ליצור תרבות משותפת באמצעות עיצוב

לאחר שהשתקם מפציעה בשירותו הצבאי, מצא אברהם שרווד את ייעודו כמעצב גרפי, עם תפיסת עולם מיוחדת. מעבר לעבודתו עם לקוחות, הוא מקדיש את עצמו גם לפרוייקטים של קירוב ואיחוד בין חלקי החברה הישראלית בעזרת סמלים גרפיים ומשוכנע שהגיע הזמן שנתאחד. ההשראה? מסטיב ג'ובס כמובן.

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמייה מספר
תוכן שיווקי

אברהם שרווד הוא דמות יוצאת דופן בעולם העיצוב. שרווד (33) מעצב גרפי עם התמחות בעיצוב פנים, עבר פציעה קשה במהלך שירותו הצבאי במסגרת פעילות מבצעית בציר פילדלפי. לאחר תקופת השיקום החל לחפש תחום שבו יוכל לא רק להתפרנס, אלא להגשים את עצמו באמצעות פעילות שתשפיע על החברה ועל הסביבה.

הוא בדק כיוונים שונים, ביניהם עבודה סוציאלית והצליח לפתח את עצמו גם בתחום המדעים, שהוא אחת מאהבותיו, אך עד מהרה גילה את הכיוון שבאמת הצליח לגעת בו – עולם העיצוב. "יצאתי למסע של חיפושים", הוא מספר, "במהלכו התקבלתי לאחת המכללות הטובות בארץ, מכללת תילתן, לעיצוב ולתקשורת חזותית שבחיפה. אני מודה שהתחלתי את הלימודים בצעדים מהוססים".

מה גילית תוך כדי הלימודים?

"ההתחלה לא היתה קלה אבל ממשימה למשימה נפתח אצלי התיאבון וגיליתי עולם מדהים. הבנתי שבעזרת עיצוב ניתן לתקשר עם אוכלוסיות שונות ולגשר על פערים חברתיים. למשל, ליצור קשר עם עולים חדשים שלא שולטים בשפה, או לעזור לבעלי מוגבלויות, שבשל נכותם נמצאים במעגלים צדדיים, להשתלב בחברה ולהרגיש שייכים. הם ראויים לזה ורוצים להרגיש שייכים כמו כולם ובצדק. הבנתי שבעזרת שימוש בסמלים ובצבעים כל אחד יכול להבין את מי שמולו מנקודת המבט בו הוא נמצא ויצירת הקשר הראשוני כבר לא תרגיש זרה ומרוחקת אלא תהיה אפילו כייפית ומשעשעת. אני אתן דוגמא מהמפגש הזר הראשון שהיה לי, שהתרחש במסגרת של עבודה משותפת בוורקשופ לעיצוב בטורינו שבאיטליה, לשם יצאתי מטעם המכללה. הנושא היה מציאת פתרונות במטרופולין. בעזרת אמצעים ויזו׳אלים בלבד (וקצת עזרה מאנגלית), הצלחתי לשוחח עם המעצב הראשי של "ניסאן", אינואה מזאטו, מבלי שידעתי מילה אחת ביפנית. זה היה מצחיק ומרגש והרגשנו קרובים כאילו שאנחנו מכירים כבר שנים".

מתוך פרויקט 'ואהבת'

ואז הקמת את הסטודיו שלך?

"זה היה לקראת סיום הלימודים. קיבלתי החלטה ופתחתי סטודיו שקראתי לו בשם ׳פשוט וטוב׳. זה שם קצת חריג בנוף העסקי, אבל יש לו עבורי משמעות גדולה. האני מאמין שלי בכל הנוגע לעיצוב הוא בראש ובראשונה מיקוד ופשטות. כאשר אני נפגש עם לקוח אנחנו מקיימים שיחת עומק, במטרה לברר מה בדיוק הוא רוצה ולמפות במדויק את המטרות העסקיות שלו. המשימה המרכזית בשיחה כזו היא לסלק הצידה את כל מה שלא קשור ולהגיע לרובד הכי בסיסי של המוצר או השירות ואז להעצים אותו. מכאן השם 'פשוט וטוב', כי עיצוב חייב להיות טוב. ההצלחה שלו תהיה גם ההצלחה שלי והשם שבחרתי עומד מאחורי תפיסת העולם הזו שלי".

