיפול בתביעות של נפגעים הסובלים מפיברומיאלגיה. עורך דין כזה יבחן את הסיכויים בתביעה מול כל אחד מהגופים, ויבצע הערכה היכן עדיף לנהל את התביעה.

זכרו, פיברומיאלגיה היא מחלה אשר עשויה לפגוע בכושר העבודה פגיעה ניכרת, ולכך בית המשפט עשוי לפסוק פיצוי כספי משמעותי לנפגעים שהמחלה פרצה בקרבם בעקבות תאונת עבודה או תאונת דרכים.

כיצד לבחור עו"ד לטיפול בתביעה?

אחת השאלות שחשוב שהנפגעים ישאלו את עצמם הינה - מה חשוב להם? אם התשובה היא הגדלת הסיכוי לקבלת פיצויים, עדיף לבחור במשרד עורכי דין גדול ומנוסה בטיפול בתאונות דרכים ובתאונות עבודה. יצוין כי ככל משרד עו"ד גדול ומכיל יותר עורכי דין, כך יש לו ניסיון רב יותר בטיפול בתיקים משפטיים וכוח גדול יותר מול חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי. כמו כן, במשרד גדול עורכי הדין יכולים להיוועץ זה בזה ולהחליט על אופן הטיפול הטוב ביותר בתיק. חשוב לציין כי יחס אישי אינו הפרמטר החשוב ביותר בבחירת עו"ד, אלא הסיכוי שאותו עו"ד יסייע לכם במיצוי זכויותיכם בתביעה.

עורך דין אייל פפרצילום: עופר ריבק