כך הופכת חברת BPM פרויקט בנייה מורכב לפשוט

"כשמנהלים פרויקט במודל BIM יודעים מראש בדיוק איך הוא יתבצע בפועל, עוד בשלב התכנון", מדגיש אורי אהרון, מנכ"ל החברה, אותה הקים יחד עם האדריכל ג'וליאן פרנקו ומהנדס המכונות שי נחשון. בריאיון הם מפרטים על האתגרים בתחום והפתרונות המתקדמים שמתמודדים איתם בהצלחה

מאור מואיגר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כך הופכת חברת BPM פרויקט בנייה מורכב לפשוטצילום: shutterstock
מאור מואיגר
תוכן שיווקי

בשנים האחרונות, הופכים פרויקטים בענף הבנייה למורכבים הרבה יותר משידענו בעבר. הקידמה הטכנולוגית, היבטי איכות הסביבה, ודרישות הלקוחות לסביבת עבודה מאתגרת יותר יוצרים רף מורכבות גבוה בפרויקטים בתחום הבנייה בהשוואה לפרויקטים לשנים קודמות.

דרישות אלו ואחרות עוררו צורך בתפיסת עבודה שונה משנהגו בעבר, אך ארגז הכלים בו נהגו לעשות שימוש בשלבי התכנון והביצוע לא סיפק מענה הולם לדרישות ולקידמה, מה שגרם לעיכובים בלוחות זמנים, לשינויים במהלך הפרויקט וכמובן - להוצאות נוספות מעבר לתקציב.

כחלק מחיפוש כלים טובים יותר, החלו יותר ויותר גופים לעשות שימוש במתודולוגית BIM (Building Information Modeling), לא עוד תכנון שלא יורד לפרטי פרטים, אלא כזה שיודע לקחת בחשבון את כלל הדיסיפלינות ולשלבן בתכנון בצורה קפדנית ומתואמת. כיום, התכנון והביצוע בסביבת עבודה מכוונת BIM הולכים ותופסים חלק ניכר בפרויקטים בארץ ובעולם בכלל.

את הצורך הזה היו חברות שזיהו והבינו כבר לפני שנים רבות ואף היו מהחלוצות שהטמיעו, אפיינו ותמכו בפרויקטים בסביבת עבודה מוכוונת BIM.

אחת החברות האלו היא בי.פי.אם (BPM) הנדסה וניהול פרויקטים, אשר הוקמה על-ידי האדריכל ג'וליאן פרנקו, מהנדס המכונות שי נחשון והמהנדס האזרחי אורי אהרון. אחד היתרונות הגדולים של החברה הינה השילוב בין אדריכל, מהנדס מכונות ומהנדס אזרחי. יתרון זה בא לידי ביטוי בהבנה טובה יותר של הפרויקטים, לרבות דרישות הלקוח, מגבלות הקבלנים והמתכננים. החברה כיום נחשבת לאחת הבולטות בשוק ומעורבת בפרויקטים רבים ומגוונים, בהם פרויקטים מהמורכבים ביותר בארץ.

החברה מספקת שירותי ניהול מודל BIM ותיאום מערכות בסביבת עבודה מכוונת BIM. כחלק מעבודתה, היא מתאמת בין גורמים שונים במיזמי בנייה ולמעשה משמשת כמנצח שמוביל את תזמורת המתכננים לכדי סינרגיה מושלמת, כאשר המטרות הסופיות הן חיסכון בזמן ובכסף לצד קבלת מוצר ברמה גבוהה יותר מבעבר. ניהול התכנון והביצוע בסביבת עבודה מכוונת BIM אינה רק שיטת עבודה, זוהי כאמור מהפכה של ממש בתחום הבנייה, שיש לה השלכות מרחיקות לכת על ההצלחה של פרויקטים.

