BIOHOUSE LABS: תשתיות מו"פ במתכונת הכל כלול

"השילוב של קרבה לאקדמיה, מרכז רפואי וסביבה שמוקירה חדשנות, הם מכפילי כוח ואנחנו מנגישים אותם לחברות שפועלות אצלנו", מספר ד"ר שי מלצר, מנכ"ל החברה. מה ניתן למצוא במתחם ומאילו שירותים ניתן ליהנות?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חלל עבודה מואר
BIOHOUSE LABS: תשתיות מו"פ במתכונת הכל כלולצילום: עמית גירון. אדריכלות - OpenMindArt

"בתחומי הביוטק, כל יזם או חברת סטארט-אפ בתחילת הפרויקט צריכים נגישות לתשתית מו"פ איכותית וקשרים ענפים לאנשי מקצוע, משקיעים וגורמים בתעשייה. במתחם BIOHOUSE LABS ניתן מענה הוליסטי לצרכים אלה, בזכות ארבעה מרכיבים עיקריים: תשתית – מעבדות חדישות, מצוידות ומתוחזקות; לוקיישן – בניין הביוטכנולוגיה בקמפוס עין כרם - מרכז רפואי אוניברסיטאי גדול וחדשני; קהילה מקצועית ותמיכה עסקית – שירותים מקצועיים ומנטורינג; קשרים אסטרטגיים – משקיעים, תעשיה ומרכזים רפואיים", אומר ד"ר שי מלצר, מנכ"ל BIOHOUSE. "השילוב של קרבה לאקדמיה, מרכז רפואי וסביבה שמוקירה חדשנות, הם מכפילי כוח ואנחנו מנגישים אותם לחברות שפועלות אצלנו".

מעמדות עבודה פרטיות ועד חיבור למשקיעים

BIOHOUSE LABS, המתחם השני ברשת BIOHOUSE, נפתח בסוף 2019 כפלטפורמה לחברות ביומד (ביוטק, פארמה, כימיה, מיקרוביולוגיה, קנאביס ועוד), המספקת שירות על בסיס "הכל כלול" - תשתיות מו"פ מא' ועד ת'. השירות כולל, בין היתר: עמדות עבודה (Benches) פרטיות וחדרי מעבדה ייעודיים המצוידים במכשור ברמה הגבוהה ביותר לכימיה, ביולוגיה מולקולרית, תרביות תאים, מיקרוביולוגיה, אחסון בקירור, שטיפה ועיקור, מיקרוסקופיה ועוד; נגישות לציוד מחקרי מתקדם ביחידות האוניברסיטה העברית והדסה; שירותים מקצועיים, ייעוץ ומנטורינג; חיבור לתעשייה ולמשקיעים.

התשתית הוקמה בגמישות פונקציונאלית על בסיס מכנה משותף של החברות המשכירות, ובהתחשב בצרכים הייחודיים שלהן, אותם הן יכולות לממש בזכות הקרבה ושיתוף הפעולה עם האוניברסיטה ובית החולים. "מדובר ביתרון גדול. דיאלוג עם מרכז רפואי עשוי להיות אלמנט קריטי בפיתוח כבר בשלבים הראשונים", מסביר מלצר.

"ב-BIOHOUSE LABS הושקעו מיליוני שקלים בתשתיות, על מנת להבטיח מפרט עשיר ושירות מיטבי לחברות שעובדות במתחם, החל מעמדות עבודה (בנצ'ים), חדרי תשתית וציוד בסטנדרט גבוה ועד תכנון אדריכלי ועיצוב, חדר ישיבות, מטבחון מזמין כך שסביבת העבודה של החברות, על כל האספקטים שלה, תומכת בכל צרכיהן, מקצועית ועסקית, הכל במחיר שמתאים לחברות עם תקציב מוגבל. שימוש יעיל בתשתיות מאפשר לנו להנגיש ערך מירבי במחיר מזערי". בנוסף, BIOHOUSE ערוכה להקים תשתיות ייעודיות לפרויקטים – מתקני פיילוט, חדרים נקיים, תשתיות ייצור – ומאפשרת לחברות שאצלה לצמוח מעבר למו"פ הראשוני.

