כל העתיד לפניהם

עמותת תעשיידע, מייסוד התאחדות התעשיינים, משיקה תכנית התנסותית ייחודית המוציאה את התלמידים למסע חוויתי להיכרות עם חשיבה עתידנית

עינב בן-יהודה
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כל העתיד לפניהםצילום: Shutterstock
עינב בן-יהודה
תוכן מקודם

לפני קצת יותר משנה, רבים מאיתנו עוד היו עסוקים בתכנון החג עם המשפחה המורחבת ובמחשבות על חופשת הקיץ. ואז הגיעה מגיפה עולמית שטרפה את כל הקלפים. במהלך השנה החולפת נדמה כי האנושות נזקקה - יותר מכל - לתחושת ודאות, למודלים שיוכלו לחזות את העתיד ולהעריך מתי תסתיים מגפת הקורונה, וכיצד.

משחר ההיסטוריה שאפו בני אדם לחזות את העתיד. בתרבויות קדומות, לאנשים שנתפסו כבעלי יכולת זו היה שמור מקום של כבוד. בעת המודרנית הפך חקר העתיד למקצוע הנלמד באוניברסיטאות, וכזה הנוגע בתחומים רבים: חברה, טכנולוגיה, כלכלה, תעשייה, טבע ועוד. חשיבה עתידנית משלבת בתוכה הרבה דמיון, אך היא גם לוגית, מסודרת ומתבססת על ניתוח ולמידת העבר, ניתוח תהליכים המתרחשים בהווה, עיבוד מידע וחשיבה יזמית ויצירתית. הניסיון לדמיין תמונת עתיד אוטופית מחייב זיהוי אתגרים בהווה ובעתיד, לצד התכוננות למצבים דיסטופיים, וחשיבה יצירתית כיצד יש להתמודד איתם. כישורים אלו הופכים את מי שאוחזים בהם למבוקשים בתחומי עשייה רבים: הדרישה למומחים בתחום חיזוי העתיד כבר קיימת בחברות גדולות ואפילו בצבאות ברחבי העולם, כיוון שזוהי מתודולוגיה שאינה מוגבלת לתחום אחד.

מים לעיסים ורובוטים חכמים

השאלה מה יכין את הילדים והילדות של היום לעולם המחר מטרידות הורים ומורים ברחבי העולם. מה הכישורים הנדרשים על מנת שימצאו את המקצוע המתאים עבורם? עם איזה כלים ויכולות הם צריכים לצאת אל העולם על מנת להתמודד עם הלא נודע? במה ניתן לצייד אותם עם מנת שיוכלו לקחת חלק בשיפור החברה?

העולם כיום, בהיותו רצוף בשינויים מהירים וקיצוניים, מחייב ראיה מעמיקה ורחבה יותר על העתיד האישי והחברתי, תוך התבוננות בהווה. אימוץ חלק מהכלים המאפיינים חשיבה עתידנית מסייע להתמודד עם שינויים אלו, ויכול לתרום לקידומה של החברה האנושית כולה. 

בעמותת תעשיידע, עמותה חינוכית מיסודה של התאחדות התעשיינים הפועלת בקרב גילאי ג'-ט', מאמינים כי תלמידים צריכים להיות מסוגלים לפתח אישיות אדפטיבית המתמודדת עם שינויים והיודעת לצפות אותם מראש, וכי זהו כישור חיוני והישרדותי במציאות הכה דינמית אותה אנו חווים. לכן, פיתחה העמותה קורס פורץ דרך בו יתנסו התלמידים והתלמידות בחיזוי מושכל של טכנולוגיה עתידנית, יתרגלו דפוסי חשיבה ייחודיים, ויכירו את "תעשיית העתיד".

המטרה אינה רק לספק לתלמידים היכרות בסיסית עם התחום, אלא להנחיל להם כישורי חשיבה עתידנית שיטתיים ובכך להעניק להם ראייה ופרספקטיבה רחבה שתשמש אותם במגוון תחומים.

במסגרת התכנית של תעשיידע, בשיתוף התעשיות הטכנולוגיות, בני ובנות הנוער בגילאי חטיבה (ז'-ט') יצאו למסע חוויתי בין תעשיות העתיד. הם יהפכו לשפים של המחר ויתנסו בקולינריה עתידנית. הם ישאלו שאלות כמו - איך נאכל בעתיד? מה נעשה אם יהיה פיצוץ אוכלוסין ולא יהיו מספיק גידולים חקלאיים? הם יכינו בעצמם מזון בקפסולות, קליפות אכילות, מים לעיסים וכל העולה על דמיונם. הם יקימו את המושבה הבאה על מאדים וימציאו את הרובוט החכם הבא, בהתבססות על הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום הבינה המלאכותית (AI). הם יעמדו על הקשר שבין חשיבה עתידנית לבין אחריות חברתית. במסגרת פרויקט החקר וההתנסות, המשתתפים בתכנית יפתחו תסריטים עתידניים פרי דמיונם, שיתבססו גם על חשיבה שיטתית, ניתוח ביג דאטה וחיזוי מושכל.

השילוב עם התעשייה הישראלית והאקדמיה בתכנית זו הוא בעל חשיבות רבה. לשתיהן תפקיד דרמטי ביכולת שלנו לעצב את העתיד ולהתמודד עם תרחישים אפשריים שונים. לא צריך להרחיק לכת בכדי לגלות עד כמה פיתוחים טכנולוגים שינו את המציאות שלנו מקצה לקצה וכיצד נשות ואנשי הטכנולוגיה סייעו לאנושות להתמודד עם אתגרים בכל תחום בחיים, הודות לפיתוח טכנולוגיות מתקדמות שרק בראשית המאה ה-21 נראו כחלום רחוק.

