אורבניפרו: משקיעים באנשים ונכסים

ענת כהן-שפכט, אייל חסון ויאיר טל, שלושת המייסדים של חברת אורבניפרו, המתמחה בשווקי נדל"ן מניבים בארה"ב, מספרים על אפיקי ההשקעה הייחודיים שלהם ומסבירים מדוע הם רואים בהשקעה כזו אמצעי, ולא מטרה

אור שמואלי
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורבני פרו: משקיעים באנשים ונכסיםצילום: shutterstock
אור שמואלי
תוכן מקודם

בעשור האחרון הפך תחום השקעות הנדל"ן בחו"ל ובארה"ב בפרט, לאחד מאפיקי ההשקעה הצומחים והמבוקשים ביותר. משקיעים רבים כבר רכשו לעצמם נכס מניב בארה"ב או הצטרפו לקבוצת השקעה – בזכות המחירים הנגישים והתשואות הגבוהות. יותר ויותר אנשים מגיעים להכרה כי על מנת לדאוג לעתידנו הכלכלי, יש צורך של ממש בתכנון ארוך טווח של השקעות, כל אחד בהתאם לצרכיו, העדפותיו ויכולותיו –  כחלק ממכלול תיקי ההשקעות והחסכונות של המשקיע.

עם זאת, במקרים רבים המתעניינים בהשקעות נדל"ן בחו"ל טובעים מהר מאד בעודף אינפורמציה לא מסוננת נוכח שפע המידע הקיים ברשת, אינספור הצעות השקעה, אוסף של המלצות סותרות וידוענים המציעים תשואות חלומיות. ואם לא די בכך, הרי שלצד אוסף רחב למדי של יזמים ראויים ומקצועיים – לא חסרים גם סיפורי אימה על משקיעים ששמו כספם על קרן הצבי, והפקירו אותו לניהול רשלני של יזמים לא ראויים. 

אחת החברות שמציעה גישה מרעננת וייחודית בתחום היא "אורבניפרו" הישראלית, המתמחה בשווקי נדל"ן מניבים יציבים  בארה"ב. החברה מציעה בניית תיק השקעות נדל"ן לטווחי השקעה שונים, בהתבסס על ניסיון רב שנים בייזום השקעות בטוחות ונבונות. ייחודה של החברה בנוף המקומי בכך שהיא מציעה בית להשקעות חכמות המותאמות לצורכי המשקיע, לרוב במספר פרויקטים במקביל. ענת כהן-שפכט, אייל חסון ויאיר טל, שלושת המייסדים של החברה, מספרים על אפיקי ההשקעה הייחודיים שלהם ומסבירים מדוע הם רואים בהשקעה בנדל"ן אמצעי, ולא מטרה. 

עבודה יסודית וממוקדת

אורבניפרו מציעה בניית תכנית הוליסטית בהתאמה אישית להשקעה בנדל"ן, לצורך השגת עתיד כלכלי עצמאי. בניגוד לחברות וסוכני נדל"ן רבים, בחברה מדגישים שהגישה הנכונה אל עולם ההשקעות בנכסים למגורים צריכה להיות זהירה, ממוקדת, ושקופה. בשיחה עמם הם מבהירים שלא צריך להתפתות ל"הרפתקאות" או להבטחות ריקות בדבר מקסימום תשואה במינימום זמן.  

ענת כהן-שפכט, אייל חסון ויאיר טלצילום: עידן מעוז

"השקעת נדל"ן טובה שמטרתה עתיד כלכלי מובטח, מתחילה בתכנון נכון ומוקפד", מסביר אייל חסון. "השקעה בשווקי הנדל"ן הנכונים, תוך מחקר מעמיק של אפיקי ההשקעה, אזורי השקעה, נכסים מתאימים ומסלולי המימון הראויים - היא הדרך הנכונה ביותר להשקיע בו את הכסף שלך".

"בניהולנו כיום קרוב למאה נכסים בארה"ב ובספרד בהיקף של עשרות מיליוני דולרים, ושורה של לקוחות ושותפים מרוצים. עם זאת, חשוב מאוד להבהיר שבתחום הזה אין הוקוס פוקוס. עצמאות כלכלית מבוססת נדל"ן דורשת עבודה קשה, יסודית, ולעתים אף סיזיפית. מי שאומר אחרת, הוא לא פעם שרלטן".

