מנהלים מהדור החדש: סדנאות פיתוח מנהלים שיזניקו את הארגון

לפתור דילמות ניהוליות, לגשר על פערים ולהבטיח עבודת צוות יעילה. שלוש סדנאות פיתוח מנהלים מהדור החדש שיעשו לארגון שלכם ריסטארט, יכניסו קצת אושר אירגוני, פסיכודרמה לשיפור הכישורים וישימו דגש על תקשורת מקדמת תוצאות

שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים סביב שולחן עובדים
צילום: Andor Bujdoso | Dreamstime.com
שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

חברת משכוכית – יעוץ והדרכה למנהלים: סדנת "אושר ארגוני"

אין כמעט ארגון בארץ ובעולם בו לא תמצאו את "פינת הקיטורים". זו שאליה מתנקזים לאורך שעות העבודה עובדים שאינם מרוצים, כאלה שלא ממש מחוברים לחזון החברה או שמגיעים ללא חשק בבוקר. "המומחיות שלנו היא להפוך את פינת הקיטורים לפינת האושר", אומר יניב שנהב, המנכ"ל והבעלים של "משכוכית - ייעוץ והדרכה למנהלים", בעל BA בחינוך למנהיגות, MA בייעוץ אירגוני והשלים עבודת דוקטורט במנהיגות. "מחקרים רבים מעידים שכשאין אושר אישי וארגוני ברמה החברתית, אנשים נוטים יותר להיעדר מהעבודה בשל מחלה, הם פחות מעורבים ועושים רק את המינימום הנדרש מהם. התוצאה - ירידה בתפוקה ובמכירות, אווירה לא נעימה ותחלופה גבוהה של עובדים".

לדברי שנהב, מנהלים בארגונים וכן מי שממונים על משאבי אנוש פונים אליהם לא פעם להזמנת הנחיית סדנאות לשיפור מיומנויות מכירה או שיפור השירות, אך רבים מהם לא מודעים לכך שכדי שאנשי השירות והמכירות יצליחו יותר, העובדים צריכים להרגיש מאושרים. כך למשל, החוקר האמריקני שון אקור טוען, כי עובדים בעלי ציונים גבוהים במדד סיפוק מהחיים הם בעלי סבירות גבוהה יותר להיות מדורגים גבוה על ידי לקוחותיהם. בנוסף, ברשת חנויות שבדק, שעובדיהן דורגו גבוה במדד זה, הרוויחו 21 דולר יותר פר מ"ר לעומת חנויות אחרות – תוספת של 32 מיליון דולר ברווחי הרשת.

"המומחיות שלנו היא להפוך את פינת הקיטורים לפינת האושר". יניב שנהבצילום: באדיבות חברת משכוכית - ייעוץ והדרכה למנהלים

"מנעד האושר האישי הוא רחב ושונה מאדם לאדם", מסביר שנהב. "אנחנו לא מתיימרים להפוך אנשים למאושרים, אבל אנחנו כן יכולים להקנות להם בסדנאות בהנחייתנו כלים ומיומנויות שישפרו את טווח האושר שלהם, לשנות דפוסים שעשויים להשפיע על הדרך בה הם חווים את הסביבה, הארגון והעבודה ולהסתכל על חצי הכוס המלאה".

הסדנה "אופק לאושר" אותה מפעילה חברת "משכוכית – ייעוץ והדרכה" בארגונים שונים ברחבי הארץ, מפגישה בין מנהלים בכירים, מנהלים בדרגי הביניים ועובדים (לאו דווקא יחד). זוהי סדנה למנהלים שנבנתה אחרי עבודת מחקר מעמיקה ובליווי של הפסיכולוגית רונית דגמי שנועדה לגלות מה הם הדברים שעשויים לעודד אושר.

"אחת התובנות הראשונות שלנו הייתה שכשאנשים לומדים להכיר את העמיתים שלהם לעבודה באופן אישי ולא רק כבעלי תפקידים, ניתן להטמיע ביתר קלות ערכים מקדמי תקשורת, עבודת צוות, תמיכה ועזרה", מסביר שנהב. "אחת מהפעילויות המשמעותיות בסדנה למשל, היא זו שמפגישה שני משתתפים שצריכים להגיד אחד לשני שלושה דברים שהם מעריכים אצל השני", ממשיך שנהב. "זה מדהים לראות איך רגע אחרי המבוכה הם מצליחים לראות את הטוב באחר וליצור קשר ישיר, מידי ומקרב. הניסיון מלמד שהדברים שנאמרים בסדנה ממשיכים ללוות את המשתתפים גם שבועות לאחר מכן ולאט לאט הפרגון ההדדי מחלחל ליום-יום. עובדים שמכבדים ומעריכים זה את זה יתרמו יותר לחוויית העבודה, יגבו אחד את השני ויירתמו לעזרה".

