גיזום עצים: הבטיחות, השמירה על הצומח וההגנה על הסביבה

כדי לשמור על בריאות העצים, למנוע מפגעים במרחב הפרטי והציבורי ולשדרג את המראה בגינות יש צורך בגיזום עצים מקצועי. המומחים בתחום מסבירים: כך ניתן לשמור על סביבה בטוחה וירוקה

ניבה שור
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיזום על העץ
ניבה שור
תוכן מקודם

גיזום עצים הוא תחום שדורש מיומנות מקצועית, הן לשמירה על העצים וכדי לאפשר את המשך צמיחתם ולבלובם והן לעיצוב הגינות הפרטיות והציבוריות וחצרות הבתים.

כמעט בכל עונה יש צורך בגיזום העצים: בחורף כדי למנוע קריסה מהרוחות העזות וגם בקיץ שמתאפיין בשהות ארוכה בגינות הפרטיות. בעלי המקצוע בתחום גיזום העצים יכולים להבטיח שהעצים לא ייפגעו יחד עם שדרוג העיצוב והנראות.

מה כוללת עבודת הגיזום, מה מציעים אנשי המקצוע בתחום וכיצד ניתן להבטיח שהעצים לא יפגעו בדרך לעיצוב הגינה? על שאלות אלה משיבים אנשי המקצוע בתחום: גיזום עומריג'ניה רבינוביץ'כפיר כריתה וגיזום ועידן טהר.

גיזום עומרי: גישה ירוקה באמצעות כלים חדשניים

גיזום עומרי היא חברה מקצועית, העוסקת בטיפול בעצים בגישה ירוקה המשתמשת בכלים חדשניים ומתקדמים ובעלת בית ספר להכשרת עובדים בגיזום וכריתה מטעם משרד העבודה. את החברה מוביל עומרי לסרי, גוזם מומחה מטעם משרד החקלאות ודור שלישי למשפחה של חקלאים וגוזמי עצים, המחובר לטבע. בעזרת הציוד המתקדם של החברה, מעניק הצוות המקצועי והמיומן, הנושא את כל התעודות המתאימות והביטוחים הנדרשים, מענה רחב היקף לגופים ציבוריים, מועצות מקומיות, עיריות, רשויות ותאגידים, ונותן שירות רחב גם למגזר הפרטי בכל הקשור לגיזום ושימור עצים, פתרון תקלות מסובכות, בדיקות בטיחות, העתקת עצים ועוד.

לסרי מספר כי עבודת הגיזום דורשת מחויבות, מסירות ונכונות לעבוד בתנאים לא פשוטים שעלולים להיות מסכני חיים. "אנחנו צריכים להיות זמינים 24/7 בכוננות כל השנה ובכל תנאי מזג האוויר" הוא אומר, "זו עבודה אקסטרימית, עוברים הדרכות בגובה, תרגול טיפוס על עצים והתמודדות במצבי קיצון. על מנת להתמודד עם עבודה כזו, העובדים עוברים מבחנים פיזיים אשר מכשירים אותם ושומרים על יכולתם הפיזית כשירה ואיתנה".

כיצד תורם הציוד החדיש שלכם לביצוע העבודה המקצועית?
"הציוד החדיש והמקצועי שלנו, כולל מגוון רחב של מנופים לגובה, טקרטורים בגדלים שונים, מרסקת גזם ומכרסמת גזם. בעזרת הציוד הזה, אנו מטפלים במקרים מורכבים ומסובכים וגם שומרים על הטבע. דוגמה לטיפול במקרה מאתגר, היא סערת השלגים הגדולה בירושלים שבה החברה שלנו היא היחידה שיכלה לבצע את העבודות שאפשרו טיפול בתקלות והשבת החשמל לעיר.

שימור בציוד מתקדם וידידותי לסביבה.צילום: עומרי גיזום

"המרסקת שלנו, היא מכונה המייצרת שבבי עץ מהענפים והגזעים שאנו גוזמים, מהם מתבצע שימוש חוזר השומר על הסביבה. לצידה, אנו משתמשים במכרסמת, שהינה מכונה חדשנית לכרסום גזעי העץ לאחר כריתה. בעזרת המכונה הזו ניתן לטפל בגזע ובשורשים של העץ הישן מבלי לגרום נזק לסביבה ולתשתיות, ולשתול במקומו עץ חדש ללא הפרעה".