כיום ניתן לייצר הדמיות מורכבות בתלת מימד אשר יודעות לקחת בחשבון את כל המערכות המעורבות בפרויקטצילום: shutterstock

מהפכה בתחום הבנייה

"העבודה בסביבה כזאת מאפשרת לצמצם במידה ניכרת את טווח הטעות", אומר אורי אהרון, המשמש גם כמנכ"ל BPM. "המערכת עוזרת להבין בדיוק אילו חומרים ישמשו לפרויקט, לתכנן כמויות, אורכים, רכיבים וחשוב לא פחות – לראות איך המערכות השונות ישתלבו זו עם זו. כשמנהלים פרויקט במודל כזה, יודעים מראש בדיוק איך הוא יתבצע בפועל, עוד בשלב התכנון, יכולים לבצע שינויים ותיקונים מראש, ולמצוא פתרונות היקפיים לבעיות לפני שהן בכלל הופכות לבעיות", יתרה מזאת, הלקוח יכול להיכנס למבנה, לראות את תצורתו הסופית באמצעות משקפי תלת מימד ולהבין בצורה מוחשית הרבה יותר את הפרויקט.

שי נחשון, שמוביל בחברה את תחום ניהול התכנון, מוסיף: "למעשה, כל פרויקט שלנו נבנה לחלוטין במחשב. אתה רואה ברמת דיוק מרשימה איך הוא ייראה בפועל, איך כל המערכות יתפקדו בזמן אמת ואת כל הבעיות שבמצב אחר הקבלן היה פותר בשטח. המטרה היא להגיע למינימום טעויות וחריגות בתקציב".

אולם כדי באמת להצליח לצמצם את הטעויות וההתנגשויות למינימום האפשרי, נדרשת לא רק עבודה עם מערכת מתקדמת, אלא גם הבנה כיצד להפיק ממנה תועלת מרבית. על מנת לעמוד במשימה הזאת, פועלים ב-BPM 15 אנשי מקצוע – בהם אדריכלים, מהנדסים והנדסאים מנוסים. "אלו אנשים שמכירים את השטח ואת העבודה הייחודית בתחום הבנייה – ויש להם ידע רב, אבל גם תודעת שירות גבוהה – וזה דבר שתורם להצלחת הפרויקט לא פחות מהמקצועיות", מדגיש אורי אהרון.

כיום, BPM מספקת שירותים לגופים ממשלתיים, מוסדות, חברות פרטיות וגורמים נוספים, מהמוכרים והמובילים בישראל. עם לקוחות החברה נמנים בין היתר משרדי ממשלה, חברות פרטיות וציבוריות. אחד מהפרויקטים המורכבים שהחברה לקחה בו חלק הוא הקמה של בסיס חיל האוויר (בח"א 21) באזור באר שבע, כחלק מפרויקט העל של מעבר בסיסי צה"ל לנגב. שי נחשון מסביר מדוע מדובר בפרויקט מורכב כל כך: "בפרויקט הזה היו מעורבים עשרות מתכננים שפעלו בכמה צוותים שאין ביניהם יותר מדי קשר – אנחנו השתמשנו במגוון יכולות BIM לריבוי שימוש בענן Autodesk 360, וייצרנו סביבת עבודה המתאימה ומתאמת בין כל הגורמים המעורבים".

תיאום מורכב זה הוא בדיוק מה שהחברה מתמחה בו, אך אנשיה מבינים כי האתגר היה משמעותי אפילו יותר אם לא היו עובדים בסביבה מכוונת BIM. ג'וליאן פרנקו מספר: "המודל אפשר לנו להבטיח שבכל פעם שמתכנן אחד עושה שינוי במבנה, כל מי שצריך לדעת מזה יידע באותו הרגע ויבצע שינויים בהתאם. בצורה הזאת, כל שרשרת השינויים שנדרש לבצע נעשית מהר מאוד, דבר שרק מי שמכיר את הפרויקטים האלו מבפנים יודע כמה הוא משמעותי וחוסך זמן ומשאבים".

בפרויקט הזה, כמו גם בפרויקטים דומים אחרים, החברה הופקדה על משימה כפולה ומורכבת. אנשיה עסקו גם בתיאום מערכות בתוך המבנים עצמם, אבל גם בתיאום עם מערכות חיצוניות – כלומר תשתיות שמתחברות לחשמל, למים ולתקשורת בכל הבסיס.

