עיצוב מסחרי: כלי למימוש הפוטנציאל העסקי

לא מעט מנהלים כבר הבינו את הכוח שטמון בעיצוב נכון לטובת שיפור היעילות והעלאת מורל צוות העובדים. אך חשוב לבחור במעצב המתאים שידע להשתמש בכלים הנכונים למימוש החזון הרצוי

מאור מואיגר ושרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עיצוב מסחרי: כלי למימוש הפוטנציאל העסקיצילום: shutterstock
מאור מואיגר ושרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

קיימים מגוון כלים שמטרתם למתג את העסק באופן הרצוי, אחד מהם הוא עיצוב נכון. סביבת עבודה מאורגנת ומסודרת יכולה לתרום רבות למורל העובדים – מה שמשפיע ישירות על תפוקת ואיכות העבודה שלהם. מנהלים רבים כבר הבינו שבעיצוב מסחרי חכם טמונים לא מעט יתרונות, אך לבחירה באדם שמוציא לפועל את החזון חשיבות גבוהה לטובת מוצר סופי אפקטיבי ומשביע רצון. בין המעצבים בתחום: דנה שקד, סטודיו Vivi's וליאת גוברין.

דנה שקד

דנה שקד, בעלת סטודיו לעיצוב פנים הפועל בתל אביב למעלה מ- 15 שנה, מתמחה בעיצוב חללים מסחריים, בעיקר חללי הסעדה, מכירה ועבודה. הסטודיו מעצב עבור עסקים מגוונים מתחומים שונים ובגדלים הנעים החל מ- 30 מ"ר ועד 3,000 מ"ר, בהם: בתי קפה, מאפיות, מסעדות, מעדניות וחנויות, כמו גם חללי עבודה משותפים ומשרדי היי-טק.

הקו העיצובי המאפיין את הפרויקטים אותם מעצבים בסטודיו נובע מתוך תודעה עסקית מפותחת שנבנתה בשנים רבות של ניסיון. כל החלטה עיצובית שמתקבלת בתכנון ועיצוב החללים המסחריים מוכוונת רווחיות והחזר השקעה בזמן קצר, לצד הצורך באיזון בין הפונקציונלי לאסתטי. בשל העלות הגבוהה של כל מ"ר בחלל מסחרי, חשוב לדעת כיצד למקסם את מלוא הפוטנציאל בחלל.

הקו העיצובי המאפיין את הפרויקטים אותם מעצבים בסטודיו נובע מתוך תודעה עסקית מפותחתצילום: תומר רובנס

"בעלי העסקים מחפשים כיום דרכים שונות להתייעל"

"בשנה האחרונה תחום המסעדנות, כמו תחומים רבים אחרים, עבר שינוי מדהים שעוד רבות ידובר בו. בעלי העסקים מחפשים כיום דרכים שונות להתייעל ולהעלות את ההכנסות והרווחיות בעסק ואני, כמעצבת חללים מסחריים, נדרשת 'להצדיק' את החלל הפיזי ביחס לעולם הווירטואלי של משלוחים ועבודה מהבית", אומרת מעצבת הפנים דנה שקד.

"ה'הצדקה' הזו מתבקשת בשני מובנים – מצד אחד אנחנו רוצים למשוך את הלקוח שיגיע פיזית לחנות, לכן חווית הקנייה בחלל צריכה להתעלות על חווית הקנייה באון ליין או לפחות להעניק ערך מוסף כלשהו. במקביל, בעל העסק רוצה להתייעל ולמקסם את השטח הנתון תוך הגדלת סל הקניה של הלקוח. לכן, בתי קפה ומסעדות רבות שינו את צביונם והסבו ברמה כזו או אחרת שטחים בלתי מבוטלים בעסק לטובת 'פינת מעדניה', כזו המאפשרת מכירת חומרי גלם ומוצרים משלימים ארוזים וממותגים בעלי חיי מדף ארוכים מבלי שיהיה צורך במטבח גדול, עובדים רבים ותהליך תפעולי מסועף".

דנה מסבירה כי אם בעבר היא נדרשה לתכנן חללי הסעדה עם כמה שיותר שולחנות וכסאות לישיבה במקום, היום הכמות הצטמצמה והיא מתכננת עמדות מודולריות של מידוף למוצרים משלימים, כאשר העקרונות המובילים בתקופה זו הם: גמישות, יצירתיות ומיקוד. "היום, יותר מאי פעם, חשוב להקפיד על תכנון חכם, כזה המביא בחשבון את כלל הפרמטרים העסקיים. אם לפני כמה שנים היו מגיעים אליי לקוחות ומבקשים 'שיהיה יפה', היום כולם מבינים שבכוחו של תכנון נכון ועיצוב מדויק, להביא להצלחה עסקית גדולה", היא ממשיכה. "אני שמה דגש רב על מתן פתרונות פונקציונליים אשר יאפשרו לעבוד ולתת שירות בצורה הכי טובה ומהירה שיש החל משימוש בחומרים עמידים לוונדליזם ברמה גבוהה ועד חישוב צעדיו של כל עובד בעמדת העבודה מתוך הבנה שכל צעד מיותר שהעובד עושה, יפגום באיכות השירות".