עומרי והצוות הם בעלי ניסיון, מומחים בתחומם, שצברו ידע עצום בתחום הסביבה והעצים. לנוכח הידע הרב שצברו, הם מייעצים בכל מה שנוגע לטיפול בעצים, מבינים את הסכנות ואת עניין הבטיחות בהקשר זה, כמו קריסה ועוד. כמו כן, עובר הצוות המקצועי הדרכות בגובה, תרגול טיפוס על עצים והתמודדות במצבי קיצון שונים וכן מבחנים פיזיים המכשירים אותם ושומרים על יכולתם הפיזית כשירה ואיתנה.

לצד ההקפדה על המקצועיות, הצוות משמר את הטבע ופועל בגישה ירוקה. "שימור הטבע הוא אחד הערכים החשובים המובילים את חברת גיזום עומרי, והוא בא לידי ביטוי הן בפעולות השימור והחיזוק שאנו מבצעים והן בידע המקצועי ובציוד המתקדם המאפשרים לנו לבצע זאת", מסביר עומרי.

"במסגרת עבודתנו, אנו עורכים סקרי בטיחות לעצים, הבודקים את מצב העץ ובטיחותו, בליווי אגרונומים מומחים הנותנים דיווח על כל עץ ועץ", הוא מוסיף, "עצים רבים זקוקים לטיפול מיוחד לשימור ושיקום של עצים בוגרים, אותו אנו מעניקים להם באהבה, על ידי טיפול בחומרים מיוחדים נגד מחלות ומזיקים על העץ ושיטות שונות של אורתופדיה לעצים – תמיכות מיוחדות שאנו בונים בהתאמה אישית לכל עץ, על מנת לשמר אותו ואת סביבתו".

עומרי מציין כי כחלק מהגישה הירוקה המאפיינת את החברה, הצוות מסייע לרשות הטבע והגנים ולרשות העתיקות בכל הקשור לעבודות מיוחדות לשימור הטבע ומבצעים טיפול בעצים הממוקמים במקומות מסוכנים, כמו בקרבת קווי חשמל או במקומות ללא גישה. "עבודות מעין אלה דורשות הרבה חשיבה, אחריות, ניסיון והבנה של השטח, לצד ציוד מקצועי וחדיש", אומר עומרי.

מהו בית הספר המקצועי לגיזום וכריתה אותו הקמתם?
"בית הספר המקצועי לגיזום וכריתה מטעם משרד העבודה, הוא מהראשונים בישראל בתחום זה, המאפשר לרכוש מקצוע לחיים שיש בו אתגר, אדרנלין ותרומה לטבע ולחברה. בבית הספר אנו מקיימים הדרכות לגיזום עצים, טיפוס ועבודה בגובה. אנו מכשירים בבית הספר המון חבר'ה צעירים אחרי צבא שמחפשים מקצוע לחיים ואת עצמם.

"בנוסף, בעבודת הגיזום יש לעבור הדרכות וסדנאות כל הזמן. עלינו לרענן את חוקי הבטיחות בגובה, לתרגל את טיפוס העצים והטכניקות המתקדמות ומשתכללות. כמו כן, אנו משתתפים  בסדנאות העשרה בתחום הידע וההתפתחות האקולוגית התמידית".

הצוות עובר שורה של הדרכות מקצועיות.צילום: הצוות עובר שורה של הדרכות מקצועיות

"עצים חיים ונושמים, הם גדלים, מתבגרים, נשברים וצומחים מחדש וכך הלאה. לכן כל הזמן עלינו לתת את השירות הטוב והאיכותי ביותר תוך שמירה על בטיחות רבה, המחייבת במוסדות ציבוריים ומגזר הפרטי. תחום הגיזום אינו מתאים לכל אחד, הוא אקסטרים, מסוכן, דורש אומץ, קור רוח, חשיבה  מושכלת ויכולות פיזיות טובות. הגוזם הוא אדם שאוהב חופש ודינמיות בעבודה. כל יום הרפתקה חדשה במקום אחר בארצנו היפה", מסכם עומרי.