הסדנה בנויה משלושה מפגשים בני שלוש שעות כל אחד, במהלכה נפגשים המשתתפים עם שלוש אבני היסוד שלה: "אושר ואני" - הכל נמצא בתוכי ולי יש את היכולת לשנות ולבדוק מה עושה לי טוב; "אושר והשאר"- מעגלי שליטה חיצוניים מקדמי אושר, בחינה ועיצוב הקשרים הבין אישיים, השפעה הדדית על הסביבה בה אני חי, פועל ועובד; ומפגש הסיכום "אני כמפיץ אושר"– במהלכו נגיע להבנה שהאושר האישי הוא גדול יותר כאשר אני מסייע לאחר והופך גם אותו למאושר בסביבה הפרטית, המשפחתית והארגונית.

"הסדנה מלווה בספרון עבודה יצירתי בשם "אופק לאושר", שכל משתתף מקבל ובו משימות יומיות מבוססות מחקר למשך 28 ימי הסדנה, שנועדו להעצים את האושר האישי, הסביבתי והארגוני באמצעות פעולות חיוביות", ממשיך שנהב.

צילום: באדיבות חברת משכוכית - ייעוץ והדרכה למנהלים

"השינוי שחווים המשתתפים בסדנה הוא מדהים. השילוב של הנחייה פרונטלית, מצגת מבוססת מודל, תרגילים אישיים וקבוצתיים, לצד דינמיקה קבוצתית חווייתית, מקרבת ומקורית, מצליחים לעורר את חוויית האושר, כאשר התוצאה הישירה של התהליך היא צוותים שעובדים בחדווה ועלייה ניכרת בתפוקות".

כתובת: דיזנגוף 50, תל אביב
טלפון: 072-2500344
לאתר אינטרנט
לינקדאין
לקריאה נוספת על סדנת "אופק לאושר"
להזמנת ספרון העבודה "אופק לאושר"

--------------------------------------------------

חדוה נוביץ': פסיכודרמה לפיתוח מנהלים

פסיכודרמה היא שיטה המקרבת את המנהלים לעולמות העבודה שלהם כפי שהם רואים אותו, באמצעות דרמה, פעולה ומשחק. בין הטכניקות הרבות נעשה שימוש בסימולציה ובאימפרוביזציה דרמטית כדי "לבנות מחדש" אירוע מקורי שהתרחש בסביבת העבודה, או שיתרחש בעתיד.

"דרך הבנייה של האירוע אני בודקת מחדש עם המנהלים בסדנה, את מגוון העמדות והתפיסות שלהם", מסבירה נוביץ', תרפיסטית בפסיכודרמה ומנחה בארגונים ועסקים. "התהליך מאפשר למשתתפים להתחקות אחר מעשיהם ורגשותיהם ו'לחוות מחדש' את האירוע, באופן שעוזר להגיע להבנות חדשות, להפנים ערוצי חשיבה חדשים, להיכנס לנעליו של ה'אחר', 'להשתפשף' במסגרת בטוחה, ובסופו של יום לשפר את הכישורים והיכולות".

"תוצאות אפקטיביות תוך זמן קצר", חדוה נוביץ'צילום: דורון שטיין

"בשנים האחרונות, בזכות עלייה במודעות, ארגונים עסקיים רבים בוחרים לעבור תהליכי עבודה, שינוי וצמיחה באמצעות סדנאות למידה חווייתיות. פסיכודרמה היא אחת הדרכים האפקטיביות לעשות זאת", אומרת נוביץ'.

גם בעידן בו השוני בין הארגונים הוא גדול, בכל מה שנוגע לתרבות ולמבנה הארגוני, עדיין יש לא מעט דפוסי התנהגות אופיניים למנהלים ולעובדים אשר עלולים להוות מכשול בניהול היום-יומי. הסדנאות אותן מובילה נוביץ' בהצלחה רבה, בחברות בינוניות וגדולות מהמגזר הפרטי, המגזר הציבורי, חברות משפחתיות וחברות הסטארטאפ, עוסקות בנושאים מגוונים בהם נתקלים מדי יום מנהלים בארגונים, כגון דילמות ניהוליות, שיתוף פעולה בעבודת צוות, עבודת ממשקים, התמודדות עם מציאות משתנה ובלתי רצויה, לחץ ושחיקה, שירות ותרבות ארגונית.

העבודה הפסיכודרמטית מאפשרת לאנשים, באמצעות הפעולה, להתבונן בעולמם הפנימי ולעבוד עם התכנים של עולם זה כפי שהם עצמם רואים אותם. פסיכודרמה היא מתודת חקירה לבעיות פסיכולוגיות, דינאמיות וחברתיות על ידי השתתפות במשחק של אירועים רלוונטיים מתוך החיים עצמם, במקום רק לדבר עליהם.

