פרוספריטי נדל"ן - עושים נדל"ן אחרת

"אנו מטפחים רוח של שיתוף פעולה, יצירתיות ויושרה והתוצאות המרשימות באופן עקבי הם חתימת השירות שלנו", אומרת רונית חיון דוויק, אשת עסקים מובילה בתחום הנדל"ן והמייסדת והמנכ"לית של חברת "פרוספריטי נדל"ן", חברת בוטיק העוסקת בשיווק וייזום פרויקטי יוקרה, שמרגישה שהיא מגשימה לאנשים חלומות - פעם אחר פעם

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט Dubnov 1 היוקרתי אשר נבנה בימים אלו על קרקע פרטית וממוקם במתחם שרובר האייקוני מול תיאטרון ירושלים | הדמיה: יח"צ
אסף לבנון
תוכן מקודם

רונית חיון דוויק, מייסדת "פרוספריטי נדל"ן"

בת 55, גרושה ואמא לתומר דוויק, עו"ד וסמנכ"ל פיתוח עסקי, שיר דוויק, מעצבת פנים ויובל דוויק, מ"פ קרבית בצבא קבע, סבתא ל-2, מתגוררת ביישוב הר אדר.

רונית חיון דוויקצילום: RONI DADON
  • כותבת שירה ואף מתחזקת ערוץ יוטיוב עם שירתה.
  • מרצה לאנשי נדל"ן. 
  • עשתה צניחה חופשית עם כלתה.
  • צוללת, רוכבת על סוסים.
  • הצטרפה לילדיה בטיול בדרום אמריקה. 

"ינקתי נדל"ן מלידה", מכריזה רונית חיון דוויק. כביתו של היזם והקבלן, מבוני ירושלים, אורי חיון ז"ל, שהקדים את זמנו ונודע במיזמי הנדל"ן הרבים שהוביל בירושלים ובהיותו אמן אבן, קיבלה רונית השראה ובבגרותה לקחה את החזון הנדל"ני של אביה למחוזות חדשים. את "פרוספריטי נדל"ן" הקימה לפני 21 שנים, לאחר שהקימה את מערך השיווק של תנועת "אמנה" וניהלה את השיווק ביהודה ושומרון, תוך שהיא ממתגת את פרויקטי הדיור הללו כמקום בו ניתן לקבל איכות חיים גבוהה בעלות נמוכה. לאחר מכן החליטה רונית שהגיע הזמן לפתוח עסק עצמאי.

"החלום שלי היה להקים חברת נדל"ן בוטיק שתהיה One Stop Shop", היא אומרת. "חברה שתדע לספק לכל לקוח חליפה מדויקת, מענה ופתרונות בהתאם לצרכיו. רציתי ליצור מפגש אנושי ועסקי שמשפיע על חיים של אנשים, השפעה בדרך של חוויה ובדרך של תוצאה. הרבה פעמים אני אומרת שאני בעסקי אנשים ולא בעסקי נדל"ן. הנדל"ן הוא תוצר הלוואי. בשלב בו פתחתי את החברה כבר היה לי מספיק ניסיון חיים כדי לדעת שהדרך יכולה לשנות תפיסה ופילוסופיה אישית ורציתי לייצר משהו כזה, חוויית לקוח הבנויה על יחסי אנוש, יחד עם אנשי מקצוע שמונעים מתשוקה גדולה, עובדים עם הרבה נשמה ומאמינים בערך המוסף שהם מייצרים".

להיות אפקטיביים, ישרים ומקצועיים

"פרוספריטי נדל"ן" יוזמת בעצמה פרויקטי נדל"ן, אך עוסקת בעיקר בשיווק פרויקטי יוקרה, שרוב רוכשיהם הם תושבי חוץ. "את דרכי בעיסוק במגורי יוקרה התחלתי עם קבוצת לקוחות אנגלו-סקסים", מספרת רונית. "נרקמו בינינו יחסים נפלאים וכך הפכתי לנציגתם הרשמית בישראל. הם אף השקיעו איתי בכמה פרויקטים גדולים. רכשנו בניינים וקרקעות בייעודים שונים להשבחה וייזום, בין השאר יזמנו את הפרויקט ברחוב כרמיה 8 המפורסם בירושלים.  לקוחותינו, שעליהם נמנים גם חברות בורסאיות ומשפחות עשירות מהארץ ומהעולם, אשר פועלות בתחום הנדל"ן מתחת לראדר, רואים בנו חברה שמייעצת, מלווה ומובילה בעבורם עסקאות שנמצאות מחוץ לשוק ולעיתים אף ככאלה שמייצרים עסקאות. חלק מהעסקאות שעשו דרכי לקוחותיי הפרטיים, כוללים נכסים רבים, ובהם בית הלח"י בירושלים, בית הקרמיקה, הבניין הייחודי של משפחת ג'מאל ההיסטורית בשכונת טלביה בעיר, על הקרקע עליה נבנה מלון ישרוטל אוריינט הירושלמי, וכן את עסקת מכירת טחנת הרוח הצמודה למלון המלכים. כיום יש ברזומה של החברה הרבה מאוד מבנים היסטוריים לשימור, עם מורכבויות תכנוניות ואנושיות מאוד גדולות שצלחנו".