מה הכוח של העיצוב בעיניך?

"אחד הכוחות של עיצוב הוא בין היתר בהסברה ובהנגשת מידע. ניקח לדוגמא בעל מקצוע שעבודתו אינה מתאפיינת בתרשימים מרתקים. מהר מאוד לקוחות עלולים להשתעמם ועיסקאות יכולות להיכשל. בעזרת עיצוב אינפוגרפיקה נכונה אפשר להעביר את המידע ללקוח בדרך עניינית, חזותית וחווייתית, שתספק תמונה כללית על פעילות העסק, באופן שהלקוח יחוש שמסקרן אותו להכיר".

מה האני מאמין שלך?

"כמו שברפואה כלל ראשון הוא ׳אל תזיק׳ כך זה גם בעיצוב, לכן שיטת העבודה שלי היא לשפר את מה שכבר קיים. אם לקוח מאוד רוצה משהו מסוים שאני רואה שאינו לטובתו, חובתי המקצועית היא להסביר לו את ההשלכות שיהיו לבחירה שלו, אבל ההחלטה הסופית תהיה שלו. דבר נוסף שאני מאוד מאמין בו הוא שעיצוב צריך להיות נגיש לכולם, במחיר שיהיה שווה לכל נפש ושיוכל לשרת כל מטרה. לגישתי, כולם יכולים ליהנות מעיצוב טוב ואיכותי, שלא בהכרח חייב להיות יקר, במיוחד בעידן של היום, שבו ניתן להפחית בעלויות הייצור".

מה מרגש אותך בעבודה?

"הכי מרגש אותי זה להצליח לקחת רעיון או חלום של מישהו ולהפוך אותו למציאות. כך היה לי עם זוג שרצו להקים חנות קונספט ייחודית לפרחים ואחרי עבודה קשה העסק נפתח ומצליח כעת לייצר פרנסה לבעליו".

בעיני שרווד, לעיצוב יש גם כוח לחבר בין אוכלוסיות ותרבויות שונות, לגשר ביניהן ולייצר מציאות טובה יותר בזכות השיתוף והמיזוג. "נפלה בחלקי הזכות ללוות מיזם חברתי וייחודי שנקרא ׳קבוצת האופטימיסט׳ מתחילתו ועד היום. זה מיזם שעוסק במיתוג ובשיווק עסקי, שמעסיק בעלי מוגבלויות מכל הסוגים. כל העובדים הם סופר מקצועיים. הם מתמודדים עם מוגבלות מסוימת אבל לא נותנים לה להפריע להם בעבודתם. זו מציאות שאנשים נורמטיביים לא מכירים ולא יכולים להבין. הפעילות העסקית שם לא שונה מכל פעילות אחרת שקיימת בשוק, אך יש בקבוצה הזו את הערך המוסף החברתי, שמייחד ומבדל אותה ממקומות אחרים".

מהיכן ההשראה לעסוק בפרוייקטים כאלה?

"ההשראה הגדולה שלי היא מסטיב ג׳ובס, שיותר מכל הוא היה מעצב שהצליח להשפיע על העולם ולהצעיד את האנושות כולה למקום טוב יותר. הוא הצליח להטביע את חותמו באפל גם אחרי שפוטר וכאשר חזר לחברה היא נסקה לגבהים חדשים. התחברתי לתפיסת העולם הזו כי הדבר הכי חשוב בעיצוב הוא לראות את סוף הדרך כבר בהתחלה ולהקפיד לאורך כל הזמן על מימוש החזון. לפני כמה חודשים קיבלתי פנייה ממגזין יזמי בתחום העסקים ׳גו-מור׳. הבקשה של הלקוחה הייתה להפוך אותו מטוב למעולה. קיבלתי את ההצעה בשמחה והודות לעיצוב החדשני הוא תופס תאוצה. אנחנו כבר בשלבי עבודה לקראת המהדורה הרביעית שלו והשמים הם הגבול".