"נושא הסמכות למשל, עשוי להטשטש במקומות מסוימים בהם יש אווירה מאוד חברית או משפחתית, אשר עומדת למבחן כשהמנהל צריך להיות זה שנותן את המילה האחרונה. העובד, שרק שעה קודם בילה עם המנהל בהפי-אואר, פתאום מתקומם או לא מקבל את הסמכות", מסבירה נוביץ'. "בסדנאות אנחנו עובדים על ההבדל בין אגרסיביות לאסרטיביות, תקשורת מקדמת, עבודה עם התנגדויות, מיומנויות רגשיות, עבודה עם גבולות וכדומה, והכל בשיטה שמשלבת משחקי תפקידים, כפילים וכניסה לסצנות המאפשרת התבוננות, הבנה עמוקה של העולמות הקוגניטיביים והרגשיים, התנסות ורכישה של מיומנויות ניהוליות באמצעות חוויה שמקבלים תרגום הלכה למעשה לפרקטיקה".

אחד היתרונות של סדנאות פיתוח מנהלים באמצעות פסיכודרמה הוא השגת המטרות תוך זמן קצר יחסית, והפידבקים הנלהבים על התרומה המשמעותית לעבודת המנהלים והצוותים מעידים על כך יותר מהכל. הרבה מאוד מהקונפליקטים מתרחשים על רקע פערים בגישה וקושי בניהול דיאלוג. העובדה שאותו קונפליקט משוחק על ידי המשתתפים מאפשר שיקוף ובחינה שלו. נוביץ' מוסיפה ומסכמת: "מה שעולה בהתרחשות המשחקית היא לא רק ההתנהגות החיצונית, אלא גם האספקטים הפסיכולוגיים של אותם אירועים: מחשבות ורגשות שלא נאמרו או בוטאו, מפגשים עם אנשים משמעותיים שאינם נוכחים, גילום פנטזיות של מה אחרים אולי חושבים או מרגישים כלפי העובד או הסיטואציה, לתאר לעצמנו אפשרויות עתידיות, ודרכים אחרות להביט על הבעיות. העבודה בסדנאות שלי מכוונת להיות גישה מתקנת, יצירתית ומשחררת. ההתרחשות המשחקית מוגשת כאירוע של השתקפות עצמית נוספת, מלמדת ומעצימה"

התנסות ורכישת מיומנויות ניהוליות בדרך חווייתיתצילום: באדיבות חדוה נוביץ'

חדוה נוביץ', תרפיסטית בפסיכודרמה, יועצת ומנחה בארגונים ועסקים, בוגרת לימודי B.A בפסיכולוגיה בהצטיינות באוניברסיטה הפתוחה ולימודי M.A בתרפיה באומנויות עם התמחות בפסיכודרמה בהצטיינות באוניברסיטת לסלי, ובוגרת התכנית טיפול זוגי/משפחתי/מערכתי באוניברסיטת תל אביב.

טלפון: 050-8640444
לאתר אינטרנט
לעמוד פייסבוק

--------------------------------------------------

עמית גל: סדנאות חווייתיות לתקשורת מקדמת תוצאות

"כל חברה, מהיי-טק ועד מוסדות ממשלתיים, מורכבת מבני אדם וממערכות היחסים ביניהם. כשפועלים מהגישה לפיה כל עובד הוא מכלול בפני עצמו, מצליחים להביא את החברה למקסימום הצלחה תוך כדי הנעה והנאה", כך מסביר עמית גל, מנתח התנהגות במקצועו ומנחה סדנאות מטעם חברת "Relationsheep" (כבשה - sheep), המספקת כלים לפיתוח מנהיגות ומוטיבציה בקרב מנהלים ועובדים בארגונים, באמצעות סדנאות חווייתיות ודינמיות.

גל, בוגר לימודי פסיכולוגיה באוניברסיטת בן גוריון, ניתוח התנהגות יישומי באוניברסיטת תל אביב ו-NLP מטעם המרכז הבינלאומי "Inlp Center". בשנים האחרונות מתפקד כמנתח התנהגות של בית ספר יסודי במרכז הארץ, שם הוא מפתח תכניות העצמה, אחראי על הנחיית הורים, צוות ההוראה וקבוצות להקניית מיומנויות חברתיות ואינטליגנציה רגשית.

