חממת חדשנות הקנאביס הרפואי של ישראל יצאה לדרך

שלוש מובילות עולמיות מתחומי הפארמה וגיוס ההון הקימו את החממה הטכנולוגית לחדשנות בקנאביס רפואי בירוחם. כעת הן מזמינות סטארטאפים עם רעיונות שישנו את הענף (ואת הפרח) להגיש מועמדות. החברות יזכו לתמיכה ותשתיות, נטוורקינג ומנטורינג, וגם למימון ראשוני

גיא רונן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש עם זרוע רובוטית
גיא רונן
תוכן מקודם

שוק הקנאביס הרפואי העולמי מוערך בעשרות מיליארדי דולרים, עם נתח שוק מקומי שהולך וגדל. הוא משלב לא מעט מהיתרונות היחסיים של תעשיות ההייטק הישראליות: ידע וטכנולוגיה, מחקר רפואי ובוטני, חקלאות מדייקת ויזמות. כעת גם המדינה מתחילה להבין את הפוטנציאל הגלום בענף כדרך למשוך משקיעים ויזמים שיבנו מרכזי פיתוח, יצרו אקוסיסטם שלם בשילוב האקדמיה ומגוון תעשיות נלוות, יקדמו ייצוא ויספקו מקומות עבודה איכותיים, בדגש על הפריפריה. החלום הכלכלי-ציוני הזה כבר קורם עור וגידים ותפרחת בירוחם.

קאנגב, שמשיקה בימים אלה את פעילותה בירוחם, היא חממה טכנולוגית עבור יזמויות, חברות וסטארט-אפים הנושאים את בשורת החדשנות בתחום הקנאביס הרפואי. לכל חברה שתתקבל לחממה יינתנו כלים למימוש החזון הייחודי שלה - אם זה בתחום הפארמה, הביוטק, החקלאות או כל אלמנט הקשור בגידול הצמח ובמיצוי סגולותיו. זה כולל מימון לשנה הראשונה, עם אופציה לשנה נוספת והכפלה של המימון, וכן שירותים, תמיכה ותשתית לקיום המחקר והניסויים. כל זאת בקרבה לשטחי גידול ולשיתופי פעולה עם אוניברסיטאות, מכללות, מרכזי מו"פ, גורמי מחקר, מפעלים רלוונטיים ועוד.

"אנחנו בעצם מקימים מרכז ידע ארצי, אם לא עולמי, בתחום של חדשנות בקנאביס רפואי", אומר מנכ"ל החממה הטכנולוגית ישראל בירנבאום. "יצאנו בקול קורא לסטארט-אפים בכל התחומים הרלוונטיים - אגטק, פודטק, ביוטק, קלינטק, נגזרות הפארמה השונות ותעשיות נוספות - שיגישו מועמדות לתוכנית. גם לחברות שלפני POC (הוכחת התכנות ראשונית) הוקצתה תוכנית לתמיכה". בין הקריטריונים שייבחנו: מידת החדשנות, הקניין הרוחני, הצורך במוצר, גודל השוק, התחרות, רגולציה, היזמים וההתאמה לאסטרטגיית החממה.  

ג'ון מדבד, מנכ"ל ומייסד - OurCrowdצילום: OurCrowd

חברה שכבר אושרה והחלה את פעילותה בחממה, עוסקת בפיתוח רובוט אוטונומי לקציר פרחי הקנאביס בחממה. חברה נוספת בשלבי בחינה מתקדמים הינה בתחום Drug Delivery System (DDS), העברת החומר הפעיל לגוף, באמצעות מדבקות. גולת הכותרת היא להגיע לתרופות מוכרות, כשעד כה זכו רק שתיים לאישור ה-FDA. "אפילו שני צמחים שגודלו יחד בחממה לאו דווקא זהים במרכיבים ובמינונים. מכאן האתגר הגדול - וגם הבוננזה הפיננסית - שבהפיכת הקנאביס ל'רפואי' באופן פורמלי".

