ההגדה לבית ששון: השלב הישראלי

עם אילן יוחסין ששורשיו עוד במאה ה-11 בספרד, משפחת ששון שומרת על רציפות היסטורית ומשלבת עסקים חובקי עולם וזהות יהודית מוצקה. עם כניסת אחד מענפי המשפחה החשובים, קבוצת ג'יי ששון, לפעילות עסקית בישראל, מספר עו"ד ברוס פיין, ששימש בעבר כסגן התובע הכללי בארה"ב וכיום מנכ"ל הקבוצה, על המטרות העסקיות של המשפחה ומסמן את היעד: השקעה בסטארט-אפים מבטיחים שמשנים את כללי המשחק

אסף לבנון ויואל צפריר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני משפחת ששון מקהיר וחאלב (דיוקן משפחתי), שנות השלושים של המאה העשרים | צילום: Sebah Studios in Cairo
אסף לבנון ויואל צפריר
תוכן מקודם

קבוצת ג'יי ששון, הנכנסת בימים אלה לפעילות עסקית בישראל, היא המשכו של אחד מבתי ההשקעות והפיננסים הוותיקים בעולם, בבעלות אחת המשפחות הוותיקות בעולם, משפחה יהודית ששורשיה מובילים עד לממלכת ישראל העתיקה. ההיסטוריה המודרנית המתועדת של משפחת ששון מתחילה בראשית המאה ה-11 בספרד. שם המשפחה היה אז "אבן שושן" ובמהלך הזמן הוא התפתח לגרסה המודרנית "ששון". במאה ה-12 הקימה משפחת ששון מוסד למסחר ובנקאות בעיר טולדו שספרד. כאשר גורשה המשפחה במהלך ימי האינקוויזיציה, היא תקעה יתד בסלוניקי שביוון והניחה את היסודות לפעילות העסקית שלה במדינה. בשנת 1523 ייסד משה ששון את ששון פררה ושות', בית מסחר בקושטא, היא קונסטנטינופול, בירת האימפריה העות'מנית. החברה שימשה גם כבנק למסחר והקימה מוצבי סחר במזרח התיכון, הודו, סין, אינדונזיה, דרום-אפריקה וברזיל.

"הרוטשילדים של המזרח" 

הענף הידוע ביותר של המשפחה, ענף בגדד-מומבאי-בריטניה, הוא הענף שדיוויד ששון נחשב לפטריארך שלו ולעיתים קרובות מכונה ענף זה "הרוטשילדים של המזרח", בעיקר בגלל קשרי הנישואין בין שתי המשפחות, שאת צאצאיהן ניתן למצוא כיום בעיקר בבריטניה. אחיו הצעיר של דויד, יוסף, התחתן עם משפחת דיין מהעיר חאלב בסוריה והקים את הסניף האמריקני חאלב ואלתר. כיום, צאצאים מהענפים השונים של שושלת ספרדית זו, פרוסים על פני שש יבשות והם מנהלים שורה ארוכה של עסקים ושלחים את ידם לתחומי המדע, הטכנולוגיה, הבנקאות ואפילו פוליטיקה. ככל שהמשפחה שגשגה יותר, בניה ובנותיה תרמו יותר והגדילו את מחויבותיהם בכל הקשור לקיום מצוות נתינה. ארגוני צדקה, בתי חולים ובתי ספר קיבלו תרומות נדיבות ממשפחת ששון, בין אם הם היו בקהיר, מומבאי, שנחאי, לונדון, ניו-יורק או בישראל.

בשנת 1840, השתלט יוסף ששון על ששון פררה ושות', מיתג את החברה מחדש כבית המסחר ששון והקים בית מסחר בעיר חאלב. יוסף ששון הרחיב את המסחר לאפריקה, דרום אמריקה וארה"ב. בשנת 1858 היה יוסף ששון בין המשקיעים הראשונים שלקחו חלק במימון הקמת תעלת סואץ. הענף המשפחתי של יוסף מייחס את הצלחתו לאיזון שהושג בין שמירה על ערכים יהודיים לבין פעילות עסקית, בהתאם למסורות היהודיות-ספרדיות עליהם התחנך הפטריארך, תוך שימת דגש על צדקה, צדק חברתי ותיקון עולם.

