"אם את טובה במה שאת עושה - את גם בולטת בנוף"

מרב דוידוביץ', בכירה בתעשייה ביטחונית, אל"מ במיל, מוסמכת תכנית הלימודים לתואר שני במערכות תבוניות (AI), נבחרה לקבל את "אות הבוגרת" של מכללת אפקה

יאנה גימפלביץ'
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוח דיגיטלי
יאנה גימפלביץ'
תוכן מקודם

"אני מאמינה שצריך ללמוד ולהתפתח כל הזמן. לקראת הפרישה מהשירות הצבאי רציתי לתת לעצמי מתנה, לחזור לספסל הלימודים", מספרת אל"מ מרב דוידוביץ', בוגרת התוכנית למערכות תבוניות, שנבחרה לקבל את "אות הבוגרת" של מכללת אפקה. האות מוענק כסמל להוקרה והערכה לבוגרים שתרמו תרומה משמעותית ובעלת השפעה לאומית למדע, לקדמה הקדמה הטכנולוגית, לחברה או למדינה והצליחו לבלוט ולהשפיע בתחומם בארץ ובעולם.

בינה לא מלאכותית

בתפקידה הנוכחי דוידוביץ' היא ראש מנהלת מוצרי תוכנה ו-AI בחטיבת התקשוב של אלביט מערכות, חברה רב לאומית העוסקת במגוון של טכנולוגיות מתקדמות עבור השוק הביטחוני בארץ ובעולם. דוידוביץ' מובילה פיתוחים מבצעיים תוך ביצוע עסקאות בינלאומיות גדולות, ולאחר ניסיון רב שצברה באלביט במגוון תפקידים, בהם ניהלה מאות עובדים.

אל אלביט היא הגיעה לאחר קריירה צבאית מפוארת בת 25 שנה, במהלכן סומנה כדמות מובילה בשירות הצבאי, קודמה ועסקה בפיתוח ומחקר טכנולוגי עד לשחרורה בדרגת אל"מ. בתפקידה האחרון כיהנה כראש מחלקת תוכן במפא"ת, המינהל למחקר פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית של משרד הביטחון. בין השנים 2009 ל-2012 שהתה עם משפחתה בוושינגטון, שם ייצגה את פרויקט מערכות ההגנה מפני טילים בוושינגטון. "כל הנושא התקבל שם מאוד יפה, היה שיתוף פעולה אקטיבי הדדי ופורה לטובת ביטחון אזרחי ישראל".

"זו הייתה חוויה נפלאה לחזור לספסל הלימודים"

במקרה של דוידויביץ' הלימודים היוו בסיס משמעותי לקריירה המרשימה שפיתחה.

מה למדת כדי להגיע לאן שהגעת?
"התחלתי כעתודאית של חיל האוויר לאחר שלמדתי הנדסה לתואר ראשון בטכניון. במהלך שירות הקבע עשיתי תואר שני במנהל עסקים עם התמחות במערכות מידע".

איך הגעת לתוכנית הלימודים באפקה?
"ראיתי את הפרסום על מסלול חדש במערכות תבוניות והחלטתי לבדוק את זה. זה תחום מאוד חם היום וכבר מזמן רציתי ללמוד משהו מקצועי חדש, לא ניהולי. הייתי בביקור במכללת אפקה ומאוד התרשמתי מהיכולות, מהרמה המקצועית. קצת חששתי לחזור לכתוב קוד אחרי כל השנים, לחזור לאקדמיה שכבר הייתי מנהלת גדולה. נפגשתי עם ד"ר יהודית אפרשטיין, ראש התכנית לתואר שני במערכות תבוניות, ואחרי הפגישה החלטתי ללכת על זה. לא תמיד היה פשוט לשלב לצד תפקיד בכיר במשרה מלאה חיי משפחה, אבל זו היתה חוויה נפלאה לחזור לספסל הלימודים, להפעיל את המוח ולפגוש אנשים מדהימים אם זה הסגל או השותפים".

תוכנית הלימודים כוללת התמחות כבר בזמן הלימודים

מה לומדים בתוכנית? מהן המערכות האלה?
"מערכות אינטליגנטיות תופסות יותר ויותר מקום בכל תחום בחיי היומיום שלנו - מדובר בכל הקשור לממשקי מציאות מדומה, חיישנים זעירים המתקשרים זה עם זה ויוצרים כמות אדירה של נתונים Big Data, מערכות ביומטריות ומערכות לומדות המשמשות לבינה עסקית. התחום הזה נמצא בעלייה מתמדת. תכנון, הפעלה והתממשקות של מערכות תבוניות דורשים ידע וכלים ממספר תחומי ידע. למשל, מערכות ארגוניות מתבססות על שילוב של ידע בתחומים כמו ניהול מערכות מידע וידע, חיישנים ועיבוד אותות, כריית נתונים וטקסט, אלגוריתמים לומדים וטכנולוגיות".

