משרד רו"ח שטיינמץ עמינח: כפל מס הכנסה על השקעות בארה"ב? לא תמיד

בעקבות פסק דין שניתן לאחרונה ע"י ביהמ"ש העליון, בו נקבע שיש למסות חברה בע"מ בארה"ב, מבהיר רו"ח שמוליק הירשפלד ממשרד שטיינמץ עמינח ושות': "לא מדובר בהחלטה מהפכנית מאוד אם עושים את הדברים נכון"

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

עשרות רבות של פניות הגיעו לאחרונה אל שולחננו במשרד רואי חשבון שטיינמץ עמינח ושות', בעקבות פסק הדין שניתן בבית המשפט העליון לאחרונה, ולפיו אושרה עמדת רשות המיסים ופסיקת המחוזי, לפיהן יש למסות חברה בע"מ בארצות הברית כחברה ולא כחברה שקופה - וכך לא לייחס את ההכנסות וההפסדים שלה לבעלי המניות בה.

תזכורת: מדובר בפסק דין הקשור ליעקב הראל וחברת "יונו סימול בע"מ" שמוגדרת כחברה משפחתית. מבחינה תאגידית זוהי ישות משפטית נפרדת, אך לצורכי המס, החברה שקופה - כלומר ההכנסות וההפסדים שלה מיוחסים לבעל המניות בה, כך שהראל חב במס בגין רווחים והפסדים אלו. החברה מחזיקה במניות שליטה שבתאגיד ISOA LLC שפועל בארה"ב, ולכן ההכנסות של התאגיד יוחסו לחברת "יונו סימול".

שמוליק הירשפלד צילום: יובל שיבר

ב-2012 וב-2013 לא שולם על ידי התאגיד מס פדרלי או מדינתי על ההכנסות שלו, אבל שולם מס של העיר ניו יורק. בשנים האלה, חולקו על ידי התאגיד כספים ל"יונו סימול" בסכומים כוללים של למעלה מ-15 מיליון ש"ח, שבגינם נוכה מס במקור בהתאם לחלק של "יונו סימול". סה"כ נוכו כ-3.7 מיליון ש"ח בשנתיים אלו. הדיווח של הראל בישראל היה על "הכנסת דיבידנד" בשנים אלו, כבעל המניות בחברה המשפחתית. לכן, הוא דרש זיכוי בגין המס שנוכה במקור בארה"ב, כנגד המס בישראל על הכנסת הדיבידנד.

רשות המיסים סירבה והסוגיה הגיעה לפתחו של המחוזי בתל אביב. בערעור של הראל הוא טען שיש לסווג את ההכנסה שלו כהכנסה מדיבידנד ולכן הוא צריך להזכות על המס ששילם בארה"ב בגין הכנסת דיבידנד, כנגד המס שבו הוא חייב בישראל. השופטת ציינה שלפי דיני המס האמריקאי, תאגיד זר ממוסה על ההכנסות כיישות "שקופה", אבל אין זה אומר שהתאגיד ייחשב אוטומטית ליישות שקופה, גם לפי דיני המס בישראל. במקרה המדובר, התאגיד הזר לא הוכיח שעמד בתנאים להיות מוגדר כיישות שקופה בישראל. לכן, נקבע כי הראל לא זכאי לזיכוי בגין המס ששולם בארה"ב.

אי אפשר לזגזג ולהפוך את החברה מאטומה לשקופה

מה שקרה כאן בעצם, מסבירים רואי חשבון שטיינמץ עמינח ושות', הוא שהנישום דיווח באופן עקבי לרשות המיסים על החברה האמריקאית שלו (המוגדרת כ-LLC) כחברה אטומה ולא שקופה. רשות המיסים מאפשרת לדווח על החברה כאטומה - כלומר חברה לכל דבר המשלמת מס על פי חוקי ארה"ב, אבל הכנסותיה לא מיוחסות אישית לבעל השליטה בה. בחברה מסוג זה, הרווחים וההכנסות ממוסים בארה"ב ולא בישראל, וכל עוד לא מבוצעת משיכת הדיבידנד, אין לכך השפעה על המיסוי בישראל. במקרה שבו נמשך הדיבידנד, משולם מס מלא בגינו.

רשות המיסים למעשה טוענת, שלא ניתן להתקזז על המיסים ששילמה החברה על הרווחים שלה באופן שוטף במשיכת הדיבידנד. במהלך השנים, הצהיר הראל כי החברה אטומה, כנראה משיקולי נוחות - לחברה היו הכנסות החייבות במס שולי של 50% והוא לא רצה לייחס אותן אליו. מדוע? "אם למשל המס באמריקה עמד על 40%, המיסוי הנוסף בישראל במקרה של חברה שקופה, היה מגיע יחד ל-50%", מציין רו"ח שמוליק (שמואל) הירשפלד, ממשרד רו"ח שטיינמץ עמינח.

