איפה משתלם להשקיע ב-2019? זה הזמן להסתכל צפונה

לא בכל יום מתעוררת עיר מתרדמה עמוקה ומחליטה להמציא את עצמה מחדש. מי שעשתה זאת בהצלחה בעבר הייתה באר שבע, שידעה למשוך אליה בחזרה את צעיריה ה"יורדים" ולהביא גם אוכלוסייה רעננה. סיפור ההצלחה שלה הקיף מגוון רחב של תחומים - אקדמיה, תעסוקה, חינוך, מסחר ופנאי וכמובן, נדל"ן. את המודל שעבד בבירת הנגב מיישמת כעת בירת הגליל העליון

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרית שמונה
קריית שמונהצילום: מרכז להב"ה קרית שמונה, מתוך אתר פיקיויקי
תוכן שיווקי

קריית שמונה, בירת הפוד-טק הלאומית, מסתמנת כיעד אטרקטיבי למשקיעים רגע לפני שהמחירים עולים. גולת הכותרת היא הרכבת שמתקרבת ומכללת תל חי המייצרת ביקושים קשיחים לדירות עבור סטודנטים.

נקודת המוצא של קריית שמונה לא הייתה פשוטה. מחירי הדיור בה, גם בתקופה של בלימה בממוצע הארצי, הוסיפו להאמיר ותרמו את שלהם לנדידת הצעירים. אולם צירוף של נסיבות הוביל למפנה, אשר עבור רבים הוא הזדמנות גדולה.

מי שמכיר מקרוב את בעיית הבנים העוזבים הוא ראש העיר החדש, בן המקום שבעצמו עשה את הדרך החוצה - אבל גם בחזרה. את תחילת דרכו הציבורית עשה אביחי שטרן בהקמת צל"ע - צעירים למען עירנו. בקמפיין הבחירות, נוכח הבטחותיו השאפתניות, הוא נשאל שוב ושוב מאיפה יבוא הכסף, וטען: התקציבים יגיעו לעיר בדין, ולא מרחמים וחסד.

בגיל 32 קיבל שטרן לידיו את המושכות והבטיח לתושבים "לא לתפור חליפות, אלא סרבל עבודה". לדבריו, "התושבים הצביעו לקואליציה של שינוי, הם מבקשים בבירור להשמיע קול אחר - קול של גאווה ואמונה בעיר, ולא של מסכנות ובכי לממשלה".

בירת הפוד-טק של ישראל

תוכניותיה של העירייה החדשה הן רבות ואכן שאפתניות. אדריכליהן שווים ומפנים את תשומת הלב לסיפור ההצלחה הבאר שבעי, שמוכיח לטענתם כי בעבודה נחושה ועיקשת, ולא פחות חשוב: בגישה חיובית, שקופה לתושבים, מלהיבה ומגייסת - ניתן, בתוך פרק זמן לא מאוד ממושך, להפוך את הקערה על פיה ולקצור הישגים נאים.

אם באר שבע מותגה כבירת הסייבר הלאומית, גם לעיר הצפונית יש כבר תואר משלה: בירת הפוד-טק, אשר הולכת ומתבססת כמעוז של טכנולוגיית מזון בכלל ומזון העתיד בפרט. השקעות עצומות, בחלקן ממשלתיות ובחלקן של קרנות וגורמים פרטיים, זרמו לקריית שמונה כדי לטפח את מרכזי החדשנות והחממה הטכנולוגית שבה. אלו כבר מגבירים ביקושים בשוק העבודה, בדגש על תעשיות ההיי-טק, וצפויים להוליד תעשיות נלוות ולשנות את פני האזור.

עוגן מרכזי בעיר היא מכללת תל חי, שגדלה משנה לשנהצילום: יחסי ציבור

מכללת תל חי

עוגן מרכזי בעיר היא מכללת תל חי, שגדלה משנה לשנה ותופסת את המקום הראוי לה בעולם האקדמיה הישראלי. איכות המחקר וההוראה במכללה אינה נופלת ממקבילותיה במרכז הארץ. אולם בתחום מגורי הסטודנטים, כמו הצפון כולו, היא לקתה בחסר: מבין 5,000 הסטודנטים החובשים את ספסלי הלימודים בה, 80 אחוזים מגיעים מכל הארץ ובהכרח הם חייבים פתרון דיור. המושבים והקיבוצים באזור, שנתנו פתרון ארעי וחלקי לסטודנטים, נמצאים במגמת צמצום בעקבות עליית יוקר המחיה במרכז והבנים הממשיכים שחוזרים הביתה ותופסים את הדירות שהושכרו לסטודנטים.

בנוסף, העיר סבלה מחוסר התחלות בניה במשך 20 שנה ומדורגת במקום השני בחוסר התחלות בנייה בישראל. השילוב של ביקושים גבוהים מצד הסטודנטים והיצע נמוך מצד פתרונות הדיור, גורמים למחירי השכירות בשנים האחרונות לעלות ב10 אחוז בממוצע בשנה.

אלא שעתה גם זה עומד להשתנות, ולהפוך דווקא לאחד מיתרונותיהם הגדולים של המכללה, העיר ואצבע הגליל. העיר הצפונית נהנית גם מתנופת פיתוח תשתיות אדירה. הכבישים השתפרו, הרכבת הגיעה לכרמיאל וכעת מתוכננת להמשך מסילה לקרית שמונה.

תנופת הנדל"ן בעיר

מתחם מגורי הסטודנטים Be, שייבנה ע"י קבוצת ברזילי וגלעד מור, זכה לביקושים גבוהים. בפרויקט זה נמכרו כ110 דירות בחודשיים בלבד.

המתחם בנוי בתפיסת CO-LIVING, עם חללים משותפים מעוצבים ויחידות דיור פרטיות. הוא משלב תפיסה קהילתית -טכנולוגית. המתחם כולל 316 יחידות פרטיות, המיועדות לסטודנט יחיד או לשני שותפים.

מתחם מגורי הסטודנטים Be זכה לביקושים גבוהיםצילום: ando-studio

בעירייה החדשה מברכים על היוזמה ומבטיחים ללוות אותה בכל שלבי התכנון והביצוע. "ברור לנו שההתחדשות העירונית, הן יזמית והן חברתית, תבוא באמצעות צעירים וסטודנטים", אומר אופיר יחזקאלי, סגן וממלא-מקום ראש העיר, המכהן גם כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון. לטענתו, בקריית שמונה נוצרו הזדמנויות עסקיות וחברתיות רבות ומגוונות, והרשות המקומית תסייע להוציאן לפועל. "יש פה הנהגה חדשה, צעירה ורעבה, שרוצה לקדם את העיר. לשם כך, אין להסתמך רק על המגזר הממשלתי - חשוב גם שנדע לעודד יזמות פרטית ונפתח את הדלת למשקיעים".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן