כבר לא רק לעסקים גדולים: סיבים אופטיים בטכנולוגיית פרימיום עד הבית

תשתיות הסיבים האופטיים נפרשות בקצב מהיר ברחבי הארץ וזוכות לביקוש גובר. כמו בכל מוצר או שירות חדש, גם בסיבים האופטיים קיימים הבדלים בין הטכנולוגיות השונות שכדאי להכיר

בשיתוף פרטנר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השחלת סיבים אופטיים של  'פרטנר פייבר' בשדרות
בשיתוף פרטנר
תוכן מקודם

המעבר מהאינטרנט הישן לסיבים האופטיים הוא זינוק משמעותי שמורגש באופן ניכר בחוויית הגלישה הביתית. כשפרטנר השיקה בקיץ 2017 את תשתית הסיבים האופטיים "פרטנר פייבר" והחלה לפרוש ולחבר ברחבי הארץ בניינים לתשתית האולטרה מהירה, השאלה הרווחת היתה – "אבל למה אני צריך 1,000 מגה?". היום, ארבע שנים וקורונה אחת לאחר מכן, השאלה כבר הפכה ל"תוכלו לחבר אותי כבר היום?"

גלישה במהירות של עד 1,000 מגה תומכת באופן המיטבי במציאות המחוברת שבה רבים מאיתנו חיים כבר היום. בתוך שנתיים-שלוש, יותר ממחצית מצופי הטלוויזיה הרב-ערוצית בישראל כבר לא יסתפקו בתשתיות כבלים או לוויין, ויקבלו את שידורי הטלוויזיה באמצעות תשתית האינטרנט, בשידורים באיכות HD ו-4K עם טכנולוגיות מתקדמות כמו של פרטנר TV ושירותי הסטרימינג הבינלאומיים. במציאות כזו, לצד עלייה בתעבורת הרשת הביתית לצורכי עבודה, לימודים, גיימינג ויישומי בית חכם, התשתית האמינה והמתאימה ביותר היא תשתית סיבים אופטיים.

היום יותר מ-150 אלף משקי בית, כ-8% ממשקי הבית שמחוברים לאינטרנט בישראל, כבר מחוברים לתשתית הסיבים האופטיים "פרטנר פייבר", וגולשים במהירות של עד 1,000 מגה. חיבור זמין בארון התקשורת בבניין קיים כבר במאות אלפי משקי בית, מנהריה, דרך עפולה, חיפה, תל אביב, ראשון לציון, מעלה אדומים, אשדוד, שדרות, באר שבע, אילת ועוד עשרות ערים. הפרישה המהירה של תשתית הסיבים האופטיים של פרטנר יצרה לחץ משמעותי על חברות התקשורת, והמרוויחים מהתחרות הזו הם צרכני התקשורת בישראל. אנחנו בעיצומה של קפיצת מדרגה משמעותית בפרישת הסיבים האופטיים בישראל ובמודעות לעדיפות הסיבים על פני האינטרנט הישן, שמתקשה לתמוך בחיים המחוברים ובהרגלי הצפייה, העבודה והלימודים.

מה בין סיב לסיב?

הסיב האופטי הוא סיב גמיש ושקוף, וקוטרו עבה במעט משערה. השימוש בסיבים אופטיים להעברת נתונים מתבצע על ידי המרת אותות התקשורת החשמליים (מידע) לאותות אופטיים ולהפך, וכך, נתונים או מידע מועברים במהירות רבה מאוד מנקודה לנקודה, ללא השפעה של הפרעות חיצוניות כמו מזג אוויר על מעבר הנתונים.

קיימות שתי טכנולוגיות מרכזיות שמיושמות על ידי החברות הפורשות סיבים אופטיים בישראל: טכנולוגיית GPON (Gigabit Passive Optical Networks) וטכנולוגיית P2PE (Point to Point Ethernet). שתי הטכנולוגיות מאפשרות להגיע לגלישה במהירות של עד 1,000 מגה, כאשר טכנולוגיית P2PE, הטכנולוגיה שבאמצעותה פרטנר מחברת משקי בית, נחשבת למוצר פרימיום, מכיוון שהלקוח מחובר בסיב פרטי עד הבית, בלי להיות מושפע מגלישה של השכנים. חברות נוספות בשוק עושות גם הן שימוש בטכנולוגיה זו, אבל רק עבור לקוחות עסקיים הדורשים את החיבור הפרטי על מנת לתמוך בפעילות רציפה באופן מיטבי.

התשתית המתקדמת של פרטנר מיועדת לשרת את צרכני התקשורת בישראל גם עשרות שנים קדימה, ולכן מותאמת כבר היום גם ליישומים מתקדמים ויכולות עתידיות. כיום פרטנר מספקת ללקוחות הסיבים קצב גלישה אולטרה מהיר של עד 1,000 מגה, ובהמשך תציע גם מהירויות של 2.5 ג'יגה, לאחר שכבר ביצעה את הפיתוחים הנדרשים והגיעה לקצב זה על גבי "פרטנר פייבר". רק תשתית הסיבים של פרטנר, היחידה שמגיעה ללקוחות פרטיים עם סיב פרטי עד הבית בטכנולוגיית P2PE, תוכל להציע בעתיד גם קצבים של 10 ג'יגה.

התאמת הטכנולוגיה למבנה ולצרכים היא משמעותית, גם בטווח המיידי וגם בראייה קדימה. העומסים ברשת יגדלו, התעבורה תגבר בבניין, ברחוב ובשכונה, וכולנו נרצה נתיב פנוי לגלישה ב-1,000 מגה. מה שמתאים למבנה נמוך או לבית פרטי, לא בהכרח "סוחב" בבניין עם 20 או יותר דירות, כשההבטחה למהירות גלישה עד 1,000 מגה בטכנולוגיית GPON לא תמיד מתממשת בקומות הגבוהות ומתכווצת ככל שיש יותר דיירים מחוברים לתשתית המשותפת בבניין.

בפרטנר פותחו בשנים האחרונות יכולות פרישה והטמעה של סיבים בטכנולוגיות השונות, עם התאמה מיטבית לכל מבנה שמתחבר לרשת, כך שהבית יקבל את הגלישה האיכותית ביותר, ממש כמו לקוח עסקי גדול.

פרטנר היא היום חברת תשתיות הסיבים המובילה בישראל, עם יותר לקוחות מחוברים מכל חברת תקשורת אחרת. תשתית "פרטנר פייבר" היא תשתית עצמאית, שנפרשה בזמן שיא של פחות מארבע שנים וממשיכה בקצב הפרישה המהיר גם היום. מכיוון שפרטנר היא חברת התקשורת היחידה בישראל שמציעה שירותי תשתית ושירותי ספק של אותה החברה, לקוחות הסיבים של פרטנר מקבלים One-stop-shop, ללא צורך לעבור בין טכנאים או נציגי שירות של חברות שונות לקבלת מענה שירותי וטכני.