"שימוש יעיל בתשתיות מאפשר לנו להנגיש ערך מירבי במחיר מזערי"צילום: BIOHOUSE

שילוב תשתית איכותית עם תמיכה עסקית ושירותים מקצועיים, הכל במיקום אסטרטגי, מושך חברות ביוטק רבות למתחם, מה שיוצר הלכה למעשה אקוסיסטם חזק ותומך. ניתן ליהנות גם מאירועי תוכן ונטוורקינג מגוונים המושכים מקצוענים מירושלים ומחוצה לה ויוצרים הזדמנויות לחברות וליזמים. יותר מכך, הרשת המקצועית של BIOHOUSE היא גלובאלית וכוללת מרכזים רפואיים, חברות גדולות, גופי השקעה ומרכזי חדשנות ויזמות מארה"ב, אירופה, יפן, קוריאה, אוסטרליה, קנדה, ברזיל, מקסיקו, טאיוואן, צ'ילה ועוד. הערך המוסף לחברות ב- BIOHOUSE הוא רב ומונגש בקלות על-ידי הצוות.

הזדמנות להיעזר ביועצים מובילים בתחומם

נכס משמעותי ב- BIOHOUSE LABS הוא מנהל מעבדה מנוסה העומד לרשות החברות בעניינים מקצועיים, טכניים, לוגיסטיים ועסקיים. מאחר ומדובר במתחם מעבדות מצויד, מאובזר, מתוחזק ומתופעל על-ידי צוות המתחם, החברות הפועלות בו חופשיות להתמקד במו"פ עצמו ולא לכלות זמן, אנרגיה וכסף על רכש, תחזוקה, תפעול ובירוקרטיה. כמו-כן הן יכולות להיעזר ביועצים מובילים בתחומם שעברו סינון קפדני, בנושאים, כמו: קניין רוחני, משפט, עיצוב מוצר, מודלים כלכליים, רגולציה, מערכות רפואיות ועוד.

"חברות ביוטק עושות מאמצים גדולים לגייס הון לטובת מחקר ופיתוח. זה לא הגיוני להשקיע את ההון הראשוני בשכירת שטח ובניית מעבדה לטווח ארוך, ואחרי שנה לגלות פתאום שהכסף נגמר והם לא רואים את הסוף", אומר מלצר. "הפתרון האידיאלי עבורן הוא לעשות שימוש בציוד ותשתיות קיימות ובמסגרת תקציבית מבוקרת, כך אפשר לעשות התאמות בתהליך ולהמשיך בהתאם לתוצאות. המתחם שלנו מתוכנן מראש לעמוד בתקנים המתאימים לתעשייה ולצרכי חברות ביוטק מתחומי שונים. ציוד ייחודי, כגון: מיקרוסקופים ואמצעי דימות מיוחדים, תשתיות ביטוי, ניקוי, הפרדה ואנליזה של חלבונים (HPLC), FACS, NGS, תשתיות פורמולציה ועוד נמצאים במרכז הרפואי ובאוניברסיטה. קרבה זו והנגישות לציוד מתקדם ביותר, מאפשרות צמצום הוצאות והנאה מכל היתרונות".

המתחם הוקם בתמיכת הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) וזה המקום להדגיש גם את היתרונות של פעילות חברות מו"פ ביוטק בירושלים – שמוגדרת כאיזור עדיפות לאומית א' מיוחד. כאן יש את מירב התמיכה הממשלתית בפעילות ביוטכנולוגית, הן בשיעור מענקי הרשות לחדשנות (תוספת 10% מתקציב מו"פ מאושר), הן במענקים ייחודיים של הרל"י עצמה שיכולים להגיע למיליוני שקלים לחברה והן בהטבות מס לחברות בצמיחה שהגיעו לשלב היצרני.

BIOHOUSE Labsקרדיט: רן צברי

שומרים על הנכסים שלכם

לדברי מלצר, אלמנט קריטי עבור חברת ביוטק הוא הקניין הרוחני. לפיכך, כחלק מהמבנה העסקי של BIOHOUSE LABS הבעלות עליו היא של החברות, בלעדית, זאת בשונה ממה שהיה קורה אם הן היו בוחרות לעבוד על הפיתוח בתוך האקדמיה ובשיתוף עמה או כחלק מחממה ייעודית. חלק מהחברות מתחילות את הפיתוח לאחר שכבר רשמו פטנט על הרעיון וחלק מפתחות קניין רוחני חדש שטרם נרשם והן עובדות "מתחת לרדאר".

