Greenwork: מתיחת הפנים של פארק העסקים יקום

קרן JTLV2, שרכשה 50% ממתחם העסקים במרץ 2020, הצליחה לנצח את כל התחזיות הקודרות ולהפוך את מתחם העסקים Greenwork המחודש לסיפור הצלחה

רננה מור
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
Greenwork: מתיחת הפנים של פארק העסקים יקום
רננה מור
תוכן מקודם

מתחם העסקים Greenwork, המשתרע על פני 67,000 מ"ר בקיבוץ יקום, עבר השנה מתיחת פנים מהפכנית לאחר ש-50% ממתחם העסקים יקום נרכש על ידי קרן JTLV2 והפך בעיתות מגיפת הקורונה לאחד מפארקי העסקים הנחשקים בענף המשרדים. בטרם הרכישה, פארק העסקים יקום (יורופארק), סבל מתפוסות נמוכות ובהעדר שוכרים למרות מיקומו האטרקטיבי. לקרן JTLV2, שהחליטה לרכוש את המתחם, היה ברור כי נדרשת חשיבה אסטרטגית ושינוי עומק, שתחילתם בעיצוב נראות המתחם, לרבות עבודות בניה ושיפוצי שטחים נרחבים בתוספת התאמת החללים לצרכי החברות בשנת 2021. החזון של JTLV2, בהובלת מירית אסף, מנכ"לית Greenwork, היה לאחד קהילה של שוכרי המקום הקיימים עם שוכרים חדשים תוך חיבור המתחם לצרכים של שוק העבודה המודרני. הדגש היה לייצר תחושה של פארק עסקים בשילוב עם תחושת אירוח שתחבר את העובדים למקום ותיצור להם חווית משתמש חד פעמית. החזון הזה השתלב היטב עם השינויים שחלו בשוק העבודה בשנת הקורונה, וייתכן שזהו חלק מהצלחת המתחם, שמציע חללי עבודה פנימיים וחיצוניים משותפים, ומרחבים ירוקים בסגנון הקיבוץ של פעם מבחוץ.

סביבת עבודה שהיא חוויה כוללת

מתחם המשרדים יורופארק הוקם בתחילת שנות ה-2000 על ידי קיבוץ יקום וחברת דרבן, מקבוצת אליעזר פישמן. שלמה גוטמן, שותף מנהל הקרן ב-JTLV2, אומר: ״ אחרי היציאה ממשבר הקורונה, חברות גדולות מבינות כי יש צורך בשילוב מודלי העסקה. מעסקים מבקשים להוזיל את הוצאותיו השוטפות, באמצעות מעבר מאזורי התעסוקה בערים למתחמי תעסוקה מרוחקים המציעים נגישות תחבורתית״.

המתחם ממוקם בסמוך לכביש מספר 2 (כביש החוף), בקרבה לתחנת הרכבת בית יהושוע. הוא כולל חמישה מבנים בני שלוש קומות ומוקף שדות חקלאים מוריקים, המשרים אווירה שונה מאוד מזו של מתחמי העסקים המוקפים בטון שמאפיינים את ערי המרכז. אסף החליטה למנף את הפוטנציאל לאווירה שונה לגמרי מזו של המתחרים והפכה אותו לחלק מהחזון של Greenwork. ההחלטה ליצור במתחם חוויה כוללת וגיבוש קהילה אמיתי ופעיל בידלה את Greenwork, ומיצבה אותו כמתחם אטרקטיבי ושונה. לא עוד השכרת משרדים וחניה, אלא סביבת עבודה שבאמת כוללת את כל הסביבה, בתוך המשרדים ומחוץ להם, כזו שהעובדים מגיעים אליה בבוקר ושמחים לקחת בה חלק. מלבד שיפוץ המשרדים והתאמתם לסטנדרטים של חברות הייטק, הוקמו בפארק המקיף את המתחם פינות ישיבה עם עמדות טעינה, שולחנות ועמדות עבודה חיצוניות כך שהעובדים יוכלו לעבוד מחוץ למשרד מוקפים בשדות חקלאיים, נוף ירוק ופתוח ואווירה רגועה ומעוררת השראה. במתחם פועלות מספר משאיות פוד טראקס, כך שהעובדים יוכלו לאכול את ארוחת הצהריים באוויר הפתוח, אם יבחרו. בתוך המבנים הוקם חדר כושר ומתקני ספורט לטובת יושבי המתחם, בריכה ושלל פעילויות ספורט כמו קבוצת ריצה, יוגה, פילטיס, מדיטציה ועוד.