המשתתפים זוכים לחוויית גיבוש יוצאת דופן. עמית גלצילום: שילה איש ימיני

המתודולוגיה של רחי ורטהיימר, מייסדת חברת "Relationsheep" שמשמשת אנשי טיפול רבים בשני העשורים האחרונים, מבוססת על ארבעת מרכיבי האגו מהם אנו מונעים – כבוד, ביטחון קיומי, שייכות והצלחה, המרכיבים את ראשי התיבות כבש"ה. המתודולוגיה מזקקת את הצרכים הבסיסיים ביותר של האדם ומביאה אותם לידי ביטוי בשגרת החיים באמצעות שיטה צבעונית, קלילה ובגובה העיניים: "בסדנה אנחנו מתנסים בהבנת מצבים בהם פעלנו ממקום פגוע, ומבינים יחד את התוצאות השונות שנוכל להגיע אליהן בעתיד אם נפעל בהתאם למתודולוגיה", מספר גל.

סדנת פיתוח המנהלים שמה דגש על תקשורת מקדמת תוצאות, מנהיגות ופיתוח אישי וצוותי, ומשולבים בתוכה אלמנטים מעולם הפסיכולוגיה החיובית, מדעי האושר, מיינדפולנס, NLP ופיתוח חשיבה יצירתית. דרך ההתנסות והלמידה של הפרט את עצמו הוא מגלה את החוזקות שלו, מצליח ללמוד את האחר ולבנות מערכות יחסים בריאות בקרב צוותים, עובדים ומנהלים.

במסגרת הסדנה לומדים המנהלים להכיר מקרוב את הצד הפחות מדובר במציאות היומיומית, כמו: התגובות האוטומטיות במצבים מסוימים, זיהוי הצרכים הבסיסיים ובעקבות כך גילוי ה"שריטות" והחסמים. גל מלמד כיצד לנהל את ה"שריטות" ברגע האמת כדי להגיע לתוצאות טובות בשטח: "מתוך ההבנה שאין לנו באמת שליטה על אירועים בחיים אלא על הפרשנות ובעקבותיה על התגובה שלנו אליהם, אנחנו מציעים למנהלים ולעובדים מגוון מודלים יישומיים שימנעו את שחיקתם בתפקיד, יגבירו את הפרודוקטיביות שלהם ויגרמו להם להגיע לעבודה, ולא פחות חשוב לצאת ממנה, בחיוך", הוא מסביר.

צילום: ציפי טל, חברת RELATIONSHEEP

"אני חוקר ומלמד אמפתיה", מציין גל. "לראות את האחר זו מיומנות מאוד מעניינת, כי כשאנחנו פועלים מתוך "השריטות" שלנו, מצטמצם אצלנו המקום בשביל אדם נוסף. לכן בסדנאות אנחנו שואפים להביא את העובדים למקום של ניהול "השריטות" ולא להיפך".

בסדנה המנהלים מבינים מקרוב את חווית הניהול שלהם, פוגשים את צדדי האגו השונים ולומדים להתנהל איתו בצורה נכונה ויעילה, תוך בחינת תרחישים מחיי היומיום, למשל: במקרה בו המנהל מוציא את העובדים לערב חברה, משקיע בכל הפרטים הקטנים, אבל לא שם לב שאחד העובדים נותר לבדו בצד. מכיוון שתחושת השייכות של העובד נפגעה, הוא עתיד להגיע לעבודה מלווה בתחושת מועקה שתפריע לתפקודו. על פניו, המניע להתנהגות הפגועה לא נראה לעין, אך דרך תרגול נכון ושימת לב לפרטים המנהלים מצליחים לפתור בעיות רבות ומייעלים את אופן העבודה.

מעבר לעבודה אישית ומקצועית בסדנאות, המשתתפים זוכים לחוויית גיבוש יוצאת דופן בעקבות המשימות הקבוצתיות המשולבות במהלכה, המעודדות תובנות חדשות ויוצרות לכידות צוותית. השיטה מלמדת לראות ולרעות את הכב"שים ומבטיחה לכל משתתף בסדנה לצאת ממנה עם חיוך ותובנה אחת לפחות שתסייע לו בהמשך הדרך, הן ברמה האישית והן בשיפור משמעותי ברמה הארגונית.

כמנתח התנהגות המייצר שינויים התנהגותיים, מאמין גל בחשיבות הבנת הגורמים המניעים אותנו והעלאתם לפני השטח כאשר לדבריו "הסוד הוא להימנע מלהגיד מה לא ולהתחיל להגיד מה כן.

"כל אדם יכול להפוך לגרסה טובה יותר של עצמו, וזה מתחיל בהחלטה. אני כאן כדי לגרום לזה לקרות", מסכם גל בחיוך.

Relationsheep – ייעוץ, הדרכה ואימון
עמית גל: 050-7160501
לאתר של עמית גל
לעמוד הפייסבוק של עמית גל
לאתר של relationsheep

בחזרה למדור