"בעצם נדרשנו לדאוג לכל השרשרת שעוברת מהמנורה שבחדר מסוים ועד ללוח החשמל הראשי בבסיס", מספר שי נחשון. "זה פרויקט מאוד מורכב כי בין כל הגורמים המעורבים בו, צריך לוודא ששום דבר לא נופל בין הכיסאות. בנוסף, עשרות המתכננים שעובדים בו נמצאים בשלבי תכנון שונים בכל רגע נתון ואנחנו צריכים לדאוג שהסנכרון ביניהם יישמר על אף הפערים האלו.

"בנוסף, בפרויקט זה הטמענו את יכולות ניהול הביצוע באותה סביבת תכנון. בדרך זאת, ניתן לצפות בכל רגע במידע התכנוני העדכני ביותר, לרבות RFI, סבמיטלים, תהליכי עדכון ותכנון עובדים. אפשרנו לקבלן להפנות שאלות ישירות מהתכנון עצמו ובכך נחסך זמן יקר בשלבי הביצוע הקריטיים".

ממתחם האלף ועד למשרדים של Apple: הצצה לפרויקטים המסקרנים בישראל

כאמור, התיאום בין הגורמים השונים בתכנון הפרויקט נחשב לאחד האתגרים הגדולים בענף הבנייה. לאורך דרכה, סיפקה BPM שירותי תיאום מערכות לשורה של פרויקטים מסקרנים ומוכרים, בהם אחד הפרויקטים הראשונים בישראל שבוצע כולו בסביבה מותאמת BIM.

הפרויקט הזה הוא הקמת "מתחם האלף", של חברת דיסקונט, המרכז את כל המשרדים של הבנק ושל חברות הבת – מרכנתיל, כאל ועוד. אורי אהרון מספק מבט מבפנים על אופן הביצוע של הפרויקט: "התכנון כאן נעשה בשיטת 'ביג רום' – כלומר מרכז תכנון אחיד שאנחנו ניהלנו בפועל. מרכז כזה כולל מתכננים מכל מקצועות הליבה שמעורבים בפרויקט – אדריכלות, תכנון מבנה, מיזוג אוויר, חשמל ואינסטלציה".

העבודה המשותפת של כל הגורמים באותו החדר תורמת לשיפור הדיוק של התכנון בכל הגזרות ולייעול הפרויקט כולו. עם זאת, כדי שהעבודה המשותפת באמת תתבצע בצורה אפקטיבית, נדרש גורם מנוסה שירכז את המאמצים וכמובן, כפי שכבר הבנו, סביבת עבודה דינמית ומתוחכמת.

משימה דומה קיבלה החברה גם בתכנון המשרדים של חברת Apple, שם האתגר היה לקשר בין  קבוצה של מתכננים שהייתה אחראית על השלד לבניין עצמו, לבין קבוצה אחרת של מתכננים שעובדת בתוך Apple ואחראית על עיצוב החלל הפנימי.

"החיבור בין שתי הקבוצות האלו הוא משימה שעליה קם ונופל כל הפרויקט, כי פערים בתקשורת יכולים להביא לטעויות נגררות שיעלו המון כסף ויאריכו את זמן הביצוע", מוסיף שי נחשון.

"גם בפרויקט הזה, ובכל פרויקט אחד שדורש תיאום מורכב בין גורמים שונים, אנחנו כותבים פרוטוקולי שיתוף פעולה למתכננים. בכל פרויקט נדרשת גישה קצת שונה וחשיבה מעמיקה על הצרכים הייחודיים, הטכנולוגיות הנדרשות או שיטת העבודה המתאימה ביותר. זו עבודה שדורשת לגשר על המון פערים ונדרשים מאמצים רבים  בכדי להבטיח סינרגיה מושלמת בין כלל הגורמים שיתרמו להצלחה או לכישלון של התהליך כולו".

BPM – ניהול BIM ותיאום מערכות
לאתר החברה >>
לפנייה במייל >>
טלפון: 037333490