"כל החלטה שמתקבלת חייבת להיות רווחית"צילום: ניצן הפנר

דרך עיניי הלקוח

כדי למקסם רווחים, בתכנון וחלוקת החללים בתהליך עיצוב פנים של מסעדה, עיצוב בית קפה או עיצוב פנים של מעדנייה, מתייחסת דנה גם לתנועה של הלקוח בחלל. מה הוא רואה כשהוא רק נכנס, מהם המקומות האסטרטגיים למקם בהם את המוצרים על מנת שתתבצע מכירה, מהו גובה המידוף האידאלי, מהי התאורה המתאימה וכל אלמנט נוסף שיכול להשפיע על השהות של הלקוח, כדי שעד שיגיע לקופה הוא אכן ייחשף לכל המוצרים והשירותים שהעסק מציע.

"זוהי מלאכת מחשבת בה אנחנו מתעדפים מוצרים מסוימים על-פני אחרים, נעזרים במתודות ותיאוריות של מכירה ושיווק, ארגונומיה ומשתפים פעולה עם יועצים אסטרטגיים, יועצים קולינריים, מתכנני מטבחים ואנשי מיתוג", מסבירה דנה. "המטרות הן לדבר בשפה של הלקוחות, לייצר אחידות, במסר ובמותג ולספר את הסיפור של העסק באופן ויזואלי בעזרת חלוקה נכונה של החלל, חומרים, צבעים ותאורה, כך שחווית הלקוח תהיה נעימה והוא יגדיל את סל הקנייה שלו, זה אתגר בכל פעם מחדש והסיפוק הכי גדול שלי בעבודה".

דנה שקד
יגאל אלון 94 א', תל אביב
טלפון: 050-7870048
מעבר לאתר >>
לעמוד הפייסבוק >>
לחשבון האינסטגרם >>

בשיתוף דנה שקד

-----------------------------------------

Vivi's: עיצוב מסחרי מבוסס פסיכולוגיה סביבתית

נסו לרגע לדמיין את עצמכם עובדים בשני משרדים שונים – האחד אפרורי ומשמים, עם נורת פלורסנט שמהבהבת לכם מעל הראש והשני עטוף בצבעים רכים, ברהיטים שנבחרו בקפידה כדי להעניק לכם נוחות מרבית ובעציצים שמפיחים חיים בחלל. אין באמת צורך לשאול באיזה מהם לדעתכם תהיו יותר יעילים, נכון?

"צבעים יכולים לגרום לנו להיות רגועים או מתוחים" ויויאן ברמןצילום: Q Elite Beauty

ככל שהעולם מתקדם, יותר ויותר מנהלים מבינים כמה כוח יש לעיצוב נכון בשיפור היעילות והעלאת שביעות הרצון של העובדים. עיצוב נכון, מותאם וחכם תורם רבות לחיזוק מאמצי המיתוג של הארגון. בעשורים האחרונים אף נולד תחום מחקר חדש בשם "פסיכולוגיה סביבתית" שנועד להבין איך בדיוק סביבה בנויה משפיע על הנפש, המצב הרגשי ואפילו תפקוד המוח של כולנו.

ויויאן ברמן, מעצבת פנים בהווה וסמנכ"ל משאבי אנוש בהייטק בעבר, העמיקה רבות בנושא מרתק זה, תוך התמקדות באופן שבו צבעים משפיעים עלינו. עכשיו היא משתפת בתובנות שיכולות לסייע לכולנו להפיק ערך חשוב לקידום המטרות העסקיות שלנו: "לצבעים יש כוח אדיר. הם יכולים לדוגמה להגדיר את תחושת ה'ביחד' שלנו, לגרום לנו להיות רגועים או מתוחים, להיות יותר או פחות פרואקטיביים – ואלו רק דוגמאות בודדות מבין מגוון עצום של השפעות שנחקרות".

לאורך דרכה המקצועית, ויויאן למדה עיצוב פנים והשלימה תואר ראשון באומנות ותואר שני בניהול משאבי אנוש. כשעבדה במשך 16 שנים כסמנכ"ל משאבי אנוש, היא הבינה בין היתר איך לשלב בין שתי התשוקות הגדולות בחייה, תוך שימוש בעיצוב "חכם" להעצמת רווחת העובדים. בהמשך היא בחרה למנף את סל הכישורים הייחודי שגיבשה והקימה סטודיו לעיצוב שנושא את שמה - Vivi's.