חברות הפועלות ב- BIOHOUSE שומרות על עצמאות בעניין זה ואינן קשורות לאוניברסיטה או למרכז הרפואי. החברות חופשיות גם להשתמש בציוד ותשתיות בקמפוס תחת הסכם שירות שמגן על נכסיהן. "לאקדמיה יש יתרון בכל הנוגע לעידוד יצירתיות, ידע, ציוד ותשתיות. עדיין, העברת תוצרי המחקרים שנעשים בתחומה לסטנדרט תעשייתי מחייב שינוי תפאורה". ממשיך מלצר.

"משקיעים פוטנציאליים רוצים לוודא שניתן 'להעתיק' ביעילות את המחקר מהסביבה האקדמית לתעשייה ולחזור באופן הדיר על התוצאות. תהליך זה נקרא TECHNOLOGY TRANSFER ומתבקש לבצע אותו במעבדות מחוץ לאקדמיה. בכלל, רוב החברות שעובדות ב- BIOHOUSE LABS לא הגיעו מהאקדמיה. לא מפתיע כי מקום כזה מושך תשומת לב רבה מהתעשייה הבוגרת ונוצרו קשרים עם חברות ענק שבאו לבחון מקרוב את הפלטפורמה שהקמנו והפרויקטים שבה. פיליפס, רוש דיאגנוסטיקס, יאנסן, תרמופישר ואפילו לוריאל וקוקה קולה התעניינו בנו וקיבלו מידע וחיבורים קונקרטיים לחברות שפועלות אצלנו. זו פתיחת דלתות משמעותית ביותר עבורן".

מי מגיע ל- BIOHOUSE LABS?

יזם מאזור רחובות נוסע מדי יום למתחם בעין כרם כדי לבצע הוכחת היתכנות לפרויקט חדש. הוא עובד מתחת לרדאר כבר למעלה משנה ונהנה מהמעבדות, מהתשתיות התומכות בקמפוס, מהקולגות שלצידו ומתמיכת הצוות. חברה המפתחת כלי אבחון חדשני לחיידקים עמידים עברה ל- BIOHOUSE LABS עת נפתח ולרגל הרחבת פעילותה. החברה משתמשת במגוון התשתיות שבמתחם ונהנית מתמיכת הצוות בפעילותה התוססת וכן בסיוע מול הרל"י בכל נושא המענקים. החברה גם בקשר עם היחידה למחלות זיהומיות בהדסה לצורך פיילוט והוכחת היתכנות קלינית.

חברת קלינטק בשלב הפיילוט, המנהלת במקביל פעילות בנתניה, באשקלון ובצ'כיה, מרכזת ב- BIOHOUSE LABS את המו"פ בחדר כימיה שתוכנן במיוחד עבורה. קבוצת מחקר גדולה מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית פעלה בקדחתנות במתחם בתחילת תקופת הקורונה, ממש מסביב לשעון, כדי לייצר עכבר מודל לקורונה, אלמנט קריטי לפיתוח תרופות וחיסון.

חברה בתחום תאי הגזע הקימה מתקן חדש באזור כפר סבא, פעלה מספר חודשים במקום ושמרה כך על רצף פעילות. חברות אלו ואחרות השתמשו כל אחת ביתרונות של BIOHOUSE LABS – עושר תשתיתי, גמישות עסקית, מיקום מצוין ותמיכה מקצועית וכספית.

BIOHOUSE LABS הוא בהמשך לפעילותה הרחבה של קבוצת LR בתחום הבריאות בעולם ובישראל.  קבוצתLR , שהוקמה על ידי עמי לוסטיג ורועי בן ימי לפני יותר משלושים שנה, מתמחה בהוצאה לפועל והפעלה של פרויקטים מורכבים בתחומי החקלאות, האנרגיה, המים והבריאות.

BIOHOUSE LABS
Jerusalem Bio Park, קומה 1, קמפוס עין כרם, ירושלים
טלפון: 079-3002929
מעבר לאתר >>
לעמוד הלינקדאין >> 
לפרופיל הפייסבוק >>