גיזום עומרי:
עומרי גיזום עצים
קיבוץ משמר השרון
טלפון: 050-5681400
לפנייה במייל >> 
למעבר לאתר >>
למעבר לאינסטגרם >>
למעבר לפייסבוק >>

---------------------

ג'ניה רבינוביץ' - אזור ירושלים והסביבה

"עץ נזקק לגיזום כל פרק זמן מסוים, לפי סוגו ולפי התקופה. הגיזום בריא לעץ, מאזן אותו ומונע עומס. זו פעולה שחייבת להתבצע בצורה נכונה כי גיזום לא מבוקר מקצר את חיי העץ. יכול להיות מצב שבו העץ פשוט לא יצליח להשתקם", מסביר ג'ניה רבינוביץ', בעל תעודת גוזם מומחה ומוסמך מטעם משרד החקלאות.

"גיזום לא מבוקר מקצר את חיי העץ". ג'ניה רבינוביץ' צילום: צילום יוחאי רוטנברג

במסגרת עבודתו עוסק רבינוביץ' כבר שמונה שנים בגיזום ובכריתת עצים. הוא מספק שירותים באזור ירושלים, שבה הוא מתגורר, ובכל הארץ, ללקוחות פרטיים ומוסדיים כאחד. אל התחום הוא הגיע בגלל אהבה לעצים ולטיפוס. "התעניינתי בטיפוס לגובה ובסנפלינג והתחום קרץ לי. התחלתי לחקור איך עובדים ונשאבתי פנימה", הוא מספר. בבואו לגזום עץ הוא לוקח בחשבון פרמטרים שונים, ובראשם בריאות העץ ויכולתו להשתקם ולהמשיך לצמוח.

מחויב לחוק הגנת האילנות

"חוק הגנת האילנות קובע שכל עץ מעל קוטר וגובה מסוים הוא עץ מוגן. אם לקוח מבקש להנמיך עץ בחצי אך העץ אינו יכול לספוג פעולה כזו, אני לא אבצע דברים שמנוגדים לחוק", הוא מציין, ומוסיף כי לאחר שהוחלט על אופי הגיזום הוא מתמקד בשיטה הנכונה. התמחותו העיקרית היא בעבודה על עצים בגובה תוך שימוש בטכניקות טיפוס מתקדמות בעזרת חבלים וציוד ייעודי, הכולל מנופים ומתקני הרמה, בכפוף לאופי העבודה ולרמת הסיכון.

במסגרת פרויקט הרכבת העתיק ג'ינה רבינוביץ' מספר רב של עצי זיתצילום: צילום: פרטי

גיזום מאתגר מבחינה טכנית שהצריך פתרון יצירתי הפגיש את רבינוביץ' עם עץ אורן גבוה. "זה היה עץ בוגר ומרשים שגדל באזור צפוף. מתחתיו נבנו חממות זכוכית לסחלבים, והבעלים חשש מנפילת ענפים גדולים", הוא משחזר, "בנינו אומגה באורך 60 מטרים שהובילה למגרש חניה סמוך, והורדנו אליו את כל הענפים. טיפסנו על העץ, ולכל ענף גזום קשרנו רצועה שבעזרתה הוא החליק על האומגה". השימוש בלשון רבים אינו מקרי שכן פעולת גיזום בגובה מצריכה הסתייעות באדם נוסף. "אני אף פעם לא עובד לבד. בגיזום חשוב מאוד להיעזר באיש קרקע שמבין עניין. תפקידי הוא לקשור ולחתוך. את כל שאר הדברים איש הקרקע עושה ואנו נמצאים בתקשורת כל הזמן".

