תנו לגדול בשקט: הילדים שלנו זקוקים ליותר? כך נעזור להם

קיצור זמני ההמתנה לרופא מומחה, התאמת טיפול אישי להתפתחות הילד ושירותי ייעוץ והכוונה - הילדים שלנו זקוקים למעטפת טיפולית מגיל אפס, כזו שלא בהכרח ניתנת על ידי מערכת הבריאות הציבורית. אז איך אנו כהורים עוזרים לילדים לגדול כמו גדולים? הכל בכתבה הבאה

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תינוק מכניס קובייה לפה
תינוקצילום: Unsplash
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מהו הזמן הממוצע שלוקח לילד לפגוש רופא מומחה? לא, זוהי לא שאלה מהפסיכומטרי. זוהי המציאות העגומה שרבים מאיתנו, ההורים, נתקלים בה במקרים בהם זקוק הילד לאבחון אצל רופא מומחה.. זמן ההמתנה הארוך לרופאים מומחים, שיכול להימשך שבועות ואף מספר חודשים, הוא אינו הבעיה היחידה איתה מתמודדים הורים מול מערכת הבריאות הציבורית. ברשימה זו ניתן למצוא גם הזדקקות לתרופות שלא נמצאות בסל התרופות או טיפולים ייחודיים המועילים לילד שלכם אבל הקופות לא מכירות בהם. הבשורה החיובית היא שאתם כהורים לא חייבים לסבול את המצב הזה, אלא שבאפשרותכם להקל על תהליך האבחון והטיפולים עבור הילד וגם לחסוך בהוצאות כספיות.

מעיכוב התפתחותי אצל פעוטות להפרעות אכילה או הפרעות קשב וריכוז בקרב מתבגרים - העולם ההתפתחותי של הילד הוא עמוק ומגוון ובמשך השנים המודעות לכך הולכת ומתרחבת, הן מצד ההורים והן מצד המערכת הרפואית. יותר ויותר הורים בוחרים להשקיע בבריאות הפיזית או הנפשית של הילד מתוך הבנה כי השקעה בתקופת הילדות תניב חיים בוגרים בריאים ויציבים. עם זאת,לצד הכוונות הטובות, הורים רבים נתקלים בקשיים ביכולת לספק לילד את צרכיו במערכת הרפואית הציבורית, ורבים מהם מוצאים מענה בביטוחים הפרטיים המתאימים יותר לצרכים הספציפיים של הילד.

האם ביטוח הבריאות שלכם מספיק לצרכי ילדיכם? קבלו הצעה מותאמת אישית >>

המתנה קצרה, טיפול נכון

ניקח לדוגמה את המקרה של ד', ילד נורמטיבי בן 8 שהתגלו אצלו הפרעות קשב וריכוז. החשד להפרעות החל עם הירידה בהצלחה בלימודים ובבטחון העצמי שלו בקרב חבריו, ד' נשלח לאבחון וכמו רבים אחרים, החל ליטול ריטלין אלא שכאן המצב הסתבך.

התרופה הובילה לשורה של תופעות לוואי שהביאו את ההורים לחפש מענה אצל רופאים מומחים. הודות לביטוח הפרטי, הספיקו ההורים לראות שלושה רופאים פסיכיאטרים בתקופה של חודש ולקבל את חוות דעתם, כאשר לבסוף הומלץ להם על תרופה שאינה נמצאת בסל התרופות. לאור הפניה לחברת הביטוח שמילאה את מבוקשם,במקום להוציא 500 שקלים מדי חודש, מקבלת המשפחה את התרופה באופן סדיר וללא עלות נוספת.

