כ-700 מיליון שקל יושקעו במכון טיהור השפכים בחיפה

יותר מחצי מיליארד שקל יושקעו בפרויקט ההרחבה והשדרוג של המכון לטיהור שופכין בחיפה והקריות (מט"ש), המוערך כאחד הפרויקטים המשמעותיים הגדולים ביותר הצפויים באזור בעשורים הבאים בהובלת יו"ר האיגוד, עו"ד דויד עציוני

בשיתוף איגוד ערים
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש עומד בתוך צינור
כ-700 מיליון שקל יושקעו במכון טיהור השפכים בחיפה

כחלק מתהליכי ההתחדשות ושיפור התשתיות באזור חיפה והקריות, ייצא בקרוב לפועל פרויקט ההרחבה והשדרוג של המכון לטיהור שופכין (מט"ש), המוערך כאחד הגדולים והמשמעותיים באזור חיפה מאז ומעולם. המט"ש, המופעל על ידי איגוד ערים אזור חיפה, ממוקם במפרץ חיפה ומיועד בעיקר לביצוע פירוק של תרכובות אורגניות משפכי האוכלוסייה והאזור. הוא נחשב כיום למפעל האזורי השני בגודלו בישראל לטיפול בשפכים. כבר בנקודת הזמן הנוכחית הוא עוסק בטיפול ובסילוק שפכים מאזור נרחב של 11 רשויות מקומיות, הכולל אוכלוסיה צפופה ואזורי תעשייה, מלאכה ועסקים. כדי לסבר את האוזן, המט"ש מעניק כבר היום שירותים לאוכלוסייה הנאמדת בכ-800,000 נפשות. הוא מטפל בספיקת שפכים ממוצעת של כ-120,000 מ"ק ביום ומפיק מי קולחין באיכות שניונית, אשר מועברים לאזור עמק יזרעאל, שם הם משמשים לביצוע השקיות חקלאיות.

מתיחת הפנים הצפויה של המט"ש

התוכנית ההנדסית והפיננסית של פרויקט השדרוג וההרחבה, שאושרה כבר על ידי רשות המים, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות, צפויה לשנות את התמונה לחלוטין. לדברי מנכ"ל איגוד ערים אזור חיפה ביוב, עדי שטרנברג, האיגוד נמצא כעת בשלבי סיום הליך גיוס הכספים וחתימת הסכמים עם גופי מימון מתאימים. עד כה נבחר הציוד האלקטרו-מכאני, והאיגוד יתקין את מערכות הטיפול המתקדמות בעולם לצורך הפעלת המט"ש בצורה מיטבית.

עו"ד דוד עציוני, סגן ראש עיריית חיפה ויו"ר איגוד הערים לביוב, ניהל בשנים האחרונות סבבי פגישות ארוכים עם הדרגים הפוליטיים והמקצועיים במשרדי הממשלה וברשות המים, כדי להוציא לדרך את הפרויקט העצום ולגייס את הסכום הדרוש. לדבריו, בסופו של דבר נדרשה הירתמות של גורמים רבים לצורך הגשמת המשימה. "לא בכל יום ארגון, חברה ומפעל הנדסי מצליחים לגייס סכום עצום של למעלה מחצי מיליארד שקלים כדי לקדם ולשפר באופן דרמטי את איכות החיים והסביבה באזור חיפה. ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש-רותם, רואה בסוגיות איכות הסביבה והשמירה על ערכי הסביבה ערך עליון. בטוחני שגם ראשי הרשויות האחרים במרחב הקריות שותפים לדעה זו, ולראיה התמיכה והגיבוי שלהם בקידום הפרויקט", אומר עו"ד עציוני. "פרויקט השדרוג וההרחבה של המט"ש הוא ביטוי ליכולת הדרג המקצועי במט"ש, המנהלים והעובדים, הפועלים 24/7 במשך כל ימות השנה בטיפול בשפכי חיפה והאזור. בלעדיהם פרויקט כה גדול ומורכב, בקנה מידה לאומי, לא יכול היה לצאת לפועל".

