עיצוב משרדים על-פי הפסיכולוגיה הסביבתית: הכלי הניהולי שמעסיקים לא מכירים

"אני שואפת לפעול בתפר העדין שבין צורכי המעסיק, אילוצי השטח והצרכים של העובדים", מדגישה מעצבת הפנים ויויאן ברמן, בעלת סטודיו שנושא את שמה – Vivi's. בריאיון היא מספרת מה הופך עיצוב לחכם, כיצד הוא יכול לתרום לרווחת העובדים ואף לשפר את ביצועיהם

מאור מואיגר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פינת המתנה במשרדי חברת סטארט אפ פתח תקווהצילום: צילום עצמי
מאור מואיגר
תוכן שיווקי

מאז שהיא זוכרת את עצמה, ויויאן ברמן, מעצבת פנים בהווה וסמנכ"ל משאבי אנוש בתחום ההייטק בעבר, תמיד ניווטה בין שתי תשוקות שהניעו אותה: התשוקה להבין ולהניע אנשים והתשוקה לאסתטיקה, אומנות ועיצוב. סקרנותה להבנת אנשים הובילה אותה ללימודי תואר שני בניהול משאבי אנוש ואהבתה לאומנות הובילה אותה ללימודי תואר באומנות וללימודי עיצוב פנים.

במשך 16 שנים, במהלך תקופת עבודתה כסמנכ"ל משאבי אנוש, העסיקה אותה המחשבה על רווחת העובד, החיבור שלו לארגון ויצירת תרבות ארגונית שמעצימה את העובדים ויוצרת חדוות עבודה ומסירות. לשם כך גייסה ברמן את הידע אותו רכשה בתחומי העיצוב וחקרה את תחום הפסיכולוגיה הסביבתית. השאלה שהובילה אותה הייתה: איך עיצוב מרחב העבודה יכול לתרום להישגי העובדים ולהוביל את הארגון ליעדים האסטרטגיים שהגדיר?

ויויאן ברמןצילום: צילומי תדמית של Q Elite Beauty

התובנה המשמעותית ביותר שגיבשה בדרכה זו היא שעיצוב "חכם" יכול לתרום גם לרווחת העובדים ולא פחות מכך גם לאופן שבו הלקוחות והספקים תופסים את מיצוב הארגון. כשהרגישה שהיא מעוניינת באתגר חדש ובשינוי מקצועי, החליטה ויויאן למנף את הסינרגיה שיצרה עם סל הכישורים הייחודי שלה והקימה סטודיו לעיצוב שנושא את שמה – Vivi's.

על פי תפיסתה, ייחודיות השירותים שהיא מעניקה ללקוחותיה העסקיים והפרטיים, טמונה ביכולתה לשלב בין כישרונה העיצובי ובין המיומנות המבוססת על ניסיונה רב שנים כחברת צוות הנהלה בתחום המשאב האנושי בארגונים. "אני שואפת לפעול בתפר העדין שבין צורכי המעסיק, אילוצי השטח והצרכים של העובדים. כדי לעשות זאת אני מבצעת בשלב מקדים ניתוח מעמיק של ה-DNA הארגוני ומתכננת מרחב עבודה פונקציונאלי, ולא פחות חשוב, כזה שייצור מרחב מגבש שמתאים באופן המדויק ביותר למטרות הארגון ולתרבות הארגונית".  

מהי פסיכולוגיה סביבתית ואיך היא יכולה להפוך לכלי משפר ביצועים?
"הפסיכולוגיה הסביבתית היא תחום חדש יחסית, המתמקד באופן כללי בהשפעה שיש לסביבה הטבעית והבנויה על נפש האדם, על מצבו הרגשי ומצב רוחו במגוון רחב של היבטים. מי שמעמיקים בתחום מגלים כיצד למרחב שבו אנחנו חיים ועובדים יש השפעה עלינו – גם אם אנחנו לא תמיד יודעים להבחין בה. ויויאן מסבירה: "ההשפעה הזאת יכולה לדוגמה להגדיר את תחושת ה'ביחד' שלנו, לגרום לנו להיות רגועים או מתוחים, להיות יותר או פחות פרואקטיביים – ואלו רק דוגמאות בודדות מבין מגוון עצום של השפעות אפשריות".

מדובר בתחום מסועף הכולל בתוכו תתי תחומים רבים. ויויאן בחרה להתמקד באופן שבו הצבעים מעצבים את ההרגשה שנחוות בחלל מרחבי העבודה. "אני חוקרת את הנושא וחושבת כל הזמן איך להשתמש בצבעים בקומפוזיציה של עיצוב החלל. אני בוחרת בקפידה את החומרים שאני משלבת בעיצוב מרחבי העבודה כדי להשפיע בין היתר על יעילות העבודה, הריכוז של העובדים, תחושת ה'ביחד' של העובדים, ותחושה נעימה במקום העבודה.

ככה הכל התחיל – מבנה משנות ה – 50 שהפך למשרדי הנהלה צילום: צילום עצמי

"אם משתמשים בהם בחוכמה, צבעים יכולים להיות גורם מרגיע ומאזן, אבל גם גורם ממריץ, שמחדיר אנרגיות ועושה בדיוק את ההיפך. כדי להבין איך להשתמש בהם כמו שצריך, חשוב ללמוד לעומק את ההשפעה שלהם בכל הרבדים – ולהבין אילו רגשות בדיוק אנחנו רוצים שיעוררו באלו השוהים במרחב המעוצב".