בית ג'לאט או בית הקרמיקה הממוקם בפינת הרחובות אלקלעי וד'יזראלי בשכונת טלביה בירושליםצילום: RONI DADON

שאר הפורטפוליו של "פרוספריטי נדל"ן" כולל נכסי יוקרה רבים, מרכזים לוגיסטיים, בניינים בתהליכי השבחה ופינוי-בינוי בכל הארץ, לצד קרקעות חקלאיות ונדל"ן מסחרי, דוגמת בתי מלון. כל זאת עדיין לא משביע את תיאבון העיסוק בנדל"ן של רונית, ומלבד עיסוק בתיווך היא מבצעת בעצמה השקעות נדל"ן בארץ ובחו"ל. "המוטו שלי הוא לשנות חיים, פעם אחר פעם, מתוך השקעה באנשים עצמם, וכמובן, אנחנו רוצים לעשות עסקים עם אנשים טובים ומתוך הנאה", היא מסבירה את הפעלתנות, "תיווך נדל"ן זה תחום שאני מאוד נהנית ממנו ומאוד אוהבת. לצערי, אין לו מספיק כבוד בארץ, ובהרצאות שאני נותנת בנושא אני מנסה לעשות שינוי תפיסה למקצוע הזה. כמובן שגם מתווכים צריכים לגרום לביטול הסטיגמות, על-ידי אימוץ נורמות של מקצועיות, הגינות ויושרה, תוך לקיחת אחריות ראויה וכמובן גביית שכר טרחה ראוי".

איך היית מאפיינת את יתרונות "פרוספריטי נדל"ן"?

"אנחנו חברת בוטיק. כל לקוח שלנו הוא עולם בפני עצמו, אדם שאנחנו מכירים אישית. אנו הופכים את חוויית הייעוץ וההשקעה בנדל"ן לתהליך חיובי, נגיש ומקצועי, אשר מונע מהשקעה באנשים ופיתוח מערכות יחסים ארוכות טווח עם לקוחותינו. אנו מטפחים רוח של שיתוף פעולה, יצירתיות ויושרה, כאשר התוצאות המרשימות באופן עקבי הם חתימת השירות שלנו. יש לנו אנשי מקצוע מעולים בכל תחום הקשור לנדל"ן, אך בעיניי, המומחיות החשובה ביותר שלנו היא לקיים משא ומתן נחוש ויצירתי ולסיים את העסקה כאשר שני הצדדים שמחים ומרוצים. זהו תחום שאני מרצה עליו רבות. השירות שלנו, ללקוחות פרטיים ומשקיעים כאחד, כולל ליווי צמוד, מקיף ובלתי מתפשר לאורך כל התהליך. הלקוח מוצא אצלנו את כל מה שהוא צריך עבור עשיית העסקה. הדגש שלנו הוא על אפקטיביות, יושרה ומקצועיות. עם זאת, אנחנו מקפידים על יצירתיות בכל הקשור בהתמודדות עם אתגרים ויצירת פתרונות ומעדיפים גישה א-פורמלית ואותנטית. בסוף, אנחנו הרי ירושלמים... לאורך השנים, התחלנו לקבל פניות מלקוחות שרוצים להוציא לפועל עסקאות מורכבות, או מעוניינים לבצע רכישות, שדורשות התנהלות עדינה אך נחושה והם ראו בנו האנשים הנכונים למשימה. כשלקוח מגיע אלינו עם קושי או אתגר בדרך לעסקה – אנו נמצא את הדרך לעשות זאת. אנחנו פועלים מתוך אחריות גדולה לכל האנשים איתם אנו באים במגע - בין אם אלו לקוחות ובין אם אנשי מקצוע. במקרים רבים אנחנו מקבלים תגובות מהלקוחות שלנו - מוכרים וקונים - שסיפקנו להם חוויית נדל"ן שונה מזו שהכירו עד היום, שהבנו את הצרכים המדויקים שלהם. אני מרגישה שאנו מצליחים להגשים לאנשים חלומות וזה מאוד מספק". 

