דרום ירוק: איך הפכה נתיבות לאלטרנטיבת מגורים מבוקשת

עוד ועוד משפחות וזוגות צעירים עושים רילוקיישן לנתיבות, שהפכה לשיאנית הנדל"ן של ישראל. איך זה קרה? למה דווקא עכשיו? ואילו הטבות והזדמנויות מחכות ליזמים ולהייטקיסטים שינדדו דרומה?

גיא רונן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרום ירוק: איך הפכה נתיבות לאלטרנטיבת מגורים מבוקשתצילום: דיאגו מיטלברג
גיא רונן
תוכן מקודם

משהו חדש מתחיל במערב הנגב, וזו לא רק הפריחה המרהיבה של הכלניות. ההגירה השלילית שאפיינה בעבר את האזור התהפכה, וכעת נוהרת אוכלוסייה צעירה, רעננה ותוססת מהמרכז דרומה. בזכות בנייה חדשה, פיתוח עירוני והזדמנויות תעסוקה מגוונות, נתיבות הפכה לאופציית מגורים אטרקטיבית. 

אחד ההסברים להיקף הבנייה החריג בעיר הדרומית הוא הסכם הגג שחתמה עם הממשלה לפני כשלוש שנים, ובמסגרתו מתחייבת האחרונה להשקעה של 4.7 מיליארד שקל על פני עשור בבנייה, בתשתיות ובפיתוח אורבני. ההסכם, שעוד לפניו התמקמה נתיבות בצמרת הארצית של התחלות הבנייה ושיווק יחידות הדיור, הפך אותה לשיאנית הנדל"ן של ישראל. כבר היום, בזכות 43 אלף תושבים, היא השנייה באוכלוסייתה בנגב, והסכם הגג צפוי להפוך אותה לעיר של 90 אלף נפש.

העירייה לא בזבזה אף רגע: תוך זמן קצר מההסכם נמסרה הקרקע ליזמים, והמהלך יצא אל הדרך. הבנייה מתבצעת בסטנדרטים גבוהים, שלא היו מביישים אף עיר בלב אזורי הביקוש של מרכז הארץ. לא פחות חשוב, הפיתוח המואץ והזינוק בגודל האוכלוסייה לא באו על חשבון הקהילה, מוסדות החינוך והשטחים הפתוחים.

"נתיבות לקחה על עצמה את האחריות לעתידה", אומר ראש העיר יחיאל זוהר. "עשינו כברת דרך בקידום מסחר ותעשייה, בפיתוח חיי חברה וקהילה, תרבות, ספורט ופנאי, ומעל לכל, בבניית מערכת חינוך איכותית שמעצימה את הצעירים בדרך להגשמה והצלחה".

בנייה ואכלוס בזמן שיא

ביקור קצר בשכונת נווה שרון (הקרויה על שם ראש הממשלה המנוח, כנראה גם בהשראת חוות השקמים הסמוכה) מתמצת היטב את מה שקורה עכשיו בנתיבות. שכונה מתוכננת ומעוצבת זו, שנהנית מגישה נוחה וישירה לכביש 25 בואכה באר שבע וצפונה, נהנית מתנופת בנייה אדירה. חמשת הפלחים שלה כוללים בניינים ויחידות צמודות קרקע, כשבמרכזם גינות ציבוריות ומבני ציבור. אחד הפלחים תוכנן כמרכז עסקים עירוני הכולל עשרות אלפי מטרים רבועים של שימושים מעורבים. רמת הפיתוח הגבוהה ניכרת בכל פינה.

"בתוך שלוש שנים שווקו קרקעות ונבנתה שכונה מרהיבה של בניינים בני 15 קומות", אומרת אלונה שפר, מנכ"לית מינהלת הסכם הגג. "ההשקעות שביצעה העירייה בתשתיות מבעוד מועד סייעו לקיצור הליכי הבנייה והמסירה ולחיסכון כספי אדיר של הזוגות הצעירים רוכשי הדירות, שלא נאלצים להמתין זמן רב ויאכלסו בחודשים הקרובים את היחידות".

