עורך דין לתביעות תאונות עבודה: המדריך השלם

נפגעתם בתאונה בעמוד השדרה הצווארי ו/או הגבי. מה צריך לעשות כדי לקבל את הפיצוי שמגיע לכם?

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תאונת עבודה
צילום: Auremar | Dreamstime.com
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

בין הפגיעות השכיחות בתאונות דרכים (או בתאונות המוגדרות כתאונות עבודה), אנו מוצאים את הפגיעות בצוואר ובגב ו"פגיעות שוט". תובעים רבים נפגעים בפגיעות מסוג זה ושואלים "מה עלי לעשות כשאני נפגע בתאונת דרכים עם פגיעה בגב, או בפגיעה בצוואר עם מכת וויפלש? האם פגיעות אלו מזכות אותי בפיצוי כספי בשל תאונת דרכים קלה? והאם באופן כללי, תאונות דרכים אלו עשויות לזכות אותי בפיצוי כספי בשל הכאב והסבל?

התשובות על שאלות אלו, כמו גם על השאלה כיצד לבחור עורך דין איכותי לתאונת דרכים, הן שאלות מורכבות, שעל חלקן נשיב בכתבה הבאה.

במקרה של תאונות דרכים ותאונות עבודה, חשוב לבחור עורך דין איכותי. עו"ד אייל פייפרצילום: עופר ריבק

במקרה של תאונת דרכים, עוד לפני שנפנה לעורך דין לתאונת דרכים או שנחשוב בכלל על הגשת תביעה לתאונת דרכים, אנו צריכים לחשוב על המסמכים הרפואיים, שישמשו אותנו בעת הגשת התביעות לתאונות דרכים לבית משפט.

ככל שהמסמכים הרפואיים אותם נציג בוועדות או בבית משפט לא יהיו מבוססים כמו שצריך, כך אנו עשויים להפסיד כספים רבים להם אנו זכאים. לכן, עלינו לחשוב תמיד, כיצד לבסס את הניירת הרפואית, שעה שאנו מגישים את התביעות.

משרד עו"ד פייפר-כהן:

משרד עוה"ד פייפר-כהןקרדיט: ori loven

למידע נוסף על עורך דין לתביעות עבודה הקליקו כאן >>>

פגיעת "צליפת שוט" (Whiplash Injury), היא אחת החבלות הנפוצות ביותר בתאונות דרכים. השאלה הראשונה אותה צריך לשאול את הלקוח היא: כיצד פגיעה זו משפיעה על התפקוד היום יומי שלו?

האם המצב שלו לאחר התאונה השתנה ובאיזו מידה, לדוגמה: האם הוא מתקשה ללכת למקום העבודה, מתקשה לטפל בילדיו, מתקשה לתקשר עם בן/בת הזוג, או בכלל, מתקשה לקיים יחסים זוגיים עם בן/בת הזוג בעקבות התאונה.

פגיעת "צליפת שוט", היא אחת החבלות הנפוצות ביותר בתאונות דרכיםצילום: Tommyandone | Dreamstime.com

תופעות אלו עשויות לאפיין חבלת ראש, ומה שמעניין בכך, שהתופעות והתלונות הללו עשויות להתרחש באופן הדרגתי. פתאום אנו עשויים למצוא את עצמינו סובלים מכאבי ראש לא מוסברים, או חשים בקשיי ריכוז פתאומיים.

רוצים לדעת עוד על פוסט טראומה מעבודה? קיראו את הפוסט הבא >>>

השאלה המעניינת יותר, היא איך לקשור את אותן תלונות לתאונת הדרכים או לתאונת העבודה, שכן ככל שנוכל לבסס את עניין הקשר הסיבתי נוכל לזכות בפיצוי גבוה יותר שישרת אותנו לשנים הבאות.

פעמים רבות, הבעיות שלאחר פגיעה בצוואר עשויות להפוך לכרוניות, מה שמעמיד אותנו עוד יותר בחשש, כיצד נבסס את שאלת הקשר הסיבתי? ואם מדובר בבעיה כרונית, איך נצליח לממן את כל ההוצאות הרפואיות אותם נצטרך להוציא בשנים הבאות. לדוגמה, אחת הלקוחות בה טיפל המשרד נזקקה עקב תאונת הדרכים לטיפול בקנביס רפואי, שעלותו גבוהה מאוד. בזכות העקשנות של המשרד והעבודה היעילה, חברת הביטוח שילמה ללקוחה רק על הפציעה בעקבות התאונה כמעט 80,000 שקלים, שמגלמים את חישוב סכום ההוצאות העתידיות לצרכי טיפול בקנאביס רפואי.