הגישה של פעילות לרווחת העובדים אינה חדשה, אבל עד היום אפיינה בעיקר את חברות ההייטק בישראל. ב- Greenwork החליטו שאפשר להרחיב את הגישה ולהפוך אותו לחוויה שחברות מכל התחומים יוכלו ליהנות ממנה. אך הבידול לא הסתכם רק בחוויה המשתמשים, ובקרן JTLV2 ובקיבוץ יקום שאפו לממש חזון גדול יותר ב- Greenwork. הקרן, שהוקמה ב- 2011 על ידי עמיר בירם ושותפים ישראלים נוספים, הצהירה על השאיפה לחבר בין נכסי הנדל"ן שלה ובין הקהילה. ב- Greenwork קידמו את השאיפה עם הרבה פעילויות מגוונות ומשותפות לכל החברות במתחם, יצירת אפליקציה שנותנת שירות ומחברת בין עובדי המתחם וגם פעילויות קהילתיות כמו הזמנת מד"א למתחם אחרי אסון מירון כדי לאסוף תרומות דם או מתן חיסוני קורונה במתחם לכל העובדים. ב- Greenwork יצרו פורום של מנהלות משאבי אנוש מחברות כמו פז, דלק, הוט ועוד רבות אחרות. הפורום יצר שיתופי פעולה רבים בין החברות ואווירה שונה ומיוחדת בהשוואה למתחמים אחרים. המיתוג מחדש לווה בפעילות שיווקית שיצרה את הבאז המתאים, ובעקבותיו הגיעו הלקוחות.

נוסעים נגד הפקקים

מתחם העסקים ביקום ממוקם במרחק 15 דקות מתל אביב ו-10 דקות מהרצליה פיתוח, אבל אם עד השנים האחרונות חברות העדיפו את מתחמי העסקים במרכז הערים, המציאות התחבורתית בישראל שינתה את ההעדפות. ב- Greenwork מינפו את השינוי הזה, והפעילו שירותים קבועים של  שאטלים מהרכבת לטובת כל עובדי החברות השוכרות משרדים במתחם. הפקקים העצומים, שרק גדלו בשנים האחרונות, גרמו לכך שעובדים המגיעים מאזורים כמו פתח תקווה, חולון, בת ים ואפילו תל אביב, הגיעו מהר יותר ליקום מאשר למרכז תל אביב או רעננה. כך, חברות שחיפשו פתרון לבעיה התחבורתית מצאו אותו ב- Greenwork.

מיקומו של מתחם Greenwork  הוא בבחינת הזדמנות גם בתחום ההון האנושי. הנסיעה נגד כיוון הפקקים והמיקום האסטרטגי מקל על חברות בגיוס עובדים חדשים שנרתעים מהכניסה לערי המרכז הפקוקות, וגם בגיוסים נרחבים של כוח אדם שאינו נייד בחברות שנותנות שירותים.

קיבוץ יקום, שבבעלותם 50% מפארק העסקים וקרן JTLV2, שרכשה 50% מפארק העסקים יחד עם כלל ביטוח במארס 2020, אופטימים לגבי החוסן של שוק המשרדים. ״בתשעה חודשים בלבד, ובשיא תקופת הקורונה, תפוסת הפארק עלתה ב-30%״, ציינו בקרו, ״כיום התפוסה בפארק מסתכמת ב-80% בעקבות השקעה בחידוש המתחם״.

המתחם מאכלס כיום חברות ממגוון תחומים, כמו הוט, פז, דור אלון, דלק, אקווריוס ואוגווינד מתחום ההייטק, סגרמנטה מתחום המידע, מיינדספייס (חללי עבודה משותפים) ועוד רבים אחרים. למרות התחזיות השחורות בתחילת הדרך, ב- Greenwork מסכמים את השנה בסיפוק, ובטוחים שאם בשנה של משבר כלכלי הצליחו לייסד מותג מצליח, השנה שלפניהם תמצב אתGreenwork  כסיפור הצלחה ארוך טווח.

לפרטים נוספים >>