"נדל"ן זה אנשים" קובעת ענת כהן-שפכט, "והמוצר שלנו נבנה על פי הצרכים שלהם. כל משקיע מעוניין בערוץ הכנסה נוסף שיבטיח את עתידו הכלכלי. היכולת שלנו היא בבניית תכנית הוליסטית שכוללת תכנון, ביצוע וניהול כולל של השקעות נדל"ן. אלו הם שלושת השלבים בהשקעת נכונה ויסודית. אנחנו מאמינים בללכת עם הלקוחות שלנו יד ביד ורואים בהם שותפים לכל דבר ועניין, לכן ההצלחה שלהם היא ההצלחה שלנו, ולא כקלישאה.

"ההשקעה נעשית בהתאם ליכולת הכלכלית המשתנה של הלקוחות ובהתאם לציפיותיהם ממנה. בכל השקעה צריך לשאול כמה שאלות חשובות: אילו נכסים פנסיוניים כבר יש ללקוח, מהו פרופיל הסיכון בהשקעה, איזה תזרים הוא מחפש, לאיזו תקופה מיועדת ההשקעה ועוד. במקרים רבים נדע גם לייעץ ולחבר בין המשקיעים ליזמים בפרויקטים שאינם בניהולנו מתוך מאגר רחב של קולגות ושותפים אם נתרשם שזה מה שמתאים ללקוח. התוצאה היא תיק השקעות מגוון המורכב מתמהיל של נכסים שונים. מבחינתי, אנחנו ה- one stop shop של כל מי שחושב להשקיע בעולם הנדל"ן".     

קולומבוס, אוהיו. שוק נדל"ן ייחודיצילום: 3element designs

"בכל הנכסים וההשקעות הפוטנציאליים אנחנו עורכים תמיד בדיקת רקע ומחקר מעמיק" מוסיף יאיר טל, "הן מבחינת הפוטנציאל העסקי, הן ברמה הפיזית והתחזוקתית והן ברמה המשפטית. אורבניפרו עוסקת בתקשורת ובקרה יומיומיים, דרך אנשי שטח אמינים, כלי מעקב מתקדמים ורמת שקיפות בלתי מתפשרת, וכן בנסיעות תכופות של כל אחד מאיתנו לארה"ב, גם בזמן הקורונה. אנחנו זזים במהירות וניחנים בגמישות עסקית ומחשבתית".   

ללכת על בטוח: שוק הנדל"ן באוהיו

ניסיון עשיר לצד מחקר מעמיק, הביאו את אורבניפרו להתמקד בתקופה זו בהשקעות בנכסים למגורים בערים המרכזיות של מדינת אוהיו שבצפון-מזרח ארה"ב.

מה בדיוק הופך את שוק הנדל"ן באוהיו לייחודי? ענת מסבירה: "אנחנו פעילים באוהיו כבר קרוב ל-5 שנים. באזורים בהם אנחנו עובדים באוהיו, נרשמת תנופה והגירה חיובית, והביקוש למגורים עולה בהתמדה. למשל במטרופולין של קולומבוס הבירה, קפץ מספר התושבים במעל לחצי מיליון בארבע השנים האחרונות. אוהיו מצטיינת בפיזור עסקי ותעסוקתי מגוון, עולם פיננסי מפותח, במערכת בריאות מן הטובות בארה"ב, ובמרכזי עסקים רבים, דבר המהווה מוקד משיכה לאוכלוסייה איכותית. בתקופת המשבר הגדול של 2008, אוהיו נפגעה בצורה קלה יחסית לשאר ארה"ב וגם עליות המחירים שלאחר המשבר היו מתונות, מה שמעיד על שוק יציב להשקעה. מבנה שוק כזה מתאים לאופי השמרני של העסקאות שלנו ולחזון שלנו כחברה".

אייל מוסיף: "הנכסים שלנו ממוקמים בעיקר באזורים האורבניים הגדולים של אוהיו: קולומבוס, סינסינטי, וקליבלנד, ובפרברים שסביבם. סוגי ההשקעה נחלקים לשלושה: השקעות מניבות עצמאיות, עסקאות השבחה, ו-"מולטי פמילי". בהשקעות מניבות, הכוונה היא לרכישת בית פרטי שמייצר הכנסה למן הרגע הראשון. השקעה כזו ממוקדת בפרברי קליבלנד וקולומבוס, דורשת הון עצמי צנוע יחסית, של בין 70 ל-200 אלף דולר ומתאימה למשקיעים שמעוניינים בבעלות ישירה על נכס. עסקאות ההשבחה הן יותר מורכבות, אך התשואה גבוהה יותר.