אני מעוניין לתבוע תביעה לתאונת דרכים על רקע פגיעה בצוואר או פגיעה בגב. מה עליי לעשות כדי להוכיח את הנזק?

 • ראשית, על מנת להוכיח את הנזק, תיבדק על ידי מומחה של בית. הוא ירצה לראות אם ביצעת בדיקות הדמיה שונות, ולצדן איך התפקוד בפועל - כלומר האם יש לך קושי להזיז את הצוואר ואת הגב.
 • מעקב רפואי מאוד חשוב לתיק. כשאתה תובע פיצוי לתאונת דרכים קלה, או פיצוי על בסיס כאב וסבל, המומחה מטעם בית המשפט יבדוק אילו טיפולים עשית ומה מידת המעקבים אותם בצעת לאורך זמן. ככל שיש לך מעקבים רבים יותר, עם תיעוד על בעיות רפואיות, כך עולה הסיכוי לקבל פיצוי כספי גבוה יותר.
 • עוצמת הפגיעה באה לידי ביטוי באופן שונה באנשים שונים, וכך גם משך ההחלמה מהפגיעה. ישנם אנשים אשר הפגיעה בהם תיראה לנו קלה יותר אולם התפקודיות שלהם תיפגע יותר מאחרים, ולהפך.
 • פגיעות של צוואר וגב מלוות גם בפגיעות כגון: פריצות דיסק, שברים, אי יציבות, כאבים כרוניים ולעיתים כתוצאה מפגיעה בצוואר וטיפול מתמשך, עשויים להתפתח כאבים לא פשוטים.

בלטי דיסק הם גם הוא סוג של פגיעה בעמוד השדרה. מדובר במצב שבו דיסק מסוים שנמצא בין חוליות בעמוד השדרה, בולט החוצה מתוך מבנה החוליות הסדיר ולוחץ על עצבים ורצועות. פציעות מסוג של בלטי דיסק בעמוד השדרה יכולות לגרום לכאבים, הגבלה בתנועתיות, הקרנות לגפיים התחתונות וחוסר תחושתי.

פציעות מסוג של בלטי דיסק בעמוד השדרה יכולות לגרום לכאבים, הגבלה בתנועתיות, הקרנות לגפיים התחתונות וחוסר תחושתיצילום: Tommyandone | Dreamstime.com

בפגיעות מסוג של צליפת שוט, יש להתייחס בכובד ראש מהזווית של הפגיעה הנוירולוגית. למשל כאשר אנו מרגישים נימולים בידיים וברגליים. כאבי הצוואר והגב עלולים להקרין בהתאמה לידיים ולרגליים. בדיקת EMG לגפיים, שהרופא יוכל להפנות אתכם לבצע, תגלה האם נגרם נזק עצבי כתוצאה מבלט הדיסק. הבדיקה הזו בודקת למעשה הולכה עצבית.

הטיפול הרפואי שיש לקבל בעקבות פגיעות של צליפת שוט ועמוד שדרה:

 • פנייה לקבלת טיפול רפואי מיידי הינה קריטית, או פניה לקבלת טיפול בהקדם האפשרי לאחר הפגיעה. כאשר פונים לגורם הרפואי הראשון שמטפל בנו לאחר התאונה, חשוב לפרט כיצד ארעה התאונה ולספר על מוקדי הכאב. זכרו לנסות שלא להשמיט פרטים חיוניים. תיעוד מדויק יותר עשוי לסייע לכם באמינות ובקבלת פיצוי כספי גדול יותר.
 • בכל פניה חוזרת לטיפול רפואי יש להמשיך ולציין כי עברתם תאונה ולהמשיך ולהתלונן על תסמיני הכאב ולפרט על המגבלות הקיימות ביום יום וכיצד הם משפיעים עליכם בתפקוד בעבודה.
 • לעיתים הטיפול בפגיעה תלוי בחומרה שלה. ייתכן טיפול שמרני הכולל מנוחה, שימוש באביזרים כגון צווארון, משככי כאבים, פיזיותרפיה, הזרקות אפידוראליות, רפואה אלטרנטיבית ועוד. את עלות הטיפולים, עורך דין לתאונות דרכים יסייע לכם לתבוע מחברת הביטוח. לכן, חשוב לשמור ולתעד כל הוצאה .
 • יש לבצע טיפולים בהתאם לרמת הפגיעה ולדאוג לתיעוד ביצוע הטיפולים.
 • תחילה ישלחו אתכם הרופאים לצילום על מנת לשלול שכאבי הצוואר קשורים לפציעה מסוג אחר, ולעיתים הרופא יבחר לשלוח אתכם לבדיקות אחרות. לא אחת, לבדיקות אלו ישנה חשיבות על הפיצוי אותו תקבלו שכן ככל שהבדיקות אותם תבצעו יצביעו על ממצאים הקשורים לתאונה, כך תקבלו פיצוי גדול יותר.