אחד הפרוייקטים שבו שרווד גאה במיוחד נקרא "ואהבת" והוא שמח לספר עליו. "פרוייקט 'ואהבת' התחיל אצלי כפרויקט גמר והפך להיות מפעל חיים של ממש. לקראת סיום הלימודים קיבלנו בריף עם מטרה להעביר מסר חברתי או סביבתי. אני בחרתי לתת פיתרון עיצובי כולל לתופעת הבעיה החברתית בישראל. כמובן שאני משוכנע שהחברה בישראל טובה ויש לנו עם מיוחד ומקסים, אלא שאני בחרתי לתת מענה הסברתי לבעיות שקיימות בחברה הישראלית, ממקום של השראה שתניע לפעולה. פרויקט ואהבת עונה על האתגר המרכזי של החברה הישראלית איך לחיות פה יחד ואיך לתפור את אוסף השונויות המופלא שהתקבץ ועלה לכאן לרקמה אחת אנושית ומשותפת. זוהי האמנות של הנהגת חברה רב-תרבותית שטורדת את מנוחתם של מנהיגים רבים במטרה למצוא מענה יעיל ואפקטיבי, וזהו הסטארטאפ עם הצורך החברתי הגדול ביותר של בניית חברת מופת, חברה משותפת בין שונים.

"למעשה, חקרתי ואפיינתי במדויק במשך כמה שנים את הקבוצות השונות שקיימות בחברה הישראלית ובאמצעות סמלול של ערכים שונים ביהדות יצרתי סט סמלים שמגדיר מחדש ערכים חברתיים ואוניברסליים שתואמים את זמננו ומשותפים לכולם כאשר אחת המטרות למשל היא קבלת האחר והשונה. אחד הסמלים שבחרתי להציג באמצעותו את הערך הזה הוא שתי כפות ידיים אחת מול השניה, המסמלות ערבות הדדית.

"לב הפרויקט הוא בית-קפה מסעדה, כאשר החזון הוא להפעיל אותו כמרכז תרבותי, שיעסיק בעלי מוגבלויות מכל הספקטרום ויהיה מקום תוסס ומלא חיים שכולם ירצו לבקר בו. מקום שיהווה מוקד לחיבור בין אוכלוסייה נורמטיבית לאוכלוסייה מיוחדת, על מנת שתהיה אינטראקציה שתגרום להכרת השונה והאחר וקבלה שלו.

"פרוייקט 'ואהבת' כולל גם חוברת צביעה, שהמטרה שלההיא להפיץ את המסרים של הפרויקט באמצעות מה שילדים הכי אוהבים לעשות, לצבוע ולצייר, וכך להתחבר לערכים חינוכיים וחברתיים ולהפיץ אותם. מכיוון שאני לא מאייר, שכרתי לטובת העבודה את שירותיה של שירן חזון, מאיירת מוכשרת ומקצועית שעמלה קשה במשך כשנה על האיורים והכריכה והרי התוצאות מדברות בעד עצמן. יש בה 18 סמלים שמשותפים לכולם –לדתיים, לחרדים, לחילוניים ולמסורתיים –וכך ניתן לחבר בין הקבוצות השונות. ב-2017 צריך להפסיק עם הפלגנות בישראל ולהתעסק פחות בשיח הדתי והעדתי המפלג וללכת לכיוון של איחוד".

תיק עבודות

אתר הסטודיו

פרויקט ואהבת

1-700-555-990 | 050-8336107