בשנת 1921 אוחדה החברה והושקה מחדש כששון ושות'. המשרד הראשי הועבר מחאלב שבסוריה לקהיר שבמצרים. בשנת 1952 היה המשרד בין המשקיעים הראשונים והמייסדים של "בנק דה קהיר", אולם בשנת 1965, לאחר גירוש הקהילה היהודית ממצרים על-ידי נאצר, העביר המשרד את משכנו לארה"ב. בשנת 2010, לאחר פטירתו של היו"ר, אליהו ניסים ששון, הפסיקה החברה את פעילותה, עד שבשנת 2020, כאשר דיוויד א' ששון, נכדו של אליהו ניסים ששון, נכנס לתפקיד היו"ר ומיתג את החברה מחדש כקבוצת ג'יי ששון, כאות כבוד והוקרה לאבי המשפחה מחאלב.

הפילוסופיה המשפחתית נותרה קבועה

כאמור, קבוצת ג'יי ששון מתחילה לפעול גם בישראל. החברה הינה בנק השקעות הממוקם בוושינגטון די.סי, בירת ארה"ב, והשקת הפעילות בישראל החלה למעשה לפני שישה חודשים על-ידי כניסה לשותפות עם "מאסיבית תלת ממד" (Massivit 3D). בעקבות זאת צפויה הקבוצה להשיק 31 אולפני הדפסה בתלת-ממד באירופה ובארה"ב המשלבים את הטכנולוגיה של MASSIVIT. בשיחה עם מגזין "מנהלים", מנכ"ל הקבוצה, ברוס פיין, מבטיח כי לקבוצת ג'יי ששון יש תכניות שאפתניות להשקעות בישראל.

תצלום משפחתי קבוצתי, במרכז התמונה ששון אסקל, שר האוצר בעירק, 1927צילום: Kent Lacey Studios, England

"הסביבה העסקית משתנה ואיתה גם המטרות והמודלים העסקיים של הקבוצה, אך הרצון והחתירה לקיום מצוות, עשיית צדקה ורכישת חוכמה, ידע והבנה נותרים תמיד קבועים במשפחת ששון", אומר פיין. " במובן זה, הפילוסופיה של המשפחה לא השתנתה. הטכנולוגיה משתנה, אבל העקרונות שלנו לא משתנים. כשאתה מסתכל עלינו כיישות עסקית שהתקיימה בצורה כזו או אחרת מאז 1495 ועד היום - פיתחנו הרבה ידע והבנה שמסייעים לנו לנווט את דרכנו בעולם".

פיין הגיע לקבוצת ג'יי ששון לאחר קריירה משפטית מפוארת. לאחר שסיים את לימודי המשפטים באוניברסיטת הרווארד, נסע לוושינגטון, שם עבד כתובע במשרד המשפטים. זה קרה בתקופה מכריעה בהיסטוריה של ארה"ב, ימי פרשת ווטרגייט שזעזעה את החברה האמריקאית ופיין נקרא לסייע. "זה היה מטורף", הוא נזכר. "הייתי בן 25 בסך הכל ועבדתי במקום החשוב ביותר בעולם. לעיתים קרובות הייתי יורד לבית הלבן, שם חלק מתפקידי היה לחקור את הטענות נגד נשיא ארה"ב. כלומר, המשימה שלי הייתה לחקור ולאתגר את האיש החזק ביותר בעולם. זו הייתה חוויה ייחודית שסיפקה לי את ההבנה והיכולת לעולם לא להתעוור מכוח ושררה". 

מאוחר יותר קודם פיין למשרת סגן המשנה לתובע הכללי של ארה"ב, תחת ממשל רייגן. הוא המשיך להתקדם והפך להיות היועץ המשפטי הראשי של נציבות התקשורת הפדרלית. מומחיותו במשפט חוקתי ובינ"ל הביאה אותו בהמשך לשמש כיועץ חוקתי למדינות רבות ביניהן רוסיה, דרום-אפריקה ודרום-קוריאה. "לימדתי משפט חוקתי ואתיקה באוניברסיטה ובמובנים מסוימים, אני רואה את עצמי כפילוסוף. זו אחת הסיבות מדוע אני חושב שמתאים לי לנהל את קבוצת ג'יי ששון", הוא מוסיף ואומר. "אני גם הנאמן הראשי של נאמנות ההמשך של משפחת ששון. עבורי זהו כבוד גדול. פירוש הדבר לשרת אגדה חיה אמיתית שהתגברה על כל מכשולי ההיסטוריה ולעשות זאת במסגרת הערכים היהודיים".

כיצד נוצר הקשר בינך לבין משפחת ששון?

