הדאטה סנטר הישראלי של מיקרוסופט פותח עידן חדש

זמני שיהוי נמוכים, מעטפת הכשרות ועוד: ישראל עולה לרשת עולמית של עשרות אזורי ענן, ומספקת חבילת שירותים לארגונים וממשלות - וחיי חברות ה-Tech והסטארט-אפים בה הולכים להשתנות

גיא רונן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טכנאי עם לפטופ מול לקוחה
הדאטה סנטר הישראלי של מיקרוסופט פותח עידן חדשצילום: Shutterstock
גיא רונן
תוכן מקודם

את כאב הראש הזה מכיר כל מפתח מתחיל: שרתים תקועים, תקשורת זוחלת, סביבת פיתוח מיושנת, חוסר תמיכה בפיצ'רים חדשניים ויכולות פרודקשן מוגבלות, שמובילות להתפשרות מאכזבת על המוצר הסופי ועל השירותים ללקוח. בשנה הבאה הרבה מזה אמור להשתנות: מיקרוסופט עומדת להשיק, בהשקעה של מאות מיליוני דולרים, דאטה סנטר הייפר-סקייל ראשון בישראל. מבחינת חברות הטכנולוגיה והסטארט-אפים כחול-לבן, מדובר במשחק חדש לגמרי עם הרחבה דרמטית של סל היכולות, הן במישור הטכנולוגי והן בעסקי.

המעבר לענן ציבורי מקנה לכל ארגון ועסק, מכל סדר גודל, גישה לטכנולוגיה, לתשתיות, לשירותי הפיתוח וליכולות האבטחה המתקדמים בעולם. זה כולל כוח מחשוב חזק יותר, שירותי רשת מתקדמים ומסדי נתונים מסדר גודל אחר לגמרי, ולצידם יכולות חדשות של ניתוחי ביג דאטה, פרדיקציה, אנליטיקה, בינה מלאכותית ופתרונות IoT החיוניים לערים החכמות ולבתים החכמים, לרובוטיקה ולרכב האוטונומי. קיומו של ענן כזה קרוב לבית פירושו שדרוג משמעותי ביכולת המחקר, הפיתוח, הטסטינג, עיבוד הנתונים והגישה לשרתים. זאת, בין היתר, בזכות זמני השיהוי הנמוכים (Low Latency). יתרון נוסף, שעשוי להיות קריטי בחלק מהתעשיות מסיבות רגולטוריות, הוא אחסון המידע (Data Residency) בגבולות הארץ ואבטחתו.  

לא במקרה בחרה מיקרוסופט להקים דאטה סנטר מקומי דווקא בסטארט-אפ ניישן, ולהביא את מנוע החדשנות הזה למשק הישראלי. "ההשפעה הגלובלית של חברות הטכנולוגיה הישראליות חורגת בהרבה מישראל", מסבירה תמר פינקל, מנהלת תחום ההייטק במיקרוסופט ישראל. " מיקרוסופט ישראל עובדת עם תעשיית ייצוא טכנולוגי, ויוצרת עבור החברות הללו אקוסיסטם שלם, מוכוון Industry, בהתאם לצרכים הטכנולוגיים של הלקוח והעסקיים בהתאם לשוק היעד שלו".

הלקוח כשותף

חברת הפינטק eToro, שפיתחה פלטפורמה למסחר בשוק ההון על בסיס רשת חברתית, היא דוגמה טובה. בנוסף למטה החברה השוכן בישראל, ל- eToroכעשרה סניפים במדינות מפתח והיא נחשבת למובילה עולמית בתחום ואחת מהרשתות החברתיות להשקעות הגדולות בעולם, עם למעלה מ-20 מיליון לקוחות גלובליים. "הפלטפורמה שלנו מתנהלת על תשתיות הענן של Azure, ומאחר ואנחנו מציעים תוכנה כשירות (SaaS), מדובר באלמנט מרכזי ביכולות שלנו לשרת בצורה מיטבית מספר הולך וגדל של לקוחות, בסטנדרטים הגבוהים ביותר. eToro נמצאת בעיצומה של צמיחה מואצת במספר המשתמשים בפלטפורמה, והמעבר לענן של מיקרוסופט מקנה לנו מרחב פעולה בינלאומי, המאפשר לנו לשרת את מיליוני המשתמשים שלנו, לצד יכולות ניתוח וסיווג מידע, אכיפת דרישות רגולטוריות קפדניות ואבטחת מידע בהתאם לסטנדרטים המתקדמים והמחמירים ביותר, שהם אבן בסיס לפעילותה של eToro," אומר ישראל קלוש, סמנכ"ל פיתוח בחברת eToro.