התפתחות מחלת הפיברומיאלגיה כתוצאה מפגיעת "צליפת שוט": האם בתי המשפט מכירים בפגיעה זו?

הרבה פעמים תאונת דרכים עם פגיעה בצוואר, מכת וויפלש, או פגיעת גב כלשהי עשויה לגרום למצב בו נסבול מכאבים בכל הגוף. אנו יכולים לבצע את כל הבדיקות האפשריות והרופאים לא ימצאו כלום, ויבקשו מאיתנו לקבל את המצב החדש.

אם נמשיך להתעקש עם הרופאים ונפנה לרופאים מתאימים אחרים אנו עשויים לגלות שאנו סובלים מפיברומיאלגיה, או מה שנקרא בעברית "דאבת השרירים".

בתי המשפט מכירים במצב רפואי זה, ובקשר שבין פגיעת צליפת שוט לבין התפרצות מחלת הפיברומיאלגיה. כתוצאה מכך, נוכל לראות הרבה תאונות דרכים בהם הפגיעה נראית קלה מאוד, אולם לתובע יהיו טענות על כאבים שונים בכל הגוף שהתבררו כפיברומיאלגיה, והוא עשוי במצב כזה לקבל אחוזי נכות על פגיעה זו.

פיברומיאלגיה, או מה שנקרא בעברית "דאבת השרירים"צילום: Fizkes | Dreamstime.com

לכן, חשוב להיוועץ עם רופאים מתאימים ועם עורך הדין לתביעת תאונת הדרכים אשר מייצג אתכם, ולבדוק איך לקשור את הקשר הסיבתי בין הפיברומיאלגיה לבין התאונה. לא אחת, ההכרה בפיברומיאלגיה ככזו שמקנה לכם אחוזי נכות ופגיעה בכושר העבודה, עשויה להגדיל את הפיצוי הכספי אותו תתבעו או תוכלו לתבוע מביטוח לאומי.

מה מחפשים רופאי ופוסקי המוסד לביטוח לאומי בפגיעות המערבות את עמוד השדרה, במסגרת הוועדות הרפואיות אצל נפגע שנפצע בתאונת דרכים ו/או בתאונת עבודה?

כאמור, ביצוע בדיקות הדמייה הוא חשוב מאוד (צילום, סיטי, אמ אר איי, מיפוי עצמות), במיוחד במצב בו אתם מגיעים לביטוח לאומי. ביטוח לאומי יחפש בבדיקות ההדמיה תשובות לנזקים להם הנכם טוענים, ולא בנקל יטה לפסוק אחוזי נכות על הפגיעה ממנה הנכם סובלים.

רופאי הוועדות הרפואיות נוטים לבחון גם בדיקה קלינית, כלומר לחפש מגבלות בתנועה.

ישנה חשיבות רבה בהצגת המגבלות בתפקוד ולהראות כיצד הפגיעה הזו השפיעה ושינתה את חיינו - כיצד היינו מתפקדים לפני הפגיעה לעומת כיום, וככל בחיי היום יום. כך הסיכויים שלנו לקבל את פיצוי הרצוי הולכים וגדלים.

 • הצגת העבר הרפואי במידה שיש: ביטוח לאומי תמיד יחפש את העבר הרפואי בתיקים. ככל שהעבר הרפואי גדול יותר, עליך לחשוב ביחד עם עורך הדין שמייצג אותך איך להציג אותו בצורה הנכונה או לבטל אותו.
 • הצגת הטיפול הרפואי שאנו מקבלים, תוצאת התאונה.
 • מעקב וטיפול במרפאות כאב, טיפול אלטרנטיבי.
 • הצגת התרופות שאנו נוטלים כטיפול.
 • הדבר הכי חשוב, לו מייחסים חשיבות רופאי הוועדות, הוא אמינות. רופאי הוועדות מחפשים לראות אמינות ואם אין אמינות, רופאי הוועדות עשויים לקבוע שלא נותרה נכות לתובע.
 • במידה שקיימת ירידה בשכר עליכם לציין אותה בפני הועדה. לוועדה ישנה התייחסות לעניין ירידה בשכר, היא תחפש מה מידת הירידה בשכר, והאם עליה להפעיל תקנה 15 ולהגדיל את שיעור הנכות הרפואית שנקבעה לתובע.