"דיוויד ואני נפגשנו עוד לפני ששימשתי כיועץ המשפטי הראשי של נאמנות המשפחה. התמזל מזלי להכיר את יכולותיו, את היושרה שלו ואת מחויבותו לערכים ולאמונה של משפחתו. דיוויד מספק גם מערך כישורי מנהיגות ומיומנויות אנליטיות, שמסייע הן בהנחיית החברה והן בהבנת הנוף הפוליטי והביטחוני כאחד. הוא בלשן, שולט בשבע שפות ובעברו מילא תפקידי מודיעין ולוחמה בטרור במסגרת קהילת המודיעין האמריקאית, במשך יותר משני עשורים ובאזורים רבים בעולם, במיוחד במזרח התיכון. הוא מביא עימו ידע נרחב המהווה נדבך חיוני ביותר בהחלטות העסקיות שלו ובכל הנוגע להשקעות".

מחפשים חברות שמשנות את חוקי המשחק

למגזרים העסקיים בהם פועלת קבוצת ששון אין בהכרח מכנה משותף. היא רואה עצמה כקונגלומרט אשר ידו נמצאת בכול, או כפי שמגדיר זאת ברוס פיין: "באמצעות חוכמתנו העתיקה פיתחנו קריטריונים מסוימים להשקעה. לדוגמה, ההשפעה שיוצר העסק ואורך החיים הצפוי שלו. אם עסק לא עומד בקריטריונים האלה - אנחנו לא משקיעים בו. נקודה אחת שחידדנו במהלך השנים היא לשלב את היכולות הפיננסיות של הקבוצה עם היצירתיות שלה. כאשר אנחנו נתקלים באתגר עסקי, משהו שמחכה לפתרון, זה מרגש אותנו. לאחר שהבנו את מקור הבעיה, אנו מעצבים את הפתרון. בישראל יש הון אנושי שמסוגל לפתור בעיות, לחזות את העתיד ולממש אותו במהירות וביעילות. הדברים האלה הופכים את ישראל להשקעה מבטיחה לטווח הארוך".

מהן התוכניות העסקיות שלכם לישראל?

פיין: “להתרכז בסטארט-אפים, אך לא רק בתחומים טכנולוגיים מובהקים. אנחנו מחפשים חברות שמשנות לחלוטין את חוקי המשחק, אפילו עסקים קטנים המאתגרים את הסטטוס קוו וכמו כן, אנחנו רוצים למסחר רעיונות טובים. אנו רוצים ללוות עסקים ולהנגיש להם את הרשת הקולקטיבית שלנו לשירות (NAAS) במטרה לסייע לחברות מסוג זה, לזהות הזדמנויות חדשות ולפתוח שווקים חדשים. כך מטפחים עסק קטן".

הפעולה הראשונה שלך כאן הייתה חתימת שותפות עם "מאסיבית", העוסקת בהדפסת תלת-ממד. מדוע בעצם?

פיין: "הדפסת תלת-ממד היא המהפכה התעשייתית החדשה; יש לנו עניין בהדפסת תלת-ממד ו'מאסיבית תלת ממד' (Massivit 3D) פיתחה כמה מהטכנולוגיות המתקדמות ביותר בתחום הזה. זהו מגזר שיש בו פוטנציאל להתרחבות. אם אתה מתכוון להשתתף ברעיון מהפכני, עשה זאת עם שותף שזיהה את הבעיה ועיצב את הפתרון. זה מה ש'מאסיבית' השיגה. חתמנו על חוזה לרכישת חמש מדפסות המותקנות באירופה ובארה"ב, עם תוכנית לפתיחה של 31 אולפני הדפסה בתלת-ממד על פני חמש שנים. 'מאסיבית' היא רק ההתחלה.

לשמור על הידע בישראל

פיין הוא לא רק איש עסקים מומלח אלא גם יהודי חם. המילים "יהדות", "ישראל" ו"תיקון עולם" שזורים לאורך כל הריאיון עימו. הדאגה לישראל היא חלק מהותי בתפיסת עולמו ומעצבת גם את פעילותו העסקית בשם המשפחה. "שמנו לב שב-20 השנים האחרונות, חברות ישראליות נמכרו לחברות זרות ועברו לארצות אחרות", הוא אומר. "אנו מאמינים שחשוב לשמור על הידע בישראל. דלדול ההון האנושי והאינטלקטואלי במדינה (מה שמכונה אצלכם 'בריחת מוחות') מסוכן לצמיחה הכלכלית של כל מדינה ולביטחון הכלכלי והלאומי שלה. ההון האנושי הוא הנכס החזק ביותר של ישראל. בלעדיו הצמיחה הכלכלית של ישראל תהיה בסכנה - וייתכן שתאבדו את הסינרגיה הזו". לכן לקחנו על עצמנו את המשימה לגרום לכך שחברות עסקיות בראשית דרכן ימשיכו לצמוח כאן בישראל.

