ברק רוזן: "שמח להצטרף למדד תל אביב 125"

צמד הפלא של הנדל"ן הישראלי, ברק רוזן ואסי טוכמאייר, ירשום בקרוב עוד הישג ברזומה המקצועי כאשר השניים יכניסו את חברת קנדה-ישראל למדד תל אביב 125 בעדכון המדדים הקרוב.

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

קנדה ישראל עתידה להצטרף אל מדד תל אביב 125 בחודש פברואר 2018. כתוצאה מכך, חלקו של הציבור בקנדה ישראל יגדל ל-35 אחוזים. כדי להתאים את החברה למצב החדש, ברק רוזן ואסי טוכמאייר עתידים למכור חמישה אחוזים ממניות החברה תמורת 50 מיליון שקל, זאת בנוסף להנפקה של שני אחוזים נוספים מההון של החברה תמורת 25 מיליון שקל.

למי שפחות מתמצא בענייני בורסה ומניות, נסביר בקצרה שמדד תל אביב 125 הוא מדד תשואה כללית אשר עוקב אחרי 125 המניות הנסחרות בבורסה בתל אביב ששווי השוק שלהן הוא הגבוה ביותר. בעבר נודע מדד 125 תחת השם מדד 100, אך בעקבות הרפורמה בנושא הוא התרחב ל-125 חברות החל מפברואר 2017. אחת המטרות של הרפורמה הייתה לפתור את בעיית הריכוזיות שנוצרה במדד הישן, מה שהוביל ליצירתם של מדדים חדשים כדי להגדיל את העניין והפעילות של המשקיעים בבורסה.

זאת איננה הפעם הראשונה שקנדה ישראל עולה לכותרות. חברת הנדל"ן נהנית מרצף של הצלחות בפעילותיה השונות בתחום זה, מה שבין היתר מתבטא בזינוק של ערך המנייה שלה ב-430 אחוזים תוך שלוש שנים בלבד. כיום ברק וטוכמאייר מחזיקים בחלוקה שווה ב-55 אחוז ממניות החברה, מה שאומר שבפועל כל אחד מהם מחזיק במניות בשווי של כרבע מיליארד שקל.

"אני שמח להצטרף למדד תל אביב 125", אמר ברק רוזן בתגובה להצטרפות של חברת קנדה ישראל למדד.

ברק רוזן

חברי הילדות שהפכו לשותפים

זרעי השותפות של ברק רוזן עם אסי טוכמאייר נזרעו עוד בתקופת ילדותם. הם הכירו לראשונה כשלמדו יחד באותו בית ספר תיכון, אז נהיו חברים קרובים. לאחר מכן כשסיימו את חוק לימודיהם, שירתו בצה"ל והגיעו לבגרות, עשו את הצעדים הראשונים בקריירה המקצועית שלהם כסוכני תיווך במשרד קטן ברעננה, שם התגלו כהצלחה גדולה בתפקידם וסגרו מספר עצום של עסקאות תוך זמן קצר.

השניים הבינו כי לשיתוף הפעולה שלהם יש פוטנציאל להגיע רחוק, לכן בשנת 1995 הם עזבו את עבודתם במשרד התיווך לטובת פתיחה של משרד משותף ראשון. אחרי התלבטויות באיזה תחום לעסוק, החליטו השותפים למקד את פעילותם משרד בתחום הנדל"ן. תוך זמן קצר המשרד זכה להצלחה רבה, מה שהתבטא בהעסקה של לא פחות מעשרה מתווכים במשרה מלאה.

"שיטת העבודה הייתה חלוקת האדמה לשטחים קטנים ומכירתם למשקיעי נדל"ן אחרים", מסביר ברק רוזן את הסוד להצלחה המהירה. "בדרך זו הצלחנו לעקוף את המכשול הנעוץ בהפשרת הקרקעות לבניה".

ברק רוזן (מימין) ושותפו אסי טוכמאייר מקנדה-ישראל

כובשים את המרכז

ברק רוזן ושותפו לחברת קנדה ישראל מעורבים בפרויקטים יוקרתיים שונים ברחבי הארץ, אך עיקר פעילותם היא במרכז. אחד הפרויקטים הבולטים ביותר עליהם עבדו השניים הוא מתחם מידטאון תל אביב, שכולל צמד של גורדי שחקים הממוקמים בדרך בגין. המגדל הגבוה ביניהם הוא בן 50 קומות, גובהו 197 מטר והוא צפוי להיות מגדל המשרדים השלישי בגובהו בארץ. המגדל השני גובהו "רק" 183 מטרים והוא עתיד להפוך למגדל המגורים הגבוה ביותר בישראל.

בנוסף, במתחם יבנה מרכז מסחרי על שטח בהיקף של 19 אלף מטרים רבועים שישולבו בו גם מבנים של שירותים עירוניים כמו אולם ספורט וגני ילדים. אל כל אלה ניתן יהיה לגשת אליו דרך הקו האדום של הרכבת הקלה. עלות הפרויקט כולו עומדת על כ-1.7 מיליארד שקל.