המשבר הביא לעלייה בביקושים

רונית מספרת שלא נבהלה כשהקורונה הגיעה, בזכות ראייה המסתכלת על משברים כעל הזדמנויות. "התקופה עזרה לנו מאוד להתגבש, לדייק את עצמנו ולהיות הרבה יותר יצירתיים במקום לעבוד על אוטומט", היא מציינת. "אמנם בתחילת הקורונה עשיתי פאוזה כדי להסתכל ימינה ושמאלה ולהבין מה קורה, אך במהרה הייתי צריכה להגיב לשוק. התקבלו המון פניות של רוכשים, שהניחו שהתקופה תביא שפע של מציאות - ולשמחתי לא כך היה הדבר. כמובן שלא רציתי לראות את השוק הזה קורס. במקום זאת קרה ההיפך: המשבר הביא לשגשוג גדול בתחום ולעלייה בביקושים באופן כללי ולאו דווקא למציאות. הקורונה גרמה לאנשים להבין שחיים רק פעם אחת ושזה כאן ועכשיו - מה שדירבן אותם להגשים חלומות ישנים, כמו קניית בית החלומות שלהם. לקוחות מחו"ל ששקלו זמן רב לעלות ארצה, או לפחות לרכוש נדל"ן בישראל, וחיכו להזדמנות הנכונה או לדחיפה כלשהי, קיבלו אותה בדמות הקורונה ועשו את הצעד המתבקש. אחרים החליטו לעלות ארצה בשל התגברות האנטישמיות בחו"ל בתקופה הזאת. אנשי עסקים יהודים החליטו להעביר את כובד משקל עסקיהם לכאן. 

"אני יכולה לספר על חברה מניו-יורק, שמחפשת לקנות בישראל מרכזים לוגיסטיים, בתי מלון וקרקעות חקלאיות, במטרה להעצים את פעילותה כאן, כך שבהחלט ניתן לומר שיש תנועה ערה מאוד בשוק הנדל"ן לאורך כל הקורונה", היא מוסיפה ומספרת. "כמובן שהיה גם קושי. לא יכולנו לקיים פגישות פרונטליות, וזו בעיה כשישנם אנשים שרוצים לבוא לראות ולהרגיש נכס שהם שוקלים לקנות. אז אנשים התחילו לעכל את המגבלות ולהבין שיש דרכים אחרות. בפרויקט יוקרתי ברח' דובנוב, הסמוך לתיאטרון ירושלים, נותרו 10 דירות מתוך 26 דירות, וכל המכירות התבצעו בתקופת הקורונה דרך פגישות מקוונות והצגת חומרים דרך הזום. כשהשמיים יפתחו צפויים להגיע אליי עשרות לקוחות שמתעניינים בכל מני פרויקטים גדולים. בסופו של דבר, אנשים מתאימים את עצמם למצב וגם מבינים שזה לא משהו שבא להישאר. הקורונה תיעלם מתישהו ואין סיבה לבטל תוכניות רכישת נדל"ן בגללה".

דינמיקה מופלאה

בכל אותם פעמים בהם רונית מדברת ברבים היא מתייחסת אליה ואל סמנכ"ל הפיתוח העסקי של החברה - שהוא גם בנה - עו"ד תומר דוויק. כדור שלישי לאנשי נדל"ן תומר החל לעבוד בחברת פרוספריטי נדל"ן במקביל ללימוד התואר במשפטים וליזמויות פרטיות שביצע. לאחר סיום הלימודים עבד כעו"ד במשרד עו"ד מוביל בירושלים המתמחה במקרקעין ובתכנון ובנייה. הרוח היזמית בשילוב עולם הנדל"ן הובילו את דוויק להיות חלק מצוות ההקמה והניהול של הבניין הראשון שהפעילה We Work בירושלים. לאחר שלמד וצבר ידע וניסיון תומר עבר למשרה מלאה ומונה לסמנכ"ל החברה.

כששואלים את רונית על האתגר בעבודה עם משפחה ועל הקושי לגשר בין יחסי אם-בן להירארכיה מקצועית, היא אומרת שהדברים דווקא מתחברים בקלות. "כאשר אנו חולקים סט ערכים זהה, ה'אני מאמין' שלנו זהה. תומר הביא ערכים מוספים רבים לעסק המשפחתי: צעירות ורעננות, שיטות ניהול ואסטרטגיה חדשות, יכולת דיוק, ייעול ומיקסום תהליכים ועוד. כעו"ד שמתמחה בתכנון ובנייה, יש בכוחו לספק לחברה ערך רב וללקוחות החברה רובד מקצועי נוסף. הבנת המטרייה שלו מאפשרת לנו להגיש עסקאות בצורה מקצועית ומדויקת. יש לנו דינמיקה מופלאה - אנחנו משלימים ומעצימים אחת את השני, ודווקא פער הגילאים, הניסיון שצברתי לאורך השנים והגישה השונה לעיתים, מסייעים להגיע לתוצאות טובות יותר ולקהל לקוחות מגוון. מתוך החשיבות להתפתחות מקצועית, אנו מספקים אחד לשני משוב באופן תדיר ובכך אנו יוצרים סנכרון, הנאה מהדרך והרמוניה אמיתית".

בחזרה למוסף מנהלים >>