הבדיקה הרפואית הקלינית שמתבצעת על ידי הרופאים היושבים בוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי - פגיעות צוואר ופגיעות עמוד שדרה שונות:

 • פגיעות מהסוג הזה נבדקות על ידי מומחים בתחום האורתופדיה ובהמשך, במידה שקיימות תלונות נוירולוגיות, ימונה גם מומחה בתחום הנוירולוגיה. חשוב מאוד להפריד את התלונות ולהציג אותן לכל רופא בנפרד, לפנות אליו ישירות בוועדה, ולדאוג להעביר אליו את המסרים שאנו רוצים. כלומר, לבוא מוכנים לוועדה עם הסברים על מוקדי הכאב, וכיצד הם משפיעים עלינו בתפקוד.
 • יש למסור לאורתופד בדיקות אורתופדיות, בדיקות דימות, להקפיד על מעקב אורתופדי מסודר, מרפאות כאב, פניה לרפואת שיקום. לא מספיק שהפגיעה הינה משמעותית עבור אדם מסוים, עליו להוכיח כי הפגיעה הינה משמעותית בעיני הרופא היושב מולך, ולכן עליו למצות טיפול רפואי עד תום. פעמים רבות, עליך להתעקש אל מול רופאים אשר בודקים אותך כדי לקבל את הבדיקות המגיעות לך, לרוב בדיקות הדמיה, שעולות כסף רב למערכת הבריאות, אשר אותן תוכל להציג בפני רופאי הועדה.
 • ניתן להביא גם חוות דעת במקרים יותר סבוכים, או להציג חוות דעת לוועדות ערר.

בדיקות רפואיות אצל מומחים שממנה בית המשפט:

בתיקי תאונות דרכים אשר אינן נחשבות תאונות עבודה, ייבדקו הנפגעים עעל ידי מומחים אובייקטיביים שממנה בית המשפט. כספם של המומחים משולם על ידי חברת הביטוח לרוב אותה הנכם תובעים, מה שאומר שלרוב לא משולם כסף למומחה בעבור הבדיקה.

בפני המומחים האלה, (שלא כמו בפני הוועדות של המוסד לביטוח לאומי), ניתן להציג רק חומר רפואי שהינו מתחום הרפואה הציבורית ויש להימנע ככל שניתן מחומר רפואי שנכתב על ידי רופאים פרטיים. לא ניתן להגיש חוות דעת למומחים אלה כלל - חל איסור בחוק בתחום זה. המומחה הרפואי יחפש ויפסול כל מסמך רפואי שנראה לו כמו חוות דעת, ולכן מומלץ להימנע מניסיון להכניס חוות דעת מיותרות.

כך, כאשר אתם נפגעים בעמוד השדרה או בפגיעה מסוג צליפת שוט, דאגו לתיעוד רפואי ראשוני במוסד לרפואה דחופה, דאגו לביצוע בדיקות הדמיה, ומעקבים אורתופדיים, נוירולוגיים ועוד.

דאגו לתיעוד רפואי ראשוני במוסד לרפואה דחופה, דאגו לביצוע בדיקות הדמיה וכו'צילום: Thai Noipho | Dreamstime.com

ושוב, ככל שהתיעוד הרפואי טוב יותר, כך תוכלו לזכות בפיצוי כספי גדול יותר בתביעה אותה הנכם מנהלים.

הפיצוי לו זכאים נפגעי צליפת שוט ועמודה שדרה:

 • במקרה של תאונת עבודה, זכאים הנפגעים לפיצוי גם מהמוסד לביטוח לאומי וגם מחברת ביטוח החובה (על סוגי התביעות השונות תוכלו לקרוא במאמרנו).
 • פציעת צליפת שוט (בהתאם כמובן לחומרה שלה) יכולה לגבות מן הנפגע מחיר כלכלי כבד: הפסד ימי עבודה בתקופה הסמוכה לתאונה, הכאבים וההגבלות יכולים להשפיע באופן ניכר על כושר העבודה, יכולות להיגרם לנפגע הוצאות על טיפול רפואי, הוצאות על רכישת תרופות ואביזרים רפואיים, הוצאות על טיפולים פרא-רפואיים, טיפולי פיזיותרפיה, וטיפולים אלטרנטיביים.
 • כמו כן, יהיה הנפגע זכאי להוצאות בגין עזרה של המשפחה, ועזרת צד ג' נוספת הכרוכה בתשלום.
 • הנפגע יקבל פיצויים גם על הכאב והסבל אשר נגרמו לו.
 • דבר חשוב הוא לשמור על קבלות ואסמכתאות של הוצאות רפואיות והוצאות נסיעה אשר נגרמו לכם, כתוצאה מהפציעה בתאונה.
 • אחוזי הנכות עבור פגיעות צוואר ופגיעות עמוד שדרה, נקבעות לפי תקנות המוסד לביטוח לאומי (קביעת דרגת נכות), ולכל פגיעה יש התייחסות בסעיף שונה. הסעיפים לוקחים בחשבון את הקריטריונים הבאים:
 • סעיף 37 (5) לתקנות, מדבר על הגבלה בתנועות עמוד השדרה הצוואר, זהו הסעיף שלרוב ישתמשו בו לקביעת אחוזי הנכות בתחום האורתופדי, כאשר הגבלה בצורה קלה מקנה 10%, הגבלה בצורה בינונית - 20%, והגבלה בצורה קשה - 30%.
 • סעיף קטן (6) מתייחס לעמוד השדרה הגבי, וסעיף קטן (7) מתייחס להגבלה בתנועות עמוד השדרה המותני.
 • ישנם סעיפים נוספים בתקנות אשר מתייחסים לקיבוע של עמוד השדרה, הן הצווארי והן הגבי, אשר מקנים אחוזי נכות בהתאם לזווית הקיבוע.
 • אחוזי הנכות הנוירולוגיים ייקבעו לפי סעיף 31 – פגיעה שורשית צווארית וסעיף 35 סעיף אשר בוחן את כושר הפעולה של הנפגע והגבלה בתנועות.

פגיעת עמוד שדרה צווארי או גבי כתוצאה מהתאונה בעבודה (שאינה תאונת דרכים):

כאשר מתרחשות תאונות עבודה, אשר גורמות לפגיעות בעמוד השדרה, והן ויכולות לגרום בין היתר לבלטי דיסק. למשל, הרמת משאות כבדים, פעולות שחוזרות על עצמן ומאמצות את הגב זה במקרה של מיקרו-טראומה כאשר הפגיעה הינה מצטברת.

כאשר מתרחשות תאונות עבודה, אשר גורמות לפגיעות בעמוד השדרה, והן ויכולות לגרום בין היתר לבלטי דיסקצילום: Photo 135869752 © Wellphotos - Dreamstime.com

הרמת משא כבד יכולה לגרום למצב של בלט דיסק, כאשר תאונה זו תוכר כתאונת עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי, ויכולה להקנות לנפגע דמי פגיעה, ואחוזי נכות אשר יכולים להקנות מענק חד פעמי, ואף קצבה חודשית. במקרים כאלה יש לוודא שאין תאונות קודמות או עבר רפואי על הגב.

סיכום

פגיעת צליפת שוט, ופגיעה בעמוד השדרה הגבי הינן פגיעות מורכבת. על פניו הן לעיתים תחילה אינן מורגשות אבל אין להתייחס אליהן בפשטות. יש לקחת אותן ברצינות ואם חשים בתסמינים ולו הקלים ביותר, יש לפנות לטיפול רפואי בהקדם. יש לשים לב לתסמינים ובעיקר לכאבים, מגבלות תנועה, כאבי ראש, סחרחורות ונוקשות. יש לבצע בדיקות מאבחנות, בדיקות דימות. ויש לפנות ליעוץ משפטי בשלב מוקדם על מנת שתוכלו לקבל את ההכוונה הטובה ביותר בכל הנוגע לפגיעות מסוג צליפת שוט.

זכרו: היו יסודיים בכל הנוגע לטיפול בפגיעה שלכם, תהיו עקשנים מול הרופאים שבודקים אתכם, תשאלו את כל השאלות המתבקשות ותהיו מסודרים מבחינת הניירת הרפואית שלכם, וכשתגיעו לעורך דין לתאונות דרכים או לעורך דין לתאונות עבודה, לצורך טיפול בתביעה שלכם, הוא יוכל לעזור לכם ולכוון אתכם לדרך הטובה עבורכם.

לפרטים נוספים היכנסו לאתר של עורכי דין פייפר כהן >>>

בחזרה למדור