דוגמה מצוינת נוספת היא של חברת Sapiens הישראלית: "כחברה בינלאומית מובילה בתחום מוצרי תוכנה לעולם הביטוח, חשוב לנו לספק מענה טכנולוגי מתקדם למאות לקוחותינו ברחבי העולם, וכחלק מזה – להעביר את המוצרים שלנו לסביבות ענן", אומר אלכס צוקרמן מחברת Sapiens. "המעבר לסביבת הענן של Azure הוא חלק מתהליך אסטרטגי שמאפשר ללקוחותינו להנות מיתרונות הענן באופן מיטבי כשהם משתמשים במוצרים שלנו. הוא מאפשר לנו לפתח מוצרים ושירותים בקצב מהיר ומאובטח יותר, וכך לעזור ללקוחות שלנו להתמודד עם העידן הדיגיטלי טוב יותר. מודל העבודה המשותף עם מיקרוסופט גם פותח בפנינו אפשרויות נוספות בשוק ויוכל להרחיב את ההצעות שלנו ללקוחות".

תמר פינקלצילום: מיקרוסופט

"כל חברה כזאת מפתחת שירותים ופלטפורמות ללקוחות בכל העולם. לכן, אנחנו לא מסתכלים על הלקוחות שלנו לא כלקוחות קצה, אלא כשותפים", מדגישה פינקל. ההבדל הזה הוא לחלוטין לא עניין סמנטי: נגזרת ממנו אסטרטגיה פיתוחית, טכנולוגית ועסקית שלמה, שמנחה את מיקרוסופט לאורך כל הדרך: עבודה משותפת של המהנדסים ואנשי אפיון המוצר, שרבים מהם יושבים באתר הפיתוח בישראל מטעמה ומטעם הלקוח; נגישות של הלקוח לכלי עיצוב, פיתוח וניתוח מתקדמים, עם אפשרות ייחודית לשלב בין העננים השונים של מיקרוסופט לצורך פתרונות מורכבים יותר; הספקת משאבים לקידום ומכירה של פתרונות בדרך של Co-Sell, או באמצעות המרקטפלייס הגלובלי של מיקרוסופט; וחשיפה לעולם שלם של לקוחות ושותפויות.  

כיום מיקרוסופט מציעה לחברות טכנולוגיה את ה – Developer Cloud, ענן  למפתחים שנהנה מכלי הפיתוח הפופולריים בעולם, בהם Visual Studio Code והמשך באינטגרציות GitHub Enterprise, לדוגמה One Click Collaboration לענן Microsoft Azure. המשמעות היא שכיום דרך ענן הפיתוח של מיקרוסופט ניתן לפתח מקסימום פונקציונליות, במינימום משאבים ומקסימום סקייל, תוך כדי הגנה מבחינת סייבר ורגולציה על ידי אותם כלים שמיקרוסופט מפתחת.

ישראל קלוש - סמנכ"ל פיתוח בחברת הפינטק איטורוצילום: איטורו

"זה לא 'שגר ושכח'. אנחנו מלווים את הלקוחות שלנו במסע מקצה לקצה. בזכות הטרנספורמציה לענן הם רוכשים מקסימום יכולות שמאפשרות להם מקסימום סקייל, וכל זה במינימום משאבים מבחינתם ועם חליפת הגנה אופטימלית של אבטחת מידע ורגולציה. זה פתרון שמתאים לארגון גדול עם סניפים ופעילויות בכל העולם וגם לסטארט-אפ בראשית דרכו".

הכרת הפתרונות מחדדת את הצורך

חלק מרכזי נוסף במעטפת השירות הוא נושא ההדרכות וההכשרות הארגוניות. המעבר לענן מחייב התמקצעות בתחומים חדשים, צבירת הסמכות ולמידה מתמדת, ולכן רוב הפרויקטים המשותפים כוללים גם סדנאות מרוכזות בארגון וכלים להמשך לימוד עצמי. עבור אנשי הפיתוח בארגון מדובר במתנה יקרה מפז, גם לקראת המשרות הבאות. עבור הארגון כולו, לא פעם יש בזה ערך מוסף עד רמת החזון - עצם הלמידה, עצם השיח הפתוח והאינטליגנטי בין ספקית הטכנולוגיה לצרכניה, יוצר מודעוּת רבה יותר ליכולות ואפילו לצרכים, ובהתאם - גם לפתרונות האפשריים והרצויים.    

במיקרוסופט מעודדים הפצת ידע ויווצרותן קהילות קוד פתוח. בתקופת הקורונה אף יזמו ופיתחו קורסים מקוונים בחינם, כדי לסייע למיליונים ברחבי העולם לנצל את הזמן הפנוי לגיוון סט הכישורים והידע האישי. תשומת לב מיוחדת מקדישים במיקרוסופט לסטארט-אפים דרך חממות והאבים טכנולוגיים, ובפרט בתחומים המשיקים ליעדי פיתוח בר קיימא (SDGs). "אין לנו עניין להשאיר את הידע אצלנו", אומרת  פינקל, "הרחבת המעגל של מפתחים מקצוענים ומומחי IT עם הבנה עמוקה של יכולות הענן ויתרונותיו היא חלק מהתפיסה הארגונית שלנו".    

אין ספק שהמגפה העולמית נתנה דחיפה משמעותית לתהליכים שהחלו להתרחש עוד קודם לכן, אבל הפכו בחלקם מתוכנית עבודה עתידית - או אולי אפילו נתפסו כמותרות - לצורך ממשי ודחוף. בכל מה שקשור לטרנספורמציה דיגיטלית, הענן הציבורי המקומי צפוי להיות גיים צ'יינג'ר של ממש.