בארץ, המונחים האלו יכולים להישמע לחלק מהאנשים כמו מדע בדיוני, עם זאת, ככל שחולף הזמן, המושג "פסיכולוגיה סביבתית" צובר פופולריות בקרב ארגונים ברחבי העולם ומנהלים מבינים יותר ויותר את ההשפעה שיש למרחב העבודה, נוחות השימוש והארגון שלו על חווית העובד, יעילותו ותחושת השייכות והנאמנות שלו לארגון.

אזור ישיבה- משרד מנכ"לצילום: צילום עצמי

אלו העוסקים בתחומי הניהול ומשאבי אנוש, יודעים היטב שאחד האתגרים הגדולים ביותר שלהם הוא לנווט בין צרכים שלא פעם מתנגשים זה בזה – אלו של העובד ואלו של הארגון. "לא פעם, מדובר בשני כוחות מנוגדים שכל אחד מהם רוצה למשוך את השני אליו. אני כסמנכ"ל משאבי אנוש נדרשתי במשך שנים להיות הצד שמגשר בין העולמות האלו", מדגישה ויויאן.

"אני יודעת שרוב המנהלים אינם עסוקים במחשבה כיצד עיצוב המשרדים יסייע להם לגייס עובדים מצוינים ולשמר את אלו הטובים, רובם גם אינם מבינים עדיין איזו משמעות אדירה יש לעיצוב נכון בקידום המטרות העסקיות שלהם – וזה דבר שיש לו הוכחות. ברור שעיצוב לבדו לא יחולל מהפכה בתפקוד של העובדים או במיתוג של הארגון, אך עיצוב הוא בהחלט רובד נוסף וחשוב במיתוג העסקי ואם משתמשים בו נכון – הוא בהחלט יכול לתרום לכל הצדדים.

"אני לא קוסמת ואני לא יכולה לחולל לבד שינויים דרמטיים בארגון באמצעות העיצוב. אני כן מדגישה ללקוחות שלי שאם הם ישתמשו בכלי התומך הזה, התועלת יכולה להיות גדולה יותר משהם חשבו".

"כל מי שנכנס לא מפסיק לשבח"

ואם קשה להבין איך עיצוב וצבעים יכולים להשפיע על מהלכים עסקיים, אין כמו דוגמאות מהשטח כדי להמחיש את הסינרגיה הזו. כשהתבקשה ויויאן לשתף בדוגמה, היא נזכרה בכמה פרויקטים שלה, בהם כאלו של משרדי חברות סטארטאפ, אך בסופו של דבר בחרה דווקא בסיפור שונה לגמרי.

כאן הכל קורה – קפיטריה בחברת סטארט אפ פתח תקווהצילום: צילום עצמי

"לאחרונה סיימתי פרויקט תכנון ועיצוב למשרדי הנהלה בחברה די קטנה וצנועה. החלל, שנבנה בשנות ה-50, היה מלבני וצר, ושימש במשך שנים רבות כמחסן ציוד שהיה נטוש ברובו. כשהתחלנו לעבוד, היה לי חשוב לתת ביטוי לסגנון האישי של כל אחד מהמנהלים. כך יצרתי עיצוב שלא נופל מחברת הייטק, בתקציב מוגדר ולוח זמנים מאוד צפוף, גם כשהתנאים במרחב המעוצב היו מאתגרים הן מבחינת המקום והן מבחינת האקוסטיקה".

מנכ"ל החברה אף הגדיל וכתב כמה חודשים לאחר השלמת הפרויקט: "ויוי קיבלה לידיה מחסן ישן עם גג אסבסט וקירות מתפרקים ותוך חודשיים הצליחה במשימה לשביעות רצונה והכי חשוב, לשביעות רצוננו. היא חילקה את החללים בצורה נוחה לעבודה, תוך דגש על בידוד אקוסטי מושלם. היא הייתה קשובה לאורך כל הדרך ושמעה כל בקשה (גם כאשר נאמרה כדרך אגב), גחמה ורצון כזה או אחר, הכול תוך המון הכלה, הבנה, יצירתיות מרשימה וסבלנות אין סופית. כל מי שנכנס למשרד החברה לא מפסיק לשבח".

תכנון בתלת ממד למשרדים בחדרה – ככה מקבלים החלטות היום צילום: צילום עצמי

"המנכ"ל מדווח כי אחד הפידבקים המרכזיים שמתקבל מספקים ולקוחות שפוקדים את המקום הוא 'רואים שאתם חברה רצינית'".

לא הרבה אנשים היו מחליטים ככה באמצע החיים לעזוב תפקיד בכיר, מסודר ומתגמל כדי לשנות לגמרי את תחום העיסוק ולתת ביטוי לתשוקה שלהם. אך אם תשאלו את ויויאן, אין מאושרת ממנה על שבחרה לעשות זאת: "לשמחתי, הצעד האמיץ שלי לפצוח בקריירה שנייה מצליח לשלב את הטוב משני העולמות – וזו הוכחה שאף פעם לא מאוחר להגשים חלומות. אני שמחה שאני מצליחה להמחיש למנהלים איך סידור ועיצוב המרחב הארגוני יכול להשפיע על האופן שבו האורחים, הלקוחות והעובדים שלהם תופסים אותם ואת הארגון".

Vivi's: עיצוב המבוסס על פסיכולוגיה סביבתית
מעבר לאתר >> 
לפנייה במייל >>
טלפון: 052-3510-487