תוכנית הלימודים מתמקדת בנושאים Big Data, למידת מכונה (Machine Learning), עיבוד שפה טבעית, בינה מלאכותית ל-IoT (האינטרנט של הדברים). התוכנית כוללת התמחות כבר בזמן הלימודים. דוידוביץ' סיימה את התוכנית ב-2019 אחרי שנתיים של לימודים ושנה שהוקדשה לפרויקט הגמר, שאפשר ליישם את הנלמד על עולמות התוכן המקצועיים שלה: "קיבלתי מחיל האוויר את הדאטה ועשיתי עבודת מחקר על איך אפשר, על פי התנהגות של המסוק, לחזות שעומדת להתפתח תקלה. יצרתי מערכת שנמצאת על המסוק ומקליטה הרבה מאוד נתונים ואחרי שהמסוק נוחת - אוספים את הנתונים מהמערכת".

"יצאתי לדרך הזו בזכות מורה שהיה אכפת לה"

גם לאחר שנים של קריירה מבריקה, דוידוביץ' מכירה תודה למחנכת מהגימנסיה הריאלית בראשון לציון, העיר שבה גדלה. כבר אז בשנות השמונים המורה עודדה את הוריה של דוידוביץ' לכוון את בתם המוכשרת למסלול לימודים ריאלי טכנולוגי. "העתיד במדעי המחשב", אמרה להם באסיפת הורים. דוידוביץ', שכבר אז בלטה בהישגיה, המשיכה במגמה ריאלית בתיכון ומשם הכל היסטוריה. "יצאתי לדרך הזו הרבה בזכות מורה אחת שהיה אכפת לה".

ואף על פי כן הדרך לא תמיד היתה פשוטה. "אני רגילה להיות אישה יחידה בכל מקום שאני נמצאת בו. במגמות הריאליות בתיכון היינו חמש בנות בכיתה מתוך 35 תלמידים. המצב היה דומה בטכניון. גם הצבא זו כמובן מערכת גברית מאוד, ועד היום אני גרה עם שלושה גברים בבית", היא צוחקת.

דוידוביץ' נשואה לאלי, גם הוא בתחום ההייטק, אמא ליובל, קצין בחיל האוויר ברמת דוד (22) וירדן (18) העומד להתגייס ממש בימים הקרובים. המשפחה מתגוררת ברמת השרון.

מרב דוידוביץ'

בין הקריירה התובענית למחויבויות המשפחתיות - דוידוביץ' מוצאת זמן להשתתף בתוכניות מנטורינג רבות, מקדמת תלמידות ללימודים טכנולוגיים, מסייעת לקצינות צעירות להגיע לתפקידים משמעותיים, חולקת מניסיונה המקצועי הרב עם נשים הנמצאות בתחילת דרכן המקצועית בעולם הטכנולוגי.

מה המסר שלך אליהן?
"חשוב לי לדבר עם הקצינות, לפתוח להן את העיניים ולהראות להן שזה אפשרי. יש הסללה, יש הבניית מציאות שבה לנשים זה קשה יותר. עם זאת זה בדיוק האתגר המחשבתי שצריך לפרוץ אותו. אני מאמינה שמי שבאמת רוצה - לגמרי יכולה. זה תלוי קודם כל בנו. לא צריך להירתע, לא צריך לחשוש מנראות, לא לחשוש להיות מיעוט, הכל תלוי בנו. לפעמים יש לזה אפילו יתרון, אם את טובה במה שאת עושה - את גם בולטת בנוף".

מנימוקי הוועדה שהתכנסה לבחירת מקבלת האות: "מנהלת בכירה בחברת הייטק ביטחונית, מובילה, פורצת דרך ובעלת חזון וראיה עתידית. בעלת יכולת זיהוי טכנולוגיות מתקדמות שהוטמעו במערכות ביטחוניות ושיפרו את יכולות ההגנה של מדינת ישראל. מובילה, מנהלת ומפקחת על מערכות מבצעיות, מתקדמות וחדשניות שמסוקרות באמצעי התקשורת כפרויקטי הדגל של המערכת הביטחונית. מהווה דמות לחיקוי, בין הנשים הבודדות בתחומה ושוברת תקרות זכוכית עבור נשים נוספות שילכו בדרכה".

רוצים לשמוע על עולמות ה-BIG DATE וה- AI ובכלל תואר שני בהנדסה, הצטרפו  למפגש אונליין לתואר שני בהנדסה שיתקיים ביום 9.8 בשעה 18:00>> 

כל נבחרי "אות הבוגר":

תשפ"א | מרב דוידוביץ', מוסמכת מערכות תבוניות, ראש מנהלת מוצרי תוכנה ו-AI בחטיבת התקשוב של אלביט מערכות

תש"ף | אלעד צרפתי, בוגר הנדסת חשמל, סגן נשיא בכיר לקשרי ממשל ודאטה במובילאיי >>

תשע"ט | הראל טייב, בוגר הנדסת תוכנה, מנכ"ל Kryon Systems, ספקית מובילה של פתרונות לתהליכי אוטומציה רובוטית חכמים (RPA) >>