אמנות העתקת העצים

מלבד גיזום עוסק רבינוביץ' בכריתת עצים ובהעתקתם. כריתת עץ לרוב אינה דומה למה שמוצג בסרטים – גזע עץ שלם שנוחת על האדמה ברעש רב. "לעתים נדירות אפשר לכרות עצים שלמים. פעולה כזו מתבצעת כאשר העץ נמצא בשטח פתוח. בדרך כלל אני מטפס על העץ וכורת מקטע אחר מקטע - מעגן את עצמי, קושר את הצמרת למנוף באמצעות רצועות שיכולות לעמוד בעומס, ואז יורד מתחת לנקודת הקשירה וחותך". מדובר בפעולה מסוכנת המצריכה מיומנות בהערכת משקל והקפדה בביצוע התהליך. העתקת עץ היא פעולה מורכבת בהרבה, שכן המטרה היא לתת לעץ בית חדש וחיים חדשים. במסגרת פרויקט הרכבת העתיק רבינוביץ' מספר רב של עצי זית מתוואי הבנייה אל פארקים ואיי תנועה באזור. במקרים מסובכים, כאשר העץ מבוגר או בעל חשיבות רבה, מתבצעת "העתקה מאורגזת" (מהמילה ארגז), תהליך שנמשך מספר חודשים. כאן רבינוביץ' משתף פעולה עם צוות גדול, ותפקידו הוא לגזום את העץ ולהכינו להעתקה באופן שיקל ככל האפשר על היקלטותו במקום החדש. "כגוזם עצים מקצועי אני חייב לדעת מה לעשות ומה לא לעשות כדי להימנע מפגיעה בעץ. זו אינה עבודה רגילה והעצים עבורי הם לקוחות. אני מכבד את העצים, אוהב אותם ונהנה מהם ומהשהות במחיצתם".

ג'ניה רבינוביץ' - אזור ירושלים והסביבה
טלפון: 
054-5985780
למעבר לפייסבוק >> 

------------------------------

כפיר כריתה וגיזום: שירותי כריתה וגיזום תוך שמירה על העץ והסביבה

כפיר כריתה וגיזום היא חברה מקצועית העוסקת בשירותי כריתה וגיזום מתקדמים, תוך שמירה על העץ והסביבה, התמחה בטיפול במקרים מורכבים המצריכים מיומנויות טיפוס מקצועיות.

את החברה מוביל כפיר נדולק, העוסק בתחום כבר 13 שנים. "מיד לאחר שהשתחררתי משרותי הצבאי כחייל בודד ביחידה לוחמת, ניתנה לי ההזדמנות לעבוד כפועל לפינוי גזם, שם גיליתי את אהבתי לטבע ולעצים", הוא מספר, "עם הזמן התחלתי לעלות על סולמות ולתפעל עבודת טרקטור, מנוף ומשאית ומכאן הדרך ללימודים מקצועיים בתחום הייתה קצרה. במסגרת לימודיי השתתפתי בקורס מטפס עצים מומחה שלב ג', המקנה אישור מיוחד לעלות על עצים, ובקורס גוזם מומחה מטעם משרד החקלאות".

הערכת סיכונים בעצים ושמירה עליהם גם במצבים מורכביםצילום: באדיבות כפיר כריתה וגיזום

כפיר אומר כי במסגרת הקורס למד "להעריך את העץ", לצד הפעולות שיש לבצע על מנת לשמור עליו ולדאוג שיגדל באופן נכון ובריא, הכוללות בין היתר חיתוך מסוג מסוים. "לכל אחד מסוגי העצים ישנו מבנה אחר ומאפיינים שונים שצריך להכיר על מנת לאפיין את העץ, להתאים אותו למקום הנכון לפני השתילה, לבצע חיתוכים מתאימים ולטפל בו כראוי", מסביר כפיר ומוסיף כי "אחד התחומים המרכזיים שלמדתי הוא הערכת סיכונים בעצים. הבדיקה מתבצעת בעזרת מכשירים מיוחדים, ובעקבותיה מתקבלות החלטות חשובות לגבי אופן שימור העץ או כריתתו. אחת האפשרויות לשימור הנלמדות בקורס נקראת 'אורתופדיה לעצים', הכוללת תמיכות וקשירות מיוחדות המסייעות לחיזוק מבנה העץ".

מהן הפעולות שאתה מבצע לצורך שימור עצים?
"פעולות השימור כוללות גיזום בשיטות שונות, חיזוק העץ וטיפול בעזרת חומרים, ביניהם גם משחות איכותיות המגנות על פצעי העץ לאחר החיתוך ושומרות עליו מפגעי מזג האוויר, שריפה של שמש ישירה, חרקים, פטריות ומזיקים שונים".