עו"ד דוד עציוני סגן ראש עיריית חיפה ויו"ר איגוד ערים אזור חיפה ביוב צילום: מיכה בריקמן

העבודות לשדרוג המט"ש והרחבתו צפויות לכלול הקמת מתקנים חדשים ומודרניים, המותאמים לידע ההנדסי הרחב הקיים כיום, בהם: מערך סינון חול גרביטציוני וחיטוי בהיפוכלוריט לצורך הפקת קולחין באיכות שלישונית, המתאימים להשקיה בלתי מוגבלת של גידולים חקלאיים; מאסף שפכים חדש המוביל את השפכים למכון הטיהור; מערך חדש של קדם טיפול שיחליף את המערך הקיים הישן; מתקן לניטרול ריחות למניעת מטרדי ריח לסביבה; שני אגני שיקוע ראשוני חדשים, שיתווספו לששת האגנים הקיימים; בניית מודול חדש לטיפול בספיקת שפכים של 60,000 מק"י; והקטנת העומסים החוזרים של החנקן והזרחן, באמצעות טיפול במי התסנין להרחקת החנקן ובבוצה המעוכלת להרחקת הזרחן. העבודות צפויות להתבצע תוך כדי המשך הפעלת המט"ש, עם הפרעה מינימלית לפעילות השגרתית שלו.

עו"ד דוד עציוני (משמאל) ועדי שטרנברג צילום: גדי נס

"בגמר ביצוע העבודות יוכל המט"ש לטפל בספיקת שפכים יומית של 150,000 מ"ק, בהתאם לתחזיות הגידול הצפויות באזור", מסביר עדי שטרנברג. "בכך ניתן יהיה להפיק מי קולחין באיכות מעולה – איכות שלישונית - בהתאם לתקנים שקבעה המדינה. זהו שיפור דרמטי באיכות הקולחין המיוצרים במי הטיהור. הכוונה היא לתקנות בריאות העם משנת 2010, שהגדירו מחדש את האיכות הנדרשת של מי הקולחין המופקים על ידי מכוני טיהור השפכים השונים הפועלים בישראל. טיפול זה מעלה את איכות מי הקולחין כך שניתן להשתמש בהם להשקיה ללא מגבלות, לגידולים חקלאיים או למאכל אדם, וכן מעל אקוויפרים. לצורך זה נעשות פעולות שונות, ביניהן סילוק החנקן מהמים בהליך ביולוגי, סילוק הזרחן בצורה ביולוגית או באמצעות כימיקלים וסינון המוצקים המרחפים".

רוחות של שינוי

ההתקדמות הנוכחית בפרויקט היא חלק מהמדיניות שקבעה הנהלת האיגוד החדשה, בראשה עומד כאמור עו"ד עציוני. האיגוד כולל בין השאר את סגן ראש עיריית קרית ים אלי כהן, מ"מ ראש עיריית קרית אתא עו"ד מימון טולדנו, מ"מ ראש עיריית שפרעם ג'ריס חנא, נציגי ציבור, נציגים מעיריית חיפה וחברים בעלי תפקידים בכירים ברשויות באזור. ההנהלה שמה לה למטרה לבחון את כל הפרויקטים שתוכננו באיגוד במשך שנים ארוכות, אולם לא יצאו לפועל מסיבות כאלה או אחרות. כעת, על אף הקשיים האפשריים, תנאי השטח, הסיכונים והחשיפה לתקלות, הוחלט להוציא אותם לפועל. 

בשנים האחרונות בוצעו כמה פרויקטים רחבי היקף על ידי האיגוד, כאשר בין השאר אפשר להצביע על שיפוץ אגן התעכלות מספר 1, עבודות אחזקה לאוגר הגז כחלק מהיערכות האיגוד לחורף, שדרוג מסועי בוצה, שיפוץ תחנת השאיבה הראשית ועוד. הפרויקט הנוכחי, עם זאת, הוא ללא ספק המשמעותי ביותר, בשל ההשפעה הדרמטית הצפויה על חיי התושבים והתשתיות באזור חיפה והקריות.