"תהליך ההשבחה שאנו מתמחים בו נקרא בעגה אמריקאית Flipping,. מדובר למעשה ברכישה של בית פרטי, שבהמשך עובר שיפוץ יסודי חיצוני ופנימי, לפי עיצוב מודרני בתכנונם של אדריכלים מקומיים מובילים. את הבית המשופץ מוציאים למכירה בשוק שבו כאמור יש ביקוש גבוה. תהליכי השבחה כאלו דורשים תקציב של למעלה מ-300 אלף דולר ואנחנו מתמחים בגיבוש קבוצות השקעה של מספר משקיעים – כאשר אנחנו תמיד משקיעים גם מכספנו. הסוג השלישי של ההשקעות שאנו מציעים נקרא Multi-Family. מדובר בצורת מגורים נפוצה מאוד בארה"ב המבוססת על מתחמים של עשרות עד מאות יחידות דיור. היתרון מצד המשקיע והיזם בכך שהסיכון להפסד בשל אי-השכרה פוחת, כיוון שגם אם חלק מן היחידות אינן מאוכלסות הנכס עדיין מניב בצורה רציפה. יתרון נוסף הוא רכישת הנכס יחד עם מימון מגורם בנקאי. גם בהשקעות מסוג זה אנחנו מגבשים קבוצה אותה אנחנו מנהלים יחד עם שותף מקומי".   

יוצרים סביבה משפחתית להשקעות

החברה מתמחה בהנגשה של עסקאות נדל"ן עבור כל משקיע ומשקיעה. בנוסף, מציעה גם בניית אסטרטגיות מימון עבור הלקוחות שלה. "לא לכל אחד יש את ההון הדרוש עבור העסקה הנכונה עבורו" מסביר יאיר טל. "לשם כך אנחנו עוזרים ללקוח למקסם את האמצעים שלו עצמו. בארה"ב קשה לעתים לקבל הלוואות למשקיע זר כך שבדרך כלל העבודה מתמקדת בנכסים קיימים בישראל. ביכולתנו לסייע למשל בקבלת הלוואת אל מול קופות גמל, קרנות השתלמות, ניהול משכנתאות על נכסים ועוד, תוך שיקול דעת מחמיר ונטילת מרווחי ביטחון מספקים. אנחנו רוצים להיות הבית של כל משקיע שמחפש הזדמנות בשוק הנדל"ן. היתרון שלנו הוא בפענוח מדויק של צרכי הלקוח והתאמת ההשקעה הנכונה עבורו. מעבר לכך, הוא פשוט מאפשר לנו לעבוד בשבילו, מבלי שיצטרך להטריח את עצמו בשום דבר שנוגע לניהול הנכס. חלק גדול מהלקוחות שלנו הם במעגל חברתי ראשון ושני מאיתנו, מה שתורם לאווירת אמון ומשפחתיות שרווחות אצלנו".

ניסיון, אמינות – ותשוקה

"לכל אחד מאיתנו היה ניסיון עסקי שנפרש לאורך שלושה עשורים בניהול ויזמות, בחברות וותיקות בישראל ובעולם, ולצד זאת השקענו בפרויקטים שונים בעולם הנדל"ן" נזכר יאיר טל. "אבל אחרי שהבנו שההשקעות הפרטיות שלנו דורשות ניהול שוטף מסביב לשעון, הקמנו אייל ואני בשנת 2016 את אורבניפרו מתוך אהבה לתחום ותשוקה לעשייה נדל"נית, והענף הפך לתחום המקצוע הבלעדי שלנו. ענת הצטרפה אלינו מעט יותר מאוחר, אחרי שמצאנו תפישת עולם דומה וסינרגיה חזקה.

"לכל אחד מאיתנו תחום התמחות ייחודי ואנחנו יודעים לייצר שלם העולה על סך חלקיו. כיום שלושתנו גם משמשים מנטורים בתחום, מרצים דרך קבע בקורסים ובמכללות המובילות בארץ להשקעות ויזמות נדל"ן, ומלווים מאות סטודנטים בעסקאות הראשונות שלהם. אנחנו לומדים הרבה מאוד אחד מן השני, ומוסיפים לחקור ולגלות עוד ועוד. בתחום הזה, הלמידה לעולם אינה פוסקת", הוא מסכם.  

אז איך מתחילים? פשוט – אורבניפרו כאן כדי ללוות אתכם בתכנון, באיתור, בביצוע ובניהול ההשקעה.  

אורבניפרו
הנגר 1 הוד השרון
טלפון: 052-8995767