המרחב שנוצר הוא מאוד נעים וביתי – שם אנשים יכולים לנקות את הראש ולמלא את מצבורי האנרגיותצילום: צילום עצמי

"מטרות וערכי הארגון משפיעים על העיצוב"

אם אתם חושבים לרענן את חלל העבודה שלכם, אל תשכחו לשלב בתהליך גם את ערכי הליבה של הארגון. להלן סיפור שימחיש איך עיצוב רגיש לערכים יכול להביא לסימביוזה בארגון. השנה, ויויאן השלימה פרויקט עיצוב למשרדי סטארטאפ בתחום הרפואה. "'אני זוכרת שהמנכ"ל ביקש משרדים ורסטיליים וצבעוניים, אבל לא מנקרי עיניים", היא מספרת.

במקרה הזה, ויויאן קיבלה המון חופש פעולה ואף ניהלה את הפרויקט מטעם הלקוח. חופש הפעולה איפשר לה לחלום בגדול – ולהגשים. "זה ארגון שמרכז עובדים מכל קצוות החברה הישראלית. יש שם פרופסורים ודוקטורים, חרדים וצעירות תל אביביות. המנעד הזה הקסים אותי ורציתי שגם העיצוב ישקף את הגיוון שבמקום. התוצאה הסופית, לשמחתי, מאוד צבעונית וייחודית – אבל עם חוט מקשר מאוד ברור בין האלמנטים השונים ועם המון חשיבה מאחורי כל פרט קטן. ולא פחות חשוב עבורי, הפרויקט עמד בתקציב ובלוח זמנים סופר צפוף. המרחב שנוצר הוא מאוד נעים וביתי – עם חללים נפרדים שאנשים יכולים להשתמש בהם כדי לנקות את הראש ולמלא את מצבורי האנרגיות".

וכמי שכאמור הייתה סמנכ"לית משאבי אנוש בעברה, שואפת גם כיום בעבודתה כמעצבת לעשות קצת מעבר למצופה ממנה כדי לתרום לרווחת העובדים. "אני יודעת שאין מעסיקים שמתעוררים בבוקר עם מחשבה שאם יעצבו אחרת את המשרדים זה יגדיל את הרווחיות, אבל כשבוחנים את הנתונים בשטח מבינים עד כמה זה באמת יכול להיות אפקטיבי. בתהליך העבודה שלי עם הנהלת הארגון, אני משתמשת בניסיוני ומשקיעה זמן בלימוד ומיצוי ה-DNA הארגוני. אני מבינה מהם המסרים שרוצים להדהד לשוק, למשקיעים וללקוחות הפנימיים והחיצוניים. התוצאה היא עיצוב ייחודי שתפור בדיוק למידותיו, אילוציו, יעדיו ומסריו של הארגון".

Vivi's: עיצוב המבוסס על פסיכולוגיה סביבתית
למעבר לאתר >>
לפנייה במייל >>
טלפון: 052-3510-487

בשיתוף Vivi's

--------------------------------------------

ליאת גוברין

"עיצוב של חלל מסחרי אשר מתחיל בתכנון ותיעדוף נכון, בהכרח יביא לתוצאות טובות יותר גם כשמדובר בתקציב מוגבל", אומרת ליאת גוברין, מתכננת ומעצבת פנים, המתמחה בעיצוב חללים משרדיים ועיצוב ותכנון של דירות ובתים פרטיים. "אחד הדברים הראשונים שאני עושה בעבודתי הוא להקשיב ללקוח, להאזין למה שהוא אומר וגם למה שהוא לא אומר, כדי לדייק את הצרכים והרצונות ולהתאים אותם למציאות הן מבחינת האילוצים של החלל והן לתקציב. לעיתים יש צורך במציאת פתרונות יצירתיים הדורשים ראייה מרחבית וראיית עומק, כדי למקסם את הפונקציונאליות של החלל ולהתאימו לסוג העסק או הפעילות".

ליאת היא בוגרת תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון, שעסקה שנים רבות בתפקידים פיננסיים עד שהחליטה לעשות הסבה ולעסוק בתשוקה האמיתית שלה – עיצוב פנים. היום, היא מביאה לעיצוב הפנים את היכולות והכישורים שלה לרדת לרזולוציות ודיוקים במקביל לבחינה של התמונה הכוללת, הסתכלות על הפרקטיקה והפונקציונליות, כשמה שמוביל אותה בעבודתה הוא דבר אחד – שהלקוח יהיה מרוצה.