המקרה של ד' ושל הוריו הוא דוגמה טובה לתועלת שבכיסויים פרטיים על פני הסתמכות על הביטוחים המשלימים. לעומתם, הורים רבים שמסיבות שונות לא ביטחו את ילדיהם בביטוחים פרטיים, מעידים על זמני המתנה ארוכים במיוחד לאבחון אצל רופאים מומחים. למרבה הצער, התלונה הזו, שהינה גם אחת מהתלונות המרכזיות של הורים כלפי הקופות, היא טענה מבוססת למדי..

המתנה ארוכה לתורים – גם ב-2018

מבדיקה שערך העיתון TheMarker והתנועה לעיתונות ציבורית עולה כי ישראלים שזקוקים לרופאים מומחים נדרשים לעתים להמתין עד שמונה חודשים לתור בקופות, מבלי לערוך הבחנה בגיל הפונים. הבדיקה אף מעלה כי בתל אביב ההמתנה לנוירולוג ילדים במסלול הציבורי אורכת 254 יום, שהם יותר משמונה חודשים, והמצב בערים אחרות אינו טוב יותר.בבאר שבע, למשל, זמן ההמתנה הנמדד לנוירולוג ילדים הוא חצי שנהודוגמאות אלו הן רק טיפה בים.לא בכדי מודה משרד הבריאות כי קיים מחסור משמעותי ברופאים מומחים.

הורים רבים נתקלים בקשיים ביכולת לספק לילד את צרכיו במערכת הרפואית הציבוריתצילום: Unsplash

לגדול כמו גדול: מספקים לילד את הטוב ביותר

בעיה נוספת בה נתקלים הורים רבים היא ההבנה כי לילד שלהם מגיע טיפול יקר או ייחודי, אך הקופות לא מכירות בטיפולים אלו או שמסבסדות אותם באופן חלקי. לדוגמה, כיסוי לטיפולים פסיכיאטריים או טיפולים ייחודיים כמו פיזיותרפיה במים. באופן טבעי, עובר זמן רב עד שטיפולים אשר נחשבים מתקדמים וחדשניים בשדה הטיפולי מקבלים הכרה ותמיכה משמעותית במערכת הבריאות הציבורית, ואילו הביטוחים הפרטיים גמישים יותר ביכולת לספק מענה לצרכים ספציפיים אלו.

ביטוח פרטי מקיף ומעודכן עבור הילד צריך לספק בין היתר את המרכיבים הבאים:

  • שירותי ייעוץ והכוונה מקצועיים: שירותים הכוללים פגישות ייעוץ או התייעצות טלפונית עם רופא מומחה ובכלל זה, גם בדיקות ראייה ושמיעה.
  • שירותי אבחון: הכוללים אבחון דידקטי ופסיכו-דידקטי; אבחון וייעוץ בהפרעות קשב וריכוז (בהקשר זה, מומלץ לא לוותר על מבחן MOXO החדש); אבחון וייעוץ בבעיות שינה.
  • שירותי טיפול: פיתוח מיומנויות למידה כמו הוראה מתקנת או קלינאית תקשורת; פיתוח כישורים התפתחותיים רגשיים בכלים ושיטות כמו שחייה טיפולית, רכיבה טיפולית, טיפול באומנות או ריפוי בעיסוק; טיפול פסיכולוגי וטיפול בהרטבה.

פנו לקבלת הצעה לביטוח בריאות פרטי – מותאם עבור ילדיכם >>

לסיכום, גם בשנת 2018 מערכת הבריאות הציבורית נאלצת להתמודד עם אתגרים קשיים רבים, אשר יכולים להפריע לאורח החיים ואף לבריאות בני המשפחה. המסקנה המתבקשת היא שלילדים שלנו מגיע הטוב ביותר ואם אנחנו אכן מתכוונים לכך, המשמעות היא שלא ניתן להסתפק בשירותים שמציעה מערכת הבריאות הציבורית. לכן, המלצתנו היא לא להמתין עד שחלילה תווצר בעיה בריאותית - הקדימו ובדקו מהן תכניות הביטוח הפרטיות הנכונות ביותר עבור ילדיכם.