חידוד מיומנויות החשיבה והניתוח של תהליכים שונים ושכלול האינטואיציה, באמצעות מתודות בהן עושים שימוש בתעשייה ובאקדמיה, יעניקו לתלמידים ולתלמידות לא רק את היכולות והכלים לדמיין את ההמצאה הבאה, אלא גם את היכולת לחשוב על פתרון לבעיות ואתגרים אנושיים, להוציא לפועל את רעיונותיהם וליצור מציאות חדשה ואופטימלית.

בנוסף, התלמידים יתנסו בכתיבה ועריכה של התסריט העתידני שפיתחו ויעלו את התוצרים לערוץVOD  ארצי של התכנית שיכלול זרקורים לעתיד במגוון תחומים, וייתן גם לצופים המבוגרים, הצצה לאופן בו הדור הצעיר חווה ורואה את העולם. ומי יודע, אולי בזכותם נמנע את האסון או המגיפה הבאה - או נדע להתמודד איתם טוב יותר.

תכנית זו היא חלק ממכלול התכניות אותן מקדמת עמותת תעשיידע, שבבסיסן ההבנה כי יכולת ההישרדות של התלמידים של היום בעולם המשתנה של המחר, תלויה במידה רבה באופן בו הם יחשפו ויכירו את השינויים הדינמיים שחלים בעולם. החשיפה הזו מספקת להם את היכולת להתבונן בו במבט ביקורתי ואת הכלים להשתלב בו בהצלחה. 

העמותה פועלת לפיתוח והפעלת תכניות לימודים חדשות בתחומים הכי עדכניים בעולם התעשייה ולהביאם לבתי הספר. מרבית התכניות מתמקדות במודלים של למידה מבוססת פרויקטים והתלמידים המשתתפים בהן חווים תהליכי למידה משמעותיים לצד פיתוח מוצרים טכנולוגים פרי מוחם. כמו למשל בקורס יזמות דיגיטלית – האינטרנט של הדברים. במהלכו התלמידים מתנסים בחקר אתגרים אנושיים ומציאת פתרונות המבוססים על ממשקי IOT, משדרגים מוצר פשוט מחיי היום יום באמצעות חיבורו לרשת ובניית מסכי אפליקציה ייעודית. על תוצריהם הם מקבלים פידבקים מקצועיים ממהנדסי תוכנה מהתעשייה. בקורס אחר, "יזמות ביומימקרי", שמיועד לתלמידים צעירים יותר התלמידים מפתחים רעיונות המבוססים על השראה מהטבע. במהלך של 16 מפגשים התלמידים מגלים את הקסם שבטבע ונוכחים לדעת שהטבע פתר לעצמו את כל הבעיות ולנו נותר רק ללמוד ממנו ולפתח טכנולוגיה בהשראת הטבע.

לחטיבות הביניים פועלת יותר מעשור תכנית "יזמות פרימיום" שמיועדת למנף את הפוטנציאל שבחיבור בין בתי הספר לתעשייה כמה צעדים קדימה. במסגרת התכנית תלמידים זוכים לתהליך ליווי שנתי בו למדריכי תעשיידע מצטרפת חברה מכל קשת ענפי התעשייה בישראל מאמצת כיתה ומלווה אותה בתהליך פיתוח מוצר יזמי במשך 18 מפגשים. HP, סיסקו, מארוול, נטפים, אדמה וסטרטסיז הם רק חלק מרשימת החברות שמשתלבות בהנחיית התכניות.

מלבד תכניות טכנולוגיות אלו תעשיידע מובילה תכניות חלוצות ממוקדות בפיתוח והעצמת תלמידים בכישורים הנדרשים למאה ה-21. Ready, Skills Go היא תכנית המיועדת לתלמידי כיתות ו' ושמה לעצמה למטרה להכין את תלמידי בתי הספר היסודיים לאתגרי העולם הטכנולוגי המשתנה סביבם. הייחודיות של התכנית ביחס לתכניות כישורים רבות וטובות, היא ההתמקדות בכישורים הנדרשים בעולם העבודה המודרני. התלמידים מתרגלים כישורים כמו פתרון קונפליקטים בצוותים, קבלת החלטות מבוססות נתונים, העברת מסרים בעל פה, רפלקציה וחשיבה יצירתית במסגרת סימולציות ומשימות מסביבות עבודה משתנות. בכל שיעור התלמידים נפגשים עם עולם תוכן חדש ותרבות ארגונית אחרת. דוח מבקר המדינה האחרון שחשף את הפערים בתכניות הלימודים מחזק את הצורך בתכניות לפיתוח כישורים כבר מגיל צעיר.

עשרות תכניות ייחודיות נוספות מופעלות בתעשיידע ולקראת שנת הלימודים הקרובה צוות העמותה ערוך לקיום גמיש של התכניות במודלים שונים ובפלטפורמות שונות. השקעה בתכנית שפורצת את גבולות בית הספר מאפשרת לתלמידים לחלום חלומות חדשים, לגלות מחדש את יכולותיהם להצליח גם בתחומים טכנולוגים ולשקול לבחור ללמוד אותם או לעסוק בהם גם בהמשך חייהם. 

לפרטים נוספים לחצו כאן >>