קודם כול ציונות

החממה בנויה במבנה דו קומתי עם שלושה מתחמי משנה: האחד משרת את הסטארט-אפים, עם עיצוב  באווירת חללי עבודה חדשניים ופינות לכל חברה בהתאם לצרכיה ודרישותיה. מתחם נפרד יוחד לטובת מעבדות בתחום הקנאביס הרפואי, בעזרת תרומות של קרנות מיראז' ו-ICA. במתחם השלישי ממוקמים משרדי החממה וההנהלה וכן אזור נוחות וקפיטריה. "המקום נבנה במחשבה לעידוד חשיבה ויזמות. החברות נשארות כישויות נפרדות בחממה הטכנולוגית", מסביר זיו בית אור, סמנכ"ל הפיתוח העסקי. "הן מתארחות אצלנו במשך שנה או שנתיים ואז יוצאות לעולם וממשיכות, כשהחממה והשותפות (בעלי המניות) ממשיכות ללוות אותן במטרה שיתפתחו ויצליחו, תוך כדי שהם מכים שורשים ומתפתחים בירוחם וסביבתה".

רובוט אוטונומי לקציר פרחי הקנאביסצילום: קאנגב

השותפות עליהן מדובר הן שלוש חברות מובילות, שחברו יחד וזכו במכרז להקמת החממה: BOL Pharma - החברה הגדולה בישראל לקנאביס רפואי ומהמובילות בעולם בגידול, ייצור ופיתוח תרופות מהצמח; OurCrowd - פלטפורמת הגיוס המובילה בעולם שייסד ומנהל ג'ון מדבד, עם יותר מ-93 אלף משקיעים כשירים מ-195 מדינות והתחייבויות של יותר מ-1.8 מיליארד דולר; ו- Perrigo - אחת מחברות מוצרי בריאות הגדולות והמצליחות בעולם.

"ההחלטה להשקיע את המשאבים, הן בתשתיות והן בהון האנושי, היא גם - ואולי בעיקר - ממניעים חברתיים וציוניים", אומר שרון כוחן, סגן נשיא בכיר, ונשיא חטיבת תרופות המרשם בפריגו. "אנחנו מעורבים עם הנהלת החממה באישור החברות, תומכים בהן ומלווים אותן בנטוורקינג ומנטורינג לאורך התוכנית ולאחריה. אנחנו מאמינים שזה תחום חם ואטרקטיבי שיוכל למשוך לאזור לא מעט חברות ולהביא לנגב אוכלוסייה חזקה ורעננה - זה היה הדרייב המרכזי שלנו, כי בסופו של דבר, ההחזר על ההשקעה עבורנו יהיה בעיקר בטווח הארוך". ירוחם אינה זרה לפריגו - המפעל שלה במועצה, על מעל 650 עובדיו, הוא הגדול והמצליח באזור. כעת עוברת החברה שינוי ארגוני: חטיבת תרופות המרשם שלה תצא לעצמאות בשליטת קרן ההשקעות האמריקאית אלטריס קפיטל ובניהולו של כוחן. החטיבה מונה 1,400 עובדים ונכסים גלובליים בשווי של מעל מיליארד וחצי דולר. לירוחם ולישראל בכלל ימשיך להיות מקום מרכזי בפעילותה. 

מימין לשמאל: ישראל בירנבאום, מנכ"ל וזיו בית אור, סמנכ"ל הפיתוח העסקי על רקע בניין קאנגבצילום: קאנגב

כפיר אברהם, מנכ"ל BOL, מוסיף: "כחברה המובילה בשוק הקנאביס המקומי העוסקת בכל שרשרת הערך - מהחקלאות, דרך הייצור ועד להספקה - אנחנו גאים לתת גב לפרויקט ראשון מסוגו בארץ. בתמיכה בקאנגב אנחנו רואים הזדמנות נדירה לקדם חדשנות, יצירתיות, עשייה מדעית וציונות. אנחנו רואים בחזונה של ראש מועצת ירוחם טל אוחנה יוזמה מדהימה לפיתוח ירוחם והפריפריה בכלל, וזוהי זכות גדולה עבורנו לקחת בה חלק".