בית המשפט העליון אשרר את החלטת המחוזי צילום: 123RF

"הראל לא משך דיבידנדים והשאיר את החברה במצב 'אטום', אבל בשנים 2012-2013 הוא עשה זאת, ולפי רשות המיסים יש לשלם על הדיבידנדים הללו, משום שהחברה מוגדרת אטומה ולא שקופה. לו הראל היה משקיף אותה באופן קבוע, הוא יכול היה ליהנות ולקזז את כל תשלומי המס מהמס שחל עליו", מוסיף רו"ח שמוליק הירשפלד.

לכן, אנשים המחזיקים נדל"ן בחו"ל והופכים את החברות שלהם לשקופות באופן קבוע, כך שהן שקופות מתחילת הדרך באופן רציף, ללא 'זגזוגים', לא היו נתקלים בבעיה דומה. גם רשות המיסים טענה כך בבית המשפט: בהחלט ניתן ליהנות מהמס ששולם בארה"ב, אבל אי אפשר לזגזג - כלומר כשהחברה מרוויחה והמס גבוה החברה אטומה, וכאשר מחלקים דיבידנד ומבקשים לקזז את המס ברמת החברה, היא הופכת לשקופה.

תקדים רע לנישומים

"אם נבחן לעומק את החלטת העליון (שהיא למעשה אשרור של החלטת המחוזי), לא מדובר בהחלטה מהפכנית מאוד", טוענים בפירמת רואי חשבון שטיינמץ עמינח. ברגע שאדם 'מזגזג' הוא מייצר גם תקדים רע לנישומים, כמאמר הפתגם האמריקאי "Hard cases make bad law". עם זאת, במקרה שבו יש עקביות והחברה שקופה מלכתחילה באופן רציף, אין כפל מס.

"אני מציע לנישומים המנהלים עסקים בארצות הבית לא להיבהל", אומר רו"ח הירשפלד. בעקבות המקרה המדובר אמנם קיבלנו במשרד שטיינמץ עמינח ושות' עשרות פניות מלקוחות, אבל כשאדם מעוניין לבצע עסקים באמצעות חברה בארצות הברית, מומלץ להתייעץ ולתכנן את המהלך באמצעות רואה חשבון מנוסה הבקיא גם בחוקי המס בישראל וגם בחוקי המס באמריקה.

אם מדובר ב-LLC (חברה אמריקאית בע"מ המוגדרת שקופה), מס הכנסה טוען שבהפסדים, אלו לא עולים למעלה, אלא ממתינים שיירשמו רווחים. כמו בן, הוא טוען שאי אפשר לקזז הפסד מ-LLC אחד מול LLC אחר, במקרה שהבעלים של שניהם הוא אותם הבעלים. במקרים מהסוג השני, עדיף שלא לעבוד באמצעות LLC, אלא בחברה משפחתית שקופה או ב-LLP (שותפות מוגבלת שקופה, אבל לא חברה). במקרה זה שגרם להרבה מאוד מלקוחותינו המנהלים עסקים בארה"ב תהיות, היה הרבה יותר קל להראל, לו הוא היה הופך את החברה שלו לשקופה מתחילת הדרך, שכן אז הוא לא היה מגיע כלל לבית המשפט.

מעוניינים להשקיע בארה"ב - מה עושים?

אמנם הרבה יותר קל לומר ללקוח המעוניין להשקיע באמריקה "תפתח חברה משפחתית ישראלית" כך שהיא תהיה שקופה תמיד, אבל חשוב להתייחס גם לצדדים הבעייתיים של חברה משפחתית בישראל המעוניינת לבצע עסקים באמריקה. כך למשל, מבהירים במשרד רו"ח שטיינמץ עמינח, קשה מאוד לבקש הלוואה לחברה ישראלית שקונה, לצורך העניין, נכס במנהטן, קשה לחתום על הסכמים ולקבל אשראי. הרבה יותר פשוט להתנהל, לחתום הסכמים, לנהל ולגייס אשראי בחברה מקומית אמריקאית - LLC.

ניו יורק. "על נישומים המנהלים עסקים בארה"ב לא להיבהל" צילום: 123RF

לכן, ההמלצה למי שכבר מושקע בארה"ב, היא להקפיד לראות שהוא משאיר את ה-LLC שקופה מדי שנה ולא נזכר 'להשקיף' אותה מאוחר מדי, כמו במקרה של פסק הדין המדובר. במקרה של LLP אין בעיה שכזו, כי היא שקופה בהגדרה. במקרה של חברה משפחתית ישראלית - גם היא שקופה אוטומטית. אם אתם עומדים להשקיע בארה"ב, הכי קל ומקובל הוא לבצע זאת באמצעות LLC אמריקאי. אבל חשוב מאוד לדאוג שהחברה תוגדר שקופה מההתחלה. מכאן ואילך, כל שעליכם לדאוג הוא כמובן שהחברה שלכם תרוויח...

הכותב הנו שמוליק הירשפלד, רואה חשבון ועורך דין, מנהל בכיר בפירמת רואי חשבון שטיינמץ עמינח ושות'. שמוליק הירשפלד כיהן כחבר בועדת המיסים של לשכת עורכי הדין.