"נתיבות לקחה על עצמה את האחריות לעתידה"צילום: איל תגר

לצד הבנייה, גם התשתיות העירוניות עברו שדרוג משמעותי: מערכות הניקוז בשכונות הוותיקות הוחלפו, מדרכות וכבישים תוקנו או נסללו מחדש, וגשרים מחברים בין השכונות החדשות לוותיקות ולצירי התנועה המרכזיים כדי לחסוך ברמזורים ולהקל על העומסים. מערכת החינוך בנתיבות עברה בשנים האחרונות מהפכה כשלעצמה. היא כוללת, בין היתר, בית ספר חדשני וירוק ומרכז מדעים יוקרתי, שייפתח בשנת הלימודים הקרובה בשיתוף מרכז שוורץ-רייסמן שבמכון ויצמן.

אשר לשטחים הפתוחים, בלב העיר הוקמו פארק האגם וטיילת נחל בוהו - ריאה ירוקה המשתרעת על פני 64 דונם וכוללת אגם אקולוגי, שבילי אופניים (עם חיבור למערכת השבילים שקמה-בארי-נחל גרר), מתקני כושר ומשחק, מתחמי פיקניק ונקודת תצפית מרהיבה. כדי למנוע פיצול בין העיר הוותיקה לשכונות החדשות ולשמור על הרצף והמרקם העירוני, נבנו מעל הנחל מספר גשרים שתוכננו על ידי אדריכלי נוף מהשורה הראשונה והפכו לאטרקציה בפני עצמה.

עם הפנים להייטק ולחדשנות 

הזינוק במניין התושבים מחייב גם פתרונות תעסוקה איכותיים. אלה מגיעים מפארק התעשיות החדשני נעם - מיזם משותף של עיריות נתיבות ואופקים והמועצות האזוריות מרחבים ושער הנגב. הפארק הוא עוגן תעסוקתי-תעשייתי וגיים צ'יינג'ר לאזור כולו. עד שנת 2026 הוא מתוכנן לארח 45 מפעלים, בחלקם חדשים ובחלקם כאלה שיועתקו ממרכז הארץ, ולכלול עד 6,000 משרות, בהן שיעור גבוה של מהנדסים והנדסאים. עם אישור תב"ע נוספת והרחבה של כ-1,900 דונם, אמור הפארק להקיף 120-100 מפעלים שיעסיקו  12-10 אלף עובדים. 

הדגש בפארק נעם הוא על תעשיות עתירות ידע וחדשנות טכנולוגית. הוא מאפשר סביבת עבודה איכותית וירוקה, תוך ניצול יעיל של אנרגיות מתחדשות - כמעט על כל הגגות מותקנים פאנלים סולאריים. במקביל תורם הפארק למימוש חזון החינוך הטכנולוגי בישראל, לשגשוג הנגב המערבי ולחיזוק החוסן הלאומי. עם המפעלים שכבר עובדים בו נמנים מחלבת טרה, סטארט-אפים בתחומי התקשורת והאלקטרוניקה וחברות קלינטק. תוכניות מפורטות יעטפו את הפארק בהסדרי תנועה וחניה מתקדמים, בזכות קפיצת מדרגה נוספת בתשתיות.  

פארק התעשיות ממוקם באזור עדיפות לאומית א', מה שמזכה את מפעליו בתנאים מועדפים: הנחה משמעותית במס החברות, הנחת מיסוי על דיווידנד, הכרה בפחת מואץ פי 4 במבנים ופי 2 בציוד בחמש השנים הראשונות ומענקי סיוע לקליטת עובדים חדשים. זריקת עידוד נוספת היא העלאת הטבת המס לתושבי נתיבות מ-13% ל-16% עד תקרה שנתית של 204 אלף שקל - הטבה שיכולה להסתכם ביותר מ-30 אלף שקל לשנה.

אבל לא חייבים לעבוד במרחק רכיבה על אופניים מהבית. מערכת כבישים, בהשקעה של מאות מיליוני שקלים, מחברת כיום את נתיבות לצירי התנועה המרכזיים. מעבר לכך, כביש 6 ותחנת הרכבת העירונית מקצרים דרמטית את הנסיעה למרכז הארץ. כל אלה שמים את נתיבות על מפת אזורי הביקוש, ועוד לא נאמרה המילה האחרונה. כפי שמסכם ראש העיר: "אנחנו מביטים אל העתיד מתוך תקווה להמשך בנייה, חיזוק העיר והפיכתה למובילה במרחב ומקרינה על כל תושבי האזור".