"אנו החברה העסקית היהודית הוותיקה ביותר ונוצרה אצלנו זהות בין המודל העסקי לבין מורשת החוכמה היהודית של חכמינו. ההזדהות שלנו עם העניין היהודי והישראלי היא במובן מסוים התגובה שלנו לאנטישמיות ולגזענות הקשה בעולם. אנו מחזיקים במורשת שלנו כישראלים ויהודים בגאווה רבה".

עם אילו אתגרים העסק שלכם צריך להתמודד?

פיין: "כשמדובר בחברות גדולות, קיפאון, חוסר יצירתיות וביורוקרטיה ארגונית הם עקב אכילס. אנחנו לא רוצים להיות כמו קודאק שדחתה את המצלמה הדיגיטלית בגלל מיליארדים שכבר הושקעו בכימיקלים לפיתוח סרטי צילום. סטיבן ששון, עובד של חברת קודאק וממציא המצלמה הדיגיטלית העצמית (הניידת) הציע זאת לקודאק. בעקבות דחיית המצאתו על-ידי קודאק, הוא הרגיש שנרמס. לאחר מכן, הוא התפטר וקודאק פשטה את הרגל. בשנת 2009, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, העניק לששון את המדליה הלאומית לטכנולוגיה וחדשנות. אנו תמיד בודקים השקעות בחדשנות ומחפשים חברות שהן ספקי פתרונות לשוק".

ספר על הקרן היוונית של משפחת ששון?

פיין: "הקרן נוסדה כדי להשקיע באגן המזרחי של הים התיכון, כולל יוון, קפריסין וישראל. למשפחת ששון יש מערכת יחסים מיוחדת עם יוון במשך שנים רבות. היחסים בין ישראל ליוון התחממו לאחרונה ואנחנו רוצים לתמוך בכך. אחת הבעיות ביוון היא שהם מפגרים מבחינה טכנולוגית. יוון תנהג בחוכמה אם תסתכל על ישראל כעל מודל. אומה מתקדמת טכנולוגית אך קטנה, שמסוגלת להתמודד בקלות ובנוחות מול יריבים גדולים וחזקים ממנה. יוון זקוקה לישראל וזו הזדמנות לישראל לחלוק את הטכנולוגיה שלה - דבר שישרת את שתי המדינות".

כיצד שינתה הקורונה את מפת ההשקעות שלכם?

פיין: “קבוצת ג'יי ששון היא משקיעה מונעת פתרונות. בדקנו פתרונות למגפת הקורונה ומכאן הגיעה השקעתנו ושיתוף הפעולה שלנו עם ASDERA שהקים האפידמיולוג הנודע ד"ר קנוט ויטקובסקי, שפיתח תוסף מזון המחזק את המערכת החיסונית ומטפל בזיהומים בדרכי הנשימה. המוצר כבר קיבל את אישור ה- FDA והאיחוד האירופי וכעת אנו מחפשים שותפים ומפיצים פוטנציאליים".

מהו המסר שלך לשוק הישראלי עם כניסתכם אליו?

פיין: "בקבוצת ג'יי ששון מאמינים שבשל הישגי המשפחה במשך מאות שנים, יש לנו את המשאבים הנכונים לפעול בשוק בישראל. אנו מעדיפים עסקים קטנים וצעירים שמייצרים שיבוש והפרעה, חברות שמשנות לחלוטין את חוקי המשחק. אנו מקווים לפתוח משרד בישראל עד סוף השנה".

ברוס פיין, מנכ"ל קבוצת ג'יי ששון

בן 74, עורך דין אמריקאי המתמחה במשפט חוקתי ובינ"ל.

ברוס פיין, מנכ"ל קבוצת ג'יי ששוןצילום: Courtesy of Gage Skidmore
  • בעל תואר במשפטים מאוניברסיטת הרווארד.
  • שימש בתקופת הנשיא רייגן כסגן המשנה לתובע הכללי וכיועץ משפטי ראשי לוועדת התקשורת הפדרלית.
  • היה חוקר בכיר של שערוריית ווטרגייט.
  • שימש כמנהל המחקר בוועדת החקירה של הקונגרס בארה"ב לפרשת איראן-קונטרא.
  • עבד כאנליסט ופרשן במכון האמריקאי לייזמות ובקרן Heritage, שניהם צוותי חשיבה שמרניים.  

למעוניינים בגיוס השקעות יש לפנות למייל: einat@friedmanpr.co.il

בחזרה למוסף מנהלים >>