השותפות שמובילה מהפך סביבתי בהפקת אנרגיה מפלסטיק

שותפות רא"מ תקים באזור התעשייה שבמישור רותם מתקנים להפקת נפט וחשמל מפסולת פלסטיק ופצלי שמן

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פסולת
הפלסטיק יוצר נזק בלתי הפיך ביבשה ובאוקיינוסיםצילום: shutterstock
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

הפלסטיק שנולד לפני למעלה מ-100 שנים כתוצר של תעשיית הנפט הפך במהרה לחלק בלתי נפרד מחיינו. אולם, המוצר הכל כך ידידותי הפך בשנים האחרונות לאחת הבעיות הסביבתיות החמורות בעולם, וזאת בעיקר בשל עליה משמעותית בכמויות פסולת פלסטיק שאנו מייצרים והעדר פתרונות ממשיים לטיפול בה. פסולת הפלסטיק, בניגוד לפסולת הביתית האורגנית שכולנו מייצרים, אינה מתכלה עם הזמן ולבסוף, אחרי עשרות שנים, היא מתפרקת ומזהמת את הסביבה, את מי השתייה שלנו, את האוויר שאנו נושמים ותורמת להתחממות הגלובלית.

הנזקים הסביבתיים לא מסתכמים בנזקים ביבשה, עד לאחרונה מדינות רבות השליכו כמויות עצומות של פסולות בלתי פריקה כמו הפלסטיק לים, ואף יצרו איים של פלסטיק בלב ים המאיימים על הסביבה והאיזון האקולוגי הימי. אנו רואים יותר ויותר את הנזקים הבלתי הפיכים של זיהום הפלסטיק באוקיינוסים, כאשר נחילי פלסטיק הצפים נבלעים על ידי בעלי החיים וגורמים למותם.

מבעיה סביבתית להזדמנות עסקית

בישראל מייצרים כיום כמיליון טון פסולת פלסטיק בשנה והצפי הוא לגידול מתמיד בשנים הבאות. נכון לשנה החולפת, מרבית הפסולת בישראל הועברה להטמנה במטמנות ורק כ-22% בלבד הועברו למחזור. היקפי המחזור הנמוכים הביאו לכך שבתחילת 2018 הציב המשרד להגנת הסביבה יעדי מחזור חדשים לשנת 2030, במטרה לצמצם את ההטמנה של פסולת בקרקע. בין יעדים אלו - הפחתת שיעור ההטמנה ל- 26% ובמקביל עליה בהיקף המחזור.

להשגת יעדים אלו מתכוון המשרד לתמוך כספית במתקנים למיון והפרדת פסולת ובמתקנים להשבת אנרגיה (שריפת פסולת), בעיקר באלו המיועדים לטיפול בפסולת האורגנית, שאינה ניתנת למחזור. מי שתוכל ליהנות ממדיניות זו ומהתמיכה של המשרד להגנת הסביבה היא שותפות רא"מ (רותם אנרגיה יה"ש) שהחלה להיסחר לאחרונה בבורסה של ת"א והפועלת בתחום האנרגיה והסביבה. השותפות, בניהולם של ד"ר יעקב מימרן, יו"ר הדירקטוריון, וג'אק סבג, מנכ"ל, מתכננת להקים באזור התעשייה שבמישור רותם מתקנים להפקת נפט וחשמל מפסולת פלסטיק ופצלי שמן. הפסולת הממוינת, בהיקף של כ-200,000 טון בשנה, תסופק ממתקני מיון המופעלים על ידי קבוצת יעקובי ו-וורידיס, עימם השותפות התקשרה בהסכמים. פצלי שמן, המהווים שכבת טפל בכריית הפוספטים במישור רותם, יסופקו למתקני הפקה ממכרה פצלי שמן שבשטח זיכיון השותפות במישור רותם, אשר לאחרונה הוכר על ידי משרד האנרגיה כתגלית.

ג'אק סבג, מנכ"ל

היתרון של שימוש בפסולת פלסטיק יחד עם פצלי שמן הוא משולש. ראשית, מציאת פתרון סביבתי חליפי להטמנה עבור אלפי טון פסולת פלסטיק בלתי מתכלה; שנית, קבלת תפוקה גבוהה יותר; ולבסוף בתהליך יתקבל נפט נקי ואיכותי יותר ומשכך בעל ערך גבוה יותר. התכנון הוא שמתקני ההפקה שיוקמו ייצרו כ-1.7 מיליון חביות נפט בשנה וחשמל בהספק של 30 מגה וואט. בהתאם לתחשיב כלכלי שפרסמה השותפות, במחירי הנפט הנוכחיים (BRENT-60$) מחזור ההכנסות השנתי של השותפות צפוי להיות כ-93 מיליון דולר וה-EBITDA מוערכת ב-49 מיליון דולר.

תמיכה ורוח גבית ממשרדי הממשלה

"בשותפות רא"מ אנו רותמים אנרגיה לסביבה וחזון השותפות משתלב היטב עם מדיניות משרד להגנת הסביבה להקמת מתקנים להשבת אנרגיה ועם חזון מדינת ישראל לעידוד תעסוקה בנגב", אומר ג'אק סבג, מנכ"ל רא"מ. לדבריו, העובדה שמדובר במתן פתרונות סביבתיים לבעיית פסולת הפלסטיק ובעיתוי שמדינת ישראל מתחייבת לעמוד בדרישות ה–OECD, יחד עם שימוש בכרייה פתוחה של פצלי שמן הרבודים על פוספטים באזור כרייה במישור רותם, מעניקה לפרויקט תמיכה ורוח גבית ממשרדי הממשלה והגופים השונים, ובכלל זה ממשרד האנרגיה, משרד הכלכלה, משרד הפנים, והמשרד להגנת הסביבה.

ואכן, במסלול הרגולציה רשמה השותפות התקדמות משמעותית. בנובמבר 2018, הממונה על אוצרות הטבע במשרד האנרגיה העניק לשותפות תעודת תגלית למחצב פצלי שמן באתר רותם מזרח ובכך הכיר משרד האנרגיה בכדאיות הפקת אנרגיה מפצלי השמן בטכנולוגיה המוצעת. בדצמבר 2018, ניתנה המלצת משרד הכלכלה לרשות מקרקעי ישראל לאשר מתן הרשאה לתכנון באזור התעשייה של מישור רותם להקמת מתקני ההפקה.

למעשה, הפרויקט נמצא בשנתו התשיעית ועבר כברת דרך משמעותית. השותפות מקדמת את הפרויקט בשלושה תחומים במקביל: בתחום המסחרי, בתחום הרגולטורי ובתחום הטכנולוגי. בנוסף השותפות פועלת לקבלת מענקים ממשרד להגה"ס ומשרד הכלכלה.