כפיר מוסיף כי כאשר מתבצע גיזום לצורך שימור העץ, הוא תחילה בודק את בטיחותו ואת צמיחתו בהתאם לזן שלו. "בעצים מסוימים, ענף קטן ולא משמעותי עתיד ליצור קושי ועומס משקל לעץ כולו", הוא אומר, "סוג הגיזום נבחר גם הוא על פי סוג העץ, למשל גיזום מסוג 'טופינג' אינו מתאים לעצי ברוש ולעצים צריפיים באופן כללי, שבו דרך הגיזום הנכונה היא ממרכז הגזע כלפי מעלה, הכוללת הסרת ענפים יבשים וסניטציה. עבור עצים בעלי ענפים ארוכים במיוחד המהווים סיכון, אנו מבצעים הסחות והפחתת משקלים המאווררים את העץ ושומרים על הנוף שלו ועל בריאותו". 

לא פעם עבודתו של כפיר דורשת טכניקות טיפוס ייחודיות, כאשר מדובר בעבודות גיזום מיוחדות. כפיר אומר כי התמחותו היא בטיפול בעצים במקומות מסובכים שהגישה אליהם בעייתית. "למרות שהגישה הנוחה והבטוחה ביותר לעץ היא בעזרת מנוף, לא תמיד זה מתאפשר, כמו למשל בחצרות עורפיות, בעצים שגדלים בסמוך לגגות, מרפסות, פרגולות ובין בניינים ועוד", הוא מציין, "מקרים מסובכים נוצרים גם בעקבות תנאי מזג אוויר קשים, כמו סופת השלגים הקשה בירושלים, שבה טיפלנו בעצים שגרמו לתקלות חמורות, בעזרת ציוד טיפוס מתאים והמון ניסיון".

אחת הטכניקות שבהן משתמשים בכפיר כריתה וגיזום היא "ריגינג", שבעזרתה ניתן להוריד משקלים מהעץ בצורה מבוקרת, באמצעות שיתוף פעולה בין שני  מטפסים מומחים. הודות לטכניקה הזו, ניתן להוריד גזע ששוקל אפילו מאות קילוגרמים מעל גג רעפים מבלי שייפגע, והכל תוך כדי קשירות מיוחדות ועבודה איטית ובטוחה.

הורדת משקל מעץ בצורה מבוקרת, בשיתוף פעולה עם ג'ניה רבינוביץ'קרדיט: כפיר נדולק

בכלל, השמירה על העצים היא חלק משמעותי בעבודתם של צוות כפיר כריתה וגיזום. "לאחרונה, הצטרפנו לאגודת אילנאי ישראל, ששמה לה למטרה לשמור על העצים. במסגרת פעילות העמותה, אנו עורכים הדרכות בבתי ספר על הבנת העץ ואהבת העץ וגם מדגימים טיפוס מקצועי על עצים. אנו שמחים לשתף בידע ובניסיון המקצועי שלנו ולחנך לאהבת הטבע. טיפול בעצים, טיפוס וייעוץ הם המומחיות שלנו ואנו מקפידים להסביר פנים ללקוח ולספק ליווי מקצועי לאורך שנים", מסכם כפיר.

כפיר כריתה וגיזום:
טלפון: 054-8035830
למעבר לעמוד לפייסבוק>>
לפנייה בדוא"ל>>

---------------------------

עידן טהר: כריתה, גיזום והעתקת עצים 

"כל עץ חייב לעבור בדיקה, ובמיוחד עצים בוגרים. הם חייבים להיבדק באופן מיידי עבור הערכת סיכונים וחוות דעת מקצועי בהקשר של המשך הטיפול בהם. יש עצים שצריך לבקר אותם שוב בתום שנה ויש עצים שאפשר להניח להם לחמש שנים. הכול תלוי במצב העץ, ולכן יש צורך באיש מקצוע שיידע לתת את ההערכה הזו", מסביר עידן טהר, בעלי עידן גיזום בע"מ. 

עידן גיזום הוקמה כחברה קטנה המספקת שרותי גיזום וכריתת עצים. עידן פגש בתחום במקרה. "בחופשת השחרור אבי ביקש ממני לגזום ענפי דקל מעץ בחצר", הוא מספר, "עשיתי את זה איכשהו עם ציוד חובבני והבנתי שיש לי הרבה מה ללמוד". כיום, לאחר 15 שנה מאותה החופשה, הוא עומד בראש חברה מובילה.