מבט מתוך חדר ההמתנה, הכולל גם את פינת האוכל לכיוון מבואת הכניסה. ניתן לראות גם את ארון החשמל שקיבל התייחסות מיוחדתצילום: שירה רוטקופף

"מגיל צעיר האומנות תמיד הייתה חלק ממני, אך אני גם יודעת שהטעם האישי שלי בעיצוב לא קובע", היא מסבירה. "אני מייעצת, מסבירה, תורמת מהידע והניסיון שלי, נותנת זוויות מבט שונות ופתרונות מגוונים, אך מי שבסופו של דבר מקבל את ההחלטה הוא הלקוח. לא פעם, כשהלקוח רואה בחזונו תמונה, שאני יודעת שהיא לא מציאותית, אשקף לו את החסרונות והיתרונות, אדגים בעזרת הדמיה ואכוון אותו לקבל את ההחלטה המיטבית עבורו. הרי הוא שכר את שירותיי כבעלת מקצוע ואם לא אעשה זאת אחטא לתפקידי".

הזדמנות לעשות שינוי אמיתי

אחד הפרויקטים הייחודיים של ליאת הוא עיצוב משרדים להנהלה של חברה המייצרת מערכות תעופה. חברי ההנהלה העתיקו את מושבם למקום חדש, מושכר, שלא היה מותאם כלל לצרכים שלהם, אך גם לא עמד לרשותם תקציב גדול. "נדרשו לא מעט שינויים כדי להפוך את החלל למקום עבודה נעים למנהלים, וכל זה כשהם נוכחים במקום וממשיכים להתנהל בשוטף. האילוץ המרכזי בגלל מגבלת התקציב היה לעשות שימוש מיטבי במה שיש ולשדרג אותו כך שיהיה פונקציונאלי ופרקטי, ללא פשרות על היופי והצבעוניות", מסבירה ליאת.

"בין הדברים הבולטים שאפיינו את החלל היו בעיית אקוסטיקה חמורה, חלוקת הסידור בחדרים שהייתה לא יעילה וריהוט שנותר במקום כ'ירושה' מהשוכרים הקודמים. אחרי מיפוי של הצרכים של כל אחד מהמנהלים תיעדפנו את נושא האקוסטיקה על-מנת שהם יוכלו לנהל שיחות וישיבות בחדרים בדיסקרטיות. בהמשך, הסידור בתוך החדרים תוכנן באופן שונה, נוספו וילונות להצללה ועוצבו החללים המשותפים, כמו: מבואת הכניסה, חדר ההמתנה והאירוח הסמוך לכניסה שבו גם פינת אוכל נעימה, חדרי הישיבות וגם המטבחון, שבו איזור דלפק הישיבה הצמוד לקיר קיבל טוויסט עיצובי בצורת טפט המדמה את חלקו הפנימי של מטוס. כשהגענו לשלב של הסטיילינג לקירות התברר לי שהמנכ"ל הוא צלם חובב. קיבלתי גישה לתיקיית התמונות שלו וממנה בחרתי צילומים נבחרים שהודפסו ומוסגרו והיום הם מעטרים את כל המשרדים והחלל המשותף של החברה, לצד שימוש באלמנטים מיתוגיים של החברה".

חדר הישיבות הגדול והשולחן שתוכנן ונבנה במיוחד עם מיקום ייעודי לחיווט ואחסון. על הקירות עוצבו טפטים ייחודייםצילום: שירה רוטקופף

פרויקט נוסף של ליאת היה תכנון ועיצוב של חלל בחטיבה הצעירה של בית ספר, אותו חלקו ילדי הגן וילדי כיתה א'. הצורך שעלה היה חלוקה נעימה של החלל לפינות תוכן שונות, בהן הילדים יוכלו לנוע בביטחה תוך זרימה טבעית ממקום למקום. החלל עוצב בצבעוניות מזמינה, תוך שילוב לוחות קיר מחיקים גדולים, שילוט מאיר עיניים, פינות רביצה וריהוט המותאם לגילם.

"כל פרויקט של עיצוב חלל מסחרי הוא הזדמנות לעשות שינוי אמיתי כשהמטרה היא להפוך אותו למקום בו ניתן להמשיך לפעול ולעבוד בצורה שהיא גם יעילה וגם נעימה, הרי זהו מקום בו שוהים שעות ארוכות מדי יום. כשהלקוחות מביעים שביעות רצון מהתוצאה הסופית, בין אם מדובר במבוגרים או בילדים, זה סיפוק שאין כמוהו", מסכמת ליאת.

ליאת גוברין
טלפון: 054-8882842
מעבר לעמוד הפייסבוק >>
לעמוד האינסטגרם >>

בשיתוף ליאת גוברין