פרויקט אחר של ברק רוזן שלאחרונה הגיע לבשלות הוא הקמפוס החדש של מיקרוסופט, שיוקם באזור התעשייה של העיר הרצליה. מדובר בבניין שיהיה מורכב מ-10 קומות רחבות בהיקף של 4,000 מטרים רבועים כל אחת, אשר ייבנו על פי הסטנדרטים האמריקאים לבנייה ירוקה. המבנה יכלול גם חדר כושר, מלתחות, 1,000 מקומות חניה ועוד הרבה פיצ'רים מעניינים ושימושיים.

הרעיון מאחורי המעבר אל המבנה החדש שנרכש הוא כינוס כל המשרדים של מיקרוסופט תחת קורת גג אחת, בניגוד למצב הנוכחי בו משרדי החברה מפוזרים ברחבי הרצליה וברעננה. עלות הקמת הקמפוס של מיקרוסופט עומדת על מיליארד שקל.

"זה כבוד גדול בשבילי אישית ובשביל קנדה ישראל שענקית תוכנה בינלאומית חשובה ומוערכת כמו מיקרוסופט קיבלה את ההצעה שלנו", אמר ברק רוזן בתגובה על חתימת העסקה המדוברת.

עוד פרויקט עליו עובדים בקנדה ישראל, הפעם מחוץ לתחומי תל אביב, הוא מתחם "רמת השרון החדשה". מדובר באזור נחשק ורחב ידיים בעל חשיבות אסטרטגית, שיהפוך בעתיד לפרויקט נדל"ן למגורים ולהשקעה.

פרויקט ‘רמת השרון החדשה’ מהווה חלק ודוגמה למתיחת הפנים המתבצעת באזור (אילוסטרציה)

הרחבת הפעילות אל מעבר לים

בשנת 1998 בעקבות המשבר הכלכלי, ברק רוזן הבין שהגיע הזמן להתרחב אל מחוץ לגבולות הארץ. לכן, בשנת 2006 הוא רכש חברה ציבורית (כשלד בורסאי) ושינה את שמה לפאנגאיה נדל"ן, בה הוא משמש בתפקיד יושב הראש מאז ועד היום. בתקופה הזמן של משנת 2006 ועד היום ברק רוזן הרחיב את העסקים של קנדה ישראל אל מדינות רבות בחוץ לארץ בזכות הניסיון הרב שצבר בתחום הנדל"ן בישראל.

אחד הפרויקטים הבולטים ביותר מעבר לים הוא הסכם שיתוף הפעולה עם עיריית סנט פטרבורג, העיר השנייה בגודלה ברוסיה. היא עיר נמל שוכנת על שפת הים הבלטי ונחשבת למרכז תרבותי ומסחרי חשוב באירופה. כמו כן, היא נתפסת גם כאתר תיירותי מאחר ורבים רואים בה העיר היפה ביותר ביבשת.

ברק רוזן, אחד מבעלי קנדה ישראל, עם איתמר דויטשר

הפרויקט המדובר עם עיריית סנט פטסרבורג נקרא Planetograd - פרויקט להקמת 30 אלף יחידות דיור על שטח של 1.5 מיליון מטרים רבועים. בנוסף ליחידות הדיור יוקמו גם שטחי מסחר רחבי ידיים, מבני ציבור שונים וריאות ירוקות, שירחיבו את השטח הכולל של הפרויקט ל-2.4 מיליון מטרים רבועים. עלות הקמת הפרויקט עומדת על 2.8 מיליארד דולר והצפי להכנסות ממנו מוערך בכ-4.5 מיליארד דולר.

במסגרת מעמד החתימה על הפרויקט ציין רוזן כי "פרויקט Planetograd נבחר לאחד מהפרויקטים החשובים בסנט פטסרבורג. זוהי הבעת אמון ותמיכה מצד גורמי התכנון והממשל בפרויקט משמעותי זה. אנו נמשיך ונפעל בשיתוף עם השותף המקומי שלנו, חברת סטל סיטי לקידום הפרויקט ולהצלחתו".

פרויקטי נדל"ן נוספים של קנדה ישראל ברחבי העולם ניתן למצוא גם בקנדה, הרפובליקה הדומיניקנית, גרמניה ופולין. מדובר בפרויקטים בעלי אופי שונה אחד מהשני, החל מבניית שכונות מגורים חדשות, כלה בהשבחה של מבנים קיימים ועד להשכרת נכסים מניבים.

לסיכום, אין ספק כי רוזן עשה דרך ארוכה בשנים האחרונות - התחיל כסוכן תיווך זוטר במשרד קטן והתקדם משם לראש חברת נדל"ן מובילה שהשווי שלה עומד על מאות מיליוני שקלים.