עידן גיזום מפעילה מספר צוותים ונותנת שירותי בדיקה, גיזום והעתקת עצים בכל הארץ. "במדינת ישראל יש חוקים בקשר לעצים. למשל כל עץ במוסד חינוכי חייב לעבור בדיקת בטיחות פעם בשנה, לפני תחילת שנת הלימודים. אנו ממספרים את העצים, בוחנים אותם ונותנים חוות דעת אם הם תקינים ואם לא מה צריך לעשות", מסביר עידן על אחד מעיסוקיו בתחום שימור העצים.

הוא מוסיף כי פעולה זו אמורה להתבצע בכל מקום פרטי, ציבורי או מסחרי שבו גדלים עצים, ועיקרה הבטחת בריאות העץ, סביבתו ומי שנמצא בקרבתו. הסרת ענפים המפריעים לתשתיות או מסתירים את הנוף, בדיקת בריאות העץ ויציבותו – אלו הן כמה מהפעולות שעידן ואנשיו מבצעים במסגרת סקירת בטיחות כדי למנוע נזקים עתידיים, ובו זמנית לגרום לעץ להיראות יפה ובריא לאורך שנים. "עצים שלא מטפלים בהם, או לפחות עצים שלא נבדקו, עלולים להוות סכנה", הוא אומר, "שבר עלול לקצר את חיי העץ בצורה משמעותית ואם השבר או הפצע גדולים מאוד – לפעמים אין ברירה אלא לכרות את העץ. אם העץ היה מטופל בהסרת ענפים למשל, ניתן היה להאריך את חייו בעוד שנים רבות".

התמחות בהעתקת עצים מבלי לפגוע בשורשיםצילום: באדיבות עידן טהר

עידן מוסיף כי כשעץ מגיע לרגע בו סיים את חייו, או לחילופין כאשר הוא מפריע לפרויקט בנייה או תשתית – לעתים אין ברירה אלא לכרות אותו. "עץ הוא בעצם קונסטרוקציה. צריך לדעת לאמוד את משקלו, להסיר ענפים מעל כבלי טלפון, בתים, פרגולות וכבישים, וכל זאת ללא נזק תוך כדי העבודה או לאחריה", הוא מסביר.

לאחרונה פינו עידן וצוותו אי תנועה ברחוב אינשטיין בתל אביב בעקבות עבודות הרכבת הקלה. "נתבקשנו לכרות את כל עצי הדקל, עצים גדולים מאוד בשטח קטן שמסביבו נוסעות מכוניות", מספר עידן, "צריך לדעת לגזום את העצים ולהפיל אותם באופן שלא יגרום נזק ולפנות את הגזם במהירות למשאיות כדי לא להפריע לתנועה. היו שם עוד 25 עצי זית שנזקקו להעתקה וגם זו פעולה שדורשת מיומנות כדי לא לפגוע בשורשים".

כאשר העץ יקר לבעליו או נדיר מבחינת גיל ומין, הוא מועתק למיקום חדש. זוהי פעולה מורכבת הדורשת מיומנות שעיקרה מניעת פגיעה בשורשים. "בשורה התחתונה אנחנו רוצים לקבל עץ שיחיה עוד שנים רבות. בפועל, לאחר העתקה לא מקצועית העץ, יכול להיראות חי, אך בעוד חמש שנים הוא עלול למות ממחלה. לכן גם כאן נדרשת מיומנות מקצועית", אומר עידן.

הצוות עובר קורסים והשתלמויות, כולל הכשרת אילנאיםצילום: באדיבות עידן טהר

כדי להשיג את המיומנות הגבוהה הנדרשת במקצועו מקפידים עידן וצוות עובדיו לעבור קורסים והשתלמויות באופן שוטף. כך למשל הוא לומד בקורס הכשרת אילנאים, מילה חדשה בשפה העברית המתארת אדם שאינו גנן ומתמחה בעצים. הקורס נמשך כשנה ובסיומו נערכת בחינה מטעם משרד העבודה. "בתחום שלנו רכישת מיומנות עלולה להיות הבדל בין חיים ומוות. איש מקצוע לא מיומן יכול להרוס בשעה עץ שגדל באהבה במשך 30-40 שנה".

עידן גיזום
טלפון: 050-8368817
למעבר לאתר >> 
למעבר לעמוד האינסטגרם >>