ג'ון מדבד, המנכ"ל המייסד של OurCrowd מסכים לחלוטין: "אנו מאמינים בעתיד הקנאביס הרפואי ועתיד הנגב, שילוב שניהם בעיר ירוחם מבטיח עתיד מזהיר". אורי סובוביץ' שותף ב-OurCrowd, המשמש כיו"ר קאנגב, מוסיף: "אנו מאמינים מאד במודל החממות הטכנולוגיות שמסייעות לנו להשקיע ביזמים וחברות צעירות עם טכנולוגיות פורצות דרך כבר מתחילת דרכן, ולתמוך בהן לכל אורך המסע תוך חיבור לרשת המשקיעים והשותפים האסטרגיים של OurCrowd. אנו תולים תקוות בחממת קאנגב, ושמחים בסינרגיה עם השותפות שלנו BOL ו-Perrigo".

את המכרז שבו זכו השותפות ערכה רשות החדשנות. הוא עסק בהקמה של שלוש חממות פריפריה טכנולוגיות בארץ, כאשר הרשות גם נושאת בעיקר המימון המוקצה לסטארט-אפים, לאחר שוועדה מטעמה מאשרת את השתתפותם (את הבחירה ובדיקות הדיו דיליג'נס מבצעת החממה יחד עם השותפות). "הגדרנו שמטרת החממות היא לקדם יזמות מקומית, ושצריך להיות קשר לעוגנים תעשייתיים באזור - אקדמיה, שלטון מקומי, מפעלים וכדומה", אומרת אניה אלדן, סמנכ"לית הזנק ופיתוח עסקי,הרשות לחדשנות. היא מציינת שתחומי העיסוק לא הוגדרו במכרז: "אנחנו בדרך כלל לא מחליטים top-down, אלא בוחנים הצעות כפי שהן מגיעות אלינו ומנסים להעריך את סיכויי ההצלחה והתרומה הפוטנציאלית לאזור".

משהו חדש מתחיל להתגלגל

לא בכדי כל זה קורה בירוחם, שנחשבת כיום לבירת הקנאביס של ישראל. על המיתוג הזה חתומה ראש המועצה טל אוחנה, שהגיעה לזה בעקבות הצעה מעניינת מאוליגרך רוסי. "בהתחלה סירבתי", היא נזכרת, "חשבתי שסמים זה סיפור של העבר שלנו, לא של העתיד". אלא שהתעמקות בנושא שינתה את דעתה מקצה לקצה. האוליגרך לא חזר, אבל הבייבי של אוחנה, שרבים היו סקפטיים לגביו, הוא כבר מציאות בשטח.       

"שוק הקנאביס הרפואי הוא הזדמנות לכלכלה חדשה בירוחם, בנגב ובישראל", היא משוכנעת. "זה שוק חדש, עתיר ידע, שהטכנולוגיה היא במהותו. אנחנו רוצים לבנות כאן אקוסיסטם שלם של תעשייה, טכנולוגיה, חקלאות, מדע ואקדמיה סביב הקנאביס, ואנחנו יוצרים עוד ועוד עוגנים שיגשימו את החזון". בין היתר מציינת אוחנה את האקדמיה לקנאביס, שהכשירה כבר מאות רוקחים בשיתוף מכללת ספיר והיק"ר - היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, האמונה על הרגולציה ונרתמת בעצמה לסייע לפיתוח הענף.

ראש המועצה החליטה להקצות ולשווק שטח של 700 דונם לגידול קנאביס רפואי. 500 דונם נוספים נמצאים בתהליך שינוי תב"ע בוועדת התכנון המקומית. אוחנה מזמינה יזמים חדשנים וציוניים להצטרף למאמץ וליהנות מפירותיו, או פרחיו. היא משבחת את מעורבות המדינה במהלך - אם בהשקעות, סבסוד ומענקים מיוחדים, בין היתר במסגרת היותה של ירוחם אזור עדיפות א'; אם בליווי הצמוד של היק"ר; ואם בשותפות בפרויקטים דרך משרדי הכלכלה והחקלאות, רשות מקרקעי ישראל וכמובן, רשות החדשנות. "כולם מבינים שמשהו חדש, גדול וחשוב מתחיל להתגלגל אצלנו".    

השקת קאנגב - חממה טכנולוגית בירוחם | 16.6.21 >> להרשמה

הטקס ישודר בעמוד הפייסבוק של קאנגב >>

לפרטים נוספים על קאנגב ואירוע ההשקה >>